Praca w opiece w Niemczech w Monachium

Szukasz pracy jako opiekun osób starszych? Zastanawiasz się nad podjęciem pracy za granicą? Sprawdź, co do zaoferowania opiekunom ma Monachium! Poznaj charakterystykę pracy z seniorami i dowiedz się, ile możesz zarobić, podejmując tego typu zlecenie w Niemczech.

 

Opiekunka osób starszych w Monachium – poradnik

Zdarzają się w życiu takie sytuacje, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie z codziennymi czynnościami. Przewlekłe choroby, urazy, powikłania, patologie narządów ruchu itp. sprawiają, że potrzebujemy czasowej lub stałej opieki osób trzecich. Najczęściej w takiej sytuacji znajdują się osoby starsze. Kiedy rodzina nie ma możliwości bezustannej opieki nad wymagającym seniorem, warto rozważyć zatrudnienie osoby, która zapewni mu odpowiednią pomoc w ciągu dnia, a nawet w nocy.

 

W Polsce zatrudnianie domowych opiekunek do osób starszych nie jest jeszcze tak bardzo popularne, jak poza granicami naszego kraju. Ta forma sprawowania opieki, już od wielu lat jest chętnie praktykowana przez naszych zachodnich sąsiadów. Monachium to jedno z tych niemieckich miast, które chętnie gości opiekunów pochodzących z naszego kraju. Opiekunowie z Polski są cenieni za niezwykłą empatię, życzliwość i przyjazne nastawienie do podopiecznych.

 

Usługi opiekuńczo-wspierające, czyli na czym polega praca opiekuna osób starszych?

Starzejące się społeczeństwo to w wielu krajach europejskich temat szeroko poruszany w mediach i opinii publicznej. Wpływ na kształtowanie się struktury demograficznej u naszych zachodnich sąsiadów ma między innymi niski współczynnik urodzeń połączony z wysoką średnią długością życia. Zjawisko starzenia się społeczeństwa zauważalne jest tam również na rynku pracy, szczególnie w branży opiekuńczej.

 

Zapewnienie godnej i należytej opieki osobom w podeszłym wieku to w większości przypadków obowiązek najbliższej rodziny. Zdarza się jednak tak, że seniorzy wymagający szczególnej troski, nie mają bliskich lub ich rodziny nie są w stanie sprawować nad nimi kompleksowej (niekiedy całodobowej) opieki. Wtedy nieocenioną pomocą mogą okazać się opiekunowie lub opiekunki zajmujące się osobami starszymi. Tak zwane usługi opiekuńczo-wspierające mogą być czasowe lub stałe. W zależności od potrzeb można podjąć pracę w wymiarze pełnym lub częściowym.

 

Kompetencje opiekuna osób starszych

Przed rozpoczęciem pracy w opiece warto poznać specyfikę tej branży i podstawowe wymagania stawiane przed kandydatami. Mimo że wiele ofert skierowanych do opiekunek osób starszych, nie wymaga wcześniejszej praktyki, to podobnie jak w wielu innych branżach zawodowych, także i tu dodatkowe doświadczenie oraz umiejętności są bardzo pomocne. Osoby, które wcześniej zajmowały się już seniorami, mogą brać pod uwagę lepiej płatne oferty, wymagające bardziej zaawansowanych umiejętności opiekuńczych.

 

Jak zacząć pracę w niemieckiej opiece?

Jeśli nie posiadasz jeszcze doświadczenia w opiece, a chciałbyś spróbować swoich sił w zawodzie – kolejne akapity skierowane są do Ciebie! Poznaj cechy określające idealnego kandydata na stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech.

 

Osoba chcąca zajmować się osobami starszymi powinna być przede wszystkim wyrozumiała, cierpliwa i empatyczna. Podopieczni zmagający się z chorobami starczymi często są niecierpliwi, wybuchowi lub wręcz przeciwnie - milczący. Wyrozumiałość w wielu tego typu kwestiach pozwoli na sprawne komunikowanie się i sprawi, że seniorzy będą czuli się potrzebni i akceptowani.

