Pełnienie domowej opieki nad seniorem w Niemczech wiąże się bezpośrednio z zamieszkaniem w jego domu. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca pracy w niemieckiej opiece? Sprawdź, o czym warto pamiętać, decydując się na wyjazd do opieki w Niemczech.
Zakwaterowanie w domu seniora jest koniecznością, a nie wyborem, w przypadku pełnienia opieki domowej w Niemczech. Senior lub jego rodzina powinna zapewnić opiekunce dogodne miejsce do zamieszkania. Opiekunowie bardzo często mogą liczyć na osobny pokój. Jednak możliwości zakwaterowania, determinowane są w głównej mierze tym, gdzie i w jakich warunkach mieszka sam podopieczny. Dlatego zdarzają się oferty pracy z niezwykle komfortowym zakwaterowaniem, a są i takie oferty, w których musimy liczyć się z dość skromnymi warunkami lokalowymi.
Opieka Niemcy – sprawdź aktualne oferty pracy dla opiekunek.
Wprowadzając się do domu swojego podopiecznego, pamiętajmy przede wszystkim o konieczności uszanowania zasad i stylu życia seniora. Osoby starsze najczęściej bardzo cenią sobie regularność określonych czynności. Są przywiązani do panującego w domu porządku. Z dużym sentymentem odnoszą się do zgromadzonych pamiątek, czy konkretnych elementów wyposażenia. Aspekty, które dla osoby z zewnątrz mogą wydać się błahe, dla seniora niekiedy okazują się wyjątkowo ważne. Przykładowo wiele osób starszych bardzo dużą uwagę zwraca na to, czy wszystkie rzeczy odłożone są na to samo miejsce. I tak poduszka zawsze powinna znaleźć się na konkretnym rogu kanapy, ramka ze zdjęciem w określonym miejscu w gablotce, a cukiernica na środku stołu. Nie zdziwmy się więc, jeśli podopieczny zwróci nam uwagę, że poprzestawialiśmy jego rzeczy i poprosi nas o odłożenie ich na „swoje” miejsce.
Osoby starsze najczęściej nie lubią wielkich zmian. Są przyzwyczajone do określonego porządku panującego w domu. Pewnego rodzaju rutyna i powtarzalność codziennych czynności dają im poczucie bezpieczeństwa, dlatego łatwiej jest zaplanować czas w ciągu dnia. Nie dezorganizujmy więc zasad przyjętych w domu seniora. Może się to bowiem wiązać z powstaniem niepotrzebnych konfliktów. A wiadomo, że im lepiej porozumiemy się z seniorem, tym przyjemniejsza będzie nasza praca.
Tak naprawdę wszystko uzależnione jest od tego, w jakich warunkach mieszka sam podopieczny. Jeśli jest to dom, wówczas opiekunka najczęściej może liczyć na własny pokój, często z oddzielną łazienką, a także z dostępem do ogrodu. Jeśli jednak podopieczny mieszka w niewielkim mieszkaniu, trudno oczekiwać własnej łazienki i dostępu do ogrodu. Poniżej prezentujemy kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze nowej szteli.
Czym kierować się przy wyborze miejsca wykonywania pracy? Jedną z najważniejszych kwestii z pewnością będzie lokalizacja miejsca zatrudnienia. Tu do wyboru mamy:
Pracując w dużym mieście, możemy liczyć na łatwy dojazd z Polski. Ogromnym plusem będzie także bardzo bogata oferta aktywności, które można wykonywać w czasie wolnym. Jest to świetna propozycja dla opiekunów, którzy dobrze znają niemiecki i chcą poświęcić czas pobytu w Niemczech na zwiedzanie i korzystanie z oferty kulturalno-rekreacyjnej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że duża liczba seniorów mieszka w blokach, a więc jest mniejsza szansa na własny duży pokój z osobną łazienką. Ciekawą alternatywą dla dużego miasta jest praca w niewielkiej miejscowości. Małe miasteczka są bardzo wygodnym miejscem do życia. Z jednej strony całą niezbędną infrastrukturę (sklepy, apteki, ośrodki zdrowia, itp.) mamy w zasięgu ręki, a z drugiej niewielkie miasta nie są tak uciążliwe pod kątem korków ulicznych czy liczby turystów. Trzecią alternatywą jest zakwaterowanie na wsi. W tym przypadku seniorzy w większości zamieszkują w domach, a więc i opiekunka może liczyć na dużo więcej miejsca dla siebie, a także osobną łazienkę. Bardzo często do dyspozycji są także duże ogrody z tarasem, w których można relaksować się samodzielnie lub wspólnie z podopiecznym. Niekiedy jednak praca na wsi wymaga od opiekunki posiadania prawa jazdy, by móc w razie potrzeby przemieścić się z seniorem do ośrodka zdrowia lub zrobić większe zakupy.
