Praca dla opiekunek w Niemczech bez dźwigania

Chętnie podejmiesz pracę w niemieckiej opiece, ale nie możesz wykonywać czynności związanych z podnoszeniem? To nie problem! U nas znajdziesz duży wybór ofert pracy, które różnią się zakresem obowiązków. Poinformuj nas o swoich oczekiwaniach i predyspozycjach, a my dobierzemy dla Ciebie odpowiednią ofertę.

Na czym polega praca opiekunki osoby starszej w Niemczech?

Głównym obowiązkiem opiekunki jest zapewnienie szeroko pojętej opieki podopiecznemu. Szczegółowy zakres zadań będzie więc każdorazowo uzależniony od stanu zdrowia podopiecznego i jego potrzeb. W przypadku seniorów, którzy nie potrafią samodzielnie chodzić i wymagają stałej opieki, wykonywanie czynności pielęgnacyjnych wpisane jest w podstawowy zakres obowiązków. Całkiem inaczej będzie wyglądała praca z podopiecznymi w dobrym stanie zdrowia, którzy nie mają problemów z poruszaniem się. Osoby starsze, które mieszkają same, często nie radzą sobie z dbaniem o porządek w domu oraz przygotowywaniem codziennych posiłków, dlatego zgłaszają zapotrzebowanie na pomoc. Utrzymanie domu w czystości, gotowanie, pomoc w bieżących zakupach, odwożenie na zabiegi rehabilitacyjne lub spotkania w lokalnym klubie seniora i zapewnienie towarzystwa na co dzień – na tym zakres obowiązków opiekunki może się kończyć. Jeśli obawiamy się o kondycję naszego kręgosłupa, wcale nie musimy rezygnować z dodatkowego zarobku.

 

Oczywiste jest, że zakres obowiązków to jeden z czynników, który wpływa na wysokość wynagrodzenia opiekunki osoby starszej. Im bardziej wymagające zlecenie, tym wyższe zarobki. Osoby, które opiekują się seniorami w zaawansowanym stadium chorób, mogą liczyć na lepsze wynagrodzenie. Do pracy z podopiecznymi wymagającymi podnoszenia często zgłaszają się mężczyźni, ale nie tylko. Na takich zleceniach ważne jest posiadanie sprawności fizycznej, ale jeszcze ważniejsza jest znajomość technik transferu, zwłaszcza jeśli w domu seniora nie ma podnośnika lub windy. Dzięki stosowaniu sprawdzonych metod i korzystaniu z dostępnych udogodnień, można sprawić, że praca będzie wymagać mniej wysiłku, a więc będzie mniej obciążająca.

 

Jeśli szukasz ofert pracy w bazie CareWork, możesz być pewny, że znajdziesz u nas szczegółowe informacje dotyczące zakresu obowiązków. W ogłoszeniach staramy się maksymalnie szczegółowo opisać warunki, które panują w każdym miejscu pracy. Rzetelnie informujemy o stanie zdrowia podopiecznego. Chcemy, aby potencjalni kandydaci do pracy świadomie wybierali zlecenia. Zadowolenie obu stron – podopiecznego i opiekuna – to pierwszy krok do sukcesu.

Oferty pracy z podnoszeniem lub bez podnoszenia

Jeśli podopieczny wymaga podnoszenia, znajdziesz tę informację w opisie miejsca pracy. Otwórz zakładkę oferty pracy dla opiekunek. Przy każdym ogłoszeniu znajdziesz krótkie „streszczenia”, które zawierają kluczowe cechy/warunki danej szteli. W szczególności powinny Cię zainteresować następujące oznaczenia:

  • osoba chodząca,
  • osoba leżąca,
  • osoba na wózku inwalidzkim,
  • transfer z pomocą liftu,
  • transfer bez pomocy liftu,
  • bez dźwigania.

Przeczytaj także dokładnie cały opis. Jeśli przy danej ofercie pracy nie ma konkretnego oznaczenia (czy jest to osoba chodząca), a wstępnie jesteś zainteresowany tę właśnie ofertą – zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły.