 

Ważne jest, by opiekun był pomocny i wytrwały w swoich działaniach. Dobre porozumiewanie się to kluczowy element aktywizowania seniorów do działania (np. chęci spaceru, czytania książek, oglądania filmów) i wysiłku fizycznego związanego z wykonywaniem zalecanych ćwiczeń. Pamiętać należy, że podejmując pracę w tym zawodzie, stajemy się odpowiedzialni za osoby, które zostały oddane nam pod opiekę.  

 

Idealny opiekun to taki, który zna mechanizmy działania chorób starczych, w tym demencji, choroby Alzheimera czy Parkinsona. Podstawowa wiedza z tego zakresu to niezwykle ważny element pracy w opiece nad seniorami. Decydując się na pracę za granicą, trzeba również, choć w minimalnym stopniu znać język obcy obowiązujący w danym państwie. Z reguły, na początku wystarczy podstawowa znajomość służąca do prostego porozumiewania się.

 

Zadania opiekuna osób starszych

W zależności od stanu zdrowia podopiecznego i zakresu pomocy, jakiej wymaga, zadania opiekunów osób starszych mogą się różnić, jednak do najczęstszych obowiązków należy:

  • pomoc w przemieszczaniu się po domu, jak i poza nim (wizyty lekarskie itp.),
  • wykonywanie czynności higienicznych,
  • przygotowywanie posiłków i pomoc w jedzeniu,
  • pilnowanie pór przyjmowania leków,
  • pomoc w ubieraniu,
  • aktywizacja seniora (spacery, ćwiczenia),
  • dotrzymywanie towarzystwa w codziennym życiu.

Osoby współpracujące z seniorami na stałe z reguły zajmują się także załatwianiem prostych spraw organizacyjnych typu zakupy, odbiór korespondencji, sprawy urzędowe.

 

WAŻNE! Opiekun osób starszych nie wykonuje czynności medycznych. W Niemczech takie uprawnienia mają tylko profesjonalne opiekunki z odpowiednim wykształceniem.

 

Praca stała i sezonowa jako opiekunka w Niemczech

Opiekunki i opiekunowie szukający pracy Niemczech mogą podjąć zatrudnienie zarówno na stałe, jak i tymczasowe. Wakacje to idealny moment dla osób, które zastanawiają się, czy w ogóle poradzą sobie w tym zawodzie.

 

Wiele z zagranicznych opiekunów pracujących na stałe w Niemczech wraca w okresie letnim do swoich rodzin. Wtedy poszukiwane są osoby na zastępstwo. W takiej sytuacji swoich sił mogą spróbować kandydaci bez doświadczenia w branży. Praca wakacyjna to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zarobić dodatkowe pieniądze, w czasie wolnym od stałego zatrudnienia (np. nauczyciele). Zastępstwa opiekunek osób starszych w Niemczech bardzo popularne są również w okresach świątecznych i noworocznych.

 

Decydując się na stały wyjazd, warto zadbać o bezpieczeństwo zatrudnienia i komfort pracy. Przed wyjazdem do zagranicznej pracy, należy dokładnie sprawdzić firmę, z którą podejmuje się współpracę. Wyjazd bez pośredników to ryzyko natrafienia na fałszywe ogłoszenia, trudności w znalezieniu legalnej pracy i brak fachowego wsparcia w kwestiach formalnych, w tym związanych z wynagrodzeniem. Praca bez pośrednictwa niesie za sobą dodatkowe koszty w postaci wykupu ubezpieczenia zdrowotnego. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników – co ryzykujesz?

 

Praca opiekunki osób starszych - korzyści nie tylko finansowe

Podobnie jak każdy człowiek, także i osoby starsze potrzebują miłości, akceptacji, rozmowy i zrozumienia. Często spotykany u seniorów brak sprawności ruchowej, nie oznacza jednoczesnych ograniczeń umysłowych. Od osób starszych możemy posiąść wspaniałą wiedzę i czerpać z ich życiowego doświadczenia. Wystarczy usiąść i wsłuchać się w poszczególne historie, by przenieść się w inny, niezwykły, tajemniczy i pełen wspaniałych opowieści świat. Świat widziany oczami ludzi, którzy tak jak i my, kiedyś byli młodzi, sprawni i pełni życiowego wigoru.

