Dlaczego praca w opiece w Niemczech jest trudna? 

Opieka nad osobami starszymi niezależnie od szerokości geograficznej: w Niemczech czy w jakimkolwiek innym miejscu na ziemi jest pracą pod wieloma względami trudną. Stresującą, związaną z niezwykłą odpowiedzialnością. Praca w opiece wykonywana przez Polki w Niemczech, związana jest z dodatkowym stresem wynikającym z wykonywania jej w obcym kraju. We znaki dają się różnice kulturowe, mentalne, zwyczajowe, nieznajomość prawa. Ogólnie: strach, niepewność przed nowym i nieznanym.

 

Dużym wyzwaniem jest odpowiednie przygotowanie opiekunki podejmującej pracę w opiece w Niemczech.Przede wszystkim szczegółowe poinformowanie opiekunki zarówno o jej obowiązkach względem podopiecznego, nad którym opieka będzie sprawowana. Druga sprawa to obowiązki względem rodziny niemieckiej, która o tę opiekę wystąpiła i najczęściej też ją finansuje. Dla zrównoważenia tychże obowiązków nie należy zapominać o prawach opiekunki. Oba te aspekty pozwolą w dużej mierze uniknąć nieporozumień na linii opiekunka-podopieczny- rodzina.

 

W ten najczęściej nowy dla wszystkich „związek” każda ze stron wnosi całą listę własnych oczekiwań i życzeń, mając nadzieję, że druga strona skłonna będzie do bezwarunkowego ich spełniania. Niestety praca w opiece nad osobami starszymi wymaga przede wszystkim chęci współpracy oraz daleko idących kompromisów. Gotowość do kompromisów muszą okazać wszyscy zainteresowani: opiekunka, podopieczny, jak i rodzina niemiecka. Dopiero spełnienie tych warunków może być gwarantem pełnego zadowolenia.

Warto rozmawiać 

Jeszcze nikt nie wymyślił lepszego sposobu wyrażenia swoich oczekiwań względem drugiej osoby, niż szczera rozmowa. Taką właśnie rozmowę opiekunka osoby starszej powinna przeprowadzić z rodziną bezpośrednio po przyjeździe. Oczywiście najpierw należy zapoznać rodzinę i osobę podopieczną, zobaczyć miejsce wykonywania opieki. Następnie należy omówić zakresu prac związanych z opieką nad osobą starszą i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Po zapoznaniu się z tymi sprawami trzeba koniecznie przystąpić do szczerej rozmowy i jasno ustalić z rodziną:

  • czas wolny opiekunki,
  • możliwości korzystania z telefonu,
  • sprawę zakupów i budżetu domowego w czasie sprawowania opieki.

Dlaczego te sprawy trzeba ustalić już na wstępnie? 

Potrzeba wolnego czasu dla opiekunki osoby starszej nie zawsze bywa rozumiana przez rodzinę niemiecką. Wiąże się to z koniecznością przejęcia opieki właśnie przez rodzinę. Tym niemniej prawo opiekunki do czasu wolnego, którym może ona swobodnie dysponować, jest jednocześnie obowiązkiem rodziny. Rodzina powinna się z niego bezwzględnie wywiązać.

 

Możliwość korzystania z telefonu wiąże się z zaufaniem rodziny do opiekunki przy założeniu, że nie będzie ona nadużywała tego zaufania. Poważnym nadużyciem jest prowadzenie wielogodzinnych rozmów z rodziną pozostawioną w kraju. Opiekunka sprawująca opiekę w Niemczech – z czysto ludzkiego punktu widzenia- powinna mieć możliwość kontaktu z rodzina i najczęściej znajduje to zrozumienie u podopiecznych i ich rodzin. Wiele rodzin już przed przyjazdem opiekunki do Niemiec, zaopatruje się w możliwości taniego telefonowania do Polski – jeżeli tego nie zrobili, można delikatnie zasugerować różnorodność tanich połączeń telefonicznych funkcjonujących na rynku niemieckim.

 

Osoba starsza, nad którą sprawowana będzie opieka w Niemczech jak każdy z nas, ma wiele przyzwyczajeń, upodobań, preferencji, coś lubi a czegoś nie lubi. Poznanie tych najważniejszych już na początku sprawowania opieki nad osobą starszą, jest bardzo przydatne chociażby przy dokonywaniu zakupu artykułów spożywczych. Takich informacji udzielić może jedynie rodzina i najczęściej to ona też ustala wysokość budżetu domowego jaki opiekunka będzie miała do dyspozycji. Wysokość budżetu domowego i jego przeznaczenie to jeden z ważniejszych punktów do omówienia z rodzina zaraz po przyjeździe opiekunki do Niemiec.

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Zakwaterowanie w domu podopiecznego - 4 przydatne wskazówki

Zakwaterowanie w domu podopiecznego - 4 przydatne wskazówki

Praca opiekunki osoby starszej w Niemczech wiąże się z tymczasową zmianą miejsca zamieszkania i zakwaterowaniem z osobą, która będzie wymagała stałej uwagi. Dla wielu osób jest to bardzo duże obciążenie psychiczne. O czym należy pamiętać, decydując się na podjęcie pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Praca opiekunki osoby starszej nie jest łatwa, natomiast jej wykonywanie za granicą jest jeszcze trudniejsze. Co zrobić, by zabezpieczyć się przed problemami związanymi z pracą w innym kraju? Jak spokojnie pracować jako opiekun osoby starszej w Niemczech?

Jakie czynniki wpływają na zarobki opiekunek osób starszych?

Jakie czynniki wpływają na zarobki opiekunek osób starszych?

Nie ma co się czarować – pieniądze interesują wszystkich. Zarówno te, które mamy we własnym portfelu, jak i te, które wpadają do kieszeni otaczających nas osób. Ot, zwykła ludzka ciekawość

Opiekunka i Internet - globalna sieć, indywidualne zagrożenie

Opiekunka i Internet - globalna sieć, indywidualne zagrożenie

Internet (skrócona nazwa pochodząca od angielskiego terminu inter-network) jest zjawiskiem stosunkowo nowym, ale rozprzestrzeniającym się błyskawicznie.

Jak zbudować zdrową relację z rodziną podopiecznego?

Jak zbudować zdrową relację z rodziną podopiecznego?

Jako firma świadcząca usługi opiekuńcze, nie raz i nie dwa mieliśmy okazję poznać osoby z jednym specyficznym wymaganiem odnośnie przyjmowanego zlecenia. Poszukiwały one mianowicie takiego domu, w którym podopieczny mieszka sam.

ABC rozmawiania z osobami starszymi - vademecum

ABC rozmawiania z osobami starszymi - vademecum

Wydaje Ci się, że rozmowa to rozmowa? Myślisz, że w pracy opiekunki osób starszych nie potrzeba specjalnych umiejętności interpersonalnych? Udowadniamy, że to nieprawda.