To nieprawda, że praca w opiece jest wyłącznie dla dojrzałych pań. Nawet jeśli w ten sposób można opisać wiele osób pracujących w tej branży, to tak naprawdę profesja ta nie ma ani płci, ani wieku.
Przyjęło się mówić „opiekunka” zapominając trochę o panach. A przecież w opiece domowej podobnie, jak w pielęgniarstwie, panowie nie są już rzadkością. Co więcej opiekunowie niczym nie ustępują swoim koleżankom.
Tak samo jest z wiekiem. Doświadczenie życiowe i dojrzałość to niewątpliwe atuty opiekunów osób starszych, ale nie oznacza to, że osoby młode nie mogą się sprawdzić w tej roli. Opieka domowa to dość otwarta branża. Wiek i płeć nie mają tu żadnego znaczenia. Liczą się wyłącznie predyspozycje i umiejętności – również te „miękkie”, jak komunikatywność czy cierpliwość oraz zaangażowanie i motywacja do pracy. Od kandydatów oczekuje się także znajomości języka niemieckiego.
Doświadczenie nie bierze się znikąd. Trzeba je gdzieś zdobyć. W każdym zawodzie powinna być możliwość nauki, rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Osoby, które debiutują w branży opiekuńczej mają szansę sprawdzić się podczas łatwiejszych zleceń – zajmując się podopiecznymi, którzy potrzebują mniejszego wsparcia w codziennym życiu. Młodzi opiekunowie, który dobrze porozumiewają się po niemiecku, dzięki odpowiedniemu doborowi ofert, mają możliwość szybkiego wdrożenia się w nowe obowiązki.
Warto pamiętać, że praca opiekunów osób starszych w Niemczech może uwzględniać różnorodny zakres obowiązków. Zlecenia mają różny stopień trudności. Wśród ofert są również te odpowiednie dla osób rozpoczynających pracę w opiece – „lżejsze” zlecenia nastawione na naukę i zdobywanie pierwszych doświadczeń. Pomoc podopiecznym obejmuje wtedy z reguły mniej czynności opiekuńczych, co wynika z samodzielności i dobrej kondycji seniora.
Zlecenia polegające na pracy z osobami niesamodzielnymi, niepełnosprawnymi i z poważniejszymi schorzeniami kierowane są do doświadczonych opiekunów, ponieważ wiążą się z wykonywaniem trudniejszych obowiązków.
Praca w opiece w Niemczech jest możliwa również w wakacje – na przykład dla studentów powyżej 26. roku życia. Lato i długa przerwa w zajęciach akademickich to dobry czas na pracę i zaoszczędzenie pieniędzy na codzienne wydatki w kolejnych miesiącach lub określony cel. Zarobki w branży opiekuńczej są atrakcyjne, kilka-kilkanaście tygodni pracy umożliwia odłożenie konkretnej kwoty.
Dla studentów, którzy chcą związać swoje życie zawodowe z pomocą innym – np. przyszłych pielęgniarek, rehabilitantów to również szansa na sprawdzenie się w kontaktach z potencjalnymi pacjentami i przetestowanie swojego podejścia, empatii wobec osób starszych, schorowanych i słabszych.
Oferty pracy w opiece domowej w Niemczech nie są jednak zaadresowane do osób, które mają określone wykształcenie lub uczą się na konkretnym kierunku. Cenioną umiejętnością jest za to znajomość języka niemieckiego.
Opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi, mimo iż nie wymaga wiedzy medycznej i wykształcenia w tym kierunku, nie można nazwać łatwym zajęciem. Jest to praca dla drugiego człowieka – potrzebna jest więc wyrozumiałość i cierpliwość. Towarzyszenie osobie starszej, spędzanie z nią czasu to ważne elementy pracy opiekuna. Trzeba jednak wiedzieć, że osoby starsze z uwagi na ich mniejszą sprawność i gorsze zdrowie, wspierać trzeba również w zwykłych czynnościach dnia codziennego. Opiekun osoby starszej musi radzić sobie z prowadzeniem domu. Wśród podstawowych obowiązków wymienić można na przykład zachowanie domu w czystości, przygotowywanie posiłków i robienie zakupów. Podopieczni często wymagają również pomocy w utrzymaniu higieny, pielęgnacji, poruszaniu się, co jest zależne od stanu ich zdrowia.
Osobom bez doświadczenia, ale z dobrą znajomością języka niemieckiego, łatwiej zacząć pracę w opiece. Większość rodzin niemieckich oczekuje od opiekunów możliwości komunikacji, ponieważ usprawnia to współpracę i daje obu stronom duży komfort.
Początkujący opiekunowie, którzy posługują się językiem niemieckim mają szansę nauczenia się wszystkiego znacznie szybciej. Rozmawiając z podopiecznym i jego rodziną mogą o wszystko dopytać i informować o swoich wątpliwościach. Znajomość języka jest przydatna w kontakcie z personelem służb medycznych, zakupach i innych sytuacjach związanych z pobytem w Niemczech. Znając język łatwiej jest samodzielnie załatwić codzienne sprawy lub prosić o pomoc.
Szukając pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech warto zacząć od zapoznania się z informacjami i aktualnymi ofertami pracy na stronach internetowych legalnie działających pracodawców. Rzetelne opisane ogłoszenia o pracę w opiece w Niemczech pozwalają realnie ocenić swoje możliwości i aplikować na ofertę zgodną z umiejętnościami. W razie pytań lub braku interesującej propozycji na stronie, można skontaktować się telefonicznie lub mailowo.
Sprawdzone firmy nie pobierają od kandydatów żadnych opłat – ani za rekrutację ani za pośrednictwo. Zapewniają legalne zatrudnienie, czyli umowę oraz ubezpieczenia. Organizują wyjazd i dokumenty. I co równie ważne, szczególnie w przypadku osób rozpoczynających pracę w opiece, gwarantują koordynację zlecenia, bieżący kontakt i wsparcie w razie wystąpienia trudności.
Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak
Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.