Rozwój w pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech

Wykonując pracę w niemieckiej opiece z pewnością warto podwyższać kompetencje – ciągły rozwój ma istotny wpływ na poprawę naszej samooceny i wiąże się z atrakcyjniejszym wynagrodzeniem. Poniżej przedstawiamy obszary, w których zalecamy rozwijać wiedzę i umiejętności, zwłaszcza jeśli planujemy związać się z branżą opiekuńczą w dłuższej perspektywie. Wskazujemy także, jakie narzędzie i formy organizacji kursów są najpopularniejsze w branży opiekuńczej.

 

Praca w opiece w Niemczech – w jakich obszarach warto się rozwijać?

Przeglądając oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech, z łatwością dostrzeżemy różnice między poszczególnymi zleceniami w zakresie posiadania niezbędnych kwalifikacji. Znajdziemy ogłoszenia zarówno lepiej płatne, wymagające specjalistycznych umiejętności, jak i takie, które sprowadzają się do podstawowych zadań (pomoc w wykonywaniu obowiązków domowych, utrzymaniu czystości, etc.).

 

Opieka nad seniorem może wymagać od opiekunki posiadania nie tylko określonych predyspozycji do pracy w zawodzie, ale także wiedzy i umiejętności zachowania się w konkretnej sytuacji. Oczywiście nie jest konieczne ukończenie studiów czy kursów podyplomowych. Jednak w wielu przypadkach praca z seniorem może okazać się dużo prostsza i bardziej komfortowa, jeśli będziemy wiedzieli, w jaki sposób zachować się w określonej sytuacji. Wiedza sprawi, że współpraca z seniorem będzie łatwiejsza, a często pomoże nam też lepiej zrozumieć jego nietypowe zachowania. Poniżej zestawiliśmy kilka kluczowych obszarów, które mogą okazać się przydatne w pracy z osobą starszą.

 

1.Pierwsza pomoc

Podopieczni cierpiący na różnego rodzaju problemy zdrowotne, częściej wymagają natychmiastowego ratunku oraz interwencji lekarza. Seniorzy z racji swojego wieku, są bardziej narażeni na omdlenia czy niebezpieczne upadki skutkujące złamaniami. Dlatego bardzo istotną kwestią w zawodzie opiekunki jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Pamiętaj, szybka i właściwa reakcja może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie naszego podopiecznego! Na prawidłowo udzieloną pierwszą pomoc składają się między innymi następujące czynności:

  • w miarę możliwości eliminacja czynników zagrażających życiu (jeśli zachodzi potrzeba – udrożnienie górnych dróg oddechowych),
  • badanie funkcji życiowych – sprawdzenie przytomności, oddechu oraz tętna seniora,
  • ułożenie w pozycji bocznej ustalonej w przypadku osób nieprzytomnych oddychających,
  • wezwanie ekipy ratunkowej (europejski numer alarmowy 112).

Czasami sytuacja może być na tyle poważna, że będzie wymagała przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, na którą składa się naprzemiennie wykonanie:

  • 30 uciśnięć klatki piersiowej na głębokość ok. 5 cm (100-120 uścisków na minutę),
  • wykonanie 2 wdechów (każdy trwa ok. 1 sekundy).

Bardzo ważną kwestią jest stosowanie powyższych czynności do momentu odzyskania przytomności podopiecznego lub przyjazdu ekipy ratowniczej. Pamiętajmy, że udzielanie pierwszej pomocy w nagłej sytuacji jest obowiązkowe i wymaga natychmiastowego działania z naszej strony.

Zamiany w udzielaniu pierwszej pomocy związane z pandemią COVID-19

Pewnie każdy z nas doskonale zna powyższe zasady udzielania pierwszej pomocy. Warto jednak pamiętać, że pandemia koronawirusa wpłynęła na zmiany w zasadach udzielania pierwszej pomocy. Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Rady Resuscytacji:

  • Należy odejść od oceny oddechu metodą “widzę-słyszę-czuję”. Nie ma więc konieczności udrażniania dróg oddechowych, a osoba wykonująca pierwszą pomoc nie powinna kierować swojej twarzy w okolice twarzy i nosa poszkodowanego. Ocena oddechu może być realizowana wyłącznie w formie obserwacji ruchów klatki piersiowej.
  • Nie powinno wykonywać się oddechów ratowniczych metodą usta-usta. Pomoc ogranicza się wyłącznie do uciśnięć klatki piersiowej.

