Praca w opiece w Niemczech w młodym wieku

To nieprawda, że praca w opiece jest wyłącznie dla dojrzałych pań. Nawet jeśli w ten sposób można opisać wiele osób pracujących w tej branży, to tak naprawdę profesja ta nie ma ani płci, ani wieku.

 

Przyjęło się mówić „opiekunka” zapominając trochę o panach. A przecież w opiece domowej podobnie, jak w pielęgniarstwie, panowie nie są już rzadkością. Co więcej opiekunowie niczym nie ustępują swoim koleżankom.

 

Tak samo jest z wiekiem. Doświadczenie życiowe i dojrzałość to niewątpliwe atuty opiekunów osób starszych, ale nie oznacza to, że osoby młode nie mogą się sprawdzić w tej roli. Opieka domowa to dość otwarta branża. Wiek i płeć nie mają tu żadnego znaczenia. Liczą się wyłącznie predyspozycje i umiejętności – również te „miękkie”, jak komunikatywność czy cierpliwość oraz zaangażowanie i motywacja do pracy. Od kandydatów oczekuje się także znajomości języka niemieckiego.

Praca w opiece w Niemczech bez doświadczenia

Doświadczenie nie bierze się znikąd. Trzeba je gdzieś zdobyć. W każdym zawodzie powinna być możliwość nauki, rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Osoby, które debiutują w branży opiekuńczej mają szansę sprawdzić się podczas łatwiejszych zleceń – zajmując się podopiecznymi, którzy potrzebują mniejszego wsparcia w codziennym życiu. Młodzi opiekunowie, który dobrze porozumiewają się po niemiecku, dzięki odpowiedniemu doborowi ofert, mają możliwość szybkiego wdrożenia się w nowe obowiązki.

Praca w opiece w Niemczech dla początkujących

Warto pamiętać, że praca opiekunów osób starszych w Niemczech może uwzględniać różnorodny zakres obowiązków. Zlecenia mają różny stopień trudności. Wśród ofert są również te odpowiednie dla osób rozpoczynających pracę w opiece – „lżejsze” zlecenia nastawione na naukę i zdobywanie pierwszych doświadczeń. Pomoc podopiecznym obejmuje wtedy z reguły mniej czynności opiekuńczych, co wynika z samodzielności i dobrej kondycji seniora.

 

Zlecenia polegające na pracy z osobami niesamodzielnymi, niepełnosprawnymi i z poważniejszymi schorzeniami kierowane są do doświadczonych opiekunów, ponieważ wiążą się z wykonywaniem trudniejszych obowiązków.

Praca w opiece w Niemczech dla studentów

Praca w opiece w Niemczech jest możliwa również w wakacje – na przykład dla studentów powyżej 26. roku życia. Lato i długa przerwa w zajęciach akademickich to dobry czas na pracę i zaoszczędzenie pieniędzy na codzienne wydatki w kolejnych miesiącach lub określony cel. Zarobki w branży opiekuńczej atrakcyjne, kilka-kilkanaście tygodni pracy umożliwia odłożenie konkretnej kwoty.

 

Dla studentów, którzy chcą związać swoje życie zawodowe z pomocą innym – np. przyszłych pielęgniarek, rehabilitantów to również szansa na sprawdzenie się w kontaktach z potencjalnymi pacjentami i przetestowanie swojego podejścia, empatii wobec osób starszych, schorowanych i słabszych.

 

Oferty pracy w opiece domowej w Niemczech nie są jednak zaadresowane do osób, które mają określone wykształcenie lub uczą się na konkretnym kierunku. Cenioną umiejętnością jest za to znajomość języka niemieckiego.

Obowiązki opiekuna osoby starszej

Opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi, mimo iż nie wymaga wiedzy medycznej i wykształcenia w tym kierunku, nie można nazwać łatwym zajęciem. Jest to praca dla drugiego człowieka – potrzebna jest więc wyrozumiałość i cierpliwość. Towarzyszenie osobie starszej, spędzanie z nią czasu to ważne elementy pracy opiekuna. Trzeba jednak wiedzieć, że osoby starsze z uwagi na ich mniejszą sprawność i gorsze zdrowie, wspierać trzeba również w zwykłych czynnościach dnia codziennego. Opiekun osoby starszej musi radzić sobie z prowadzeniem domu. Wśród podstawowych obowiązków wymienić można na przykład zachowanie domu w czystości, przygotowywanie posiłków i robienie zakupów. Podopieczni często wymagają również pomocy w utrzymaniu higieny, pielęgnacji, poruszaniu się, co jest zależne od stanu ich zdrowia.

