Idealna opiekunka dla osoby starszej w Niemczech

Oferty pracy w opiece w Niemczech są coraz częstszym tematem rozmów i dywagacji wielu opiekunek. Ofert pracy jest coraz więcej, a opieka w Niemczech to rozwijająca się gałąź rynku usług. Ale jaka jest ta „idealna opiekunka”, której poszukują agencje i niemieckie rodziny?

Idealna opiekunka zna język niemiecki

Wymagania rodzin niemieckich wobec opiekunki w Niemczech to zazwyczaj doświadczenie w pracy w opiece i znajomość języka ojczystego pacjentów. Wyróżnia się trzy poziomy znajomości języka:

  • poziom podstawowy potrzebny do nawiązywania podstawowych kontaktów,
  • poziom komunikatywny przydatny do interakcji z rodziną i krótszych rozmów z podopiecznym oraz
  • poziom dobry znajomości języka niemieckiego umożliwiający płynną i obejmującą wiele tematów rozmowę z osobą potrzebującą opieki.

Znajomość języka sprawdzają rekruterzy podczas rozmów kwalifikacyjnych. Sprawdzian może być przeprowadzony w formie testu języka niemieckiego lub rozmowy telefonicznej z osobą zainteresowaną podjęciem pracy.

Co oprócz znajomości języka jest ważne dla niemieckich rodzin?

Kolejnym kryterium jest wysoka wytrzymałość na stres i cierpliwość w często trudnych relacjach z osobami chorymi. Zaburzenia pamięci i choroby dementywne to coraz częstszy problem wśród osób starszych, a osoba, która czuje się zagubiona, nie orientuje się w otaczającej ją przestrzeni, staje się często trudna w kontaktach, nawet jeśli w przeszłości była miłym, sympatycznym człowiekiem.

 

Osoby chore i leżące potrzebujące opieki muszą być często przenoszone i dźwigane przez opiekunki. Potrzebne jest zatem odpowiednie przygotowanie do pracy fizycznej. Opiekunki osób starszych powinny umiejętnie podnosić chorych, tak aby zachować bezpieczeństwo własne i osoby potrzebującej opieki. Przyda się tutaj szczególnie znajomość różnych technik transferowych bez dźwigania. Tych umiejętności można nabyć w trakcie różnych kursów szkoleniowych dotyczących opieki.

 

Rola opiekunek osób starszych w Niemczech sprowadza się nie tylko do wykonywania podstawowych czynności, ale i odpowiedniego podejścia do chorego. Ważne jest zatem, aby opiekunki były towarzyszkami ludzi potrzebujących opieki. Dlatego jedną z najistotniejszych cech opiekunek ubiegających się o pracę w opiece w Niemczech jest ich otwartość, która świadczy też o doświadczeniu i dobrych kwalifikacjach. Istotnymi i przydatnymi w pracy w Niemczech cechami opiekunek jest również wrażliwość i pozytywne podejście do życia.

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Cechy idealnej opiekunki

Cechy idealnej opiekunki

Jeszcze nigdy nie pracowałeś w opiece i zastanawiasz się, czy masz predyspozycje do wykonywania opieki nad osobami starszymi? Zapraszamy do testu!

Opiekunka osób starszych - co jest ważne dla agencji zatrudniającej?

Opiekunka osób starszych - co jest ważne dla agencji zatrudniającej?

Praca opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech to specyficzne zajęcie, które wymaga odpowiednich umiejętności, a także predyspozycji osobistych. Na jakie kwestie zwracają uwagę firmy z tej branży?

Opiekunki osób starszych - czym muszą się charakteryzować?

Opiekunki osób starszych - czym muszą się charakteryzować?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że opiekunki do osób starszych nie muszą posiadać jakiś specjalnych kwalifikacji. Zniedołężniałe osoby starsze są przecież trochę podobne do małych dzieci.

Czy praca w opiece jest pracą dla młodych ludzi?

Czy praca w opiece jest pracą dla młodych ludzi?

W czasach starzenia się społeczeństw siła ludzi młodszych potrzebna jest nie tylko w branżach, których celem są produkcja i rozwój, ale i w sektorze usług, które konieczne są dla szczęśliwej i godnej starości pokoleń minionych, przeżywających teraz swoją jesień życia.

Mity dotyczące pracy opiekunek osób starszych

Mity dotyczące pracy opiekunek osób starszych

W Polsce mity i stereotypy trzymają się dobrze. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Posługiwanie się uproszczoną wizją rzeczywistości jest naturalne dla wszystkich ludzi.