Dieta dla osób z reumatyzmem

Opieka nad osobą starszą Niemcy - właściwy tłuszcz zmniejsza objawy reumatyczne

Właściwa dieta, prawidłowo dobrana do potrzeb osoby starszej jest ważnym elementem utrzymania seniora w dobrej kondycji i w relatywnie dobrym zdrowiu. Utrzymanie właściwej diety jest szczególnie ważne w przypadku niektórych schorzeń, np. u chorych cierpiących na cukrzycę.

Tłuszcz potęguje zapalne bóle reumatyczne i równocześnie pomaga je zwalczać

Paradoksalnie pomaga w tym odpowiednie zestawienie kwasów tłuszczowych.

 

Napuchnięte palce, obolałe stawy, ciężko cokolwiek chwycić. Bóle reumatyczne znacznie ograniczają życie chorych. Przyczyną kujących, rwących bólów, obrzmień oraz przegrzania są często zapalne reakcje stawów, które pojawiają się w wyniku reakcji wykolejonego systemu immunologicznego. Obok terapii farmaceutykami objawy można łagodzić odpowiednią dietą. Decydujące jest w tym przypadku właściwe zestawienie kwasów tłuszczowych.

 

Kwas arachidonowy jest najsilniejszym ze wzmagających zapalenie przekaźników, tak zwanych prostaglandyn. Środki spożywcze takie jak: smalec wieprzowy, tłuste mięso, indyk, żółtko i wnętrzności, mają dużą zawartość tego rodzaju kwasów tłuszczowych i tym samym działają na niekorzyść chorego, potęgując objawy reumatyczne. Chude mięso spełnia się znacznie lepiej w diecie reumatyków. Również kwas linolowy w dużych dawkach może działać zapalnie. Nie przyczynia się on jedynie do powstawania kwasu arachidonowego w organizmie, lecz także stanowi konkurencję z kwasami omega-3 i zmniejsza ich działanie. Z tego względu zaleca się ostrożność przy stosowaniu oleju z kiełków słonecznika, ryżu i pszenicy oraz margaryn. Zawierają one dużo kwasu linolowego i nie nadają się dla reumatyków.

 

Kwasy tłuszczowe omega-3 funkcjonują jako naturalni przeciwnicy kwasu arachidonowego. Wspomagają one proces powstawania hamujących stan zapalny czynników i pomagają łagodzić ból. Oleje lniany i rzepakowy mają dużą ilość zdrowych kwasów tłuszczowych, jednak tłuste ryby takie jak śledź, makrela i łosoś powinny się znaleźć w jadłospisie jedynie dwa razy w tygodniu.

 

Szczególnie dobroczynne działanie wartościowe kwasy omega-3 mają w połączeniu z owocami i warzywami. Mają one dużo witamin i hamują powstające w trakcie reakcji zapalnej agresywne substancje, które jeszcze bardziej uszkadzają nadwątloną tkankę.

 

oliwa w karafkach

 

Źródło:  OpenPR
Dominica Tigges, 8/09/ 2009

Zdjęcie autora artykułu - Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

Zobacz również: