Co zrobić, aby podopieczny się nie nudził?

 

Można oczywiście liczyć na to, że włączenie ulubionej telenoweli w jednej z niemieckich telewizji wystarczy, ale prawda jest taka, że nie zawsze. Nieustanne wpatrywania się w ekran nie jest także korzystne dla zdrowia i kondycji seniora. Zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej, o które przecież każda opiekunka powinna się troszczyć. Jakie więc zajęcia dla seniorów będą optymalne? Podpowiadamy kilka rozwiązań.

Postaw na ruch

Przede wszystkim naszego podopiecznego warto zachęcać do aktywności fizycznej. Musi być ona jednak dostosowana do jego możliwości, w tym przede wszystkim stanu zdrowia. W przypadku niektórych seniorów wybrane rodzaje aktywności warto skonsultować z lekarzem. Niemal zawsze znaleźć możemy taki rodzaj aktywności, który na pewno nikomu nie zaszkodzi, a przyniesie same korzyści – zarówno osobie starszej, jak i opiekunce.

 

Wprowadzenia w plan dnia codziennej aktywności ruchowej rozpocząć można od spacerów. Mogą to być spacery bez celu lub wspólne wypady do najbliższego sklepu. Przy wizycie w kościele możemy zaproponować spacer zamiast autobusu, a sobotnią przechadzkę na ryneczek zawsze kończyć pyszną kawką w dobrej kawiarni. Nagroda za wysiłek zachęci do jego kontynuowania!

 

Jeśli nie lubimy spacerów lub pogoda nie dopisuje możemy zdecydować się na wspólną, niewymagającą gimnastykę. Parę skłonów, ćwiczenia dla stawów, wymachy. Nie wymęczą babci czy dziadka za bardzo, a ich wpływ na samopoczucie będzie nieoceniony. Gimnastykę powinniśmy na stałe wprowadzić w plan dnia, z góry określając czas jej trwania i porę dnia. Inaczej szybko okazać może się, że znów o niej zapomnieliśmy…

 

Inną możliwością aktywizacji ruchowej seniora są zorganizowane zajęcia dla seniorów, które często proponują różnego typu kluby dedykowane osobom starszym, domy kultury czy uniwersytety trzeciego wieku. Ich zaletą jest to, że prowadzone są przez wykwalifikowanego instruktora, który doskonale rozumie ograniczenia osób starszych. Co więcej, zajęcia takie organizowane są w stałe dni i godziny, co załatwia problem systematyczności ćwiczeń. Zorganizowane ćwiczenia mogą być także chwilą oddechu dla opiekuna. Po odprowadzeniu podopiecznego na zajęcia zyskujemy godzinkę czasu, którą możemy dobrze wykorzystać.

Zadbaj o intelekt

Choć „w zdrowym ciele, zdrowy duch” nie tylko ćwiczenia fizyczne polecić można opiekunkom osób starszych w Niemczech. Czas wolny seniorów obejmować powinien także aktywności podtrzymujące jego sprawność intelektualną. Część z nich senior wykonywać może samodzielnie, choćby wtedy, kiedy opiekunka zajmuje się gotowaniem lub sprzątaniem, a część z powodzeniem robić można wspólnie.

W kategorii samodzielnych ćwiczeń dla mózgu zajmujących czas wolny seniorów przodują krzyżówki, sudoku, możnego rodzaju zadania do rozwiązania lub pasjanse – te ostatnie szczególnie lubiane przez kobiety. Zadania, które podsuwamy naszemu podopiecznemu oczywiście także dostosować należy do poziomu intelektualnego osoby starszej. Jeśli przykładowo posiada ona początki demencji nie powinniśmy oferować jej bardzo trudnych krzyżówek, gdyż może doprowadzić to do niepotrzebnej frustracji. W takim przypadku zaproponujmy zadania czy krzyżówki dla dzieci, doskonale spełnią one swoją rolę.

 

Wspólne zajęcia dla seniorów i ich opiekunów to, po pierwsze i najważniejsze, ogromnie popularne wśród naszych zachodnich sąsiadów gry planszowe. Ich rodzajów jest tyle, że nie sposób wymienić. Większość osób w Niemczech gra lub grała w popularne planszówki, wybór odpowiedniej warto więc zostawić podopiecznemu i potem oddać się rozrywce. Kto wie, może też zakochacie się w grach? Poza planszówkami czas wolny seniorów upływać może na grze w karty lub innych grach towarzyskich. Tutaj szczególnie polecamy gry typu memory oraz kalambury. Wartością dodaną tych ostatnich jest to, że pozytywnie wpłyną na naszą znajomość języka niemieckiego.

