Opiekunka Niemcy bez gotowania i sprzątania

Czy wyjeżdżając za granicę do pracy w charakterze opiekuna osób starszych, trzeba zawsze liczyć się z pełnym, typowym zakresem obowiązków? Niekoniecznie! Czy jeśli nie potrafisz gotować lub nie chcesz zajmować się sprzątaniem domu, możesz liczyć na podjęcie pracy w opiece? Jak najbardziej! Sprawdź, jaki zakres obowiązków możesz znaleźć w ogłoszeniach o pracę w opiece.

 

Opiekunka osób starszych w Niemczech – zakres obowiązków

Domowa opieka w Niemczech jest znacznie częściej praktykowana niż w Polsce i dlatego o zatrudnienie w tym zawodzie nietrudno. Opiekunki z Polski chętnie wyjeżdżają do pracy w niemieckiej opiece z kilku powodów. Między inny dlatego, że Niemcy oferują atrakcyjne stawki i często traktują opiekunkę przede wszystkim jako asystenta w opiece, a nie pomoc domową w szerokim tego słowa znaczeniu. Dlatego wybierając sztelę, polecamy dokładnie zapoznać się z zakresem obowiązków. I wybrać taką ofertę, która w największym stopniu odpowiada naszym indywidualnym preferencjom. Chcąc uniknąć niejasnych sytuacji, warto zadbać o to, by konkretny zakres obowiązków wpisany był do zawieranej umowy.

 

Główną rolą opiekunki jest sprawowanie szeroko rozumianej opieki nad podopiecznym oraz zaspokajanie jego podstawowych potrzeb. Do jej najważniejszych zadań należy więc:

  • codzienna pielęgnacja (mycie, czesanie, zmiana pampersów itp.),
  • ubieranie,
  • pomoc przy wstawaniu/siadaniu,
  • podawanie posiłków,
  • dotrzymywanie towarzystwa,
  • aktywizacja seniora,
  • pilnowanie godzin podania leków.

Jednocześnie w odniesieniu do większości ofert, czynności takie jak gotowanie lub sprzątanie mieszkania seniora wpisane są w zakres obowiązków opiekunki. Z naszego wieloletniego doświadczenia wiemy, że dla sporej grupy opiekunek wykonywanie tych czynności nie stanowi najmniejszego problemu. W wielu przypadkach, ze względu na naprawdę dobry stan zdrowia podopiecznego, poza zapewnieniem mu towarzystwa, to właśnie czynności takie jak sprzątanie czy gotowanie mogą stanowić główne zajęcie opiekunki. Dla osób, które lubią zajmować się domem, ten zakres obowiązków nie stanowi więc problemu. A wspólne przygotowanie i spożywanie posiłków oznacza bardzo miły sposób spędzenia czasu na szteli.

 

Jeśli jednak kandydat do pracy w opiece już na wstępie zaznacza, że nie potrafi lub nie chce gotować, wówczas staramy się dobrać takie miejsce pracy, w którym nie będzie to od niego oczekiwane. A duża ilość ofert w opiece sprawia, że jesteśmy w stanie znaleźć takie miejsce pracy.

 

Praca w niemieckiej opiece bez gotowania i sprzątania

Nie każda rodzina obliguje opiekuna do tego, by poza czynnościami stricte opiekuńczymi nad seniorem, interesował się również sprawami domowymi. Zakres oczekiwań każdorazowo zależy od wielu czynników, w tym głównie stanu zdrowia i kondycji samego podopiecznego. Inne czynności będzie wykonywał opiekun z podopiecznym o pełnej sprawności fizycznej i intelektualnej, który oczekuje towarzystwa i rekreacji, a inny zakres z seniorem cierpiącym na określone choroby i dolegliwości wieku starczego.

 

Opiekunka grająca z seniorką w szachy
Obowiązki opiekunki są ściśle uzależnione od stanu zdrowia seniora i tego, jak jego bliscy angażują się się w opiekę

 

Miejmy także na uwadze fakt, że w wielu przypadkach preferowanymi kandydatami do sprawowania opieki są panowie. Może to wynikać zarówno z indywidualnych oczekiwań podopiecznego, który w męskim towarzystwie czuje się mniej skrępowany. Jak również ze stanu zdrowia i kondycji fizycznej samego podopiecznego wymagającego podnoszenia. A tym samym opiekunem musi zostać osoba o sporej sile fizycznej, dla której czynności związane z dużym wysiłkiem fizycznym nie będą stanowiły problemu. W takich sytuacjach dla samego podopiecznego, jak i jego rodziny zdecydowanie ważniejszym priorytetem będzie sprawowanie opieki i wykonywanie czynności związanych z codzienną higieną, aniżeli sprzątanie czy gotowanie.

