Praca opiekunki osób starszych w Hamburgu

Pragniesz rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Hamburg, czyli słynne „miasto na wodzie”, stanowi doskonały wybór. Sprawdź, dlaczego warto szukać pracy w tym mieście, co możesz zwiedzić, na jakie warunki możesz liczyć i co sprawia, że Hamburg to idealne miejsce dla Ciebie!

 

Hamburg - idealny wybór dla opiekunek osób starszych

Piękna historia, niekończąca się liczba miejsc, które warto zwiedzić i atrakcyjne zarobki – a to dopiero początek długiej listy powodów, dla których warto zdecydować się na pracę jako opiekunka osób starszych w Hamburgu. To duża, choć zdecydowanie nieprzytłaczająca metropolia, bogata w placówki medyczne, kawiarenki, restauracje, rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej i duży wybór atrakcyjnych ofert pracy. Wszystko to sprawia, że w Hamburgu żyje się bardzo komfortowo, o czym z pewnością będziesz mógł/mogła się przekonać zarówno podczas krótszego, jak i dłuższego wyjazdu.

 

Specjalnie z myślą o tych, którzy rozważają pracę w charakterze opiekunki w Hamburgu, przygotowaliśmy krótki przewodnik po mieście. Zapraszamy do lektury!

 

Historia i geografia Hamburga

Hamburg jest miastem położonym na północy Niemczech, oddalonym od Berlina o ok. 300 km, graniczącym z Dolną Saksonią i Szlezwikiem-Holsztynem. To drugie pod względem liczby ludności miasto w Niemczech, liczące 1,83 miliona mieszkańców i największe europejskie miasto, niebędące stolicą europejskiego kraju.

 

Pierwsze historyczne wzmianki o mieście pochodzą z roku 810, gdy cesarz Karol Wielki wybudował na jego dzisiejszym terenie kościół i obronny gród warowny, nazwany Hammaburg. Na przestrzeni dziejów miasto stawało się na krótko częścią Danii oraz Francji i od średniowiecza stanowi jeden z najważniejszych portów na Morzu Północnym.

 

Miasto podzielone jest na siedem okręgów administracyjnych – Hamburg-Mitte, Altona, Eimsbüttel, Hamburg-Nord, Wandsbek, Bergedorf i Harburg. To jedno z najczystszych miast na świecie – w 2011 roku otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości, co imponuje, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że podzielone jest na aż 104 dzielnice.

 

Panorama Hamburga
Hamburg oferuje komfortowe warunki do życia, wygodną komunikację i liczne atrakcje kulturalne

 

Atrakcje Hamburga

Na wielu polach Hamburg może stanowić wzorowy przykład dla dużych miast całego świata. Ponad 40% jego powierzchni pokrywa bowiem zieleń, która często pozwala zapomnieć, że znajdujemy się w jednym z największych, nowoczesnych miast Europy. Ciekawa architektura, gwarne życie i luźna atmosfera czynią Hamburg miejscem ciekawym i wyjątkowo przyjaznym dla mieszkańców i turystów. Według badań przeprowadzonych wśród mieszkańców Niemiec Hamburg jest najbardziej atrakcyjnym i najlepszym do życia miastem w kraju.

 

Miejscem, w które warto skierować swoje kroki, pragnąc odpocząć od miejskiego zgiełku (który w przypadku Hamburga i tak nie należy do przesadnie dokuczliwych) jest park Planten un Blomen. Ten nazywany często zielonymi płucami Hamburga teren rekreacyjny obejmuje powierzchnię 47 hektarów, obfitującą w rozwiniętą infrastrukturę wypoczynkową. To doskonałe miejsce do wypoczynku po pracy – w okresie letnim obywa się tu wiele koncertów z udziałem artystów z całego świata. Znajduje się tu też jedno z najstarszych i najlepszych planetariów na świecie oraz ogród zoologiczny Hagenbecka, którego historia sięga 1907 roku.

 

Tytuł „miasta na wodzie” nie wziął się znikąd. Przez cały Hamburg przepływają dwie duże rzeki – Łaba i Alster. Miasto może poszczycić się największą na świecie liczbą mostów i rzek, których jest ponad 2500 – więcej niż w Amsterdamie i Wenecji razem wziętych. Na obu realizowane są spływy kajakowe i rejsy statkami, pozwalające poczuć niesamowity klimat tego gigantycznego, a zarazem świetnie zachowanego miasta.

