Praca opiekunki osób starszych we Frankfurcie

Zastanawiasz się, jakie miasto zapewnia dobre perspektywy opiekunkom osób starszych w Niemczech? Jeśli chcesz zakosztować wielkomiejskiego życia, poznać tamtejsze tradycje i kulturę, polecamy Frankfurt. Sprawdź, dlaczego jest to atrakcyjne miejsce dla opiekunek.

 

Na czym polega praca opiekunki osób starszych w Niemczech?

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech polega przede wszystkim na wspomaganiu seniorów w codziennych czynnościach. Mimo częstego przekonania nie zawsze jest ona związana z opieką 24/7. Niekiedy seniorzy korzystający z usług opiekunki są w dużej mierze samodzielni i potrzebują pomocy tylko w niektórych aspektach życia np. robieniu codziennych zakupów, gotowaniu, odbieraniu i wysyłaniu poczty. W takich sytuacjach rola opiekunki może polegać przede wszystkim na dotrzymywaniu towarzystwa osobie starszej, którego z powodu rozmaitych sytuacji życiowych jej rodzina nie jest w stanie jej zapewnić.

 

Oczywiście niektórzy seniorzy wymagają kompleksowej opieki i poświęcenia im o wiele więcej czasu. Są to przede wszystkim osoby starsze zmagające się z zaawansowanymi chorobami, które mają problem z samodzielnym poruszaniem się i wykonywaniem wielu podstawowych czynności. W takich przypadkach do obowiązków opiekuna może należeć m.in. pomoc podopiecznemu w utrzymywaniu higieny, ubieraniu, jedzeniu, czy też towarzyszenie mu podczas wizyt lekarskich.

 

Co ważne, opiekun osób starszych nie może podawać leków bezpośrednio seniorowi, a tylko pomagać w ich przyjmowaniu np. przypominać o nich o konkretnej porze. Opiekunki domowe nie mają uprawnień do wykonywania czynności medycznych. Jest to zadanie osób do tego przeszkolonych i z odpowiednimi uprawnieniami, czyli np. profesjonalnych opiekunek z wykształceniem zdobytym w Niemczech.

 

Kto może zostać opiekunem osób starszych?

Opieka osób starszych ze względu na swoją specyfikę nie jest pracą dla każdego. Empatia, cierpliwość i odporność na stres to kluczowe cechy, które powinna posiadać osoba wykonująca taki zawód. Praca z seniorami dla wielu będzie wyzwaniem i doskonałą próbą charakteru. Trzeba mieć świadomość, że podopieczni mogą stawiać opiekuna w sytuacjach, które są dla niego nowe i niekiedy zaskakujące. Jednak nawet w takich przypadkach powinien wykazywać się pełnym zrozumieniem i empatią.

 

Co więcej, kandydat na opiekuna powinien odznaczać się dobrą formą zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Osoby o słabszej psychice mogą mieć większą trudność (przynajmniej na początku) w sprostaniu wymaganiom, jakie niesie ze sobą opieka nad seniorami. Z kolei dobra kondycja fizyczna przydaje się w przypadkach, gdzie mamy pomagać seniorom w poruszaniu się, wstawaniu czy myciu. W takich sytuacjach lepiej sprawdzają się mężczyźni, ponieważ z reguły są silniejsi i nie sprawia im to, aż tak dużego kłopotu, jak kobietom.

 

Od kandydata nie zawsze wymaga się doświadczenia w opiece, ale na pewno otwiera ono więcej możliwości zawodowych i daje szansę na lepsze zarobki – bardziej wymagające zlecenia są lepiej opłacane. Jednak, jeśli nie posiadasz zaawansowanych umiejętności lub dopiero zaczynasz pracę w tej branży, najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie od zlecenia z seniorem, który jest w dużym stopniu samodzielny.

 

Opiekunka podająca podopiecznej filiżankę z kawą
Empatia i otwartość na drugiego człowieka to jedne z najważniejszych cech opiekunki osób starszych

 

Mimo że praca w opiece wiąże się z wieloma wyzwaniami, z licznych wypowiedzi opiekunek i opiekunów zatrudnionych w CareWork wiemy, że daje ogromną satysfakcję. Jeśli chcesz pomagać niemieckim seniorom i przyczynić się do tego, by godnie spędzili ten etap swojego życia, podjęcie takiej pracy będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem.