 

Opiekunka w Niemczech bez dodatkowych obowiązków – zarobki

Oczywiście im więcej obowiązków realizuje opiekun, tym z reguły proponowane jest wyższe wynagrodzenie. Opiekunka może obecnie liczyć na wynagrodzenie rzędu 1200-2100 euro/msc. Różnice w pensji są uzależnione między innymi od stanu podopiecznego, doświadczenia opiekunki i jej umiejętności językowych, a nawet docelowego miasta.

 

Wyższe kwoty oferowane są kandydatom z doświadczeniem, którzy biorą pod opiekę seniora wymagającego stałej opieki. Lepsze zarobki uzyskują osoby zajmujące się dwoma seniorami jednocześnie np. małżeństwem albo rodzeństwem. No i oczywiście te, które w zakresie obowiązków mają wpisane nieco więcej, niż tylko podstawowa opieka. Mowa tu nie tylko o prowadzeniu domu, ale również, chociażby posiadaniu prawa jazdy. Na wysokość wynagrodzenia oczywiście wpływ ma także forma zatrudnienia. I tak opiekunki wyjeżdżające na kontrakt gewerbe (na własnej działalności) z pewnością mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie, niż opiekunki zatrudnione na umowie cywilnoprawnej.

 

Na nieco niższe wynagrodzenie mogą liczyć w kolei osoby ze słabą znajomością języka niemieckiego, bez doświadczenia i z mniejszym zakresem obowiązków.

Praca w niemieckiej opiece bez sprzątania i gotowania – warunki

Rodziny, które mieszkają w pobliżu seniorów lub dzielą ten sam dom, z zasady są ogromnym wsparciem dla opiekunek. Często biorą na swoje barki trud utrzymania posesji lub robienia zakupów. Istotną pomoc zapewniają też służby medyczne dokonujące codziennych czynności lekarsko-pielęgniarskich. Dzięki temu opiekunka może skupić się tylko i wyłącznie na pomocy i towarzyszeniu podopiecznemu w codziennym życiu.

 

Ogłoszenia o pracę w niemieckiej opiece są bardzo zróżnicowane. Jedne oferują spokojną atmosferę w domku na wsi, inne zamieszkanie w bloku w mieście. W zakresie warunków mieszkaniowych dominują oferty, w których opiekunki dzielą resztę domu z pozostałymi domownikami, ale mają do dyspozycji własny pokój. Choć zdarza się, że opiekunka zakwaterowana jest w odrębnej części domu z dodatkowym wejściem, osobną łazienką, kuchnią itp. Zdecydowana większość ogłoszeń zakłada darmowy dostęp do Internetu, sklepy w pobliżu i spokojną atmosferę. Niektóre rodziny zapewniają też do dyspozycji rower, czasami osobny telewizor lub brak zwierząt.

 

Część ofert skierowanych jest konkretnie do osób pracujących na własnych działalnościach, czyli tzw. Gewerbe, jednak większość z reguły proponuje zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej. Niezależnie od tego, w okresach zwiększonego zapotrzebowania na pracowników, zazwyczaj oferowane są specjalne premie (np. wielkanocna, bożonarodzeniowa, wakacyjna, z polecenia itp.). W CareWork dodatkowo oferujemy przyszłym opiekunom możliwości samorozwoju – między innymi darmowe kursy niemieckiego, szkolenia z pierwszej pomocy, a także aplikację do nauki języka.

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Rozwój w pracy opiekunki osoby starszej

Rozwój w pracy opiekunki osoby starszej

Wykonując pracę w niemieckiej opiece z pewnością warto podwyższać kompetencje – ciągły rozwój ma istotny wpływ na poprawę naszej samooceny i wiąże się z atrakcyjniejszym wynagrodzeniem. Poniżej przedstawiamy obszary, w których zalecamy rozwijać wiedzę i umiejętności, zwłaszcza jeśli planujemy...

Opiekunka w Niemczech nie tylko z językiem niemieckim

Opiekunka w Niemczech nie tylko z językiem niemieckim

Czy znajomość dodatkowego języka obcego poza niemieckim może być atutem przy poszukiwaniu pracy w niemieckiej opiece? Jak najbardziej! Podpowiadamy, jakie języki poza niemieckim cieszą się dużą popularnością, a także, w jakich regionach i miastach znajdziemy największą liczbę ogłoszeń o pracę z takimi wymaganiami.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.