 

Atrakcją przyciągającą największą liczbę turystów jest Speicherstadt, zwany inaczej Miastem Spichlerzy. To dzielnica Hamburga, położona w okolicach portu, której początki sięgają 1888 roku. To największy na świecie kompleks magazynów z czerwonej cegły, zbudowany w stylu neogotyckim i wzniesiony na milionach dębowych pali. W 1991 roku dzielnica ta trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dla turystów i pracowników, przyjeżdżających do Niemiec, Miasto Spichlerzy stanowi punkt obowiązkowy do zwiedzania.

 

Zabytki w Hamburgu

Hamburg to także miasto mocno doświadczone przez wojnę. Alianckie bombardowania podczas II Wojny Światowej zniszczyły ponad 80% zabudowań. W doskonałym stanie zachowały się za to prawie wszystkie wieże kościołów, których zdecydowano się nie niszczyć, gdyż stanowiły doskonałe punkty nawigacyjne dla pilotów.

 

Potężnych zniszczeń doznał wtedy m.in. kościół św. Mikołaja, uznawany dziś za pomnik ofiar wojny. Imponująca wieża, mierząca 147 metrów, mieści w sobie taras widokowy na wysokości 75 metrów, z którego rozciąga się piękny widok na jego okolice i Miasto Spichlerzy.

 

Przyjeżdżając do Hamburga, warto poświęcić też uwagę kościołowi św. Michała, którego historia sięga XVII wieku. Uznawany za perłę architektury barokowej kościół jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w mieście. Prócz zachwycającej architektury, świątynia przyciąga niesamowitym tarasem widokowym, znajdującym się na 105 metrze wieży.

 

Kolejnym miejscem wartym zwiedzenia jest ratusz miejski. Budowany przez 55 lat gmach zbudowany został w trzech różnych stylach i kryje w sobie aż 647 pomieszczeń. Wycieczki, oprowadzające trwają 40 minut. Zachwycający główny hall i patio możemy zobaczyć zaś za darmo.

 

Do listy miejsc, które należy zobaczyć, musimy zaliczyć jeszcze Filharmonię nad Łabą, będącą architektonicznym arcydziełem oraz jedną z największych i najbardziej zaawansowanych akustycznie sal koncertowych świata. Na uwagę zasługuje również znajdujące się na terenie dzielnicy HaftenCity Międzynarodowe Muzeum Morskie, opisujące szczegółowo liczącą 3000 lat historię przepraw morskich człowieka. Dla lubiących sztukę miasto oferuje ogromną liczbę galerii, spośród których wyróżnić należy Muzeum Kunsthalle, uważane za jedno z najważniejszych w Niemczech.  A to dopiero początek długiej listy wartych zwiedzenia historycznych miejsc miasta. Hamburg to miejsce, którego ducha i tradycję można studiować bez przerwy.  

 

Transport i komunikacja - dojazd do każdego zakątka miasta (i świata)

Hamburg to jeden z największych węzłów komunikacyjnych w Niemczech. Przez miasto przebiegają cztery autostrady, łączące miasto z innymi częściami kraju (w tym Berlinem). Międzynarodowy Port Lotniczy, położony około 8 km od centrum Hamburga, umożliwia nam szybką podróż m.in. do Paryża, Londynu, Dubaju, Amsterdamu czy Wiednia. Ogromny plus dla pracowników z Polski stanowi możliwość szybkich i bezpośrednich lotów między miastem a Gdańskiem, Krakowem i Warszawą.

 

Serce komunikacji miejskiej w Hamburgu stanowi sieć szybkich kolei S-Bahn. gęsta sieć połączeń i sześć linii, poruszających się po torach przez całą dobę, sprawiają, że transport kolejowy stanowi jeden z najlepszych środków podróży po mieście. W Hamburgu znajduje się też rozbudowana komunikacja autobusowa i sieć metra, licząca łącznie 106 km i 91 stacji. Całość tworzy kompleksową infrastrukturę, umożliwiającą mieszkańcom bardzo sprawne i szybkie poruszanie się po metropolii.

