Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć także opiekuna!

Opiekun osób starszych w Niemczech dba nie tylko o swojego podopiecznego, ale również o siebie. Nadciśnienie tętnicze może być groźne, dlatego zachęcamy do lektury artykułu, który dostarcza wielu przydatnych informacji.

Czy te objawy dotyczą Ciebie?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech  wymaga także podstawowej znajomości objawów nadciśnienia tętniczego.

 

Czujesz się przygnieciony, kręci ci się w głowie, świszczy w uszach, boli cię głowa, a z nosa leci krew. U niektórych objawy są tak silne, że odczuwają kujący ból w klatce piersiowej i mają wrażenie, że brak im powietrza. Diagnoza lekarska brzmi „nadciśnienie tętnicze”. W Niemczech na nadciśnienie tętnicze choruje ok. 20 mln ludzi. Rozróżnia się przy tym:

  • lekkie nadciśnienie tętnicze krwi z wartościami między 140 – 159/ 90 – 99 mmHg,
  • średnio podwyższone ciśnienie krwi w granicach 160 – 179/ 100 – 109 mmHg oraz
  • ciężkie nadciśnienie z wartościami powyżej 180/ 110 mmHg.

Wysokie ciśnienie jest nie tylko nieprzyjemne dla chorujących, niesie za sobą również podwyższone ryzyko zdrowotne. Gdy w skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych przez zbyt duże ciśnienie,  odkładają się cząstki cholesterolu, a jego płytki zwężają naczynia krwionośne, serce pracuje niczym pompa natrafiająca na wielki opór, przez co jest bardzo obciążone. Jeśli zwężeniu ulegną naczynia krwionośne w nerkach, organizm produkuje zwiększone dawki hormonu reniny, co z kolei znowu powoduje wzrost ciśnienia. Podwyższonego ciśnienia nie należy w żadnym wypadku ignorować. Wymaga ono leczenia pod okiem lekarza.

 

Nadciśnienie tętnicze ma różne podłoże. Zagrożone są przede wszystkim osoby, które mają nadwagę i brakuje im ruchu, palą, niezdrowo się odżywiają i żyją w dużym stresie. W takim przypadku wskazana byłaby zmiana stylu życia. Dalszym rozsądnym krokiem, aby zapobiegać nadciśnieniu lub wyjść mu naprzeciw, jest medycyna ortomolekularna. Mikroelementy mają terapeutyczne działanie przy leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia.

Jak pomóc sercu?

W przypadku nadciśnienia bardzo ważna jest ochrona naczyń krwionośnych, a różne mikroelementy odgrywają w takiej ochronie swoją rolę. W badaniach wskazuje się na bezpośredni związek między obecnością niektórych mikroelementów i wysokością ciśnienia. Powszechnie wiadomo, że sól u osób z nadciśnieniem może jedynie pogorszyć dolegliwości. Niemniej to nie tylko sód odgrywa tutaj rolę, znaczenie ma również stosunek między sodem a potasem. Potas może zmniejszyć negatywne skutki wzrostu ciśnienia, które powstają przez sód. Należy również zwracać uwagę na koncentrację wapnia. Dostateczna dawka może mieć zbawienny wpływ na ciśnienie krwi. Magnez, utrudniający wchłanianie wapnia, ma z kolei działanie obniżające krew i rozszerzające naczynia krwionośne. W przypadku terapii ortomolekularnej należy zwrócić szczególną uwagę na argininę, taurynę i cysteinę.

 

Arginina jest kwasem aminowym, który powstaje z tlenku azotu. Jest to gaz, który rozszerza naczynia i działa kompensująco na asymetryczną dimetyloargininę, która powstaje jako produkt uboczny w trakcie ciągłego procesu przetwarzania protein we wszystkich komórkach i stanowi czynnik ryzyka dla chorób układu sercowo-naczyniowego. Wiele badań potwierdziło działanie argininy obniżające ciśnienie krew. Istnieją również badania, w których podawanie dawki argininy i acetylocysteiny obniżało ciśnienie krwi u chorych na cukrzycę i poprawiało różne wyniki laboratoryjne, np. cholesterol i parametry zapalne.

Również kwas aminowy, tauryna, może obniżyć ciśnienie krwi. Tauryna wykazuje jeszcze więcej pozytywnych właściwości w odniesieniu do układu sercowo-naczyniowego. Zapobiega arytmii, wzmacnia mięsień serca i działa antyutleniająco.

 

Dostateczna dawka kwasu foliowego zdaje się zmniejszać ryzyko podwyższonego ciśnienia krwi. W niektórych badaniach koenzym Q10 obniżał znacząco ciśnienie krwi. Niedobór Q10 stwierdza się często u osób z nadciśnieniem.

 

Obok wyżej wymienionych mikroelementów istnieje cały szereg innych, które należy uwzględnić przy terapii ortomolekularnej nadciśnienia. Ważne jest, aby właściwe mikroelementy były podawane w  odpowiednich dawkach, co można ustalić jedynie w wyniku analizy mikroelementów. W Niemczech taką analizę może sporządzić Diagnostisches Centrum für Mineralanalytik und Spektroskopie DCMS GmbH. © DCMS GmbH.

 

Źródło:  OpenPR

Zdjęcie autora artykułu - Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

Zobacz również: