Chcesz rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Zastanawiasz się, gdzie najlepiej szukać zleceń? Sprawdź, dlaczego Berlin jest atrakcyjnym miejscem dla opiekunek.
Berlin jest jednym z największych miast w Europie i największym w Unii Europejskiej. Mieszka w nim ok. 3,7 mln osób. Miasto może pochwalić się kilkusetletnią historią. Pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z 1237 roku. W ciągu wieków Berlin był stolicą wielu różnorakich państw niemieckich (m.in. Prus). Po zjednoczeniu kraju w XIX wieku stał się także najważniejszym miastem Cesarstwa Niemieckiego. W okresie międzywojennym pełnił funkcję stolicy.
Po II wojnie światowej miasto podzielono na Berlin Wschodni (stolica NRD) i Berlin Zachodni należący do RFN. Między nimi postawiono mur, którego fragmenty możemy oglądać do dzisiaj. Po upadku komunizmu i zjednoczeniu Niemiec, Berlin już jako niepodzielna całość stał się stolicą Republiki Federalnej Niemiec.
Berlin to miasto, które ma do zaoferowania naprawdę wiele – w tym zabytki, szereg atrakcji kulturalnych i bardzo dobrze rozplanowaną sieć komunikacji.
Stolica Niemiec jest siedzibą kilku oper i około 150 teatrów. Jeśli dodamy do tego liczne galerie sztuki i orkiestry symfoniczne, to zobaczymy, że trafiliśmy do raju dla osób spragnionych kultury światowego formatu.
Do atrakcji Berlina należy także plac poczdamski otoczony nowoczesną architekturą oraz Berliner Fernsehturm - wieża telewizyjna o wysokości 368 metrów, która znajduje się we wschodniej części miasta. Jest jednym z najwyższych tego typu punktów widokowych w Europie. Z tarasu wieży zobaczymy całą panoramę miasta. Jeśli będziemy spragnieni bliskości natury, to w samym centrum miasta znajduje się park Tiergarten (jeden z wielu w mieście). Berlin także jest słynny z pchlich targów. Można na nich kupić prawie wszystko.
Miasto przez setki lat pełniło funkcję centrum kulturalnego i administracyjnego - nic więc dziwnego, że znajdziemy w nim mnóstwo zabytków i miejsc przesiąkniętych historią. Do najbardziej znanych, urastających do miana symbolu Berlina, należy gmach Reichstagu i Brama Brandenburska wybudowana pod koniec XVIII wieku. Nawiązuje ona do antycznych wzorców architektonicznych. Na jej zwieńczeniu znajduje się posąg bogini zwycięstwa Nike powożącej rydwanem.
Inne ciekawe miejsca, do których warto się wybrać, to wyspa muzeów - miejsce okolone wodą, gdzie mieści się kilka najbardziej znanych niemieckich placówek. Zaliczamy do nich m.in. Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Starą Galerię Narodową. Znajdziemy w nich arcydzieła sztuki z wielu zakątków świata - np. dzieła Donatella, Berniniego, Caspara Davida Friedricha czy też Wielki Ołtarz Zeusa obrazujący jego walkę z gigantami; zobaczymy zabytki z Egiptu, Azji, Bizancjum. Same budynki także mogą zachwycić swoją architekturą. W mieście znajduje się także okazały zamek Charlottenburg zwany „berlińskim wersalem” z porcelanową komnatą.
Berlin jest obecnie jednym z największych centrów gospodarczych w Europie - tradycja zderza się w nim z nowoczesnością. W dodatku miasto jest doskonale skomunikowane zarówno z innymi miejscowościami w obrębie Niemiec, jak i innymi państwami.
Transportem lotniczym dolecimy do stolicy na jedno z dwóch lotnisk: Schönefeld lub Tegel, które znajdują się w różnych częściach miasta. Ma je zastąpić nowoczesny port lotniczy Berlin Brandenburg im. Willy Brandta.
Wiele osławionych niemieckich autostrad krzyżuje się w Berlinie. Sieć tego typu dróg w porównaniu do Polski jest znacznie bardziej rozbudowana. Co ciekawe Berlin posiada aż dwie autostradowe obwodnice - wewnętrzną i zewnętrzną. Przez stolicę przebiega także kilka tras kolei dużych prędkości.
Jednak nie tylko transport do miejsc poza stolicą jest zaletą miasta. Pierwsza linia berlińskiego metra została otwarta ponad sto lat temu. Obecnie ma ok. 150 km długości i ponad 170 stacji (niektóre z nich są zabytkowe). Łączy ono ze sobą najodleglejsze dzielnice miasta. Posiada kilka linii, z których najdłuższa biegnie przez ponad 30 kilometrów. Pociągi berlińskiego metra kursują co kilka minut.
