Pozycja boczna - pierwsza pomoc dla osoby starszej

Pozycja boczna - pierwsza pomoc dla osoby starszej

W opiece nad osobami starszymi w Niemczech ważna jest nie tylko znajomość języka niemieckiego. Niezwykle istotna jest także umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Podopieczni to osoby starsze i schorowane. Opiekunka wyjeżdżając na zlecenie musi sobie zdawać sprawę, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będzie musiała udzielić pierwszej pomocy.

Jak wezwać pomoc?

W Niemczech, jak i całej Unii Europejskiej, obowiązuje numer alarmowy 112. To pod niego należy zadzwonić w sytuacjach kryzysowych. Wybieramy go bez numerów kierunkowych. Podczas rozmowy z dyspozytorem musimy podać mu jak najszybciej poniższe informację:

  • imię i nazwisko zaznaczając, że jesteśmy opiekunką, a także imię i nazwisko osoby poszkodowanej;
  • dokładny adres;
  • numer telefonu kontaktowego;
  • opis sytuacji i stanu zdrowia seniora – jak najbardziej szczegółowo należy opisać, co się wydarzyło, określić stan zdrowia podopiecznego i jakiej pomocy udzieliliśmy. Dzięki temu dyspozytor będzie wiedział jakiego lekarza wraz z karetką wysłać i jaki nadać priorytet zgłoszenia.

Podczas rozmowy możemy zapytać się o dokładny czas przyjazdu karetki pogotowia. Jeżeli stan podopiecznego jest bardzo zły, a opiekunka nie wie jak udzielić mu pierwszej pomocy, może poprosić o pomoc i wskazówki rozmówcę.

 

Po wykonaniu telefonu czuwajmy cały czas przy podopiecznym. Nawet jeżeli jest to „tylko” złamanie, nie zostawiajmy go samego. Starajmy się jak najbardziej uspokoić seniora.

Udzielenie pierwszej pomocy osobom starszym

Jeżeli stan seniora krytycznie się pogorszył opiekunka jest zobowiązana do udzielenia pierwszej pomocy. W takich sytuacjach liczy się każda sekunda, dlatego musimy działać szybko. Nie możemy spanikować. W takich chwilach ważne jest, aby zapanować nad stresem i  zachować zimną krew – bez wątpienia pomoże nam w tym wcześniejsze przygotowanie.

 

Przed udzieleniem pierwszej pomocy powinniśmy najpierw zadbać o nasze bezpieczeństwo. Jeżeli istnieje ryzyko, że sami możemy ucierpieć, należy zadzwonić po służby medyczne i w bezpiecznym położeniu oczekiwać na ich przyjazd.

 

Jeżeli naszemu zdrowiu nic nie zagraża, czym prędzej musimy udzielić wsparcia poszkodowanemu. Zaczynamy od oceny jego stanu zdrowia. Pierwsza pomoc to bardzo rozległy temat. W tym artykule nie będziemy szczegółowo go omawiać. Kolejność wykonywanych czynności podczas udzielania pomocy zależy od stanu zdrowia seniora oraz rodzaju urazu czy objawów. Przede wszystkim należy pamiętać, że na początku sprawdzamy czynności życiowe – czyli mierzymy puls oraz sprawdzamy czy dana osoba oddycha, na przykład poprzez obserwację, czy klatka piersiowa się unosi. Niezależnie od tego, czy poszkodowany  jest przytomny, czy też nie, czym prędzej musimy zadzwonić po służby medyczne. Jeżeli nie wyczuwamy pulsu i oddechu jak najszybciej musimy wykonać resuscytacje krążeniowo-oddechową, czyli czynności, które mają przywrócić seniora do życia. Im szybciej zaczniemy, tym większa szansa na sukces. W tym celu musimy wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 oddechy ratownicze tzw. sztuczne oddychanie. Powtarzamy tę czynność tak długo, aż poszkodowany zacznie reagować lub do przyjazdu służb medycznych.

 

Gdy pacjent oddycha, ale jest nieprzytomny układamy go w pozycji bocznej bezpiecznej.

Czym jest pozycja boczna?

Pozycja boczna jest pozycją bezpieczną podczas udzielania pierwszej pomocy. Pozycja ta umożliwia swobodne oddychanie, zapobiega zadławieniu się wymiocinami czy krwią. Może ona uratować życie. Pozycję boczną stosuje się u osób nieprzytomnych, ale samodzielnie oddychających. Gdy senior nie oddycha, należy najpierw wykonać masaż serce oraz sztuczne oddychanie, które opisaliśmy wyżej.  Zaraz po tym, jak czynności życiowe wrócą do normy, należy ułożyć podopiecznego w pozycji bocznej. Należy pamiętać, że pozycja ta nie może być stosowana, jeżeli istnieje przypuszczenie, że poszkodowany doznał urazu kręgosłupa.

Pozycja boczna krok po kroku

Ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej bezpiecznej nie jest niczym skomplikowanym. Nie potrzeba do tego dużo siły. Wystarczy zapamiętać tę instrukcję i zastosować ją w sytuacji kryzysowej. Poszkodowany w pozycji początkowej powinien leżeć na plecach z kończynami górnymi wzdłuż tułowia i prosto ułożonymi kończynami dolnym.

  1. Musimy zdjąć okulary, jeżeli poszkodowany je ma oraz sprawdzić czy w kieszeni nie znajdują się ostre przedmioty.
  2. Należy uklęknąć przy wybranym boku podopiecznego. Rękę znajdującą się bliżej nas zginamy w łokciu pod kątem 90 stopni, tak aby była skierowana do góry.
  3. Drugie ramię trzeba przełożyć przez klatkę piersiową, tak aby dotykało policzka, który jest bliżej nas. Cały czas naszą dłonią, trzymamy dłoń poszkodowanego przyciśniętą do policzka.
  4. Nogę znajdującą się dalej od nas uginamy w stawie kolanowym. Chwytamy kolano naszą drugą ręką.
  5. Nogę ugiętą w kolanie przyciągamy w naszym kierunku tak, aby poszkodowany obrócił się na bok. Jednocześnie cały czas nie odrywamy dłoni od policzka.
  6. Gdy senior leży na boku, delikatnie puszczamy dłoń przy policzku i wsuwamy ją pod brodę poszkodowanego. Drugą rękę zginamy w łokciu.
  7. Odchylamy głowę do tyłu, aby ułatwić oddychanie.
  8. Co 30 minut zaleca się zmianę boku. Należy cały czas kontrolować funkcję życiowe.
obraz%281%29

Źródło: https://sportsp319.wordpress.com/2020/05/13/pozycja-bezpiecznia/

Zdjęcie autora artykułu - Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

Zobacz również: