Praca dla nauczycieli w wakacje

Stan pandemii COVID-19 wpłynął na wszystkie obszary życia w Polsce – również na edukację i pracę nauczycieli. Z powodu zamknięcia szkół, lekcje odbywały się przez długi czas w formie elektronicznej, ale zgodnie z deklaracją Ministra Edukacji Narodowej, rok szkolny nie został przedłużony.

 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądała praca sezonowa w Polsce i za granicą. Wszystko wskazuje na to, że rynek pracy będzie zupełnie inny niż dotychczas – również dla nauczycieli, którzy dotąd chcąc podreperować swój niestety skromny budżet domowy, wykorzystywali wakacje na dodatkową pracę.

Kolonie i obozy – wychowawcy

Także pod kątem wypoczynku, zbliżające się lato nie będzie typowe. Nie wiadomo jeszcze od kiedy będą mogły być organizowane obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży. Jeśli taka możliwość zostanie dopuszczona, to zapewne będą one podlegały przez jakiś czas szczególnemu reżimowi sanitarnemu, a grup będzie mniej i będą mniejsze. Trudno też przewidzieć, czy rodzice będą w ogóle zainteresowani, aby wysyłać swoje dzieci na takie wyjazdy – czy nie będą zbyt bali się o ich zdrowie i czy będzie stać ich na taki wydatek.

 

Mimo zapowiedzi rozluźniania obostrzeń mających zapobiec zarażeniom koronawirusem SARS-CoV-2, zgoda na organizację form wypoczynku dla dzieci i młodzieży w lecie 2021 wydaje się mało prawdopodobna. Nie jest to dobra informacja dla nauczycieli i pedagogów, którzy podczas wakacji letnich decydowali się na pracę wychowawców wypoczynku.

Nauczyciel – dobry opiekun również dla seniora

Nauczyciele to bardzo aktywna grupa zawodowa, która poświęca wakacje na dodatkową pracę nie tylko z dziećmi i młodzieżą. W okresie letnim stanowią oni dużą grupę zawodową wśród opiekunów osób starszych w Niemczech.

 

Nauczyciele z uwagi na swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe świetnie znajdują się w tej pracy. Są dobrymi opiekunami – życzliwymi, troskliwymi oraz wyrozumiałymi również dla osób w podeszłym wieku.

 

Zdarza się, że osoby starsze są niecierpliwe i uparte, mają zmienne nastroje, na co wpływ ma również stan ich zdrowia. Takie osoby potrzebują opiekunów z dobrym nastawieniem i podejściem do ludzi. Seniorów cieszy towarzystwo, wspólne spędzanie czasu. Doceniają więc opiekunów, którzy potrafią słuchać i organizować czas. Właśnie dlatego nauczyciele są mile widzianymi kandydatami do tej pracy.

Praca nie tylko dla germanistów

Znajomość języka niemieckiego to duży atut w branży opiekuńczej. Osoby dobrze komunikujące się w języku niemieckim mogą liczyć na więcej propozycji. Brak doświadczenia w opiece nie jest tu przeszkodą, bo wśród ofert są także odpowiednie dla początkujących opiekunów. Osoby, które zaczynają pracę w opiece mogą najpierw sprawdzić się podczas łatwiejszych zleceń. Znajomość języka niemieckiego na pewno to ułatwia.

 

Nie oznacza to jednak, że w opiece pracują wyłącznie osoby z biegłym niemieckim. Spora część ofert skierowana jest do osób, których znajomość języka niemieckiego można określić jako komunikatywną lub dobrą. Dla takich opiekunów wyjazd to również świetna okazja, aby doskonalić swoje umiejętności językowe.

 

Język tuż obok stopnia trudności czynności opiekuńczych i umiejętności opiekuna ma wpływ na wysokość oferowanych stawek, ale możliwość lepszych zarobków to nie jedyna korzyść, jaką przynosi opiekunom. Warto zauważyć, że zdolność komunikowania się w języku niemieckim pozytywnie wpływa na komfort pracy za granicą.

Zarobki, zakwaterowanie, wyżywienie, dojazd – praca opiekuna osób starszych w Niemczech

Atrakcyjne zarobki w opiece sprawiają, że nawet kilkutygodniowy wyjazd pozwala zaoszczędzić konkretną kwotę. Miesięczne zarobki wynoszą od 1000 do nawet 1800 euro netto (na rękę). W lecie można liczyć także na dodatkową premię wakacyjną. Nawet 250 euro netto mogą zarobić osoby, które przepracują 90 dni w okresie od 1 czerwca do 30 września. Dodatkowe 150 euro czeka na osoby, które pomiędzy 1 czerwca a 30 września przepracują 60 dni – szczególnie ta premia jest osiągalna dla nauczycieli.

 

 

Na możliwość oszczędzenia pozytywnie wpływa również to, że pracując jako opiekun nie trzeba wydawać na zakwaterowanie – w domu seniora czeka osobny pokój dla opiekuna. Zagwarantowane jest również wyżywienie. Koszty dojazdu i powrotu są zwracane.

Obowiązki opiekuna osoby starszej

W opiece domowej nie są wymagane umiejętności ani wykształcenie pielęgniarskie. Duże znaczenie ma za to otwartość na pracę z osobami niesamodzielnymi oraz radzenie sobie z obowiązkami domowymi. Podopieczni ze względu na swój stan zdrowia lub wiek potrzebują często pomocy w utrzymaniu higieny, pielęgnacji i ubieraniu się. Nie są w stanie samodzielnie prowadzić domu, a więc praca opiekuna obejmuje również czynności takie jak na przykład przyrządzanie posiłków czy porządkowanie domu.

 

Stopień trudności zleceń jest jednak różny. Rzetelne oferty pracy w opiece w Niemczech opisują stan zdrowia i sytuację domową podopiecznych, co pozwala kandydatom wybierać oferty zgodne z ich umiejętnościami.

Praca w opiece domowej w lecie

Szczególnie w lecie pojawia się wiele ofert na zastępstwo lub jednorazowych zleceń w opiece. W wakacje rodziny podopiecznych, jak i osoby, które pracują w opiece na stałe, chcą skorzystać z urlopu –wyjechać i odpocząć. Jest to szansa na atrakcyjne zarobki dla osób, które lato chcą poświęcić na pracę.

 

Liczba dostępnych w okresie letnim miejsc pracy w opiece daje duże możliwości. Osoby zainteresowane pracą w opiece mogą liczyć na dobór ofert zgodnie z ich kompetencjami i oczekiwaniami. Kandydaci poznają szczegóły dotyczące proponowanych zleceń – wynagrodzenia, lokalizacji, zakresu czynności opiekuńczych oraz sytuacji podopiecznego, co daje im wyobrażenie na temat pracy i ułatwia decyzję o wyjeździe. Wśród ofert nie brakuje takich na kilka-kilkanaście tygodni. Nie wymagają one wiązania się długimi umowami.

 

Bardzo ważnym aspektem zatrudnienia w opiece jest również pomoc w organizacji wyjazdu, formalnościach i wsparcie podczas pracy. Dobre firmy z branży nie pobierają opłat za rekrutację. Zapewniają legalne zatrudnienie, ubezpieczenia oraz stałą pomoc koordynatora i bieżący kontakt.

Praca w opiece w Niemczech a COVID-19 

Aktualnie, z uwagi na zasady epidemiczne, osoby wjeżdżające do Niemiec są proszone o przedstawienie dokumentów, które świadczą o konkretnym celu zawodowym ich podróży. Zasada ta dotyczy także opiekunów osób starszych, którzy na granicy muszą okazywać zaświadczenia od pracodawców.

 

Legalnie zatrudnieni opiekunowie nie mają problemów z wjazdem do Niemiec i co do zasady, ze względu na charakter swojej pracy, nie podlegają obowiązkowej kwarantannie po przyjeździe do pracy ani po powrocie do Polski.

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca wakacyjna jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Praca wakacyjna jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Szukasz dobrze płatnej pracy na wakacje? Masz doświadczenie w opiece nad seniorami i znasz język niemiecki? Spróbuj swoich sił jako opiekunka osób starszych w Niemczech! Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na wyjazd.

Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo

Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo

Chcesz spróbować swoich sił w niemieckiej opiece? Zatrudnij się jako opiekunka na zastępstwo! Sprawdź, kiedy pojawia się najwięcej tego typu ofert pracy i dowiedz się, dlaczego warto z nich korzystać.

Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece jest wyłącznie dla kobiet? Nic bardziej mylnego! Chcesz pracować w niemieckiej opiece i szukasz zleceń dedykowanych mężczyznom? Wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja mężczyzn w branży opiekuńczej i doradzamy, gdzie najlepiej szukać ofert pracy.

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Brak pewności co do swoich umiejętności językowych i strach przed przełamaniem bariery językowej skłaniają wiele opiekunek osób starszych do poszukiwań ofert pracy w polskich rodzinach mieszkających w Niemczech. Czy jest to dobry wybór? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Ile zarabiają opiekunki w Niemczech 2020?

Ile zarabiają opiekunki w Niemczech 2020?

"Ponad dwa tysiące brutto zarabiają zwykle osoby opiekujące się na stałe seniorami w Polsce. Za granicą kilka razy więcej – mówią przedstawiciele agencji rekrutujących do pracy na rynku usług opiekuńczych". O różnicach w warunkach zatrudnienia w opiece pisze Gazeta Wyborcza.  

Praca w dobie koronawirusa SARS-CoV-2

Praca w dobie koronawirusa SARS-CoV-2

Aktualnie wiele osób szuka pracy, która pomoże przeczekać ten trudny czas związany z zamrożeniem wielu branży. Dla tych, którzy znają język niemiecki przynajmniej na podstawowym poziomie, nie brakuje ofert w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.