 

Monachium – stolica Bawarii, piłki nożnej i motoryzacji

Monachium to jedno z większych miast w Niemczech, wzbudzające duże zainteresowanie wśród opiekunek osób starszych. To dla nich zachęcający kierunek m.in. ze względu na atrakcyjne perspektywy zatrudnienia, ciekawą ofertę kulturalną, a także świetne warunki do życia.

 

Monachium - widok na Marienplatz
Monachium ma do zaoferowania opiekunkom znacznie więcej niż tylko atrakcyjne warunki pracy

 

Monachium to miasto określane w wielu rankingach jako najlepsze miejsce do życia w Niemczech. Zgodnie z rankingiem stworzonym przez Mercer w 2018 roku, Monachium plasuje się na wysokiej trzeciej pozycji wśród europejskich miast, w których żyje się najlepiej. O popularności miejsca decyduje między innymi dobrze rozwinięte zaplecze technologiczne, liczne instytucje kultury, wysokie zarobki i bliskość gór.

 

Monachium to miasto niezwykle atrakcyjne pod względem zatrudnienia. Nie tak tłoczone jak Berlin, stanowi znakomitą bazę do wykonywania pracy zarobkowej, również tej w zawodzie opiekuna osób starszych. Stopa bezrobocia w Monachium w marcu 2020 wynosiła 3,5% - w tym czasie bezrobocie w całych Niemczech kształtowało się na poziomie ok. 5%.

 

Monachium to zaraz po Berlinie jedno z najchętniej odwiedzanych niemieckich miast turystycznych. Stolica Bawarii znana jest głównie z piłki nożnej, znakomitego piwa i marki BMW. W dodatku to właśnie tu odbywa się największy piwny festiwal świata Octoberfest, który przyciąga rokrocznie aż 6 mln turystów z całego świata. Poza piwnymi dożynkami Monachium może poszczycić się bogatą ofertą kulturalną, znakomitą architekturą, imponującym starym miastem i mekką niemieckiej piłki nożnej, czyli Allianz Areną.

 

Nowoczesne miasto z historią w tle

Będąc w Monachium, nie sposób pominąć znakomitych akcentów historycznych objawiających się na każdym etapie zwiedzania. Na szczególną uwagę zasługują dwa zabytkowe obiekty - Pałac Nimf i Rezydencja, które kryją w sobie m.in. muzeum powozów królewskich, muzeum porcelany, wiekowy skarbiec, Teatr Cuvillies, Galerię Przodków i Antykwarium.

 

Niezwykle wartościowe zbiory dzieł sztuki największych światowych artystów w tym Piotra Rubensa, Vincenta van Gogha, Claude Moneta, Rembrandta, czy Anthonego van Dycka można podziwiać w monachijskiej Kunstareal, czyli Dzielnicy Muzealnej.   

 

W centralnym punkcie Monachium znajduje się stare miasto, zwane Marienplatz. To właśnie tu przed wiekami odbywały się turnieje rycerskie. Dziś plac główny, to miejsce spotkań i świątecznych jarmarków.

 

Monachium to dla wielu fanów piłki nożnej tylko jedno skojarzenie – Bayern. Znajdujący się tu stadion, jednego z najbardziej znanych i utytułowanych europejskich klubów, można zwiedzić z angielskojęzycznym przewodnikiem. Przy odrobinie szczęścia można wziąć udział w otwartym treningu drużyny odbywającym się cyklicznie w Säbener Straße.

 

Z kolei wielbiciele samochodów mogą zwiedzić w Monachium dwa obiekty należące do marki BMW - BMW Welt i Muzeum BMW. Podczas wizyty można poznać m.in. historię marki i zobaczyć najnowsze modele aut niemieckiego potentata.

 

Dlaczego warto podjąć pracę opiekuna osób starszych w Monachium?

Monachium to idealne miejsce do podjęcia pracy w zawodzie opiekuna osób starszych. Oferuje osobom z zagranicy możliwość zatrudnienia czasowego i stałego, a ponadto jest miastem bardzo bogatym kulturalnie i rozrywkowo.

