Praca w Kolonii dla opiekunek osób starszych

Kolonia to jedno z tych niemieckich miast, które oferują znakomite warunki pracy dla opiekunów osób starszych. Poznaj najważniejsze cechy idealnego opiekuna. Dowiedz się, ile możesz zarobić, wyjeżdżając do pracy za granicą. Odkryj, co ma do zaoferowania opiekunom Kolonia – energetyczne, urokliwe miasto położone w Nadrenii Północnej-Westfalii.

 

Opiekunka osób starszych w Kolonii - vademecum

Niemcy podobnie jak Polska wciąż borykają się z problemem starzejącego się społeczeństwa. W związku z tym coraz więcej niemieckich seniorów wymaga stałej opieki. Praca opiekuna osób starszych jest tu niezwykle popularna. Rodziny, które nie są w stanie zajmować się seniorem osobiście, chętnie podejmują współpracę z pracownikami zagranicznymi. Opiekunowie z Polski są bardzo dobrze postrzegani wśród naszych zachodnich sąsiadów. Oceniani są jako osoby niezwykle empatyczne, pracowite i życzliwe.

 

Decydując się na wyjazd do pracy za granicę, warto wziąć pod uwagę swoje doświadczenie zawodowe. Podobnie jak w innych branżach, także i w opiece jest ono bardzo cenne – pomaga w rzetelnym wykonywaniu zadań, a także znalezieniu lepiej płatnej pracy.

 

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech nie zawsze jednak wymaga od kandydatów wcześniejszego przygotowania. Zlecenia dla początkujących są nieco łatwiejsze, zakładają z reguły współpracę ze sprawnym seniorem, bez chorób starczych, czy problemów z poruszaniem.

 

Poza doświadczeniem bardzo ważną rolę odgrywa również znajomość języka. Im wyższa, tym większy komfort psychiczny dla opiekuna i podopiecznego. Stąd też najczęściej w ofertach pracy w niemieckiej opiece odnaleźć można wymagania w postaci „B1”. Jednak zdarza się, że niektóre rodziny oczekują umiejętności językowych na poziomie A2, tj. w stopniu komunikatywnym, umożliwiającym swobodną rozmowę w typowych sytuacjach dnia codziennego.

 

Praca w niemieckiej opiece - na stałe czy sezonowo?

Usługi opiekuńczo-wspierające mogą mieć charakter stały lub czasowy. Drugi rodzaj współpracy przewiduje zlecenia wakacyjne, w okresie świątecznym i noworocznym. To także krótkie wyjazdy w zastępstwie. Praca sezonowa w niemieckiej opiece to doskonała opcja dla osób, które nie mają doświadczenia w branży. Na krótkim zleceniu mogą sprawdzić swoje umiejętności i pozyskać dodatkowe środki finansowe. Pracę sezonową w niemieckiej opiece często wybierają osoby, które z racji wykonywania zawodu lub nauki (nauczyciele, studenci), mają więcej wolnego czasu w wyżej wymienionych okresach.

 

Opiekunka osób starszych spacerująca z seniorką w parku
Chcesz sprawdzić, czy praca w Niemieckiej opiece to zajęcie dla ciebie? Zacznij od krótszych zleceń sezonowych

 

Opieka nad seniorami mająca charakter stały, wymaga zazwyczaj większego zaangażowania ze strony opiekuna. Decydując się na tego typu współpracę, warto zadbać o pełen komfort zatrudnienia i bezpieczeństwo wyjazdu. Takie warunki stwarzają doświadczeni pośrednicy pracy, agencje i firmy opiekuńcze.

 

Praca jako opiekunka osób starszych w Kolonii - cechy idealnego kandydata

Praca w opiece nad seniorami jest wymagająca, więc na pewno nie nadaje się dla każdego. Chcąc zajmować się osobami starszymi zawodowo, należy wykazywać się dużą odpornością na stres. Często występujące, nieprzewidywane sytuacje związane z zachowaniem podopiecznego (wynikające na przykład z choroby) trzeba opanować szybko, nie pozwalając sobie na utratę cierpliwości i zdenerwowanie.