I dlatego właśnie zachęcamy wszystkie opiekunki oraz opiekunów do uzupełniania wiedzy w zakresie pierwszej pomocy. Wydawać by się mogło, że zasady pierwszej pomocy będą niezmienne. A okazuje się, że także w tym obszarze następują zmiany, których należy mieć świadomość, zwłaszcza jeśli zobowiązujemy się sprawować opiekę nad inną osobą.

 

Zasady udzielania pierwszej pomocy mogą różnić się między sobą także w zależności od przyczyn nagłego pogorszenia się stanu zdrowia osoby starszej. Do najczęściej występujących objawów zaliczamy: omdlenia, śpiączkę cukrzycową, zawał, udar oraz złamania.

 

Niezwykle istotna jest natychmiastowa interwencja przy wystąpieniu objawów wskazujących na zawał serca, wylew czy udar mózgu.  Bez względu na to, w jakich okolicznościach się pojawiają – najważniejszy jest czas reakcji oraz udzielenie pierwszej pomocy w celu uniknięcia groźnych powikłań, a nawet śmierci podopiecznego.

 

W internecie natrafimy na liczne szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Z reguły zajęcia odbywają się w ciągu jednego dnia i trwają kilka godzin. Warto zdecydować się na certyfikowany kurs, po którym uzyskamy zaświadczenie zgodnie z PiP i MEN. Co ważne, większość firm opiekuńczych również prowadzi szkolenia w tym zakresie, za które często nie musimy wnosić dodatkowych opłat.

Przeczytaj więcej na temat kursów pierwszej pomocy organizowanych przez CareWork.

2. Dieta osoby starszej

Osoby starsze mogą uskarżać się na różnorodne dolegliwości metaboliczne i choroby (cukrzyca, wysoki cholesterol, choroby jelit, nowotwory), które mogą niejako wymuszać wykluczenie niektórych produktów z jadłospisu. Dlatego odpowiednio skomponowana dieta jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Dosyć często informacje dotyczące posiłków (to zależy od indywidualnych potrzeb seniora) są przekazywane opiekunce w trakcie podjęcia zlecenia. Właściwy jadłospis konsultujemy z samym podopiecznym, a – gdy jego zdrowie na to nie pozwala – z rodziną lub lekarzem. Opiekunka nierzadko przecież zajmuje się robieniem zakupów oraz przygotowywaniem jedzenia. Stąd wiedza na temat podstawowych zasad odżywiania jest tak istotna w tym zawodzie.

 

Najczęściej rekomendowaną dla osób w podeszłym wieku jest dieta lekkostrawna. Oto przykłady, na co w głównej mierze powinniśmy zwracać uwagę przy odżywianiu seniora:

  • spożywanie niewielkich posiłków w ciągu dnia (najlepiej 4-5),
  • picie dużej ilości płynów (1,5-2 l na dobę), najlepiej wody,
  • spożywanie dużej ilości warzyw i owoców,
  • postawienie na żywność bogatą w białko i w kwasy omega-3,
  • ograniczenie soli i pieprzu.

Polecamy skorzystać z artykułów przygotowanych na naszym blogu, w których omawiamy takie zagadnienia, jak: zasady żywienia seniorów, wyzwania w opiece nad diabetykiem, dieta dla osób z reumatyzmem, niedożywienie w chorobach Parkinsona oraz jadłospis osoby starszej.

 

seniorka stosująca zdrową dietę
Odpowiednio dobrana dieta osoby starszej może przyczynić się do polepszenia jego samopoczucia i dobrej kondycji

3. Schorzenia osób starszych

Wraz z wiekiem układ odpornościowy ulega osłabieniu, w związku z czym człowiek staje się coraz bardziej podatny na różnego rodzaju dolegliwości. Wpływ na pojawienie się chorób starczych ma nie tylko wiek, ale także czynniki genetyczne, środowiskowe oraz tryb życia. Zła dieta, otyłość, życie w permanentnym stresie, brak ruchu, stosowanie używek w znacznym stopniu podwyższają ryzyko wystąpienia ciężkiej choroby. Do najczęściej występujących schorzeń u osób w podeszłym wieku należą:

Zajmowanie się osobą przewlekle chorą może stanowić duże obciążenie fizyczne i psychiczne dla opiekuna. Dlatego przed podjęciem zlecenia warto dokładnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi chorób seniora. Niezależnie od stanu zdrowia podopiecznego, każdy opiekun powinien mieć wiedzę na temat przebiegu i objawów choroby podopiecznego. Bardzo często na rozpoczęcie pracy ze schorowanym podopiecznym decydują się osoby posiadające doświadczenie związane z opieką (np. pielęgniarki, ratownicy medyczni). Oczywiście nie przekreśla to szans u tych, którzy takiego doświadczenia nie posiadają – firmy opiekuńcze prowadzą liczne szkolenia, podczas których możemy dowiedzieć się, jak postępować z seniorami cierpiącymi na różne przypadłości.

 

Więcej przydatnych informacji na temat typowych chorób starczych znajdziesz na naszym blogu.

 

4. Język niemiecki

Niezwykle istotną kwestią pozostaje znajomość języka niemieckiego, bez której praca na stanowisku opiekunki w Niemczech jest niebywale trudna. Opieka nad seniorem wymaga sprawnej komunikacji, która jest podstawą do nawiązania pozytywnej relacji z seniorem, jego rodziną czy załatwienia codziennych sprawunków na mieście (w sklepie, aptece, na poczcie). Ponadto mogą przytrafić się różne sytuacje, które wymagają znajomości języka obcego – trzeba wezwać pogotowie, zadzwonić po taksówkę, umówić wizytę u lekarza.

 

Podstawowa znajomość niemieckiego nie tylko umożliwia swobodne porozumiewanie się z podopiecznym, ale także wiąże się z większym wyborem ofert i – co za tym idzie – lepiej opłacanymi zleceniami. Stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech nie wymaga posiadania kompetencji lingwistycznych – wystarczy komunikatywna znajomość, dzięki której możemy komfortowo i bez problemu wykonywać swoje obowiązki.

 

Sprawdź polecane przez nas sposoby na samodzielną naukę języka niemieckiego.

5.Etyka w zawodach opiekuńczych

Stanowisko opiekunki osób starszych opiera się głównie na pielęgnacji osoby starszej, często słabej i schorowanej, co wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Bardzo ważną funkcję pełni poszanowanie godności osobistej, ponieważ codzienna opieka dosyć często dotyka intymnej sfery życia seniora oraz pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności higienicznych. Nie ulega wątpliwości, że szczególną wagę w tym aspekcie pełni etyka zawodowa, czyli zestaw norm i zasad niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu podopiecznego. Oto niektóre cechy, którymi powinien odznaczać się dobry opiekun seniorów:

  • empatia – okazywanie współczucia seniorowi oraz umiejętność postawienia się w jego sytuacji,
  • szacunek – przejaw sympatii i życzliwości w stosunku do starszej osoby,
  • zaufanie – podstawa do nawiązania głębszej relacji z podopiecznym,
  • uczciwość – bardzo istotna, nawet w tak prozaicznych sytuacjach, jak rozliczanie się z zakupów czy przekazywanie korespondencji seniorowi,
  • tolerancja – okazywanie wyrozumiałości i poszanowania innych poglądów,
  • cierpliwość – zachowanie spokoju i zrozumienia w zależności od stanu zdrowia podopiecznego.

 

6.Kompetencje interpersonalne

Do jednej z najbardziej pożądanych cech na stanowisku opiekunki osób starszych należy łatwość nawiązywania relacji międzyludzkich. Zbudowanie dobrej i efektywnej komunikacji z seniorem nie tylko ułatwia zajmowanie się nim, ale pozwala także na stworzenie pozytywnego wizerunku w oczach rodziny podopiecznego. Oczywiście nie zawsze jest ona możliwa – w przypadkach, gdy starsza osoba jest schorowana i kontakt z nią jest mocno utrudniony.

