Opiekunka Niemcy Skoczek – praca na krótsze zlecenia

Praca w niemieckiej opiece to nie tylko dłuższe, kilkumiesięczne zlecenia. Niektóre opiekunki lub opiekunowie z różnych powodów wolą pracować na krótszych sztelach, zostając u jednej rodziny zaledwie przez 1, 2 albo 3 tygodnie. Takie osoby potocznie nazywa się skoczkami. Wyjaśniamy, jak wygląda praca opiekunki skoczka w Niemczech – sprawdź, czy i kiedy warto korzystać z takich ofert.

 

Opiekunka do Niemiec na 1, 2, 3 tygodnie tzw. skoczek

Niemal każda opiekunka lub opiekun osób starszych z czasem wykształca swój własny, preferowany tryb pracy. Niektóre osoby przyjmują z reguły dłuższe zlecenia, trwające np. kilka miesięcy. Przykładowo, wyjeżdżają do pracy na 3 miesiące i następnie zjeżdżają do Polski na podobny okres. Niektórzy decydują się nawet na jeszcze dłuższe wyjazdy. Mogą być to np. osoby, które zmagają się z problemami finansowym. Oczywiście nie są to oferty odpowiednie dla każdego – nie zawsze sytuacja życiowa pozwala nam na to, by przebywać poza swoim stałym miejscem zamieszkania przez tak długi czas. Rodzina, małe dziecko w Polsce często stanowią powód, dla którego opiekunki wybierają inny system pracy w opiece. Osoby, które z pewnych powodów nie chcą lub nie mogą wyjeżdżać na długie zlecenia, często decydują się na pracę opiekunki w Niemczech w charakterze skoczka.  

 

Praca „na skoczka” w opiece to wyjazd na krótko – od kilku dni do kilku tygodni. Z reguły takie zlecenia nie trwają dłużej niż 3 tygodnie. Opiekunki, które w Niemczech pracują „na skoczka”, można podzielić na:

  • takie, które świadomie podejmują decyzję o tym, że nie chcą dłużej zostawać poza własnym domem. Takie osoby zazwyczaj mają już pewne zaplecze finansowe w Polsce, więc pracę w opiece traktują jako szansę na dodatkowy zarobek, jeżeli na coś im zabraknie. Są to z reguły doświadczone opiekunki z dużą umiejętnością przystosowania się do nowych warunków na szteli. Często jeżdżą do Niemiec własnym samochodem. Można powiedzieć, że są stale spakowane i potrafią wyjechać nawet w ten sam dzień, kiedy otrzymały ofertę pracy,
  • takie, które mają swoje stałe zlecenie i zmienniczkę, z którą się systematycznie zmieniają np. co 2 lub 3 miesiące. Ze względów finansowych chętnie przyjmują w międzyczasie krótkie oferty dla „skoczków”, które nie kolidują z ich powrotem na stałe miejsce pracy,
  • takie, które nie wiedzą, że w nomenklaturze branży opiekuńczej są „skoczkami”. Zalicza się do nich m.in. nauczycieli, pedagogów, pielęgniarki – tj. wszystkie osoby, które zwłaszcza w okresie letnim szukają dodatkowego zarobku w czasie urlopu wypoczynkowego. Mimo że wyjeżdżają na krótko, są cennymi kontaktami dla firmy, ponieważ są dyspozycyjne w okresach trudnych – takich jak lato, święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc. W tym czasie wiele stałych opiekunek wraca do Polski i wtedy szuka się dla nich odpowiedniego zastępstwa. Temat zmienniczek w niemieckiej opiece poruszyliśmy w tym artykule – Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo.

 

Opiekunka skoczek w Niemczech – dla kogo?