 

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyjazdem do Monachium jest fakt, że zarobki opiekunów osób starszych są tam zdecydowanie atrakcyjniejsze niż te proponowane w Polsce. W naszym kraju zawód ten jest wciąż bardzo niedoceniany, co dostrzec można niestety również w wynagrodzeniu. W Polsce osoby zajmujące się seniorami, z reguły zarabiają najniższą krajową, czyli ok. 2600 zł brutto. W Niemczech, mimo że koszty utrzymania są nieco wyższe, to atrakcyjniejsze są stawki i warunki zatrudnienia. Tam za miesiąc pracy z wliczonym zakwaterowaniem i wyżywieniem, możemy otrzymać od 1000 do 1900 euro. Średnio opiekunki otrzymują „na rękę” ok. 1500 €/miesiąc. Warto tu jednak podkreślić, że kwota wynagrodzenia uzależniona jest od wielu czynników w tym doświadczenia zawodowego, regionu, w którym zamierzamy podjąć pracę, poziomu znajomości języka i zakresu wymaganej opieki. Wyższe zarobki otrzymają tam osoby oferujące całodobową opiekę, osoby z wieloletnim doświadczeniem, opiekujące się dwójką podopiecznych, posiadające specjalistyczną wiedzę z zakresu opieki nad osobami z zaawansowanymi chorobami, a w niektórych przypadkach i te posiadające prawo jazdy.

 

Poza satysfakcjonującym wynagrodzeniem opiekunki podejmujące zatrudnienie w Monachium mogą liczyć na przyjazne warunki pracy i życia. Sklepy, restauracje, pomoc medyczna – wszystko, co niezbędne jest tam bardzo łatwo dostępne. W dodatku bogata oferta kulturalna i rozrywkowa miasta stanowi znakomite źródło relaksu, a bliskie sąsiedztwo gór daje możliwość chwilowego odpoczynku w zgodzie z naturą.

 

Praca opiekunka osób starszych Monachium i okolice - CareWork

Szukając pracy za granicą, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Jeśli chcesz pracować jako opiekun osób starszych, najlepiej wybrać tę specjalizującą się w ofertach pracy przeznaczonych właśnie dla opiekunów – zapraszamy do CareWork!

 

Jesteśmy firmą opiekuńczą, która w ramach współpracy gwarantuje terminowe opłacanie wszystkich składek ubezpieczeniowych w tym zdrowotnej, chorobowej, na FP i FGŚP oraz dla uprawnionych członków rodzin. Każde zlecenie dla opiekunów, potwierdzane jest stosowną umową gwarantującą pewność i bezpieczeństwo zatrudnienia. Proponujemy swoim współpracownikom dodatkowe premie – np. świąteczną, wakacyjną i za polecenie opiekunki. 

 

Jako CareWork zapewniamy opiekunom i opiekunkom pracę w różnych lokalizacjach, w tym w największych niemieckich miastach, jak Monachium i jego okolice. Jeśli jesteś zainteresowany takimi ofertami, zapraszamy do współpracy – pomożemy Ci znaleźć ogłoszenie idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań!

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca wakacyjna jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Praca wakacyjna jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Szukasz dobrze płatnej pracy na wakacje? Masz doświadczenie w opiece nad seniorami i znasz język niemiecki? Spróbuj swoich sił jako opiekunka osób starszych w Niemczech! Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na wyjazd.

Opiekunka Niemcy Skoczek - praca na krótsze zlecenia

Opiekunka Niemcy Skoczek - praca na krótsze zlecenia

Praca w niemieckiej opiece to nie tylko dłuższe, kilkumiesięczne zlecenia. Niektóre opiekunki lub opiekunowie z różnych powodów wolą pracować na krótszych sztelach, zostając u jednej rodziny zaledwie przez 1, 2 albo 3 tygodnie. Takie osoby potocznie nazywa się skoczkami. Wyjaśniamy, jak wygląda praca...

Praca w opiece w Niemczech również dla młodych

Praca w opiece w Niemczech również dla młodych

Opieka domowa to otwarta branża. Świetnie znajdują się w niej również młode osoby, które znają język niemiecki, ale dopiero zaczynają swoją pracę zawodową lub szukają zatrudnienia na wakacje.

Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece jest wyłącznie dla kobiet? Nic bardziej mylnego! Chcesz pracować w niemieckiej opiece i szukasz zleceń dedykowanych mężczyznom? Wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja mężczyzn w branży opiekuńczej i doradzamy, gdzie najlepiej szukać ofert pracy.