Zawód o podwyższonej odpowiedzialności

Bardzo często osoby wypowiadające się na temat pracy w opiece nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielką odpowiedzialnością są obarczone polskie opiekunki, zwłaszcza pracując za granicą. Panie, które zajmują się seniorami oprócz doświadczenia oraz znajomości języka obcego muszą wykazać się cierpliwością i empatią wobec podopiecznego. Ich odpowiedzialność nie ogranicza się tylko do informowania zleceniodawcy bądź rodziny o przebiegu dnia. Na barkach opiekunek spoczywa także odpowiedzialność finansowa, a przede wszystkim odpowiedzialność za drugiego człowieka.

Opiekunka osób starszych ponosi odpowiedzialność finansową

Opiekunka z Polski, która przyjeżdża na nowe zlecenie do Niemiec jest obdarzana ogromnym zaufaniem. Otrzymuje klucze do domu, pieniądze na prowadzenie gospodarstwa. Kontaktuje się z zewnętrznymi służbami medycznymi, organizuje fryzjera, zabiegi pielęgnacyjne itp. Z wszystkich powierzonych pieniędzy powinna się rozliczać, najlepiej poprzez prowadzenie budżetu domowego, gdzie zapisywane są informacje na temat wydatków oraz podczepiane są paragony za zakupy. Często rodziny uważają, że jest to zbędne, ale dzięki temu opiekunka pokazuje, jak dobrą i sumienną jest gospodynią. Jest to także sposób na własną ochronę, gdyby niespodziewanie inny członek rodziny lub opiekun prawny zażądał rozliczenia się.

 

 

Zdarza się także, że podopieczni w ramach okazania wdzięczności za ciężką pracę opiekunki, dają jej kieszonkowe. Jeśli nie jest to uzgodnione z rodziną pacjenta, lepiej jest przyjąć prezent, grzecznie podziękować oraz powiadomić o tym rodzinę i zwrócić pieniądze. Starsze osoby z racji choroby, nie zdają sobie sprawy z wartości pieniądza, chcą zrobić opiekunce przyjemność, ale sami nie wiedzą, jakimi środkami dysponują. Zatem przyjmowanie prezentów od starszych osób może rodzic za sobą nieprzyjemne konsekwencje, włącznie z pobytem na policji. Niestety stereotypy na temat Polaków zmuszają opiekunki do tego, by udowadniać własną rzetelność oraz uczciwość. Na szczęście Polki mają doskonałą opinię jako serdeczne i troskliwe opiekunki osób starszych w Niemczech.

Odpowiedzialność za drugiego człowieka

Tym samym dochodzimy do kolejnego rodzaju odpowiedzialności opiekunek, a mianowicie odpowiedzialność za drugiego człowieka. Zajęci członkowie niemieckich rodziny, nie mają siły, chęci lub możliwość, by zająć się chorymi rodzicami. W związku z tym zatrudniają opiekunki z Polski, które nierzadko okazują seniorom więcej serca i troskliwość niż członkowie rodziny. Dbają, by seniorzy dobrze się odżywiali, byli czysto i schludnie ubrani, zachęcają do spacerów, uprawiania dawnego hobby, a do tego wykazują niesamowite pokłady cierpliwości i zrozumienia. Znanych jest wiele przypadków, gdy to opiekunka w nocy wzywała lekarza do chorego podopiecznego, często ratując mu życie. Pewnie każda opiekunka przypomina sobie sytuacje, jak pielęgnowała chorego, gdy jego stan zdrowia się pogarszał, nawet za cenę własnego wypoczynku lub trzymała podopieczną za rękę w ostatnich godzinach jej życia. Ta praca często wymaga poświęcenia.

 

Specyfika pracy opiekunki jest związana z zamieszkaniem u podopiecznego. Powoduje to konieczność wzajemnego dopasowania się obu stron, choć nie ukrywajmy, że to opiekunka osób starszych musi wykazać się większą elastycznością i zrozumieniem dla potrzeb podopiecznego. Jej odpowiedzialność za bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pacjenta oraz materialna odpowiedzialność za prowadzenie domu sprawiają, że jest to jeden z najtrudniejszych, a zarazem najmniej docenianych zawodów kobiecych.

 

Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opiekunki osób starszych - czym muszą się charakteryzować?

Opiekunki osób starszych - czym muszą się charakteryzować?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że opiekunki do osób starszych nie muszą posiadać jakiś specjalnych kwalifikacji. Zniedołężniałe osoby starsze są przecież trochę podobne do małych dzieci.

Za co w Niemczech chwali się polskie opiekunki osób starszych?

Za co w Niemczech chwali się polskie opiekunki osób starszych?

Starzenie się społeczeństwa to w Niemczech duży problem, który wiąże się z coraz większą troską o poprawę komfortu osób starszych. Ma to umożliwić seniorom spokojne przeżycie ich „jesieni życia”. Z tym trendem związane jest coraz większe zapotrzebowaniem na polskie opiekunki osób starszych.

Opiekunka osób starszych - co jest ważne dla agencji zatrudniającej?

Opiekunka osób starszych - co jest ważne dla agencji zatrudniającej?

Praca opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech to specyficzne zajęcie, które wymaga odpowiednich umiejętności, a także predyspozycji osobistych. Na jakie kwestie zwracają uwagę firmy z tej branży?

Dlaczego Niemcy tak bardzo doceniają opiekunki z Polski?

Dlaczego Niemcy tak bardzo doceniają opiekunki z Polski?

Opiekunki z Polski bez problemu znajdą pracę w Niemczech. Wiele osób jej potrzebuje, a rodziny nie zawsze chcą lub potrafią pomóc. Dla nich najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej opieki choremu.

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Człowiek w wieku podeszłym wymaga szczególnej pomocy oraz opieki. Wiek często niesie ze sobą ograniczenia przy wykonywaniu codziennych czynności. Osoby starsze są wówczas zdane na opiekę oraz pomoc innych.  Ze względu na efekt starzenia się społeczeństwa, Niemcy coraz częściej decydują się na opiekunki z Polski.

Praca opiekunek i opiekunów nie jest doceniana?

Praca opiekunek i opiekunów nie jest doceniana?

Potoczna opinia mówi, że praca opiekunek i opiekunów nie jest doceniana przez Niemców. Nie jest to sprawiedliwa ocena. I na szczęście nie jest to prawda.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.