 

Jeśli już zdecydowałeś się na wyjazd i rozpoczęcie pracy w niemieckiej opiece, kolejnym etapem będzie wybór miejsca, w którym podejmiesz zatrudnienie. Bardzo często wybieranym przez opiekunki miastem jest Frankfurt. Dlaczego? Poza wysokimi zarobkami jest to miejscowość bardzo dobrze rozwinięta, z otwartymi ludźmi i rewelacyjnymi atrakcjami. W dalszej części artykułu znajdziesz miniprzewodnik po Frankfurcie, który stworzyliśmy z myślą o opiekunkach.

 

Frankfurt – bogata historia w połączeniu z nowoczesnością

Frankfurt to bardzo duże, nowoczesne miasto, które znane jest przede wszystkim z wysokiego standardu życia. To piąte co do wielkości miasto w Niemczech z liczbą ludności wynoszącą 753 056. Jest również nazywane jednym z najważniejszych ośrodków finansowych na świecie. Może pochwalić się największym na świecie targiem książek ‘Frankfurter Buchmesse’’ oraz wieloma atrakcjami turystycznymi – od zabytkowych budynków i drapaczy chmur (tzw. Mainhattan), aż po Park Nizza, który zachwyca spacerowiczów wszechobecną zielenią oraz malowniczą lokalizacją nad rzeką. Każdy znajdzie tam coś dla siebie – zarówno zwolennicy aktywnego, jak i biernego wypoczynku.

 

Dlaczego warto pracować jako opiekunka osób starszych właśnie we Frankfurcie? Na pewno nie będziesz się tutaj nudzić w czasie wolnym. Ilość zabytków, dobrych restauracji i ciekawych wydarzeń jest tam ogromna! Frankfurt to także wspaniała kuchnia. Do przysmaków tego regionu zaliczamy m.in. ręcznie robiony ser z kminkiem i cebulą, frankfuterki oraz sporą ilość regionalnych win, które oczarują niejednego smakosza.

 

Frankfurt ma do zaoferowania ogromną ilość atrakcji. To właśnie dzięki nim będziesz mógł odpocząć po pracy, relaksując się w parku lub bawiąc się na jednym z koncertów. Warte uwagi są także tamtejsze muzea, m.in. archeologiczne, architektury, filmu, sztuki czy Goethego. Możemy również spędzić czas w jednym z wielu teatrów, obiektów sportowych, ogrodzie zoologicznym oraz w operze. Ponadto, nie musisz obawiać się, że będziesz czuł się tam samotny – ludzie są tam bardzo gościnni i łatwo o nawiązanie nowych znajomości.

 

Co więcej, Frankfurt posiada jedno z największych lotnisk na świecie, co jest istotnym udogodnieniem dla opiekunek, które chcą szybko i wygodnie wrócić do domu.

 

Dlaczego warto pracować we Frankfurcie jako opiekunka osób starszych?

Oczywistymi zaletami pracy w opiece we Frankfurcie są większe zarobki. Według danych z serwisu gehalt.de opiekunka może liczyć tutaj na wypłatę w granicach 2 294-3 519 euro brutto – w tym przedziale mieszczą się zarobki 50% osób zatrudnionych na tym stanowisku (dane dotyczą wykwalikowanych opiekunek, tj. posiadających wykształcenie kierunkowe). Takie wynagrodzenia wynikają przede wszystkim z faktu, że jest to duże miasto ze sporą liczbą atrakcyjnych ofert pracy. W Polsce opiekunki nie zarabiają dużo, a i o znalezienie pracy może być trudniej, ponieważ Polacy znacznie rzadziej korzystają z takowych usług w porównaniu do Niemców. Powodem tego jest m.in. fakt, że są zamożniejsi, ale przede wszystkim są społeczeństwem starzejącym się, więc popyt na usługi opiekuńcze jest bardzo duży.

 

Frankfurt - panorama miasta
Frankfurt to nowoczesne miasto gwarantujące bardzo dobre warunki zatrudnienia i szereg atrakcji

 

Należy także dodać, że Frankfurt to tygiel narodów. Na ulicach usłyszymy wiele języków, co jest wielkim plusem dla osób, które chciałyby poznać kulturę innych krajów. Warto również wspomnieć, że miasto to zapewnia wysoki standard życia. Gwarantuje dostęp do wszystkiego, co niezbędne na miejscu – sklepów, lekarzy, rozrywki. Dodatkowo Frankfurt jest bardzo dobrze skomunikowany, dlatego bez trudu załatwisz swoje sprawunki i będziesz mógł swobodnie podróżować po mieście w czasie wolnym.

