Opiekunka seniora w Niemczech - gość czy domownik?

Podejmując pracę opiekuna, za chwilę wejdziesz do bardzo intymnej sfery życia swojego podopiecznego. Postaraj się poznać jego przyzwyczajenia. W żadnym wypadku nie wolno ci ich ignorować, ani niczego z góry narzucać. Warto mieć na uwadze, że twoja praca polega na pomocy, a sam podopieczny powinien czuć się dobrze i bezpiecznie w twoim towarzystwie.

Codzienne nawyki

W pierwszych dnia swojego pobytu z podopiecznym cierpliwie i uważnie obserwuj jego zachowanie. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób wygląda jego dzień. Sprawdź, które czynności sprawiają mu największą trudność, co lubi, co poprawia mu humor. Pamiętaj, że osoby starsze mają swoje nawyki oraz przyzwyczajenia pielęgnowane od lat. Stały porządek i harmonogram dnia sprawiają, że czują się bezpiecznie. Jeżeli zauważysz, że twój podopieczny o stałej godzinie pije codziennie herbatę, ma swój ulubiony serial, czy zawsze samodzielnie podlewa kwiaty – nie zmieniaj tego! Uwzględnij te czynności w swoim planie dnia, a jeżeli któraś z nich sprawia seniorowi trudność – nie wyręczaj go! Pomóż mu tę czynność wykonać w miarę samodzielnie, by miał poczucie spełnionego obowiązku.

Zwykłe czynności

Każdego dnia wykonujemy wiele zwyczajnych czynności tj.: przygotowywanie posiłków, tworzenie listy zakupów, podlewanie kwiatów, składanie ubrań, ścieranie kurzy, a także wiele innych. Pamiętaj, że zanim pojawiłaś się w życiu swojego podopiecznego, te czynności wykonywał on samodzielnie. Prawdopodobnie lubił wiele z nich, a sama ich realizacja sprawiała, że czuł się on potrzebny. Często zdarza się tak, że opiekun stara się wszystkie te czynności wykonać samemu, wyłączając całkowicie swojego podopiecznego. Tym samym osoba ta czuje się pominięta i niepotrzebna. Spróbuj podzielić się obowiązkami z podopiecznym, aktywizując go i zachęcając do wykonywania drobnych zadań. To niesie ze sobą wiele korzyści tj.: poczucie samoakceptacji, zachowanie sprawności, lepsze wzajemne relacje.

Nawyki żywieniowe

Opieka nad osobą starszą to także kwestie związane z gotowaniem. Każdy z nas ma własne nawyki żywieniowe, ulubione potrawy i powtarzające się godziny posiłków. Jeżeli do twoich zadań jako opiekuna należy również przygotowywanie posiłków to pamiętaj, że nie powinieneś drastycznie zmieniać diety osoby starszej. Zaobserwuj, co twój podopieczny je oraz o jakich porach. Wynotuj jego ulubione przysmaki. Postaraj się włączyć je do diety tak, aby nie była ona zmianą o 180 stopni. Z pewnością połączeniu starych nawyków żywieniowych z nowymi przyniesie najlepsze efekty.

Opieka nad osobą starszą a czas wolny

Zaobserwuj, w jaki sposób twój podopieczny lubi spędzać czas wolny. Kiedy odpoczywa, a także w jakiej części dnia jest najbardziej aktywny. Wykorzystaj to, pozwalając mu odpocząć według starych nawyków. Natomiast w aktywnej porze dnia zachęć do prostych i przyjemnych zajęć, które wspólnie wybierzecie. Może to być rozwiązywanie krzyżówek, wspólne spacery. Z pewnością taka współpraca pozwoli Wam umilić wspólne chwile.

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Samopoczucie seniora - sposoby na jego poprawienie

Samopoczucie seniora - sposoby na jego poprawienie

Dobre samopoczucie seniora jest w pracy opiekuna osoby starszej równie istotne, jak poprawne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych czy odpowiednia dieta.

Opieka nad seniorem w Niemczech - 5 pomysłów jak spędzić wspólnie czas

Opieka nad seniorem w Niemczech - 5 pomysłów jak spędzić wspólnie czas

Pracujesz jako opiekun osoby starszej? Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałaś się, w jaki sposób zorganizować czas wolny swojego podopiecznego

Zakwaterowanie w domu podopiecznego - 4 przydatne wskazówki

Zakwaterowanie w domu podopiecznego - 4 przydatne wskazówki

Praca opiekunki osoby starszej w Niemczech wiąże się z tymczasową zmianą miejsca zamieszkania i zakwaterowaniem z osobą, która będzie wymagała stałej uwagi. Dla wielu osób jest to bardzo duże obciążenie psychiczne. O czym należy pamiętać, decydując się na podjęcie pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Jak zbudować zdrową relację z rodziną podopiecznego?

Jak zbudować zdrową relację z rodziną podopiecznego?

Jako firma świadcząca usługi opiekuńcze, nie raz i nie dwa mieliśmy okazję poznać osoby z jednym specyficznym wymaganiem odnośnie przyjmowanego zlecenia. Poszukiwały one mianowicie takiego domu, w którym podopieczny mieszka sam.

Dieta dla seniora - jak przygotować jadłospis dla osoby starszej?

Dieta dla seniora - jak przygotować jadłospis dla osoby starszej?

Właściwy jadłospis może być prawdziwym wyzwaniem w pracy opiekuna. Brak apetytu lub nadwaga, specjalne zalecenia żywieniowe lub po prostu nawyki, z którymi trudno walczyć, to tylko niektóre z problemów, na które może natknąć się opiekunka.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.