Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece jest wyłącznie dla kobiet? Nic bardziej mylnego! Chcesz pracować w niemieckiej opiece i szukasz zleceń dedykowanych mężczyznom? Wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja mężczyzn w branży opiekuńczej i doradzamy, gdzie najlepiej szukać ofert pracy.

 

Mężczyźni w branży opiekuńczej w Niemczech

Mimo że mężczyźni coraz prężniej działają w niemieckiej opiece, wciąż niektórzy z nas mają w głowach utrwalony dosyć stereotypowy obraz „kobiety opiekunki”. Wielu osobom to właśnie kobieta bardziej kojarzy się z empatią, troską i cierpliwością – a jak wiadomo, są to cechy, które powinna posiadać idealna opiekunka osoby starszej. Duży wpływ na takie postrzeganie tego zawodu ma także utrwalony w naszej kulturze obraz kobiety, która zajmuje się pracami domowymi i opiekuńczymi częściej niż mężczyzna. Oczywiście ten stereotyp w wielu przypadkach nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, jednak w dalszym ciągu wiele osób postrzega zawód opiekuna dość nietypowo.

 

Jako firma opiekuńcza z własnego doświadczenia wiemy, że mężczyźni opiekunowie w niczym nie ustępują swoim koleżankom po fachu. Potrafią być tak samo wrażliwi, empatyczni i pomocni, jak one. Koniecznie trzeba tu podkreślić, że płeć w żadnym stopniu nie warunkuje naszych predyspozycji do wykonywania tego zawodu. Udzielać pomocy osobom potrzebującym może każdy – niezależnie od tego, czy jest kobietą, czy mężczyzną. W pracy opiekuna osób starszych istotna jest przede wszystkim osobowość. Faktem jest, że to bardzo wymagający zawód i nie każdy się w nim sprawdzi. Jednak w naszym przekonaniu tym, na co powinno się zwracać uwagę przy wyborze opiekuna na konkretne zlecenie, jest przede wszystkim jego charakter, predyspozycje i umiejętności.

 

Obecnie niemal wszystkie branże, włącznie z branżą opiekuńczą, doświadczają bardzo dużych zmian. Mimo że w dalszym ciągu w opiece przeważają kobiety, można zauważyć, że w coraz większym stopniu branża otwiera się także na mężczyzn. Na podjęcie pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech często decydują się panowie, którzy wcześniej pracowali w placówkach medycznych (np. w charakterze pielęgniarza, ratownika lub pomocnika medycznego) i mają już pewne doświadczenie w opiece. 

 

Zachęcamy do sprawdzenia aktualnych oferty pracy – praca Niemcy opieka. Każda nasza oferta jest bardzo dokładnie opisana. Wskazujemy w niej jakie są warunki pracy, a także oczekiwania ze strony podopiecznego. Bywa, że podopieczny wyraźnie zadeklaruje, że poszukuje do opieki kobietę lub mężczyznę. Gdy jednak tego typu preferencje nie są wskazane, to znaczy, że pracę może podjąć zarówno opiekun, jak i opiekunka. A kluczową rolę przy rekrutacji będą odgrywały inne umiejętności (np. znajomość języka, prawo jazdy) czy też dyspozycyjność w wybranym terminie, a nie płeć kandydata.  

 

Opiekun osób starszych Niemcy – jakie zlecenia dla mężczyzn?

Osoby starsze lub rodzina poszukująca osoby do opieki nad swoim krewnym, mogą wskazać  jasne preferencje co do tego, czy chcą zatrudnić opiekunkę, czy opiekuna. Zauważamy, że w ostatnim czasie rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów – do opieki w Niemczech coraz chętniej wybierani są mężczyźni.

 

Wynika to z faktu, że w przypadku określonych zleceń, to opiekunowie mogą sprawdzić się znacznie lepiej niż opiekunki. Przede wszystkim są to sytuacje, w których wykonuje się prace wymagające większej siły fizycznej. Przykładowo, mogą być to zlecenia, podczas których trzeba opiekować się podopiecznym z nadwagą, paraliżem lub osobą bardzo schorowaną, która wymaga od nas niemal całkowitego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności – chodzeniu, myciu, przebieraniu itd. Inną sytuacją, w której może lepiej poradzić sobie mężczyzna, jest opieka nad dwojgiem ludzi w ciężkim stanie fizycznym. Mężczyźni bardzo dobrze sprawdzają się także w pracy, wymagającej obsługi podnośników dla osób z niepełnosprawnością lub innych urządzeń rehabilitacyjnych.

 

Co warte podkreślenia, o zatrudnieniu opiekuna nie zawsze decyduje stan zdrowia seniora. Zdarzają się przypadki, kiedy to senior nalega na to, by opiekę sprawował nad nim mężczyzna. Przebywanie z kobietą opiekunką w pewnych sytuacjach mogłoby być dla niego krępujące i mało komfortowe – np. jeśli ze względu na stan zdrowia potrzebuje pomocy w podstawowych czynnościach higienicznych. A czasem wynika to z prostego faktu, że podopieczny chciałyby spędzić swój wolny czas z opiekunem, który będzie dzielił z nim wspólne zainteresowania np. możliwość wspólnego pooglądania meczu piłki nożnej, czy pasja do motoryzacji.

