Prawidłowa dieta dla seniora stanowi jeden z warunków dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej osób starszych. Aby zrozumieć jak ważna jest dieta dla seniora warto uświadomić sobie proces przemian, jakie zachodzą z wiekiem w organizmie. U osób starszych możemy zaobserwować często problemy z trawieniem, których przyczyną jest zmniejszenie wydzielania soków trawiennych. Organizm gorzej wchłania płyny oraz pokarmy, czego skutkiem są częste zaparcia, czy też biegunki. Warto wziąć pod uwagę, iż z wiekiem zmienia się cały metabolizm, co obniża kondycję całego organizmu. Osoby starsze mają obniżoną odporność, rośnie także ryzyko chorób serca, a także schorzeń o charakterze naczyniowym.
Dieta dla seniora powinna obejmować od 4 do 5 posiłków na dobę. Warto uwzględnić zmianę konsystencji podawanych potraw tak, aby to rzeczy miękkie, łatwe do połknięcia. Musy i przeciery, zupy-kremy, twarożki, galaretki (również mięsne), pasztety, pulpeciki, drobno starte warzywa.
Starajmy się podawać w większości rzeczy gotowane np. na parze lub pieczone w rękawie. Unikajmy potraw smażonych. Kolejną rzeczą jest unikanie cukrów prostych. Eliminujmy podawanie soli. Zwiększa ona bowiem ryzyko nadciśnienia.
Warto wzbogacić dietę osoby starszej o kwasy tłuszczowe omega 3 (zmniejszają krzepliwość krwi, zapobiegają miażdżycy i chorobom serca), których dostarczą nam ryby tj.: łosoś, szprot, tuńczyk, makrela, dorsz. Jednocześnie są one doskonałym zamiennikiem dla dań mięsnych.
Warto dopilnować aby w jadłospisie znalazły się kefir oraz maślanka, które doskonale regulują florę jelitową. Potrawy warto podawać z ziołami, które doskonale uwydatniają smak potraw, a jednocześnie tj.: kmin, majeranek, cząber, zapobiegają wzdęciom.
W diecie osoby starszej bardzo istotne jest uzupełnienie błonnika oraz płynów. Seniorzy często zapominają o systematycznym przyjmowaniu płynów, a także jedzeniu owoców i warzyw. Zważywszy na problemy z uzębieniem, ta druga sprawa może przysporzyć trudności, Pamiętajmy jednak, ze sałatki owocowo-warzywne są naturalnym źródłem błonnika. Jabłka, śliwki, marchew, buraki oraz wiele innych stanowią niezbędny element diety. Są źródłem błonnika, potasu, wapnia, magnezu i witamin. Opóźniają procesy starzenia, zmniejszają ryzyko nowotworów i miażdżycy. Jeśli chodzi o płyny to warto postawić na delikatne herbatki ziołowe, naturalne, nie słodzone kompoty z owoców, kawę zbożową, soki owocowo-warzywne.
Seniorzy przyjmują sporo leków, które mogą wejść w interakcję z poszczególnymi produktami żywnościowymi. Sprawdzaj dokładnie ulotki, zwracając uwagę na ostrzeżenia. Zadbaj również o atmosferę. Nie pozwól, aby osoba starsza za każdym razem spożywała posiłek w samotności. Jeśli to możliwe, zaangażuj ją we wspólne przygotowane posiłku. Spraw by jedzenie stało się choć częściowo przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem.
Dorota Lewandowska
Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.