Kwalifikacje opiekunów osób starszych

Jeśli uważasz, że aby pracować w Niemczech wystarczy nauczyć się kilku podstawowych słówek, spakować walizki i w drogę… Cóż, z naszej strony polecamy jednak zastanowić się, czy taka praca faktycznie jest dla Ciebie odpowiednia.

Opiekunki do osób starszych – pożądane cechy

Troska o osobę starszą, najczęściej schorowaną, a czasem także niepełnosprawną, wymaga przede wszystkim ogromnej empatii. Potrzebne jest także zrozumienia i cierpliwości. Wyjeżdżając do takiej pracy musimy bowiem pamiętać, że zamieszkamy z zupełnie obcą osobą, z którą nie będą wiązać nas pozytywne, rodzinne relacje. Dlatego nawet jeśli posiadamy doświadczenie z zakresu opieki – zdobyte ze względu na konieczność sprawowania pieczy nad starszymi rodzicami – nie oznacza to automatycznie, że poradzimy sobie z wykonywaniem tych samych lub bardzo podobnych obowiązków w odniesieniu do obcej osoby.

 

Jako opiekunka osób starszych w Niemczech będziesz musiała wielokrotnie dostosować się do potrzeb naszego podopiecznego. Nawet wtedy, kiedy uznamy je za bezsensowne. Pamiętajmy bowiem – jesteśmy w jego domu i działać musimy na jego zasadach (oczywiście w ramach podpisanej umowy). Seniorzy to także szczególna grupa osób. Starość ma to do siebie, że niestety nie jest przyjemna. Osoby starsze często odczuwają różnego typu dyskomfort lub ból, w związku z czym stają się trudni. Opiekunki do osób starszych muszą zdawać sobie z tego sprawę i umieć zrozumieć sytuację podopiecznego, wczuć się w nią i zachowywać się tak, aby seniorowi ulżyć. Tak, aby mu pomóc, a nie denerwować się, że starszy pan czy starsza pani znowu mają swoje humory.

Co poza charakterem?

Posiadanie odpowiednich cech charakteru to jednakże nie jedyne kompetencje, których często oczekuje się od opiekunki do osób starszych. W odróżnieniu od usposobienia pań i panów wykonujących ten zawód, pozostałe pożądane umiejętności zwykle uzależnione są od sytuacji konkretnego podopiecznego. Czasem można także szybko je sobie przyswoić.

 

Wśród takich kwalifikacji na pierwszy plan wysuwają się te, które mają bezpośredni związek ze stanem zdrowia osoby starszej, jej chorobami lub niepełnosprawnością oraz wynikającymi z tych faktów specjalnymi potrzebami. Wachlarz tych umiejętności jest bardzo szeroki. Obejmuje zarówno kwestie proste, jak i bardziej skomplikowane. W tym zakresie wymienić można przykładowo znajomość ograniczeń żywieniowych stosowanych w diecie dla cukrzyków (i oczywiście umiejętność ich stosowania w praktyce), fizyczne i teoretyczna przygotowanie opiekuna lub opiekunki do konieczności transferu osoby niepełnosprawnej lub wiedza na temat możliwych zachowań osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera, wraz z umiejętnością przeciwdziałania możliwym nieprzyjemnym konsekwencjom jej poczynań.

 

Drugą grupę kwalifikacji opiekunek do osób starszych, tych zależnych od sytuacji danego podopiecznego, stanowią umiejętności, które nazwać można ogólnymi. Jakie kompetencje mamy na myśli? Przykładowo takie, jak posiadanie prawa jazdy. Nie w każdym domu podopiecznego mamy bowiem do dyspozycji samochód i nie zawsze korzystanie z niego jest konieczne. Czasem jednak tak się dzieje i wtedy potencjalny pracodawca poszukiwać może takiej opiekunki lub takiego opiekuna, który będzie mógł skorzystać z samochodu, aby zawieść podopiecznego do lekarza lub kościoła.

Znajomość języka – kompetencja konieczna

Na koniec warto wspomnieć także o tym, co na szczęście dla większości osób pracujących w branży opiekuńczej jest już standardem, czyli o znajomości języka niemieckiego. Tak, u pracujących w Niemczech opiekunów osób starszych jest ona konieczna. Nie zawsze musi to być znajomość biegła, nie zawsze nawet dobra, czasem wystarczą podstawowe umiejętności, które pozwolą nam zrozumieć potrzeby podopiecznego lub w nagłym wypadku zadzwonić po pomoc lekarską. Dobra wiadomość jest taka, że języka naszych zachodnich sąsiadów można się po prostu nauczyć. Na kursy języka niemieckiego dla opiekunek w Niemczech zaprasza CareWork!

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Jakimi cechami powinna wyróżniać się opiekunka?

Jakimi cechami powinna wyróżniać się opiekunka?

Branża opieki nad osobami starszymi wciąż się rozrasta i oferuje pracę dla dużej grupy osób. Kim jest idealne opiekunka? Jakie jej cechy są najważniejsze dla działających w tym obszarze firm oraz dla rodzin podopiecznych i ich samych?

Cechy idealnej opiekunki

Cechy idealnej opiekunki

Jeszcze nigdy nie pracowałeś w opiece i zastanawiasz się, czy masz predyspozycje do wykonywania opieki nad osobami starszymi? Zapraszamy do testu!

Mity dotyczące pracy opiekunek osób starszych

Mity dotyczące pracy opiekunek osób starszych

W Polsce mity i stereotypy trzymają się dobrze. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Posługiwanie się uproszczoną wizją rzeczywistości jest naturalne dla wszystkich ludzi.

Czy praca w opiece jest pracą dla młodych ludzi?

Czy praca w opiece jest pracą dla młodych ludzi?

W czasach starzenia się społeczeństw siła ludzi młodszych potrzebna jest nie tylko w branżach, których celem są produkcja i rozwój, ale i w sektorze usług, które konieczne są dla szczęśliwej i godnej starości pokoleń minionych, przeżywających teraz swoją jesień życia.

Praca dla opiekunek w Niemczech - specyfika zawodu

Praca dla opiekunek w Niemczech - specyfika zawodu

Choć branża opiekuńcza wciąż się rozrasta, nie wszyscy wiedzą, co tak naprawdę leży w zakresie obowiązków opiekunów i opiekunek osób w podeszłym wieku.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.