 

Polacy w Hamburgu

Hamburg to miasto znane ze swej wielokulturowości i języków całego świata, przeplatających się w rozmowach, słyszanych na ulicach i w sklepach. Według danych regionalnego Urzędu statystycznego, aż 930 tys. mieszkańców miasta posiada zagraniczne pochodzenie. Co więcej, Polacy tworzą tu drugą pod względem wielkości grupę imigrantów, liczącą ponad 75 tys. osób.

 

Nasi rodacy prowadzą tu nawet polską drużynę piłkarską, KS Polonia Hamburg. Ponadto, w dzielnicy St. Pauli znajdziemy też polski kościół rzymskokatolicki, w którym co niedzielę odprawiane są msze w naszym ojczystym języku. Liczna Polonia, z którą z łatwością można skontaktować się m.in. za pomocą mediów społecznościowych, pozwala zacieśniać więzi i uzyskać pomoc na miejscu. Dodatkowo otwarty charakter miasta umożliwia poznanie innych kultur, tradycji i obyczajów, przeplatających się na każdym kroku.

 

Młoda opiekunka spędzająca czas z seniorką
Ze względu na strukturę społeczeństwa w Niemczech występuje duże zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych

 

Hamburg - praca opiekunki osób starszych

Niemcy należą do grupy jednych z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Blisko 20,3% z liczącej ponad 80 milionów populacji stanowią osoby powyżej 65 roku życia. Niski wskaźnik dzietności i bardzo dobry poziom opieki zdrowotnej przekładają się na wysoki średni wiek populacji, wynoszący 47,4 lat oraz długą średnią długość życia, prognozowaną na 83,3 lata w przypadku kobiet i 78,5 lat dla mężczyzn. Wszystko to skutkuje ciągłym wzrostem zapotrzebowania rynku pracy na opiekunki dla seniorów.

 

Wielu z nich – zwłaszcza zamożniejszych – lub ich rodziny decyduje się na tę formę pomocy, gdy stan zdrowia nie pozwala im w pełni wykonywać codziennych obowiązków, takich jak sprzątanie, dbanie o ogród czy zrobienie zakupów. Dużą grupę stanowią także osoby, które w związku z chorobą wymagają opieki całodobowej. Opieki, której często nie są w stanie zapewnić im osoby najbliższe.

 

Wysoki poziom wynagrodzeń i dobre warunki pracy przekładają się na coraz większe zainteresowanie Polaków pracą w zawodzie opiekunki osób starszych w Niemczech – niektórzy na swoje miejsce zatrudnienia wybierają większe miasta, takie jak np. Hamburg, inni decydują się na wyjazd do mniejszej miejscowości. Duża ilość ogłoszeń pozwala wybrać ofertę najbliższą naszym umiejętnościom i preferencjom. Warto mieć na uwadze, że niektóre zlecenia mogą wymagać większego doświadczenia, niezbędnego np. do opieki nad osobą przewlekle chorą.

 

Na czym polega praca opiekunki osób starszych?

Obowiązki wykonywane w ramach pracy opiekunki osób starszych różnią się w zależności od stanu psychofizycznego podopiecznego. Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć:

  • pomoc w pielęgnacji, utrzymaniu higieny i ubieraniu,
  • pomoc w poruszaniu się i asekuracja podczas codziennej aktywności,
  • aktywizowanie seniora poprzez zachęcanie go do ruchu,
  • przygotowywanie posiłków i robienie zakupów,
  • pilnowanie pór przyjmowania leków.

Całkowity zakres obowiązków powinien zostać ustalony wcześniej z pracodawcą/rodziną seniora. Należy też dodać, że opiekun osób starszych w Niemczech nie wykonuje zabiegów pielęgniarskich i czynności medycznych, dlatego nie musi mieć wykształcenia medycznego/pielęgniarskiego ani wiedzy i umiejętności z tego zakresu.

 

Praca opiekunki – wymiar pracy i wybór firmy opiekuńczej

Ogromne zapotrzebowanie na usługi opiekunów sprawia, że warunki, proponowane w ofertach są niezwykle zróżnicowane. Praca w tym zawodzie stanowi idealny wybór m.in. dla emerytów i wszystkich tych, którzy chcą podjąć pracę zarobkową w okresie świątecznym lub wakacyjnym. Wielu opiekunów wraca bowiem w tym czasie do swych rodzin, w związku z czym firmy opiekuńcze poszukują pracowników na zastępstwo. Zatrudnienie w sezonie letnim często wybierają osoby pracujące na co dzień w Polsce, które podczas swojego urlopu (np. nauczyciele) decydują się na zastępstwa lub krótkie wyjazdy.

