Praca w opiece w Niemczech nie tylko z językiem niemieckim

Czy znajomość dodatkowego języka obcego poza niemieckim może być atutem przy poszukiwaniu pracy w niemieckiej opiece? Jak najbardziej! Podpowiadamy, jakie języki poza niemieckim cieszą się dużą popularnością, a także, w jakich regionach i miastach znajdziemy największą liczbę ogłoszeń o pracę z takimi wymaganiami.

 

Praca w niemieckiej opiece z dodatkowym językiem obcym

Wyjeżdżając do pracy do Niemiec, umiejętność posługiwania się tym językiem obcym będzie jedną z kluczowych kompetencji wymaganych na etapie rekrutacji. Jednak oczekiwany poziom znajomości niemieckiego będzie różnił się zależnie od oferty. W niektórych przypadkach może się nawet okazać, że praca z danym podopiecznym nie będzie realizowana w języku niemieckim. Taka sytuacja zajdzie, gdy podopieczny nie jest rodowitym Niemcem. Wówczas realny kontakt z tym językiem może ograniczać do komunikacji z osobami z zewnątrz np. podczas zakupów w sklepie, na poczcie czy w czasie wizyty w przychodni. Zachęcamy jednak do przeczytania artykułu, czy możliwa jest praca w opiece w Niemczech bez znajomości niemieckiego.

 

Skąd wzięło się w Niemczech zapotrzebowanie na pracowników z innym językiem niż niemieckim? To zasługa nadzwyczajnej otwartości jednego z największych europejskich krajów, co potwierdza Federalny Urząd Statystyczny – ok. 26% populacji stanowią osoby z tłem migracyjnym, a to przekłada się na ogromną liczbę 21 milionów osób. W tej licznej grupie znajdują się także seniorzy z pochodzeniem migracyjnym, którzy poszukują opiekunek do pomocy przy codziennych obowiązkach. Jeśli senior przez całe życie miał kontakt ze swoim ojczystym językiem, może okazać się, że ten właśnie język będzie mu najbliższy. I to właśnie w takich sytuacjach najczęściej znajdziemy ofertę pracy, w której jednym z wymagań będzie znajomość innego języka obcego.

Przebywając chociaż krótki czas w Niemczech, bez większego problemu dostrzeżemy bardzo dużą różnorodność językową. Dlatego przeglądając oferty pracy, nie powinno nas dziwić ogłoszenie na stanowisko opiekunki osób starszych ze znajomością języka innego niż niemiecki. Co więcej, opiekunki posługujące się co najmniej dwoma językami obcymi mają szansę na atrakcyjniejsze zarobki.

 

Chcesz wyjechać do pracy w Niemczech, chociaż swobodniej posługujesz się innym językiem obcym niż niemieckim? Nic straconego! Poniżej znajdziesz informacje, które języki są najpopularniejsze i najbardziej przydatne w tym zawodzie. Z kolei aktualne ogłoszenia znajdziesz w zakładce oferty pracy dla opiekunek w Niemczech.

 

Opiekunka w Niemczech z językiem rosyjskim

Wśród ofert z dwujęzycznymi wymaganiami, najczęściej spotkamy się z ogłoszeniami dla opiekunek w Niemczech ze znajomością języka rosyjskiego. Nic dziwnego - ponad 3,5 milionów osób komunikuje się w tym języku, z czego 1,2 miliona osób stanowią etniczni Rosjanie . Tak duża liczebność wynika przede wszystkim z przesiedleń, z których największe miało miejsce po II wojnie światowej. Nie możemy również zapomnieć o tym, że obecne Niemcy były kiedyś podzielone na dwa kraje: RFN będący pod wpływem krajów zachodnich i NRD należący do państw bloku wschodniego, w którym główną rolę ogrywało ZSRR. Stąd największa liczba osób rosyjskojęzycznych zamieszkuje wschodnie landy: Branderburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Berlin i Saksonia.

 

Stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech z językiem rosyjskim cieszy się dużą popularnością, nie tylko ze względu na wysokie atrakcyjne zarobki. Nie sposób pominąć faktu, że praca zachęca również ze względu na znakomitą lokalizację dla kandydatów z Polski. Berlin, Schwerin, Rostock, Lipsk, Poczdam, Drezno to miasta położone blisko polskiej granicy, dzięki czemu dojazd samochodem do Szczecina czy Gorzowa Wielkopolskiego zajmuje zaledwie kilka godzin.