Opiekunko, pamiętaj o swoim zdrowiu!

Czy opiekunka, która już na początkowym etapie rekrutacji zaznacza, że nie będzie wykonywała czynności związanych z dźwiganiem, jest źle odbierana przez rekruterów CareWork? Absolutnie nie! Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy musi być w świetnej kondycji fizycznej. Decydując się na pracę w opiece, nie można zapominać o sobie. Jeśli wiemy, że nie jesteśmy w stanie fizycznie wykonywać czynności takich jak podnoszenie seniora z łóżka czy przenoszenie na wózek – poinformujmy o tym rekrutera.

 

Transfer, wózek inwalidzki, windy – realna pomoc

Z drugiej strony podnoszenie seniora wcale nie musi być tak uciążliwe, jak się nam wydaje. W wielu domach niemieckich seniorów będziemy mieli do dyspozycji profesjonalne akcesoria do zmiany pozycji i urządzenia do transferu. Dzięki nim codzienna opieka nad seniorem staje się dużo łatwiejsza, a co ważniejsze – dużo lżejsza. Przeczytaj, jak wygląda codzienna opieka nad osobą niepełnosprawną ruchowo.

Wiele opiekunek początkowo unika zleceń, w których konieczna jest obsługa tego typu urządzeń. A gdy już z konieczności zapoznają się z ich obsługą i nauczą korzystać, to nie wyobrażają sobie późniejszej pracy bez nich.

Znamy też przypadki opiekunek, które pomimo dostępności liftu i innych pomocy, samodzielnie podnoszą podopiecznego, narażając swój kręgosłup na przeciążenia. Obawa przed korzystaniem z podnośnika wynika z braku doświadczenia. Dlatego, jeśli tylko mamy okazję wziąć udział w szkoleniu praktycznym z obsługi takiego urządzenia, warto z niego skorzystać. Obsługa podnośnika naprawdę nie jest skomplikowana.

Techniki prawidłowego podnoszenia osoby niepełnosprawnej

Na koniec chcielibyśmy zaprosić do skorzystania z materiałów szkoleniowych: „Nie dźwigaj, jeśli nie musisz! Techniki i triki w pracy opiekunów osób starszych. Pomoc przy wstawaniu”. Dzięki opanowaniu właściwej techniki możemy zapomnieć o regularnych przeciążeniach kręgosłupa.

Materiały szkoleniowe „Jak pracować, żeby nie żałować” dostępne są w formie filmów instruktażowych na platformie You Tube:

  1. Zadbaj o siebie i swoje zdrowie
  2. Wprowadzenie
  3. Przygotuj się na nadchodzący dzień
  4. Jak radzić sobie z obciążeniami kręgosłupa
  5. Pracuj mądrze, nie ciężko!
  6. Pomoc przy wstawaniu
  7. Podnoszenie po upadku
 
Czy znajdę w CareWork oferty pracy w opiece bez podnoszenia?

Tak. W naszej bazie znajdziesz tzw. lekkie zlecenia, zlecenia bez dźwigania – oferty opieki nad osobami chodzącymi, które nie potrzebują transferu i większej pomocy przy zmianie pozycji. Jeśli więc przed podjęciem pracy w opiece powstrzymuje Cię jedynie obawa o podnoszenie, to spokojnie możesz zgłosić się do nas. W CareWork dołożymy starań, aby znaleźć odpowiednią ofertę pracy. Pamiętaj jednak, że nie zawsze będziemy w stanie spełnić inne oczekiwania dotyczące miejsca pracy.

 

Oczywiście musimy sobie zdać sprawę ze specyfiki pracy w opiece. Stan zdrowia podopiecznego może ulec pogorszeniu, kiedy będziemy sprawować opiekę. Jeśli kondycja Twojego kręgosłupa uniemożliwia jakiekolwiek dźwiganie, poinformuj o tym już na etapie rekrutacji, a znaczące zmiany dotyczące zdrowia seniora i wykonywanych przez ciebie czynności opiekuńczych zgłaszaj na bieżąco.

 

Zobacz również: