Czuj się, jak u siebie?

Zakwaterowanie w domu podopiecznego to rzeczywistość opieki domowej w Niemczech. Musimy być z podopiecznym niemal cały czas. Jest to więc niewątpliwe ułatwienie, ale także spory problem. Jak sobie z nim poradzić?

Po pierwsze – poznaj przyzwyczajenia seniora

Podejmując pracę jako opiekunka osoby starszej i zgadzając się na zakwaterowanie w domu podopiecznego, musisz się przygotować na ewentualność, że nie będziesz mile widzianym gościem. Szczególnie może się tak zdarzyć, kiedy rodzina dopiero co zdecydowała się na skorzystanie z usług opieki. Niemcy są narodem zaciekle strzegącym swej prywatności. Twoje wkroczenie do ich życia, a co gorsza ewentualne zaburzenie ich codziennego rytmu dnia, może wywołać konflikty i doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim poznaj przyzwyczajenia swojego podopiecznego. Nie wprowadzaj własnych porządków, a postaraj się dostosować do trybu życia seniora. To jedna z umiejętności, jakie musi posiadać każda opiekunka osób starszych.

Po drugie – zachowaj własną prywatność

Bardzo ważne jest to, aby mimo zakwaterowania w miejscu pracy, mieć tam przestrzeń wyznaczoną tylko dla siebie. Absolutnym minimum jest własny pokój, do którego bez twojej zgody nikt nie powinien zaglądać – ani podopieczny, ani jego rodzina. Tylko w ten sposób zyskasz poczucie bezpieczeństwa i będziesz mogła poczuć się swobodniej w zupełnie nowym świecie. Rodzina jest zobowiązana zapewnić ci osobny pokój. Jeśli tego nie zrobi, natychmiast zgłoś się do agencji. Warunek ten powinien być wpisany w umowę miedzy agencją a rodziną.

Po trzecie – jedna lodówka 

Opieka nad osobą starszą często wiąże się z przygotowywaniem dla niej posiłków. Zwykle bywa tak, że w domu podopiecznego jest tylko jedna lodówka, w której znajdują się zarówno produkty seniora, jak i twoje. Czasem ze względu na sytuację zdrowotną osoby starszej i jej specjalną dietę, opiekunka kupuje dla siebie zupełnie inne produkty. Czasem opiekunka i podopieczny jedzą to samo. Czy powinniście mieć osobne półki? Czy kolejne posiłki możecie jeść razem? Czy ze względu na stan podopiecznego, który wymaga Twojej pomocy przy posiłku powinniście jeść w innych godzinach? Takie pytania należy zadać rodzinie podopiecznego już w momencie przyjazdu. Musisz od początku czuć się jak najbardziej komfortowo w miejscu swojego tymczasowego pobytu.

Po czwarte – opiekunka osoby starszej i jej czas wolny

Praca opiekunki osoby starszej to duża odpowiedzialność. Od początku powinnaś zdawać sobie sprawę, że to nie jest typowa praca po 8 godzin dziennie, a pozostały czas to czas wolny. Praca opiekunki wiąże się ze stałą gotowością do pomocy – jesteś zobowiązana do tego, aby zająć się swoim podopiecznym, kiedy będzie tego potrzebował. To tak, jak z małym dzieckiem, które potrzebuje cię nie zwracając uwagi na porę. Nie oznacza to, że nie będziesz miała zupełnie chwili dla siebie. Będziesz miała czas wolny, w którym będziesz mogła wypocząć, wyjść na spacer i pozałatwiać własne sprawy. Powinnaś to jednak z góry ustalić z rodziną seniora, aby w czasie, kiedy ciebie nie będzie w pobliżu, ktoś inny był przy nim.

Praca w Niemczech

Decydując się na podjęcie pracy w opiece w Niemczech, powinnaś liczyć się z tym, że będziesz musiała wykazać się dużą odpornością psychiczną. Znajdziesz się bowiem sama w nowym dla siebie miejscu, a dodatkowo z dala od swoich bliskich. W takiej sytuacji nie wolno zapominać o sobie i własnych potrzebach. Musisz mieć prawo do zachowania prywatności, a także komfortu w miejscu zakwaterowania. W czasie, kiedy tam przebywasz, to w końcu również twój dom. W tych kwestiach jednak bardzo dużo zależy od ciebie – pamiętaj więc o powyższych wskazówkach.

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opieka w Niemczech - co warto ustalić z rodziną na miejscu wykonywania opieki?

Opieka w Niemczech - co warto ustalić z rodziną na miejscu wykonywania opieki?

Dużym wyzwaniem jest odpowiednie przygotowanie opiekunki podejmującej pracę w opiece w Niemczech. Sprawdź, co opiekunka powinna ustalić wspólnie z rodziną bezpośrednio po przyjeździe. 

Jak zbudować zdrową relację z rodziną podopiecznego?

Jak zbudować zdrową relację z rodziną podopiecznego?

Jako firma świadcząca usługi opiekuńcze, nie raz i nie dwa mieliśmy okazję poznać osoby z jednym specyficznym wymaganiem odnośnie przyjmowanego zlecenia. Poszukiwały one mianowicie takiego domu, w którym podopieczny mieszka sam.

Opieka nad osobą starszą - nie wprowadzaj własnych porządków

Opieka nad osobą starszą - nie wprowadzaj własnych porządków

Rozpoczynasz pracę jako opiekun osoby starszej? Najprawdopodobniej już niebawem poznasz swojego pierwszego podopiecznego. W jaki sposób nawiązać z nim kontakt? Jak skutecznie pomóc osobie starszej i w jaki sposób zaopiekować się nią tak, aby stworzyć ciepłą relację oraz przyjemną atmosferę?

Jak zorganizować seniorowi wolny czas?

Jak zorganizować seniorowi wolny czas?

Decydując się na pracę w opiece w Niemczech trzeba pamiętać, że czas wolny seniorów to nasz czas pracy i spróbować jakoś go zorganizować.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.