 

Wzorowej relacji nie stworzymy w kilka dni – pamiętajmy, że na samym początku jesteśmy dla seniora tylko obcą osobą. Dlatego przed podjęciem zlecenia warto uzyskać jak najwięcej danych dotyczących podopiecznego np.: czym się zajmował, jakie ma zainteresowania. Tego typu informacje w znacznym stopniu mogą przyspieszyć nawiązanie kontaktu z seniorem. Nie zapominajmy o pozytywnym nastawieniu oraz wcześniej wspomnianej empatii. Nic tak dobrze nie wpływa na nawiązanie pierwszej nici porozumienia, jak otwartość podczas rozmów czy zachowanie pogody ducha, które najczęściej przełamują niechęć i strach podopiecznego w stosunku do opiekuna.

 

Sposoby podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Tak jak w każdym zawodzie, również w opiece zaleca się stałe podnoszenie kwalifikacji i rozwój osobisty. Większa wiedza i doświadczenie opiekunki pozwalają jej na podejmowanie najatrakcyjniejszych zleceń, za które można otrzymać wysokie wynagrodzenie. Opiekunowie oraz kandydaci do pracy w tej branży mają do dyspozycji sporo narzędzi i sposobów podnoszenia kwalifikacji zawodowych, dzięki czemu w bardzo krótkim czasie mogą nabyć nowe umiejętności lub uzupełnić brakującą wiedzę.

1. Kursy organizowane przez firmy opiekuńcze

Coraz więcej firm opiekuńczych decyduje się na podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników w postaci kursów. W trosce o bezpieczeństwo i komfort pracy opiekunów oferują nie tylko szkolenia adaptacyjne, ale także dbają o stały rozwój kompetencji językowych oraz umiejętności opiekuńczych.

  • Kurs języka niemieckiego – osoba decydująca się na wyjazd do Niemiec, powinna na samym początku określić, w jakim stopniu operuje językiem obcym. Jego komunikatywna znajomość jest podstawą do sprawnego porozumiewania się i sprawia, że praca z seniorem staje się bardziej komfortowa. Firmy bardzo często organizują kursy (w związku z pandemią najczęściej przyjmuj one formę zdalną), podczas których opiekunowie poznają słówka i zwroty, przydatne w codziennych kontaktach z podopiecznym i jego rodziną.
  • Szkolenia z pielęgnacji i opieki – jednym z najważniejszych kryteriów pracy w opiece w Niemczech jest doświadczenie. Jego brak nie przekreśla szans na pracę, dlatego warto na bieżąco zdobywać i uzupełniać kwalifikacje. Podczas zajęć, które odbywają się stacjonarnie lub online (w dobie pandemii), kursanci są szkoleni m.in. z udzielenia pierwszej pomocy, technik przenoszenia podopiecznego czy opieki nad osobą cierpiącą na demencję.

Przeczytaj więcej na temat szkoleń zawodowych dla opiekunów w Niemczech organizowanych przez CareWork.

2. Kursy organizowane przez ośrodki dydaktyczne

Odmienną drogą uzyskania niezbędnych kwalifikacji zawodowych na stanowisku opiekunki osób starszych może być uczestnictwo w kursach organizowanych przez publiczne lub komercyjne ośrodki dydaktyczne. Zajęcia mają zazwyczaj charakter studiów podyplomowych i kursów – najczęściej odbywających się w weekendy.

 

Jednym z najpopularniejszych kierunków jest gerontologia i opieka nad osobami starszymi. Zajęcia trwają z reguły dwa semestry, podczas których słuchacze zdobywają przydatną wiedzę, nowe umiejętności i kompetencje potrzebne do pracy z osobą starszą. Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów potwierdzające przygotowanie do pracy nad osobami starszymi.

 

Możemy również zdecydować się na tańszy i znacznie krótszy kurs kwalifikacyjny opiekuna osób starszych z językiem niemieckim. Przy podjęciu decyzji warto wziąć pod uwagę jedynie instytuty, w których uzyskanie kwalifikacji jest zgodne z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Tym samym każdy uczestnik, który pomyślnie przechodzi kurs, otrzymuje zaświadczenie potwierdzające uzyskanie kwalifikacji zawodowych w obrębie zawodu opiekuna osób starszych (wraz z kodem 341202).

