Praca w Hannover dla opiekunek osób starszych

Chciałabyś podjąć pracę jako opiekunka osób starszych za granicą, ale nie wiesz jaką miejscowość wybrać? Sprawdź koniecznie możliwości, jakie oferuje Hannover! Poznaj charakterystykę pracy w tym mieście i dowiedz się, na jakie zarobki mogą liczyć tam opiekunki seniorów. Zapraszamy do lektury!

 

Opiekunka osób starszych w Hannoverze - krótki przewodnik

Starość to naturalny etap egzystencji człowieka. Czas określany jako jesień życia, czy druga młodość niestety często wiążę się z występowaniem chorób i niedowładów. Patologie narządów ruchu, konsekwencje urazów czy choroby starcze sprawiają, że część z seniorów wymaga dodatkowej opieki i potrzebuje pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych.

 

Niestety, rodzina lub bliscy nie zawsze są w stanie zapewnić całodobową pomoc seniorom wymagającym stałej opieki. Wówczas nieocenione okazują się opiekunki osób starszych. Usługi osób zawodowo zajmujących się pomocą seniorom, choć wciąż mało popularne w naszym kraju, chętnie wybierane są przez naszych zachodnich sąsiadów. Nie inaczej jest w Hannoverze – jednym z najbardziej atrakcyjnych, niemieckich miast, które oferuje bardzo dobre warunki pracy dla opiekunek osób starszych.

 

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to zajęcie często wybierane przez naszych rodaków. Pracownicy z Polski są cenieni przez tamtejszy rynek pracy przede wszystkim dlatego, że wykazują nadzwyczajną cierpliwość, empatię i wyrozumiałość, czyli wszystkie cechy, które są najważniejsze w tym zawodzie.

 

Opiekunka seniora, czyli kto?

Podobnie jak wśród innych zajęć, także i opieka nad osobami starszymi wymaga konkretnych umiejętności i cech osobowościowych. Mimo że sporo ofert pracy przygotowanych dla opiekunek osób starszych nie zobowiązuje do posiadania doświadczenia, to znajomość branży połączona z wcześniejszymi praktykami, mogą okazać się bardzo pomocne — w szczególności w poszukiwaniach pracy za granicą. Osoby, które w przeszłości zajmowały się już osobami starszymi, mogą liczyć na lepsze wynagrodzenie i warunki zatrudnienia.

 

Jeśli rozpoczynasz dopiero świadczenie usług w tej branży lub zastanawiasz się, czy to praca dla ciebie – przeczytaj nasz poradnik. Przedstawiamy najważniejsze cechy osobowościowe i kompetencje, jakie powinien posiadać kandydat na stanowisko opiekuna osób starszych w Niemczech.

 

Osoba ubiegająca się o pracę w opiece powinna być nadzwyczaj wyrozumiała, cierpliwa i komunikatywna. Zdarza się, że osoby starsze, szczególnie te schorowane bywają niemiłe, zniecierpliwione, a nawet agresywne. Trzeba wówczas okazywać im ciepło i serdeczność. W żadnym wypadku nie wolno dać się wyprowadzić z równowagi i ponieść emocjom. Należy zachować spokój i cierpliwość, okazując podopiecznemu szacunek i troskę.

Z racji tego, że zachowanie seniorów potrafi być niepewne i nieobliczalne, trzeba być w swoich działaniach spostrzegawczym i przewidywalnym. Szczegółowe obserwacje mogą być pomocne w zapobieganiu wypadków i występowaniu nietypowych reakcji.    

 

Osoby starsze lubią działać według ustalonego harmonogramu dnia. Warto się do niego stosować i przestrzegać określonych pór podawania posiłków i lekarstw. Jednocześnie należy wymagać od rodziny podopiecznego, by stosowała się do wcześniej ustalonych zasad współpracy – na przykład w kwestiach zapewnienia czasu wolnego opiekunowi.

 

Opiekunka pomagająca seniorowi w poruszaniu się
Empatia, cierpliwość i życzliwość to jedne z najważniejszych cech opiekunki osób starszych

 

Wszystkie działania opiekuna powinny być pomocne, bezpieczne i pewne. Powierzone zadania należy wykonywać starannie i z największą dokładnością, biorąc pod uwagę ograniczenia i upodobania seniora.

 

Idealna opiekunka powinna być także sympatyczna, uprzejma i otwarta. Dobra komunikacja z podopiecznym może aktywizować go do działania i nakłonić do wykonywania zadań, które wcześniej nie były przez niego akceptowane lub były wykonywane niechętnie. Sam opiekun także powinien być aktywny i mieć w sobie chęć niesienia pomocy. Osoby wesołe, posiadające łatwość w nawiązywaniu kontaktów są szczególnie poszukiwane w tej branży.