Praca w charakterze opiekunki skoczka w Niemczech to dobre rozwiązanie dla osób elastycznych, które nie mają trudności z częstą zmianą środowiska oraz dostosowywaniem się do nowych warunków (zazwyczaj narzucanych przez stałą opiekunkę). Taka forma zatrudnienia z reguły lepiej sprawdza się w przypadku osób z większym doświadczeniem w opiece. W związku z tym, że zdążyły dobrze poznać specyfikę takiej pracy, mogą mieć mniejszy problem z adaptacją w nowym miejscu. Oczywiście zdarza się, że z takich ofert korzystają również osoby rozpoczynające pracę w opiece. Często chcą w ten sposób sprawdzić, czy na pewno jest to zajęcie odpowiednie dla nich, nie wiążąc się na wszelki wypadek dłuższymi umowami.

 

opiekunka osób starszych w Niemczech - skoczek
"Skakanie" to dobre rozwiązanie dla osób elastycznych, które nie lubią monotonii

 

Warto także dodać, że jako opiekunki-skoczki lepiej sprawdzą się osoby otwarte na wyzwania, które cenią sobie w życiu różnorodność i nie lubią monotonii. Co więcej, powinny być to osoby, które mają łatwość w nawiązywaniu relacji – opiekunki pracujące na krótszych zleceniach nie mają zbyt wiele czasu, aby lepiej poznać swojego podopiecznego i zbudować z nim więź.

 

Opieka Niemcy krótkie zastępstwa – wady i zalety

Oczywiście praca opiekunki w Niemczech w charakterze skoczka ma zarówno wady, jak i zalety. Dla wielu głównymi atutami takich ofert są krótszy pobyt poza domem i większa swoboda w wyborze terminu wyjazdu. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia pań lub panów, którzy w Polsce mają rodzinę i np. małe dzieci. Wtedy duża elastyczność i możliwość „skakania” z jednej, krótkiej szteli na drugą, mogą pomóc w zachowaniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Praca w takim systemie to także dobry sposób na stosunkowo szybki, dodatkowy zarobek i doraźne podreperowanie domowego budżetu. Dodajmy do tego jeszcze możliwość poznania wielu nowych miejsc i nawiązania znajomości, które mają szansę zaprocentować w przyszłości. Przykładowo, kolejnym zleceniem, jeśli senior i jego rodzina będą zadowoleni z opiekunki. Trzeba także wspomnieć o tym, że praca jako skoczek jest dobrym rozwiązaniem, jeśli ktoś nie jest pewien, czy sprawdzi się na takim stanowisku. Choć sztela szteli nierówna, nawet podejmując się krótkiego zlecenia, można wstępnie ocenić, czy jest to zajęcie, w którym widzimy się w przyszłości. W niektórych przypadkach od kandydatów/kandydatek nie wymaga się bardzo zaawansowanych umiejętności, dlatego agencje bądź firmy opiekuńcze dają szansę także osobom początkującym.

 

Jeśli chodzi o wady pracy opiekunki w Niemczech na krótkich zastępstwach, można wymienić trudne do przewidzenia terminy wyjazdów. Opiekunka, decydując się na taką formę pracy, musi być bardzo dyspozycyjna – czasem zdarza się, że po przyjęciu oferty pracy już po kilku dniach rozpoczyna zlecenie w Niemczech. Tym, co przemawia na niekorzyść kilkudniowych lub tygodniowych wyjazdu, jest także znacznie mniej czasu na nawiązanie więzi z podopiecznym. W przypadku tak krótkich szteli bardzo trudno mówić o możliwości stworzenia bliższej relacji z seniorem. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda podczas dłuższych wyjazdów, kiedy mamy szansę znacznie lepiej poznać podopiecznego, przyzwyczaić go do swojej obecności i zdobyć jego zaufanie – choć i wtedy nie zawsze pozwala na to stan jego zdrowia. Trzeba także zaznaczyć, że krótki czas trwania zlecenia wcale nie musi oznaczać, że będzie ono mało wymagające. Przykładowo, „wskakując” na miejsce stałej opiekunki, trzeba bardzo szybko wdrożyć się w jej sposób pracy oraz rytm dnia seniora, zapewniając mu najlepszą możliwą opiekę. Należy mieć świadomość, że niektóre starsze osoby nie przepadają za zmianami, dlatego, jeśli jesteśmy tam tylko na chwilę, nie powinniśmy narzucać własnych zasad.