 

Bardzo wiele ośrodków organizuje także jednodniowe szkolenia medyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy seniorom. Podczas kursu uczymy się skutecznego reagowania w sytuacjach zagrażających życiu czy właściwego postępowania zgodnego z zasadami Europejskiej Rady Resuscytacji. Szkolenie z pierwszej pomocy składa się nie tylko z teorii, ale i praktyki, dzięki ćwiczeniom odbywanym m.in. na manekinie.

 

3. Kursy języka niemieckiego - ogólne i tematyczne

Znajomość niemieckiego jest jednym z podstawowych wymagań stawianych przez rodziny oddające pod opiekę seniora. Umożliwia znalezienie lepiej płatnej pracy oraz sprawia, że opieka nad starszą osobą będzie bardziej komfortowa. Jeśli czujemy, że nasz poziom nie pozwala na sprawną komunikację – warto zapisać się na kurs.

 

Jedną z najkorzystniejszych opcji będzie wybór szkoły językowej, prowadzącej zajęcia stacjonarnie. Bezpośredni kontakt z lektorem sprawia, że po każdej lekcji zauważymy widoczne postępy w posługiwaniu się językiem. Jeśli nie chcemy korzystać z nauczania na miejscu, możemy zdecydować się na edukację online, w której również mamy stałą łączność z native speakerem. Taka forma nauki jest bardzo wygodna i coraz częściej preferowana przez kursantów, ponieważ nie tracimy czasu na dojazd do placówki. A w dobie pandemii nie ryzykujemy odwołaniem zajęć z powodu wprowadzenia nowych obostrzeń covidowych.

 

Udoskonalając niemiecki, możemy również we własnym zakresie, zaopatrzyć się w książki, fiszki, nośniki pamięci czy inne programy do nauki języka. Warto zdecydować się na interaktywną formę kursu online, wzbogaconą o interaktywne ćwiczenia, animacje, dialogi, które sprawiają, że nauka staje się nie tylko bardziej urozmaicona, ale przede wszystkim łatwiejsza.

Jeśli planujemy dopiero pierwszy wyjazd do pracy w opiece, warto rozejrzeć się za tematycznym kursem językowym. Będzie on koncentrował się na słownictwie, które najbardziej przyda się nam w kontaktach z seniorem oraz będzie potrzebne do wypełnienia codziennych obowiązków.

 

Sprawdź, jak uczyć się niemieckiego na własną rękę.

 

4. Aplikacje do nauki języka niemieckiego oferowane przez firmy opiekuńcze

Komunikatywna znajomość języka niemieckiego jest koniecznością do podjęcia pracy na stanowisku opiekunki osób starszych u naszych zachodnich sąsiadów. Co zrobić w przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednimi środkami i czasem, by móc podnieść kwalifikacje? Tutaj z pomocą przychodzą nam mobilne aplikacje do nauki języka niemieckiego przygotowane przez firmy opiekuńcze. Dzięki nim możesz w każdym miejscu i o każdej porze dnia poświęcić na naukę przysłowiowy kwadrans. Ich główną zaletą jest to, że koncentrują się na zagadnieniach tematycznych, które będą nam najbardziej pomocne podczas pracy z seniorem.

 

Zachęcamy do skorzystania z aplikacji udostępnianej kandydatom oraz opiekunkom współpracującym z naszą firmą. Przeczytaj więcej na temat aplikacji CareWork do nauki języka niemieckiego.

 

5. Kursy online udostępniane przez firmy opiekuńcze

Pandemia spowodowała, że coraz większa liczba szkoleń organizowanych przez firmy opiekuńcze odbywa się online. Placówki angażują chętnych pracowników w wideokonferencje (m.in. poprzez programy Skype czy Microsoft Teams) oraz przygotowują gotowe materiały do obejrzenia i przeczytania w postaci:

  • filmów instruktażowych prezentujących różnego rodzaju sytuacje związane z pielęgnacją osób starszych,
  • poradników dotyczących opieki nad osobami starszymi (np. jak zachować się podczas udaru, dieta seniora chorego na cukrzycę),
  • artykułów odnoszących się do etyki i pracy w zawodzie opiekuna,
  • kursów niemieckiego rozwijających umiejętności językowe.

Przeczytaj więcej na temat kursów języka niemieckiego organizowanych przez CareWork.