 

Decydując się na wyjazd, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo swojego zatrudnienia. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przed wysłaniem życiorysu, powinno być dokładne sprawdzenie firmy, m.in. pod kątem jej doświadczenia w organizowaniu pracy i dopełnianiu niezbędnych formalności. Powinniśmy też dokładnie sprawdzić nasz zakres obowiązków i typ umowy, którą podpisujemy.

 

Należy dodać, że znalezienie pracy bez pomocy firmy opiekuńczej może być trudne i przede wszystkim – ryzykowne. Ze względu na dużą ilość fałszywych ofert oraz brak pomocy w organizacji wyjazdu i dopełnienia kwestii formalnych zdecydowanie NIE rekomendujemy takiego rozwiązania osobom szukającym pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Wybór dobrej i działającej od lat na rynku firmy gwarantuje Ci bezpieczeństwo w każdym aspekcie – od wyjazdu, po umowę i pewne wynagrodzenie, po pomoc na miejscu.

 

Zarobki na stanowisku opiekunki osób starszych w Hamburgu

Hamburg stanowi idealne miejsce do podjęcia pracy w charakterze opiekunki osób starszych. Miasto to może poszczycić się największą liczbą mieszkających w nim milionerów na terenie całych Niemiec i wysoką średnią zarobków. Według danych statystycznych z serwisu dehalt.de, 50% opiekunek pracujących w Hamburgu zarabia średnio o 200-300 euro więcej, niż w Berlinie.

 

Wysokość pensji uzależniona jest ściśle od zakresu obowiązków i posiadanych kwalifikacji. Dużą rolę może odgrywać tu stopień znajomości j. niemieckiego (przy niektórych zleceniach wystarczy komunikatywna znajomość języka), poprzednie doświadczenie zawodowe, posiadana wiedza z zakresu opieki nad osobami przewlekle chorymi i inne, dodatkowe uprawnienia. Na wyższe zarobki możemy liczyć także w przypadku, gdy zdecydujemy się na pracę w opiece całodobowej lub opiekując się dwoma osobami, ze względu na to, że jest to często bardzo wymagająca fizycznie praca.

 

Wysokie wynagrodzenie, ogrom zabytków i atrakcji do zwiedzania oraz niesamowity klimat miasta sprawiają, że praca w charakterze opiekunki osób starszych w Hamburgu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem pracowników, zarówno z Polski, jak i innych krajów.

 

Praca opiekunka osób starszych Hamburg i okolice – CareWork

W CareWork publikujemy wyłącznie najlepsze oferty pracy, skierowane do opiekunów osób starszych na terenie całych Niemiec. Nasze bogate doświadczenie i profesjonalizm stanowią gwarancję Twojego bezpieczeństwa, na każdym etapie naszej współpracy. Opiekunkom zapewniamy legalne zatrudnienie (składki ZUS, A1 i EKUZ) na jasnych zasadach. Każdego roku oferujemy swym pracownikom dodatkowe premie świąteczne, wakacyjne oraz dodatkowy bonus za polecenie opiekunki. Szukając pracy w charakterze opiekunki osób starszych, postaw na sprawdzoną firmę opiekuńczą – wybierz CareWork!

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

panorama Berlina widziana z góry

Praca opiekunki osób starszych w Berlinie

Chcesz rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Zastanawiasz się, gdzie najlepiej szukać zleceń? Sprawdź, dlaczego Berlin jest atrakcyjnym miejscem dla opiekunek.

Praca w opiece nad osobami starszymi - Monachium

Praca w opiece nad osobami starszymi - Monachium

Szukasz pracy jako opiekun osób starszych? Zastanawiasz się nad podjęciem pracy za granicą? Sprawdź, co do zaoferowania opiekunom ma Monachium! Poznaj charakterystykę pracy z seniorami i dowiedz się, ile możesz zarobić, podejmując tego typu zlecenie w Niemczech.

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Brak pewności co do swoich umiejętności językowych i strach przed przełamaniem bariery językowej skłaniają wiele opiekunek osób starszych do poszukiwań ofert pracy w polskich rodzinach mieszkających w Niemczech. Czy jest to dobry wybór? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.