 

praca opiekuna osób starszych w Niemczech
Zapotrzebowanie na opiekunów w Niemczech wciąż rośnie

 

Warto także dodać, że w Niemczech mężczyzna wykonujący prace opiekuńcze nie wzbudza najmniejszego zdziwienia. Jest to spowodowane tym, że u naszych zachodnich sąsiadów, panowie często pracują na stanowiskach, które u nas wciąż utożsamiane są z kobietami – np. pomocnika medycznego lub pielęgniarza. A sam zawód opiekuna, z racji dużego poświęcenia i często także bardzo wymagających warunków pracy, odbierany jest najczęściej przez rodziny seniorów z dużym szacunkiem i uznaniem.  Oczywiście nie ma na to reguły, bo każda rodzina niemiecka jest inna i nie mamy wpływu na zachowanie i poglądy dzieci czy wnuków naszych podopiecznych. Jednak sam fakt nieporównywalnie wyższego wynagrodzenia w Niemczech za wykonywanie tych samych obowiązków, świadczy o większym uznaniu dla pracy opiekuna.

 

Dlaczego mężczyźni są dobrymi opiekunami osób starszych?

Poza siłą fizyczną wymienić można jeszcze kilka powodów, dla których mężczyźni bardzo dobrze sprawdzają się w pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech. Niektórzy jako przewagę opiekunów wskazują mniejszą emocjonalność w porównaniu do koleżanek po fachu. Z reguły to mężczyznom łatwiej przychodzi zdystansowanie się od pewnych spraw. A niekiedy lepiej radzą sobie także z dłuższą rozłąką z najbliższymi. Oczywiście trzeba podkreślić, że mniejsza emocjonalność nie jest równoznaczna z mniejszą wrażliwością. Jako kolejne atuty mężczyzn opiekunów w wielu przypadkach można wymienić także:

  • bardzo dobre zdolności organizacyjne,
  • możliwość pomocy w trudniejszych pracach domowych (w tym także w drobnych naprawach),
  • dużą otwartość w komunikacji,
  • większą stanowczość/asertywność,
  • większą swobodę w prowadzeniu samochodu w obcym kraju –  w przypadku niektórych zleceń od opiekuna/opiekunki pracodawca może wymagać aktualnego prawa jazdy. Zdarzają się sytuacje, kiedy panie, pomimo iż mają aktywne prawo jazdy i jeżdżą na co dzień samochodem, nie wybierają ofert, w których wymagane jest prawo jazdy, gdyż nie czułyby się swobodnie w prowadzeniu samochodu za granicą. Z kolei panów ten problem dotyczy w mniejszym stopniu.

 

Gdzie szukać pracy dla opiekuna w Niemczech?

Liczba ofert pracy dla mężczyzn jako opiekun w Niemczech stale rośnie. Wynika to zarówno z faktu zwiększonego zapotrzebowania na pracowników opieki w Niemczech, jak i z coraz to większej otwartości niemieckich rodzin, do zatrudniania mężczyzn na stanowisku opiekuna. Jako firma opiekuńcza staramy się w jak najwyższym stopniu sprostać oczekiwaniom naszych podopiecznych, dlatego wśród dostępnych w naszym serwisie ofert, można znaleźć zarówno ogłoszenia skierowane do opiekunek, jak i opiekunów.

 

Zastanawiasz się, jakie wymagania musisz spełnić, aby z nami pracować? Dostęp do atrakcyjnych ofert pracy dla opiekunów w CareWork gwarantują przede wszystkim:

  • gotowość na wyjazd na min. 2 miesiące,
  • przynajmniej podstawowa znajomość niemieckiego lub chęć do nauki języka.

Spełniasz te warunki? Skontaktuj się z nami, a my znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę pracy w niemieckiej opiece.

 

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Brak pewności co do swoich umiejętności językowych i strach przed przełamaniem bariery językowej skłaniają wiele opiekunek osób starszych do poszukiwań ofert pracy w polskich rodzinach mieszkających w Niemczech. Czy jest to dobry wybór? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Praca opieka Niemcy - praca dla par

Praca opieka Niemcy - praca dla par

Szukasz oferty pracy w opiece w Niemczech dla pary, ponieważ chciałbyś podjąć zlecenie wspólnie z małżonkiem? Czy taka praca to dobry pomysł? Opisujemy nasze doświadczenia w zdobywaniu zleceń dla par oraz realia pracy dwóch opiekunów w niemieckiej rodzinie.

Mity dotyczące pracy opiekunek osób starszych

Mity dotyczące pracy opiekunek osób starszych

W Polsce mity i stereotypy trzymają się dobrze. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Posługiwanie się uproszczoną wizją rzeczywistości jest naturalne dla wszystkich ludzi.

Kto może zostać opiekunem osoby starszej w Niemczech

Kto może zostać opiekunem osoby starszej w Niemczech

Opiekunka najczęściej kojarzy nam się z kobietą po 40-tym, 50-tym roku życia. Czy oznacza to jednak, że w tym zawodzie nie ma mężczyzn ani osób młodszych?

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.