 

Opiekunka uczestnicząca w kursie online
Kursy on-line to bardzo praktyczna i wygodna forma podnoszenia kwalifikacji zawodowych w zawodzie opiekuna osoby starszej

6. Ogólnodostępne kursy online

W dobie pandemii wiele osób decyduje się na uczestnictwo w ogólnodostępnych szkoleniach online. Ośrodki dydaktyczne oferują rozmaite kursy, których celem jest zdobycie niezbędnej wiedzy do opieki nad seniorem. Szkolenia online stanowią nie tylko merytoryczne i pożyteczne narzędzie dla wszystkich początkujących na stanowisku opiekuna osób starszych. Pozwalają również odpowiedzieć na kilka ważnych pytań stawianych przez wszystkich niezdecydowanych co do wyboru ścieżki rozwojowej, nim podejmą pracę w opiece.

 

W Internecie liczba instytucji oferujących kursy dla szeroko zakrojonej pomocy seniora rośnie z każdym miesiącem. Planując podniesienie kwalifikacji zawodowych, warto skupić się na szkoleniach, których ukończenie gwarantuje uzyskanie certyfikatu uczestnictwa. Tak jak w przypadku edukacji stacjonarnej, bez problemu natrafimy na kursy kwalifikujące do zawodu opiekuna osób starszych (także z językiem niemieckim), asystenta osób starszych czy opiekuna osób niesamodzielnych. Dysponując większą ilością czasu, możemy również zdecydować się na studia podyplomowe online w zakresie gerontologii, opieki i pielęgnacji osób starszych.

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech

Dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech

Kilka lat temu przyszła do biura pani Krystyna. Wyglądała na lekko wystraszoną, pytała o pracę w charakterze opiekunki osoby starszej w Niemczech. Jej mąż stracił pracę, ona kiedyś pracowała jako sprzedawczyni.

Jakimi cechami powinna wyróżniać się opiekunka?

Jakimi cechami powinna wyróżniać się opiekunka?

Branża opieki nad osobami starszymi wciąż się rozrasta i oferuje pracę dla dużej grupy osób. Kim jest idealne opiekunka? Jakie jej cechy są najważniejsze dla działających w tym obszarze firm oraz dla rodzin podopiecznych i ich samych?

Opiekunka osób starszych - zawód niedoceniany

Opiekunka osób starszych - zawód niedoceniany

Wiele osób, które nie znają specyfiki pracy opiekunki osoby starszej myśli, że jest to praca lekka i przyjemna. Te osoby nie zdają sobie sprawy, jaka odpowiedzialność związana jest z wykonywaniem tej pracy.

Opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka?

Opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka?

Osoba starająca się o pracę opiekunki osób starszych musi spełniać dwa warunki: znać język niemiecki oraz mieć doświadczenie w pracy z seniorami. O ile o doświadczenie w opiece nie jest trudno, wszak często opiekujemy się chorymi rodzicami lub dziadkami, o tyle ze znajomością języka niemieckiego bywa różnie.

Czy praca w opiece jest pracą dla młodych ludzi?

Czy praca w opiece jest pracą dla młodych ludzi?

W czasach starzenia się społeczeństw siła ludzi młodszych potrzebna jest nie tylko w branżach, których celem są produkcja i rozwój, ale i w sektorze usług, które konieczne są dla szczęśliwej i godnej starości pokoleń minionych, przeżywających teraz swoją jesień życia.

Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece jest wyłącznie dla kobiet? Nic bardziej mylnego! Chcesz pracować w niemieckiej opiece i szukasz zleceń dedykowanych mężczyznom? Wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja mężczyzn w branży opiekuńczej i doradzamy, gdzie najlepiej szukać ofert pracy.

Kursy języka niemieckiego w CareWork

Kursy języka niemieckiego w CareWork

W oddziałach CareWork organizujemy kursy języka niemieckiego dla osób zainteresowanych podjęciem pracy w opiece w Niemczech oraz dla naszych współpracowników, którzy chcą podnieść swoje kompetencje językowe.

Kursy pierwszej pomocy dla opiekunów CareWork!

Kursy pierwszej pomocy dla opiekunów CareWork!

CareWork serdecznie zaprasza wszystkie współpracujące z nami opiekunki i opiekunów osób starszych w Niemczech do udziału w kursach pierwszej pomocy przedmedycznej.