Zakwaterowanie w domu podopiecznego to rzeczywistość opieki domowej w Niemczech. Musimy być z podopiecznym niemal cały czas. Jest to więc niewątpliwe ułatwienie, ale także spory problem. Jak sobie z nim poradzić?
Podejmując pracę jako opiekunka osoby starszej i zgadzając się na zakwaterowanie w domu podopiecznego, musisz się przygotować na ewentualność, że nie będziesz mile widzianym gościem. Szczególnie może się tak zdarzyć, kiedy rodzina dopiero co zdecydowała się na skorzystanie z usług opieki. Niemcy są narodem zaciekle strzegącym swej prywatności. Twoje wkroczenie do ich życia, a co gorsza ewentualne zaburzenie ich codziennego rytmu dnia, może wywołać konflikty i doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim poznaj przyzwyczajenia swojego podopiecznego. Nie wprowadzaj własnych porządków, a postaraj się dostosować do trybu życia seniora. To jedna z umiejętności, jakie musi posiadać każda opiekunka osób starszych.
Bardzo ważne jest to, aby mimo zakwaterowania w miejscu pracy, mieć tam przestrzeń wyznaczoną tylko dla siebie. Absolutnym minimum jest własny pokój, do którego bez twojej zgody nikt nie powinien zaglądać – ani podopieczny, ani jego rodzina. Tylko w ten sposób zyskasz poczucie bezpieczeństwa i będziesz mogła poczuć się swobodniej w zupełnie nowym świecie. Rodzina jest zobowiązana zapewnić ci osobny pokój. Jeśli tego nie zrobi, natychmiast zgłoś się do agencji. Warunek ten powinien być wpisany w umowę miedzy agencją a rodziną.
Opieka nad osobą starszą często wiąże się z przygotowywaniem dla niej posiłków. Zwykle bywa tak, że w domu podopiecznego jest tylko jedna lodówka, w której znajdują się zarówno produkty seniora, jak i twoje. Czasem ze względu na sytuację zdrowotną osoby starszej i jej specjalną dietę, opiekunka kupuje dla siebie zupełnie inne produkty. Czasem opiekunka i podopieczny jedzą to samo. Czy powinniście mieć osobne półki? Czy kolejne posiłki możecie jeść razem? Czy ze względu na stan podopiecznego, który wymaga Twojej pomocy przy posiłku powinniście jeść w innych godzinach? Takie pytania należy zadać rodzinie podopiecznego już w momencie przyjazdu. Musisz od początku czuć się jak najbardziej komfortowo w miejscu swojego tymczasowego pobytu.
Praca opiekunki osoby starszej to duża odpowiedzialność. Od początku powinnaś zdawać sobie sprawę, że to nie jest typowa praca po 8 godzin dziennie, a pozostały czas to czas wolny. Praca opiekunki wiąże się ze stałą gotowością do pomocy – jesteś zobowiązana do tego, aby zająć się swoim podopiecznym, kiedy będzie tego potrzebował. To tak, jak z małym dzieckiem, które potrzebuje cię nie zwracając uwagi na porę. Nie oznacza to, że nie będziesz miała zupełnie chwili dla siebie. Będziesz miała czas wolny, w którym będziesz mogła wypocząć, wyjść na spacer i pozałatwiać własne sprawy. Powinnaś to jednak z góry ustalić z rodziną seniora, aby w czasie, kiedy ciebie nie będzie w pobliżu, ktoś inny był przy nim.
Decydując się na podjęcie pracy w opiece w Niemczech, powinnaś liczyć się z tym, że będziesz musiała wykazać się dużą odpornością psychiczną. Znajdziesz się bowiem sama w nowym dla siebie miejscu, a dodatkowo z dala od swoich bliskich. W takiej sytuacji nie wolno zapominać o sobie i własnych potrzebach. Musisz mieć prawo do zachowania prywatności, a także komfortu w miejscu zakwaterowania. W czasie, kiedy tam przebywasz, to w końcu również twój dom. W tych kwestiach jednak bardzo dużo zależy od ciebie – pamiętaj więc o powyższych wskazówkach.
Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak
Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.