Dieta seniora

Czy wiesz, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta seniora? Wskazujemy najważniejsze zasady planowania diety dla osoby starszej.

 

 

Osoby starsze częściej niż ich dzieci czy wnuki borykają się z licznymi schorzeniami, które niejednokrotnie mają zasadniczy wpływ na ich dietę. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech może często wymagać także znajomości podstawowych zasad planowania zbilansowanej diety. Do zadań opiekunki należy więc nie tylko gotowanie tak, jak u siebie w domu, ale przede wszystkim przygotowywanie posiłków dostosowanych do potrzeb konkretnego podopiecznego - biorąc pod uwagę jego preferencje i stan zdrowia.

Podstawowe problemy w odżywianiu seniorów

Zapotrzebowanie na białko, witaminy i składniki mineralne nie zmienia się wraz z wiekiem. Starzeniu się towarzyszą jednak zjawiska, które mają zasadniczy wpływ na sposób odżywiania się seniorów i powinny być wzięte pod uwagę przy komponowaniu racjonalnej, dobrze zbilansowanej diety.

 

Należą do nich:

 • choroby zależne od wieku i odżywiania,
 • spowolnienie metabolizmu,
 • przyjmowanie lekarstw,
 • spadek sprawności,
 • gorsze krążenie krwi,
 • ubytek masy mięśniowej,
 • spadek elastyczności ciała,
 • ubytek masy kostnej,
 • ograniczenie ruchliwości,
 • zmiany w odczuwaniu smaku i zapachów,
 • słabsze odczuwanie pragnienia,
 • utrata apetytu,
 • spadek energii życiowej,
 • spadek zapotrzebowania na węglowodany i tłuszcze,
 • problemy w przyjmowaniu pożywienia (kłopoty z przełykaniem, gryzieniem ze względu na sztuczną szczękę itp.).

Zażywanie lekarstw może wpływać na przyjmowanie i wykorzystywanie określonych składników odżywczych do tego stopnia, że zapotrzebowanie na dany minerał nie będzie wystarczająco pokryte.

Najważniejsze składniki odżywcze w diecie osób starszych

Seniorzy często unikają produktów grubo mielonych lub surowych ze względu na trudności z połykaniem lub ograniczone możliwości przeżuwania. W przypadku osób starszych częstym problemem jest źle dopasowana proteza. Pomijanie pewnych „kłopotliwych” produktów  w codziennej diecie może doprowadzić do niedoboru niektórych składników odżywczych, szczególnie witamin A, C, D, witamin z grupy B oraz minerałów wapnia, żelaza oraz jodu.

 

Informacje o witaminach

Często zdarza się, że seniorzy nie spożywają wystarczającej ilości składników balastowych. Są to niestrawne i nieprzyswajalne substancje organiczne w pożywieniu, niezbędne dla prawidłowej funkcji trawienia (np. błonnik). Zadaniem substancji balastowych jest pobudzanie pracy układu pokarmowego oraz powodowanie uczucia sytości.

 

Ze względu na wyżej wskazane problemy w diecie osób starszych powinny się znaleźć:

 • codziennie świeże owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste i mleczne,
 • ryba raz w tygodniu,
 • najwyżej 2 posiłki mięsne w tygodniu,
 • jak najmniejsze ilości cukru i soli,
 • racjonalne ilości tłuszczów,
 • ograniczona ilość słodyczy i alkoholu,
 • minimum 1 do 1,5 litra wody dziennie.

I najważniejsze: Więcej ruchu!

Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Dieta dla osób z reumatyzmem

Dieta dla osób z reumatyzmem

Reumatyzm to jedna z tych chorób, które są doskonale znane wszystkim opiekunom i opiekunkom osób starszych w Niemczech. Z jej bolesnymi konsekwencjami boryka się wielu podopiecznych. Są jednak domowe sposoby, aby choć trochę mi ulżyć.

Dieta dla seniora - jak przygotować jadłospis dla osoby starszej?

Dieta dla seniora - jak przygotować jadłospis dla osoby starszej?

Właściwy jadłospis może być prawdziwym wyzwaniem w pracy opiekuna. Brak apetytu lub nadwaga, specjalne zalecenia żywieniowe lub po prostu nawyki, z którymi trudno walczyć, to tylko niektóre z problemów, na które może natknąć się opiekunka.

10 przykazań prawidłowej opieki nad osobą starszą

10 przykazań prawidłowej opieki nad osobą starszą

Opieka nad osobą starszą to trudna, wymagająca i specyficzna praca. Jeśli dodatkowo jest to praca w Niemczech, opieka staje się jeszcze bardziej wymagająca.

Opieka nad osobą starszą - nie wprowadzaj własnych porządków

Opieka nad osobą starszą - nie wprowadzaj własnych porządków

Rozpoczynasz pracę jako opiekun osoby starszej? Najprawdopodobniej już niebawem poznasz swojego pierwszego podopiecznego. W jaki sposób nawiązać z nim kontakt? Jak skutecznie pomóc osobie starszej i w jaki sposób zaopiekować się nią tak, aby stworzyć ciepłą relację oraz przyjemną atmosferę?