Do niewątpliwych atutów niemieckiego transportu w stolicy należy również sieć S-bahn. S-bahn to szybka kolej miejska świetnie uzupełniająca przewozy metra. Spośród kilkunastu linii biegnących w granicach Berlina, większość wyjeżdża poza samo miasto. Oczywiście oprócz systemu kolei nadziemnych i podziemnych kursuje komunikacja miejska innych typów: autobusy, tramwaje i tramwaje wodne.
Polacy w Berlinie są drugą, najliczniejszą grupą obcokrajowców w stolicy Niemiec. Mieszka tu ponad 50 tysięcy rodaków. Polonia posiada tutaj m.in. swój własny klub sportowy FC Polonia Berlin, wspierany przez polską ambasadę, która ma w stolicy Niemiec swoją siedzibę. W Berlinie działa także prężnie Polska Misja Katolicka. W kilku kościołach miasta, co niedzielę odprawiane są msze św. w języku polskim.
Z ciekawostek historycznych warto napisać, że to tutaj został pochowany znany polski biskup i literat Ignacy Krasicki w konsekrowanej przez siebie katedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej (w 1829 roku jego ciało sprowadzono do Gniezna), będącej jednocześnie wspaniałym zabytkiem. Jedna z największych atrakcji turystycznych Berlina - gmach parlamentu Rzeszy stoi w miejscu, gdzie dawniej swój pałac miał polski szlachcic - hrabia Atanazy Raczyński.
Społeczeństwo naszych zachodnich sąsiadów należy do grupy starzejących się. Mieszka tam ponad 80 milionów ludzi, z czego blisko jedna czwarta jest na emeryturze. Wiek emerytalny w Niemczech został ustawowo podniesiony z 65 do 67 lat i obecnie co roku wzrasta, aby ostatecznie w 2031 roku osiągnąć tę liczbę.
Z powodu m.in. wysokiego standardu opieki zdrowotnej większość Niemców dożywa sędziwego wieku - według statystyk średnia długość życia wynosi ponad 80 lat. Jednak wielu seniorów z powodu swojego stanu zdrowotnego potrzebuje kogoś, kto zapewni im pomoc na tym etapie życia. Często jednak rodzina nie jest w stanie sama im jej zagwarantować - czy to z powodu choroby osoby starszej, czy też faktu, że senior potrzebuje całodobowej opieki. W takich sytuacjach niektóre niemieckie rodziny decydują się na skorzystanie z pomocy opiekunki osób starszych.
Z powodu atrakcyjnego wynagrodzenia oraz dobrych warunków socjalnych, coraz więcej Polek i Polaków decyduje się na wyjazd do pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech. Dotyczy to zarówno pracy stałej, jak i sezonowej. Oferty zatrudnienia w branży opiekuńczej są niezwykle zróżnicowane, dlatego z łatwością można dobrać ogłoszenie idealne dopasowane do własnych preferencji. Odnosi się to również do miejsca zatrudnienia. Opiekunki mogą wybierać spośród ofert pracy z małych miasteczek oraz metropolii – takich jak np. Berlin.
Jeśli chodzi o tymczasowe zatrudnienie jako opiekunka, często decydują się na takie rozwiązanie osoby, które z racji wykonywanego zawodu mają więcej wolnego czasu w miesiącach wakacyjnych – np. nauczyciele, pedagodzy. Zdarza się, że w tym czasie wyjeżdżają także osoby młode, głównie studenci, którzy szukają sposobu na dodatkowy zarobek w okresie letnim. Wakacje to czas zjazdów stałych opiekunek do domów. Z tego powodu dosyć łatwo jest wtedy znaleźć oferty pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo – w tym okresie wiele rodzin poszukuje kogoś, kto na pewien czas przejmie obowiązki stałej opiekunki.
Niemcy należą do czołówki światowej gospodarki - nic dziwnego, że zarobki są tam o wiele wyższe niż w Polsce. Z tego powodu, wiele rodzin stać na zatrudnienie opieki do osoby starszej. Warto także podkreślić, że możliwości pracy w tym zawodzie są tam bardzo atrakcyjne. Odnajdą się w nim zarówno doświadczone osoby z dodatkowymi uprawnieniami i umiejętnościami (np. prawem jazdy, przebytymi kursami opieki) oraz z biegłą znajomością niemieckiego, jak i osoby początkujące, posługujące się językiem obcym w stopniu komunikatywnym.