Praca w opiece z językiem

Osobom bez doświadczenia, ale z dobrą znajomością języka niemieckiego, łatwiej zacząć pracę w opiece. Większość rodzin niemieckich oczekuje od opiekunów możliwości komunikacji, ponieważ usprawnia to współpracę i daje obu stronom duży komfort.

 

Początkujący opiekunowie, którzy posługują się językiem niemieckim mają szansę nauczenia się wszystkiego znacznie szybciej. Rozmawiając z podopiecznym i jego rodziną mogą o wszystko dopytać i informować o swoich wątpliwościach. Znajomość języka jest przydatna w kontakcie z personelem służb medycznych, zakupach i innych sytuacjach związanych z pobytem w Niemczech. Znając język łatwiej jest samodzielnie załatwić codzienne sprawy lub prosić o pomoc.

Zarobki opiekunów seniorów w wakacje

Opiekunowie osób starszych mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Miesięczne zarobki wynoszą od 1000 do 1600 euro netto (na rękę) a zakwaterowanie, wyżywienie i transport są zagwarantowane. Praca w okresie wakacyjnym jest dodatkowo premiowana. Osoby, które przepracują 90 dni w okresie od 1 czerwca do 30 września mogą zarobić jeszcze 200 euro netto. Ci, którzy w okresie od 1 czerwca do 15 września na pracę poświęcą 60 dni mogą zdobyć 120 euro netto premii wakacyjnej.

 

Jak zacząć pracę w opiece?

Szukając pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech warto zacząć od zapoznania się z informacjami i aktualnymi ofertami pracy na stronach internetowych legalnie działających pracodawców. Rzetelne opisane ogłoszenia o pracę w opiece w Niemczech pozwalają realnie ocenić swoje możliwości i aplikować na ofertę zgodną z umiejętnościami. W razie pytań lub braku interesującej propozycji na stronie, można skontaktować się telefonicznie lub mailowo.

 

Sprawdzone firmy nie pobierają od kandydatów żadnych opłat – ani za rekrutację ani za pośrednictwo. Zapewniają legalne zatrudnienie, czyli umowę oraz ubezpieczenia. Organizują wyjazd i dokumenty. I co równie ważne, szczególnie w przypadku osób rozpoczynających pracę w opiece, gwarantują koordynację zlecenia, bieżący kontakt i wsparcie w razie wystąpienia trudności.

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca wakacyjna jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Praca wakacyjna jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Szukasz dobrze płatnej pracy na wakacje? Masz doświadczenie w opiece nad seniorami i znasz język niemiecki? Spróbuj swoich sił jako opiekunka osób starszych w Niemczech! Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na wyjazd.

Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece jest wyłącznie dla kobiet? Nic bardziej mylnego! Chcesz pracować w niemieckiej opiece i szukasz zleceń dedykowanych mężczyznom? Wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja mężczyzn w branży opiekuńczej i doradzamy, gdzie najlepiej szukać ofert pracy.

Praca opieka Niemcy - praca dla par

Praca opieka Niemcy - praca dla par

Szukasz oferty pracy w opiece w Niemczech dla pary, ponieważ chciałbyś podjąć zlecenie wspólnie z małżonkiem? Czy taka praca to dobry pomysł? Opisujemy nasze doświadczenia w zdobywaniu zleceń dla par oraz realia pracy dwóch opiekunów w niemieckiej rodzinie.

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Brak pewności co do swoich umiejętności językowych i strach przed przełamaniem bariery językowej skłaniają wiele opiekunek osób starszych do poszukiwań ofert pracy w polskich rodzinach mieszkających w Niemczech. Czy jest to dobry wybór? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników - co ryzykujesz?

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników - co ryzykujesz?

Zdecydowałeś/aś się już na pracę w Niemczech w opiece, ale zastanawiasz się, czy warto szukać zatrudnienia na własną rękę? Przedstawiamy, jakie zagrożenia mogą czekać na opiekunki, które zdecydują się na podjęcie zatrudnienia bez pośredników.

Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo

Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo

Chcesz spróbować swoich sił w niemieckiej opiece? Zatrudnij się jako opiekunka na zastępstwo! Sprawdź, kiedy pojawia się najwięcej tego typu ofert pracy i dowiedz się, dlaczego warto z nich korzystać.

Praca w Niemczech dla nauczycieli na wakacje

Praca w Niemczech dla nauczycieli na wakacje

Lato to czas, kiedy wielu nauczycieli szuka dodatkowej pracy. Dla tych, którzy znają przynajmniej podstawy języka niemieckiego, nie brakuje ofert w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.