Drugą kwestią, którą warto rozważyć, jest fakt, czy podopieczny mieszka sam, czy z rodziną. Największa liczba ofert dotyczy sytuacji, w której podopieczny mieszka razem z małżonkiem/małżonką. Często podopieczny mieszka samodzielnie, a są i przypadki, kiedy podopieczny mieszka w domu z całą rodziną (małżonką/-kiem, dziećmi i wnukami). Wówczas musimy liczyć się z tym, że w domu zawsze będzie się sporo działo. Niewątpliwym plusem obecności rodziny jest to, że bardzo szybko możemy otrzymać pomoc z ich strony. Sztela z samotnie mieszkającym seniorem z pewnością wiąże się z dużo większym spokojem, a też wymaga od opiekunki niemal pełnej samodzielności. Nie mamy bowiem pod ręką rodziny, do której możemy w każdej chwili zejść i poprosić o pomoc w opiece nad seniorem. Która z opcji jest lepsza? To z pewnością bardzo indywidualna kwestia. Wszystko zależy od naszych preferencji, a także od podejścia samej rodziny podopiecznego.
Kolejna kwestia, która będzie miała bezpośredni wpływ na komfort zakwaterowania i wykonywania pracy, to obecność lub brak zwierząt domowych w domu podopiecznego. Osoby, które nie przepadają za zwierzętami lub mają alergię na sierść, z pewnością powinny wybierać oferty opieki nad seniorami, którzy nie posiadają zwierząt. W przeciwnym wypadku zakwaterowanie w takim domu może okazać się niezwykle uciążliwe. Z drugiej strony, dla opiekunów, którzy uwielbiają psy lub koty, ich obecność w domu seniora może być bardzo miłym aspektem. W pojedynczych przypadkach zdarzają się oferty dla opiekunów, którzy poza opieką nad seniorem nie będą mieli nic przeciwko wyprowadzaniu psa na spacer. Zdarza się tak w sytuacjach, w których pies niezwykle mocno przywiązany jest do seniora, jednak ten ze względu na pogorszenie stanu zdrowia nie jest w stanie zapewnić swojemu pupilowi regularnych wyjść na spacer.
Jeśli opiekunka pali papierosy, zazwyczaj normą jest zgoda na palenie poza domem. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy podopieczny sam pali papierosy i nie ma nic przeciwko temu, by opiekunka paliła je w domu. Więcej na temat pisaliśmy w artykule Opieka Niemcy do osoby palącej.
Nie bez znaczenia będą także dodatkowe udogodnienia, które może zapewnić podopieczny swojemu opiekunowi w czasie jego pobytu w Niemczech. Są one w głównej mierze uzależnione od sytuacji materialnej podopiecznego. W wielu przypadkach opiekunowie mogą korzystać ze sprzętów i innych elementów wyposażenia, które są w domu seniora. I tak odpowiednio opiekun może dostać do dyspozycji samochód lub rower. Bezpłatny internet, czy własny telewizor w pokoju, to kolejne z udogodnień. Jeśli podczas pobytu w Niemczech przyszłemu opiekunowi bardzo zależy na możliwości korzystania z określonych sprzętów, warto przy wyborze oferty pracy zwrócić uwagę na to, czy będzie taka możliwość i omówić te kwestie jeszcze przed podpisaniem umowy.
Czy warunki zakwaterowania mają znaczenie? Oczywiście, że tak. Opiekunowie, którzy planują wielomiesięczną sztelę, powinni dobrze i komfortowo czuć się w domu seniora. Dlatego zachęcamy do tego, aby jeszcze przed wyjazdem upewnić się, czy miejsce, do którego jedziemy, będzie spełniało kluczowe dla nas wymagania.
Jednocześnie niezależnie od warunków, jakie zastaniemy w domu seniora, starajmy się je uszanować. Empatia i umiejętność dostosowania się do warunków panujących w domu podopiecznego jest bardzo ważną cechą, która docelowo może przynieść wiele korzyści obu stronom. Podopieczny będzie czuł się dużo bezpieczniej, jeśli nie będziemy narzucać własnych porządków i uszanujemy jego przyzwyczajenia.
Anna Adamczyk
W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.