 

 

Oferty pracy dla opiekunek skoczków w CareWork

Jako CareWork dokładamy wszelkich starań, aby naszym stałym opiekunkom oraz nowym kandydatkom proponować oferty najlepiej dopasowane do ich potrzeb, sytuacji życiowej oraz oczekiwań finansowych. W związku z tym posiadamy zlecenia dla osób, które są zainteresowane dłuższym wyjazdem, ale i kandydatów poszukujących takich ofert jak m.in. – „opiekunka Niemcy na 2 tygodnie”, „opiekunka Niemcy na 3 tygodnie”, „opiekunki w Niemczech na tygodniówki”. Chcemy jednak zaznaczyć, że ogłoszenia na tak krótkie wyjazdy wystawiamy głównie w okresie wakacyjnym i świątecznym.

 

W CareWork oferty pracy dla opiekunek-skoczków w Niemczech proponujemy w następujących sytuacjach:

  • jeżeli na zleceniu jest jedna (najczęściej ukochana przez podopiecznego) opiekunka, która nie pracuje w rytmie stałych zmian z inną opiekunką, ale zjeżdża 3-4 razy w roku do Polski na 2-3 tygodnie. Wtedy tworzymy miejsce dla opiekunki „na skoczka”,
  • jeżeli wystąpi nagła sytuacja – opiekunka na miejscu rozchoruje się albo musi pilnie wrócić do domu lub nie zagrała chemia międzyludzka i któraś ze stron zrezygnowała ze współpracy. Zdarzają się sytuacje, w których klient prosi o zmianę opiekunki lub sama opiekunka zwraca się z prośbą o zmianę szteli, ponieważ widzi, że nie podoła pracy w danym miejscu i będzie się tam źle czuła,
  • w okresach trudnych, kiedy dużo stałego personelu opiekuńczego w jednym terminie zjeżdża do Polski – np. Święta Bożego Narodzenia, wakacje, Wielkanoc,
  • jeżeli z różnych przyczyn kończymy współpracę z danym klientem – zdarzają się sytuacje, kiedy pani, która jest na miejscu rezygnuje z pracy i nie chce zostać w domu podopiecznego dłużej. Wtedy, by dotrzymać warunków umowy i zapewnić opiekę w okresie wypowiedzenia, zatrudniamy na zastępstwo opiekunkę-skoczka,
  • jeśli opiekunka ma własną działalność zarejestrowaną w Polsce lub Niemczech.

Chcesz skorzystać z ofert dla opiekunki do Niemiec na 1, 2, 3 tygodnie tzw. skoczek? A może interesują Cię stałe zlecenia? Sprawdź dostępne ogłoszenia (praca opiekunki Niemcy) lub skontaktuj się z nami i powiedz, w jakim systemie chciałbyś pracować – przedstawimy Ci najlepsze oferty pracy.

 

Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca wakacyjna jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Praca wakacyjna jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Szukasz dobrze płatnej pracy na wakacje? Masz doświadczenie w opiece nad seniorami i znasz język niemiecki? Spróbuj swoich sił jako opiekunka osób starszych w Niemczech! Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na wyjazd.

Praca w Niemczech dla nauczycieli na wakacje

Praca w Niemczech dla nauczycieli na wakacje

Lato to czas, kiedy wielu nauczycieli szuka dodatkowej pracy. Dla tych, którzy znają przynajmniej podstawy języka niemieckiego, nie brakuje ofert w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece jest wyłącznie dla kobiet? Nic bardziej mylnego! Chcesz pracować w niemieckiej opiece i szukasz zleceń dedykowanych mężczyznom? Wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja mężczyzn w branży opiekuńczej i doradzamy, gdzie najlepiej szukać ofert pracy.

Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo

Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo

Chcesz spróbować swoich sił w niemieckiej opiece? Zatrudnij się jako opiekunka na zastępstwo! Sprawdź, kiedy pojawia się najwięcej tego typu ofert pracy i dowiedz się, dlaczego warto z nich korzystać.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.