Podtrzymuj więzi społeczne

Czas wolny seniorów nie powinien upływać im tylko i wyłącznie na zajęciach w domu oraz na kontakcie z opiekunem. Jeśli tylko pozwala na to stan zdrowia osoby starszej starajmy się, aby miała ona jak najczęstszy kontakt ze swoimi znajomymi lub z innymi osobami w podobnym wieku. Człowiek jest wszakże istota społeczną, a podtrzymywania osobistych relacji bardzo dobrze wpływa na zachowanie sprawności na dłużej. Postarajmy się zachęcić naszego podopiecznego do spotkań, wspólnych podwieczorków z kawą i ciastkiem albo innych preferowanych rozrywek. Jeśli znajomych osoby starszej mamy jak na lekarstwo, z pomocą ponownie przyjść mogą nam lokalne kluby seniora, biblioteki, uniwersytety trzeciego wieku czy parafie. Wszystkie one bardzo często organizują wykłady, warsztaty lub spotkania dedykowane osobom w interesującej nas grupie wiekowej. Zainteresujmy się aktualną ofertą takich podmiotów i zaproponujmy udział w nich.

 

Organizując zajęcia dla seniorów pamiętajmy także o tym, żeby od czasu do czasu z naszym podopiecznym porozmawiać. Niestety nie raz zdarza się, że opiekunka czy opiekun w ferworze wielu innych obowiązków domowych zapominają o tym, żeby znaleźć choć chwilę czasu na spokojną rozmowę z osobą starszą. Zapytanie o wspomnienia, samopoczucie lub choć wspólne ponarzekanie na pogodę. Naprawdę warto! Rozmowa poprawi naszą znajomość języka i pozwoli nawiązać bliższą więź z seniorem.

 

Na zakończenie dla wszystkich osób pracujących w branży opiekuńczej w Niemczech i nie tylko tam mamy jedną radę. Wybierając zajęcia dla seniorów postarajmy się wytypować takie, które nam też sprawiać będą przyjemność. Wówczas spędzany wspólnie czas wolny seniorów nie będzie pracą, a rozrywką!

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opiekunka pomaga ćwiczyć mózg seniora - 5 pomysłów

Opiekunka pomaga ćwiczyć mózg seniora - 5 pomysłów

Starzenie się wpływa negatywnie na funkcjonowanie mózgu. Za pomocą odpowiednich ćwiczeń opiekunka osób starszych może nieco spowolnić ich postępowanie. Oczywiście w ten sposób nie da się walczyć z zaawansowaną demencją, ale „gimnastyka mózgu” stanowi pewną profilaktykę chorób otępiennych. W jaki sposób tego dokonać?

Zimowe rozrywki dla seniora. Co robić ze starszą osobą, gdy pada śnieg?

Zimowe rozrywki dla seniora. Co robić ze starszą osobą, gdy pada śnieg?

Praca w Niemczech, opieka nad osoba starszą to nie tylko wykonywanie czynności pielęgnacyjnych i higienicznych oraz zadań związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

ABC rozmawiania z osobami starszymi - vademecum

ABC rozmawiania z osobami starszymi - vademecum

Wydaje Ci się, że rozmowa to rozmowa? Myślisz, że w pracy opiekunki osób starszych nie potrzeba specjalnych umiejętności interpersonalnych? Udowadniamy, że to nieprawda.

Opiekunka na zleceniu w Niemczech gra w gry planszowe

Opiekunka na zleceniu w Niemczech gra w gry planszowe

Za naszym oknem zima na całego. Mróz trzyma i nie odpuszcza, z domu wychodzić się nie chce. Nic tylko opatulić się ciepłym kocem i popijać gorącą herbatę. W takich okolicznościach przyrody wielu odruchowo sięga po pilota i włącza kolejny odcinek serialu – my polecamy coś innego.

Spacery na zleceniu w Niemczech jako sposób na poprawę zdrowia

Spacery na zleceniu w Niemczech jako sposób na poprawę zdrowia

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy każdego dnia wykonywać 10 000 kroków. Podczas spaceru z psem, drogi do pracy, wchodzenia i schodzenia ze schodów.

Opieka nad seniorem w Niemczech - 5 pomysłów jak spędzić wspólnie czas

Opieka nad seniorem w Niemczech - 5 pomysłów jak spędzić wspólnie czas

Pracujesz jako opiekun osoby starszej? Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałaś się, w jaki sposób zorganizować czas wolny swojego podopiecznego

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.