W naszym kraju często się zdarza, że opiekunki pracują za najniższą możliwą pensję (około 1920 zł netto od 2020 r.). W Niemczech ta kwota może być nawet 3-krotnie wyższa, a nierzadko oferowane są zlecenia z jeszcze atrakcyjniejszym wynagrodzeniem. Wyższe stawki dotyczą głównie miejsc, gdzie potrzebna jest lepsza znajomość języka i większe doświadczenie, ponieważ senior potrzebuje dużego wsparcia przy podstawowych czynnościach. Do atrakcyjnie opłacanych zleceń należą także te, podczas których sprawuje się opiekę nad dwoma osobami (najczęściej małżeństwem lub rodzeństwem). Warto jednak zaznaczyć, że z reguły nie jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób początkujących. Jeśli podopieczni znajdują się w zaawansowanym stadium choroby albo mają duże problemy z samodzielnym poruszaniem się, znacznie lepiej poradzi sobie doświadczona opiekunka albo opiekun – z reguły przy zleceniach, przy których potrzeba większej siły fizycznej, preferuje się mężczyzn.
Berlin jest atrakcyjnym miejscem do poszukiwania pracy jako opiekun osób starszych. To pełne życia, wielokulturowe miasto, które oferuje łatwy dostęp do wszystkiego, co potrzebne do życia. A w tym także bardzo dobre perspektywy zawodowe – wybór ofert pracy dla opiekunek jest tam naprawdę duży.
Bardzo ważnym aspektem pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech są również atrakcyjne zarobki. Jeśli chodzi o Berlin, jest tam jedno z wyższych średnich wynagrodzeń we wschodniej części kraju. Jak wynika z danych opublikowanych w serwisie gehalt.de, 50% zatrudnionych tam opiekunek zarabia między 1765 a 2708 euro brutto miesięcznie (dotyczy opiekunek z prawem wykonywania zawodu Pflegefachkraft, przy godzinnym tygodniu pracy).
Z punktu widzenia opiekunek jednym z większych atutów miasta jest również transport - zarówno ten publiczny, jak i samochodowy (rozbudowana sieć autostrad i dwie obwodnice). Metro i kolej miejska znacząco usprawniają podróżowanie nawet w najodleglejsze części miasta. Z kolei opiekunkom bez prawa jazdy rozwinięta komunikacja miejska zdecydowanie ułatwi np. wyjście po zakupy dla podopiecznego, załatwianie spraw urzędowych oraz umożliwi komfortowe zwiedzanie Berlina w czasie wolnym.
Jeśli chodzi o wspomnianą turystykę, to Berlin jest wymarzonym miejscem do jej uprawiania. Opiekunowie podczas wykonywania zlecenia z reguły mają niektóre dni wolne i ten czas mogą poświęcić na zwiedzanie miasta. Pod względem kulturalnym Berlin jest niezwykle interesujący i różnorodny – każdy znajdzie tam rozrywkę dla siebie. Mnóstwo zabytków, historycznych miejsc i centrów sztuki może zachwycić. Dodatkowo, parki i tereny zielone sprzyjają rekreacji podczas pobytu. Z kolei osoby wierzące mogą skorzystać w Berlinie z opieki duchowej w języku polskim w kilku kościołach.
W CareWork publikujemy oferty pracy dla opiekunów osób starszych na terenie całych Niemiec – we wschodniej i zachodniej części kraju. Na naszej stronie znajdziesz zarówno ogłoszenia z małych, spokojnych miejscowości, jak i dużych miast tętniących życiem. Interesuje Cię praca jako opiekunka osób starszych w Berlinie lub okolicach? Sprawdź dostępne ogłoszenia (opiekunka w Niemczech oferty). Jeśli nie znajdziesz wśród nich odpowiedniej oferty, skontaktuj się z nami i sprawdź, co jeszcze możemy Ci zaproponować.
Zlecenia dopasowujemy do potrzeb kandydatów – podczas rozmowy rekrutacyjnej zapytamy Cię o preferowane miejsce zatrudnienia, Twoją dyspozycyjność, doświadczenie oraz znajomość niemieckiego. Pracujemy na jasnych i uczciwych zasadach, dlatego dokładnie opiszemy warunki pracy, zajmiemy się organizacją twojego wyjazdu oraz zagwarantujemy szkolenia, które przygotują Cię do zatrudnienia w charakterze opiekunki osób starszych.
Zapraszamy do współpracy!
Anna Adamczyk
W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.