 

Opiekunka w Niemczech z językiem włoskim

Względnie spore zapotrzebowanie znajdziemy również na stanowisko opiekunki w Niemczech ze znajomością języka włoskiego. Szacuje się, iż u naszych zachodnich sąsiadów żyje ponad 800 tys. obywateli z włoskimi korzeniami. Największy boom migracyjny miał miejsca w latach 50-70 ubiegłego wieku. Szacuje się, że 4 miliony Włochów wyemigrowało w tym okresie do Niemiec (stanowili wtedy największą społeczność zagraniczną zamieszkującą RFN), z czego 3,5 miliona wróciła w ciągu kolejnych lat do ojczyzny. Ci, którzy zostali, specjalizowali się w inżynierii i motoryzacji, często zakładali także własne firmy w branży gastronomicznej. Imigranci zatrzymywali się w takich krajach związkowych jak: Badenia-Wirtembergia, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Bawaria.

 

Opiekunka osób starszych w Niemczech z językiem włoskim może liczyć na pracę w wielu miastach na zachodzie i południu kraju. Do najpopularniejszych destynacji należą: Monachium, Stuttgart, Frankfurt nad Menem, Waldkirch, Russelheim oraz Hofheim.  Każde z wyżej wymienionych miast ze względu na swój urok stanowi doskonałe miejsce zarówno do pracy, jak i życia. Malownicze krajobrazy, parki zdrojowe czy okazałe zamki królewskie to tylko niektóre z atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić w czasie pobytu w Niemczech.

Opiekunka w Niemczech z językiem angielskim

Mimo iż populacja Brytyjczyków w Niemczech nie jest zbyt liczna (wynosi zaledwie 100 tys. mieszkańców), język angielski należy do najpopularniejszych w całym kraju. Dzieci od wczesnych lat szkolnych (najczęściej przed ukończeniem 10. roku życia) zaczynają naukę tego języka. Co więcej, Niemcy należą do państw o charakterze multikulturowym, w którym już niemal co czwarty mieszkaniec ma obce pochodzenie. Sprawne posługiwanie się angielszczyzną ułatwia nie tylko komunikację u naszych zachodnich sąsiadów, ale także zwiększa szansę znalezienia lepiej płatnej pracy.

 

Ogłoszenia na stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech ze znajomością angielskiego najczęściej pochodzą z Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii oraz Berlina. Jeśli mowa o miastach, warto przyjrzeć się ofertom z największych ośrodków, takich jak Berlin, Monachium, Hamburg, Kolonia, Frankfurt czy Stuttgart. Niewątpliwie podjęcie pracy w dużej aglomeracji wiąże się z większymi możliwościami rozwoju, swobodą dojazdu i ogromną liczbą atrakcji, z których opiekunka może korzystać w czasie wolnym.

Opiekunka w Niemczech z językiem francuskim

Obecność Francuzów w Niemczech nie powinna nikogo dziwić, chociażby ze względu na sąsiedztwo obu państw. Około 110 tys. francuskiej populacji zamieszkuje głównie obszary przygraniczne, do których należą landy: Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Saara. Tak jak w przypadku angielskiego, język Moliera jest równie popularny w Niemczech. Warto zaznaczyć, że w niemieckim kraju związkowym Saara nauka języka francuskiego jest obowiązkowa. Region ten jest niezwykle często wybierany przez Francuzów jako miejsce pracy.

 

Opiekunka osób starszych w Niemczech ze znajomością języka francuskiego może liczyć na zatrudnienie w wielu miejscowościach. Oferty najczęściej pojawiają się z większych aglomeracji oraz przygranicznych okolic takich jak: Baden-Baden, Heidelberg, Fryburg, Saarbrucken, Trewir, Stuttgart, Offenburg. Zamieszkanie blisko granicy z Francją czy Luksemburgiem jest nie lada gratką dla wszystkich entuzjastów przepięknych widoków. I chociaż dojazd do miejscowości zlokalizowanych w południowo-zachodnich Niemczech może zająć trochę więcej czasu, to z pewnością nie będzie on stanowił przeszkód dla miłośników alpejskich widoków.

 

 

Zdjęcie autora artykułu - Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.