 

Opiekunowie powinni wykazywać się wysoką empatią i wrażliwością na drugiego człowieka. Liczy się także dobra forma psychiczna i fizyczna. Wielu seniorów wymaga bowiem pomocy w poszczególnych czynnościach, w tym także podczas codziennej toalety czy wstawania/siadania. Niezwykle ważne jest także posiadanie zdolności komunikacyjnych.

 

Decydując się na opiekę nad osobą z chorobami starczymi, warto zawczasu rozeznać się w temacie. Dobrze przygotowanie teoretyczne może uchronić przed przykrymi konsekwencjami w nagłych sytuacjach.

 

Kolonia - miasto kościołów

Kolonia to miasto położone w zachodniej części Niemiec, nad rzeką Ren. Stanowi dziś jedno z największych (po Berlinie, Hamburgu i Monachium) i najstarszych niemieckich miast. Kryje w sobie bogatą historię i rokrocznie przyciąga w swoje granice tysiące turystów. Szczególnie tych, fascynujących się architekturą sakralną i sztuką.

 

Na mapie Kolonii odnajdziemy wiele budynków o charakterze religijnym. Najbardziej znana – Katedra Kolońska to znakomity przykład francuskiego gotyku. Jako jedyna z niewielu kolońskich budynków ocalała i przetrwała do dziś, po bombardowaniach lotnictwa alianckiego podczas II Wojny Światowej. Kryje w swoim wnętrzu cenne zbiory sztuki, w tym relikwiarz Trzech Króli, Ołtarz Patronów Miasta, krucyfiks Gerona i gotyckie ołtarze. To tu bije największy europejski dzwon (Świętego Piotra), który wraz z 11 pozostałymi tworzy pokaźny zbiór.

 

Wielbicieli sztuki sakralnej zachwyci z pewnością Museum Schnütgen – połączenie muzeum i kościoła w jednym. Budynek zawierający sztukę sakralną, średniowieczne rzeźby, malarstwo witrażowe i artystyczne rzemiosło, stanowi jedną z największych kolekcji średniowiecznych na świecie.

 

Poza najsłynniejszą katedrą i nietypowym muzeum, w Kolonii zobaczyć można także inne świątynie, wchodzące w skład zespołu kościołów romańskich i gotyckich oraz zabytki o charakterze sakralnym (np. neogotycka synagoga, barokowy kościół Jezuitów).

 

Most Hohenzollernów i katedra w Kolonii
Most Hohenzollernów i katedra w Kolonii - jedne z najważniejszych architektonicznych symboli miasta

 

W mieście znajduje się także wiele miejsc związanych wyłącznie ze sztuką. Zarówno tą współczesną, jak i dawną. W jednym z najbardziej znanych i zarazem największych w całych Niemczech obiektów muzealnych (Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud) podziwiać można dzieła malarstwa i grafiki od średniowiecza, po okres międzywojenny.

 

Zwiedzając miasto, warto wstąpić także do Muzeum Czekolady, Muzeum Perfum w Domu Farina, Muzeum Karnawału i Niemieckiego Muzeum Sportu i Olimpiady.

 

Kolonia zapewnia także inne rodzaje rozrywki. To tu rokrocznie 11 listopada startuje karnawał zwany “piątą porą roku”. W wakacje z kolei odbywa się lokalna zabawa nad Renem z pokazem sztucznych ogni w tle. W mieście dostępne są aż 24 browary czynnie produkujące piwo kölsch. Można pojeździć tu kolejką linową nad rzeką lub zobaczyć najróżniejsze gatunki zwierząt i ryb w ogromnym ogrodzie zoologicznym połączonym z akwarium.

 

Praca opiekunki osób starszych w Kolonii - czy warto?

Praca w zawodzie opiekuna osób starszych w Polsce jest wciąż bardzo słabo doceniana. Również w kwestiach zarobkowych wypadamy gorzej niż nasi zachodni sąsiedzi. Pensje przewyższające polskie wypłaty to ogromna zaleta pracy w zagranicznej opiece. Opiekunka osób starszych w Kolonii może zarobić ok. 1200 - 1800 netto euro miesięcznie. Najwyższe stawki uzyskują opiekunowie zajmujący się dwoma seniorami jednocześnie lub jedną osobą z większymi potrzebami. Niższe stawki proponowane są natomiast w zleceniach mniej wymagających.

