Co zrobić w razie choroby na zleceniu?

Pochodzące z Polski opiekunki osób starszych pracują w Niemczech na różnych warunkach. Najczęstszą formą ich zatrudnienia jest delegowanie. Jest to zarazem najbardziej przyjazny model wykonywania tego zawodu, który wiąże się z licznymi przywilejami.

Zasady pracy w opiece w Niemczech

Jeśli chcesz pracować w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech, nie musisz ani zakładać własnej działalności gospodarczej, ani decydować się na pracę w oparciu o niemieckie przepisy prawa. Możesz podjąć zatrudnienie za pośrednictwem firmy, która zajmuje się delegowaniem pracowników do pracy za granicą. Rozwiązanie to ma wiele korzyści. Przede wszystkim każdy z nas najlepiej zna przepisy polskiego prawa i zasady, którymi się ono kieruje. Nie natkniesz się także na problemy językowe. Umowa spisana będzie w języku polskim – nic nie powinno Cię zaskoczyć.

Przywileje

Przepisy prawa Unii Europejskiej gwarantują każdej osobie oddelegowanej do innego państwa członkowskiego szereg przywilejów. Przede wszystkim opiekunka osób starszych współpracująca z firmą świadczącą usługi w Niemczech nie musi starać się o uzyskanie pozwolenia na pracę ani składać wniosku o uznanie swoich kwalifikacji zawodowych. Warto jednak pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich zawodów, a jeśli chodzi o Niemcy to część zawodów obwarowana jest szczególnymi wymaganiami.

 

Firma w imieniu opiekunki nadal będzie opłacać składki na zabezpieczenie społeczne w kraju pochodzenia, co oznacza, że opiekunka pozostanie objęta systemem zabezpieczenia społecznego w Polsce. Jest to szczególnie istotne przy przejściu na emeryturę. Opiekunka pracująca jako pracownik delegowany nie będzie miała do czynienia z instytucjami zabezpieczenia społecznego z różnych krajów. Sprawa jej emerytury nie będzie leżeć w kompetencjach urzędów kraju przyjmującego (w tym wypadku  Niemiec), a wyłącznie w gestii ZUS. Swoje uprawnienia do emerytury opiekunka osób starszych, nawet jeśli pracowała w Niemczech, będzie musiała potwierdzić wyłącznie w Polsce.

Zwolnienie lekarskie dla opiekunek osób starszych w Niemczech

Jeśli wykonujesz pracę jako opiekun osób starszych Niemcy i współpracujesz z polską firmą świadcząc usługi w ramach oddelegowania, to w razie choroby stosować musisz się do rodzimych przepisów. Jeżeli jesteś chora, to powinnaś udać się do lekarza. Musisz od niego pobrać zwolnienie lekarskie tj. zaświadczenie ZUS-ZLA (popularne L4) lub jego niemiecki odpowiednik. W terminie 7 dni od daty ustalenia niezdolności do pracy druk powinien być dostarczony do polskiej firmy. Druk wystawiany jest w trzech egzemplarzach. Z pozostałych dwóch jeden powinien trafić do ZUS, a drugi pozostaje u lekarza.

 

Pamiętaj! Jeśli weźmiesz zwolnienie lekarskie w Polsce, to nie możesz w czasie jego trwania świadczyć usług w Niemczech. 

Płatne zwolnienie lekarskie dla opiekunek osób starszych w Niemczech

Większość delegowanych do pracy w Niemczech opiekunek osób starszych pracuje w oparciu o umowę zlecenie. Ta forma zatrudnienia nie jest objęta obowiązkową składką chorobową. W przypadku jej nieopłacania wolne z powodu problemów zdrowotnych będzie nieodpłatne. Warto więc podczas podejmowania pracy zadeklarować chęć odprowadzania składki chorobowej. Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi jedynie 2,45% podstawy. Każdy profesjonalna firma w trakcie załatwiania formalności przy podpisywaniu umowy zapytać zleceniobiorcę o chęć opłacania tej dobrowolnej składki.

 

 
Barbara Mączkowska

Barbara Mączkowska

Od ponad 10 lat kierownik działu kadr i płac w firmie CareWork. Rozstrzyganie kwestii podatkowych, składkowych i związanych z zatrudnieniem to dla niej codzienności. Wskazaną tematykę zgłębiała na studiach wyższych, a swoją wiedzę rozwijała od początku kariery zawodowej. Na bieżąco, wraz ze zmieniającym się otoczeniem prawnym, podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Warunki pracy opiekunów CareWork

Warunki pracy opiekunów CareWork

Sprawdź, jakie zobowiązania ma względem Ciebie firma CareWork!

Dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech

Dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech

Kilka lat temu przyszła do biura pani Krystyna. Wyglądała na lekko wystraszoną, pytała o pracę w charakterze opiekunki osoby starszej w Niemczech. Jej mąż stracił pracę, ona kiedyś pracowała jako sprzedawczyni.

Dlaczego praca opiekunki w Niemczech jest popularna?

Dlaczego praca opiekunki w Niemczech jest popularna?

Praca opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech jest zawodem wybieranym przez Polki i Polaków szczególnie często. Zapytaliśmy, co wpływa na ich decyzje?

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.