Co zrobić, aby podopieczny się nie nudził?

Można oczywiście liczyć na to, że włączenie ulubionej telenoweli w jednej z niemieckich telewizji wystarczy, ale prawda jest taka, że nie zawsze. Nieustanne wpatrywania się w ekran nie jest także korzystne dla zdrowia i kondycji seniora. Zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej, o które przecież każda opiekunka powinna się troszczyć. Jakie więc zajęcia dla seniorów będą optymalne? Podpowiadamy kilka rozwiązań.

Postaw na ruch

Przede wszystkim naszego podopiecznego warto zachęcać do aktywności fizycznej. Musi być ona jednak dostosowana do jego możliwości, w tym przede wszystkim stanu zdrowia. W przypadku niektórych seniorów wybrane rodzaje aktywności warto skonsultować z lekarzem. Niemal zawsze znaleźć możemy taki rodzaj aktywności, który na pewno nikomu nie zaszkodzi, a przyniesie same korzyści – zarówno osobie starszej, jak i opiekunce.

 

Wprowadzenia w plan dnia codziennej aktywności ruchowej rozpocząć można od spacerów. Mogą to być spacery bez celu lub wspólne wypady do najbliższego sklepu. Przy wizycie w kościele możemy zaproponować spacer zamiast autobusu, a sobotnią przechadzkę na ryneczek zawsze kończyć pyszną kawką w dobrej kawiarni. Nagroda za wysiłek zachęci do jego kontynuowania!

 

Jeśli nie lubimy spacerów lub pogoda nie dopisuje możemy zdecydować się na wspólną, niewymagającą gimnastykę. Parę skłonów, ćwiczenia dla stawów, wymachy. Nie wymęczą babci czy dziadka za bardzo, a ich wpływ na samopoczucie będzie nieoceniony. Gimnastykę powinniśmy na stałe wprowadzić w plan dnia, z góry określając czas jej trwania i porę dnia. Inaczej szybko okazać może się, że znów o niej zapomnieliśmy…

 

Inną możliwością aktywizacji ruchowej seniora są zorganizowane zajęcia dla seniorów, które często proponują różnego typu kluby dedykowane osobom starszym, domy kultury czy uniwersytety trzeciego wieku. Ich zaletą jest to, że prowadzone są przez wykwalifikowanego instruktora, który doskonale rozumie ograniczenia osób starszych. Co więcej, zajęcia takie organizowane są w stałe dni i godziny, co załatwia problem systematyczności ćwiczeń. Zorganizowane ćwiczenia mogą być także chwilą oddechu dla opiekuna. Po odprowadzeniu podopiecznego na zajęcia zyskujemy godzinkę czasu, którą możemy dobrze wykorzystać.

Zadbaj o intelekt

Choć „w zdrowym ciele, zdrowy duch” nie tylko ćwiczenia fizyczne polecić można opiekunkom osób starszych w Niemczech. Czas wolny seniorów obejmować powinien także aktywności podtrzymujące jego sprawność intelektualną. Część z nich senior wykonywać może samodzielnie, choćby wtedy, kiedy opiekunka zajmuje się gotowaniem lub sprzątaniem, a część z powodzeniem robić można wspólnie.

 

W kategorii samodzielnych ćwiczeń dla mózgu zajmujących czas wolny seniorów przodują krzyżówki, sudoku, możnego rodzaju zadania do rozwiązania lub pasjanse – te ostatnie szczególnie lubiane przez kobiety. Zadania, które podsuwamy naszemu podopiecznemu oczywiście także dostosować należy do poziomu intelektualnego osoby starszej. Jeśli przykładowo posiada ona początki demencji nie powinniśmy oferować jej bardzo trudnych krzyżówek, gdyż może doprowadzić to do niepotrzebnej frustracji. W takim przypadku zaproponujmy zadania czy krzyżówki dla dzieci, doskonale spełnią one swoją rolę.

 

Wspólne zajęcia dla seniorów i ich opiekunów to, po pierwsze i najważniejsze, ogromnie popularne wśród naszych zachodnich sąsiadów gry planszowe. Ich rodzajów jest tyle, że nie sposób wymienić. Większość osób w Niemczech gra lub grała w popularne planszówki, wybór odpowiedniej warto więc zostawić podopiecznemu i potem oddać się rozrywce. Kto wie, może też zakochacie się w grach? Poza planszówkami czas wolny seniorów upływać może na grze w karty lub innych grach towarzyskich. Tutaj szczególnie polecamy gry typu memory oraz kalambury. Wartością dodaną tych ostatnich jest to, że pozytywnie wpłyną na naszą znajomość języka niemieckiego.

Podtrzymuj więzi społeczne

Czas wolny seniorów nie powinien upływać im tylko i wyłącznie na zajęciach w domu oraz na kontakcie z opiekunem. Jeśli tylko pozwala na to stan zdrowia osoby starszej starajmy się, aby miała ona jak najczęstszy kontakt ze swoimi znajomymi lub z innymi osobami w podobnym wieku. Człowiek jest wszakże istota społeczną, a podtrzymywania osobistych relacji bardzo dobrze wpływa na zachowanie sprawności na dłużej. Postarajmy się zachęcić naszego podopiecznego do spotkań, wspólnych podwieczorków z kawą i ciastkiem albo innych preferowanych rozrywek. Jeśli znajomych osoby starszej mamy jak na lekarstwo, z pomocą ponownie przyjść mogą nam lokalne kluby seniora, biblioteki, uniwersytety trzeciego wieku czy parafie. Wszystkie one bardzo często organizują wykłady, warsztaty lub spotkania dedykowane osobom w interesującej nas grupie wiekowej. Zainteresujmy się aktualną ofertą takich podmiotów i zaproponujmy udział w nich.

 

Organizując zajęcia dla seniorów pamiętajmy także o tym, żeby od czasu do czasu z naszym podopiecznym porozmawiać. Niestety nie raz zdarza się, że opiekunka czy opiekun w ferworze wielu innych obowiązków domowych zapominają o tym, żeby znaleźć choć chwilę czasu na spokojną rozmowę z osobą starszą. Zapytanie o wspomnienia, samopoczucie lub choć wspólne ponarzekanie na pogodę. Naprawdę warto! Rozmowa poprawi naszą znajomość języka i pozwoli nawiązać bliższą więź z seniorem.

 

Na zakończenie dla wszystkich osób pracujących w branży opiekuńczej w Niemczech i nie tylko tam mamy jedną radę. Wybierając zajęcia dla seniorów postarajmy się wytypować takie, które nam też sprawiać będą przyjemność. Wówczas spędzany wspólnie czas wolny seniorów nie będzie pracą, a rozrywką!

Zdjęcie autora artykułu - Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

Zobacz również: