Ile zarabia opiekunka w Niemczech w 2022 roku?

Kwestia wynagrodzenia jest ważna dla każdego pracownika, nie tylko dla osób decydujących się na pracę w opiece w Niemczech. Ile można zarobić w tej branży w 2022 roku? Sprawdzamy.

 

Skala zarobków opiekunek w Niemczech

Jak to niejednokrotnie bywa, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „ile zarabia opiekunka w Niemczech?”. Najprościej powiedzieć, zależy. Skala zarobków waha się w przedziale od około 1200 EUR netto za miesiąc do około 2200 EUR netto miesięcznie. Rozpiętość jest więc całkiem spora. Należy zastanowić się, z czego wynika?

 

Podstawowe czynniki wpływające na poziom wynagrodzenia opiekunów w Niemczech to:

 • znajomość języka niemieckiego – im lepiej porozumiewamy się po niemiecku, tym większa szansa nie tylko na wyższe zarobki, ale także na większy wybór atrakcyjnych ofert;
 • poziom trudności szteli – opiekunowie decydujący się na opiekę nad osobą mniej samodzielną lub nawet zależną, leżącą, wraz z większą liczbą obowiązków mają pewność wyższych dochodów;
 • liczba podopiecznych – opieka nad małżeństwem to zawsze więcej zadań do wykonania. Pozytywnym aspektem zlecenia u dwóch podopiecznych są bardziej satysfakcjonujące zarobki;
 • posiadanie dodatkowych kompetencji – najlepszym przykładem będzie tutaj prawo jazdy. Opiekunowie, których praca wiąże się z koniecznością prowadzenia samochodu, mogą spodziewać się dodatku do pensji.

Poza wskazanymi powyżej uwarunkowaniami decydującymi o ostatecznej kwocie zarobków opiekunów, wspomnieć trzeba także o ich pewnego rodzaju sezonowości. Co mamy na myśli? Doświadczeni opiekunowie pewnie wiedzą, że chodzi o premie przyznawane przez część firm opiekuńczych w:

 • okresie świąt wielkanocnych;
 • Wigilię, pierwszy i drugie dzień Bożego Narodzenia;
 • Nowy Rok;
 • oraz wakacje.

Dodatkowe bonusy, które uzyskać można za pracę we wskazanych okresach, wiążą się z ograniczoną dostępnością stałego personelu opiekuńczego. Po prostu, opiekunowie chcą skorzystać z urlopu czy wrócić na święta do rodziny, a podopieczni nie mogą zostać sami. Dlatego właśnie jest to czas, w którym osoby poszukujące dodatkowego zarobku, mogą sporo zyskać.

Formy zatrudniania opiekunek w Niemczech

Bez względu na występowanie lub niewystępowanie czynników wpływających na wysokość wynagrodzenia opiekunów w Niemczech, jedna rzecz zawsze będzie obecna – forma zatrudnienia. Modele zatrudniania opiekunów w Niemczech najogólniej podzielić można na pracę na niemieckich lub na polskich warunkach, a ostateczna wysokość naszych zarobków zależeć będzie od poziomu i obowiązkowości odprowadzanych składek oraz podatków.

 

Opierając się na polskich przepisach prawa, opiekunka pracować może:

 • w oparciu o typową umowę o pracę, gdzie odprowadzane są wszystkie przewidziane prawem podatki i składki, tj. emerytalna, zdrowotna, chorobowa, wypadkowa i zwykle także na wypadek bezrobocia;
 • na umowie zlecenie, która także zakłada obowiązkowe opłacanie prawie wszystkich składek, poza chorobową – odprowadzaną na żądania zleceniobiorcy i umożliwiającą korzystanie z tzw. płatnego L4;
 • jako przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i tu też płacimy wszystkie (lub prawie wszystkie) składki.

Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów opiekunka pracować może w oparciu o:

 • klasyczną umowę o pracę z niemieckim pracodawcą, która zobowiązuje do odprowadzania wszystkich podatków i składek;
 • MidiJob, czyli umowę o pracę dającą zarobek do 1300 EUR i także zobowiązującą do odprowadzania składek, ale w mniejszym wymiarze;
 • MiniJob, umowę o pracę z zarobkami do 450 EUR, od której najczęściej odciąga się w zmniejszonym wymiarze składki emerytalne, zdrowotne, wypadkowe i pielęgnacyjne, ale nie ma składki chorobowej i na wypadek bezrobocia;
 • Gewerbe, tj. jednoosobową działalność gospodarczą, która obliguje nas do odprowadzania wyłącznie składki zdrowotnej.

Wśród opiekunek i opiekunów domowych w Niemczech, którzy pracują w systemie wahadłowym, tj. część roku spędzają w Polsce, a drugą część poświęcają na wykonywanie obowiązków zawodowych u naszych zachodnich sąsiadów, najpopularniejsze są dwie formy zatrudnienia – polska umowa zlecenie i niemiecka Gewerba – uzupełnione osobami pracującymi w oparciu o polską jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Z tych dwóch modeli wyższe zarobki oferowane są osobom pracującym na Gewerbe, które mogą otrzymać więcej pieniędzy „na rękę”, gdyż korzystają z niemieckiej kwoty wolnej od podatków – wyższej niż ta w Polsce. To, jaką formę zatrudnienia wybrać, zależy każdorazowo od indywidualnej sytuacji opiekuna oraz jego preferencji.

 

Wynagrodzenia opiekunek 2022

W bieżącym roku na zarobki opiekunek i opiekunów w Niemczech wpływ ma lub będzie mieć kilka czynników. Niestety, nie wszystkie z nich będą miały czy też mają charakter pozytywny. Po pierwsze, zarówno na realną siłą nabywczą wynagrodzeń w branży opiekuńczej, jak i na wszystkich innych Polaków, wpływ ma rosnąca inflacja. Choć w liczbach bezwzględnych zarabiamy tyle samo – de facto kupić możemy mniej. Po drugie, ewentualne podwyżki dla opiekunów „zjadają” rosnące koszty. Zmiany podatkowe w Polsce, które przedsiębiorców dotykają znacznie bardziej niż osoby fizyczne, a także wyższe koszty transportu oraz koszty np. testów na Covid-19, powodują, że pracodawcy mają mniejszą możliwość podnoszenia wynagrodzeń. Po trzecie – i to jest już informacja pozytywna, choć nie dotycząca wszystkich opiekunów – w Niemczech w 2022 roku dwa razy podniesiona zostanie wartość minimalnej stawki godzinowej. W efekcie pracownicy zarabiający najmniej, będą musieli otrzymać podwyżkę.

 

Porównując stawki różnych firm opiekuńczych lub agencji zatrudnienia można stwierdzić to, o czym pisaliśmy już wcześniej. Skala wynagrodzeń opiekunów w 2022 roku waha się od mniej więcej 1100 EUR netto na umowie zleceniu aż do nawet 2200 EUR przy pracy na Gewerbe. Najniższe stawki wkrótce będą musiały wzrosnąć, ale ze względu na rosnące koszty nie należy spodziewać się gremialnego ruchu w górę. Warto więc, biorąc pod uwagę rekordy inflacji, szukać firm oferujących np. atrakcyjne premie za pracę w wakacje. Co jednak najważniejsze – nie dajmy się nabierać na dobrze wyglądające reklamy, poprośmy o przedstawienie regulaminu, wyjaśnienie szczegółów. Niestety bowiem nieraz bywa tak, że na pierwszy rzut oka bardzo wysoka premia kryje w sobie szereg haczyków.

 

Barbara Mączkowska

Barbara Mączkowska

Od ponad 10 lat kierownik działu kadr i płac w firmie CareWork. Rozstrzyganie kwestii podatkowych, składkowych i związanych z zatrudnieniem to dla niej codzienności. Wskazaną tematykę zgłębiała na studiach wyższych, a swoją wiedzę rozwijała od początku kariery zawodowej. Na bieżąco, wraz ze zmieniającym się otoczeniem prawnym, podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.