 

Poza atrakcyjnymi zarobkami opiekunowie z Polski mogą liczyć także na korzystne warunki zakwaterowania i pracy. Osoba zatrudniona do opieki nad seniorem często mieszka w oddzielonej części domu z osobnym wejściem. Najczęściej posiada do dyspozycji własną sypialnię, salon, toaletę i łazienkę.

 

Dodatkowo w czasie wolnym od pracy można zwiedzać znakomicie zorganizowane miasto. Centrum Kolonii skomunikowane jest bardzo dobrze z pozostałymi częściami miejscowości. Większość zabytków i atrakcji znajduje się blisko siebie, więc samo zwiedzanie jest dość komfortowe.

 

Kolonia ma również znakomite połączenia z innymi miastami. Wykorzystuje nowoczesną linię kolei miejskich i transport kolejowy. Ponadto znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy obsługujący szybkie i tanie połączenia z Polską (zaledwie 2h lotu!).

 

Zostań opiekunem osób starszych w Kolonii z CareWork

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych w Kolonii lub okolicach? Chciałabyś podjąć legalne zatrudnienie na dobrych warunkach? Zależy ci na wsparciu firmy w trakcie zlecenia? Zgłoś się do nas!

 

Jako doświadczona firma opiekuńcza gwarantujemy pełne bezpieczeństwo zatrudnienia i legalność podejmowanego zajęcia. Deklarujemy terminowe opłacanie składek ubezpieczeniowych i innych obowiązkowych opłat.

 

Masz dodatkowe pytanie dotyczące oferty? Nie potrafisz zdecydować, która propozycja będzie dla ciebie najkorzystniejsza? Skontaktuj się z nami. Pomożemy znaleźć ci zlecenie, które będzie dopasowane do twoich potrzeb i oczekiwań finansowych. Zapewniamy wsparcie w organizacji wyjazdu i pomagamy stawiać pierwsze kroki na miejscu. Oferujemy specjalne premie uznaniowe. Zapraszamy do współpracy!

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca w Bawarii dla opiekunek osób starszych

Praca w Bawarii dla opiekunek osób starszych

Planujesz podjąć nową pracę? Interesuje cię zatrudnienie w opiece w Niemczech, lecz nie wiesz, do jakiego miasta się wybrać? Zobacz, jak się żyje i pracuje w Bawarii! Przekonaj się, że jeden z największych niemieckich krajów związkowych, to doskonałe miejsce do pracy dla opiekunów osób starszych.

Praca opiekunki osób starszych we Frankfurcie

Praca opiekunki osób starszych we Frankfurcie

Zastanawiasz się, jakie miasto zapewnia dobre perspektywy opiekunkom osób starszych w Niemczech? Jeśli chcesz zakosztować wielkomiejskiego życia, poznać tamtejsze tradycje i kulturę, polecamy Frankfurt. Sprawdź, dlaczego jest to atrakcyjne miejsce dla opiekunek.

panorama Berlina widziana z góry

Praca opiekunki osób starszych w Berlinie

Chcesz rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Zastanawiasz się, gdzie najlepiej szukać zleceń? Sprawdź, dlaczego Berlin jest atrakcyjnym miejscem dla opiekunek.

Praca na terenie Niemiec dla opiekunek z Ukrainy

Praca na terenie Niemiec dla opiekunek z Ukrainy

Pochodzisz z Ukrainy i chciałabyś podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Sprawdź, jakie dokumenty będą wymagane, a także jakie zasady będą regulowały Twój zarobkowy pobyt w innym kraju UE. Poznaj warunki podejmowania legalnej pracy w Niemczech w oparciu o delegowanie pracowników.

Praca w Hannover dla opiekunek osób starszych

Praca w Hannover dla opiekunek osób starszych

Chciałabyś podjąć pracę jako opiekunka osób starszych za granicą, ale nie wiesz jaką miejscowość wybrać? Sprawdź koniecznie możliwości, jakie oferuje Hannover! Poznaj charakterystykę pracy w tym mieście i dowiedz się, na jakie zarobki mogą liczyć tam opiekunki seniorów. Zapraszamy do lektury!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.