 

Gwara heska – jak sobie z nią poradzić?

Często wybierając się do pracy za granicę, obawiamy się o to, jak nasze zdolności językowe będą działały w praktyce. Tutaj Polacy martwią się, że dodatkowym utrudnieniem będzie gwara heska, którą posługują się mieszkańcy Frankfurtu. Nic bardziej mylnego! Gwara może faktycznie sprawiać trudności, ale ludzie są bardzo wyrozumiali i otwarci na obcokrajowców.

 

Jeżeli zależy ci na doszlifowaniu języka niemieckiego, to również znajdziesz tutaj wiele szkół, które oferują nie tylko zajęcia w grupach, ale również te indywidualne. Dzięki temu poczujesz się pewniej, co zwiększy twój komfort nie tylko podczas pracy, ale również załatwiania osobistych spraw. Nawiązywanie nowych kontaktów to również świetna forma przyswajania języka i adaptacji. Przed wyjazdem możesz również skorzystać z naszego kursu języka niemieckiego online. Opiekunkom udostępniamy materiały przygotowujące do rozpoczęcia pracy w niemieckiej opiece – takie rozwiązanie polecamy przede wszystkim osobom, które posługują się językiem w bardzo małym stopniu.

 

Zalety pracy w opiece w Niemczech

Poza korzyściami finansowymi płynącymi z pracy w opiece jest wiele kwestii, na które na pierwszy rzut nie zwracamy uwagi – np. samorozwój. Musimy pamiętać, że w opiece nie tylko my dajemy coś od siebie. Często okazuje się, że opiekun i podopieczny nawiązują wyjątkową więź, z której oboje wiele wynoszą. Bywa tak, że seniorzy mimo swoich codziennych trudności wykazują się cierpliwością, zrozumieniem i pokorą, której nam często brakuje. Taka relacja uświadamia nam również, że starość dotyka każdego i otwiera nam oczy na to, aby korzystać z życia i je doceniać, gdy jesteśmy w pełni sił.

 

Jednym z przyjemniejszych elementów pracy w opiece jest również wdzięczność okazywana przez seniorów. Oczywiście nie zawsze ma to miejsce, ale jeżeli już usłyszymy słowo “dziękuję” lub zobaczymy uśmiech na twarzy podopiecznego, na pewno upewni nas to, że znajdujemy się w odpowiednim miejscu.

 

Praca opiekunka osób starszych - Frankfurt i okolice

Jeżeli szukasz pracy w opiece, warto zacząć od zaufanej i sprawdzonej firmy opiekuńczej. Taką firmą jest właśnie CareWork – dbamy o pracowników, zapewniając im komfort oraz bezpieczeństwo zatrudnienia. Zlecenia dopasowujemy do preferencji opiekunek – podczas rozmowy rekrutacyjnej pytamy o lokalizację, czas trwania umowy, poziom znajomości języka oraz doświadczenie. Znajdziesz u nas oferty pracy na terenie całych Niemiec – w mniejszych, spokojniejszych miastach, ale i dużych, tętniących życiem metropoliach. Oferujemy uczciwe warunki zatrudnienia oraz szereg atrakcyjnych premii.

 

Jeżeli zależy ci na rzetelnej umowie, licznych premiach i wzajemnym szacunku, to doskonale trafiłeś – zapraszamy do współpracy!

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca w opiece nad osobami starszymi - Monachium

Praca w opiece nad osobami starszymi - Monachium

Szukasz pracy jako opiekun osób starszych? Zastanawiasz się nad podjęciem pracy za granicą? Sprawdź, co do zaoferowania opiekunom ma Monachium! Poznaj charakterystykę pracy z seniorami i dowiedz się, ile możesz zarobić, podejmując tego typu zlecenie w Niemczech.

panorama Berlina widziana z góry

Praca opiekunki osób starszych w Berlinie

Chcesz rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Zastanawiasz się, gdzie najlepiej szukać zleceń? Sprawdź, dlaczego Berlin jest atrakcyjnym miejscem dla opiekunek.

Opiekunka osób starszych w Niemczech - domy opieki

Opiekunka osób starszych w Niemczech - domy opieki

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Zastanawiasz się, czy zatrudnić się w domu opieki, czy lepiej podjąć pracę w prywatnym domu? Przedstawiamy wady i zalety obu tych rozwiązań. Opisujemy także warunki pracy w niemieckich domach seniorów i wymagania, które należy spełnić, by zdobyć...

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.