 

W zagranicznej pracy niebagatelną rolę odgrywa także znajomość języka obcego. Umiejętność posługiwania się językiem obowiązującym w danym kraju, zarówno w mowie, jak i piśmie, często jest wymagana w stopniu podstawowym, choć większość ogłoszeń (szczególnie tych związanych z opieką nad osobami schorowanymi) wymaga średniozaawansowanej znajomości.

 

Zadania opiekunki osób starszych

Wśród najczęściej wymienianych zadań opiekuna osoby starszej znajduje się zapewnienie podstawowej pielęgnacji i higieny osobistej. Zakres prac może różnić się w zależności od kondycji fizycznej i psychicznej podopiecznego, a także jego zdolności do wykonywania codziennych czynności.

 

Z reguły od opiekunki wymaga się: 

  • pomocy w poruszaniu się po domu, jak i poza nim (np. wizyty u lekarza, w urzędzie itp.),
  • wsparcia w ubieraniu,
  • dokonywanie czynności higienicznych,
  • przyrządzania posiłków i asysty w jedzeniu,
  • wykonywania zakupów zarówno produktów spożywczych, jak i potrzebnych w gospodarstwie domowym środków czystości,
  • aktywizacji seniora (zachęcanie do wykonywania aktywności fizycznej, spacerów, czytania książek i gazet, rozmów),
  • spędzania miłego czasu z podopiecznym.

Czasem rodziny lub sami seniorzy proszą o załatwienie sprawy w urzędzie, na poczcie czy dokonanie innych ważnych dla prawidłowej opieki kwestii. Warto jednak pamiętać, że opiekunka nie podejmuje natomiast żadnych działań medycznych. W Niemczech prawo do wykonywania tego typu czynności posiadają jedynie osoby mające odpowiednie wykształcenie i uprawnienia.

 

Hannover – miasto w sercu Europy strzeżone przez trzy tęgie damy

Hannover to miasto będące stolicą kraju związkowego Dolna Saksonia, położone nad rzeką Leine. W cukierniczym świecie słynie głównie z ciasteczek Leibniz, a wśród turystów uchodzi za miasto bogate w intersujące budowle i liczne miejsca rozrywki.

 

Jedną z największych atrakcji Hannoveru są Herrenhäusen Gärten, czyli Ogrody Królewskie. Podzielona na strefy tematyczne przestrzeń, obejmuje dziś powierzchnię 136 hektarów, zwana jest „zielonymi płucami miasta”. Znany na całym świecie ogród składa się z:

  • Ogrodu Barokowego – zespół ogrodowy wyposażony w rzeźbione labirynty, bukszpanowe żywopłoty i otoczone kwiatowymi rabatami, białe rzeźby. W centrum tej części ogrodu znajduje się wielka fontanna sięgająca wysokości 70 m. 
  • Ogrodu Jerzego – część krajobrazowa zaprojektowana w angielskim stylu, po której niegdyś przechadzali się dworzanie i dworzanki.
  • Ogrodu Górskiego – światowej klasy ogród botaniczny wzbogacony wieloma gatunkami nietypowych roślin, w tym licznie rozmieszczonych orchidei.

W Ogrodach Królewskich co roku organizowane są festiwale i wydarzenia kulturalne przyciągające gości z całego kraju, a nawet świata. Wolny czas w zgodzie z naturą można spędzić również nad jeziorem Maschsee, usytuowanym w samym centrum miasta.

 

Spacerując po uliczkach Hannoveru, można natrafić na licznie rozmieszczone tu rzeźby – zarówno te w klasycznym wydaniu, jak i nowoczesne. Nany określane jako „trzy tęgie damy”, to figury o charakterystycznym kształcie, przedstawiające dynamiczne kobiece sylwetki. Znajdujące się na alei rzeźb prowadzącej do placu Königsworther Platz dzieła stworzone przez Niki de Saint Phalle, to jedne z najchętniej fotografowanych przez turystów obiektów tego miasta.

 

Miejscowość z dwoma ratuszami i interaktywnym zoo

Stary Ratusz został wybudowany w XV wieku. Świetnie zaprojektowany, ukazujący w najpiękniejszym wydaniu architektoniczny gotycki styl, stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów miasta. Dziś służy jako budynek Urzędu Stanu Cywilnego, zachwyca imponującymi fasadami i wieżyczkami.

 

Nowy Ratusz to obecna siedziba władz miasta. Zbudowany z 6026 bukowych pali budynek wzniesiono w 1913 roku i do dziś uznawany jest za jeden z najważniejszych symboli Hannoveru. Z jego wieży widokowej podziwiać można panoramę miasta, której widoczność sięga pasma górskiego Harz. W ratuszowej hali znajdują się cztery makiety przedstawiające miejscowość na przestrzeni wieków. Można zobaczyć tu, jak wyglądał Hannover w średniowieczu, w czasach przedwojennych, tuż po II Wojnie Światowej i w czasach obecnych.  

 

Panorama Hannoveru
Malownicza panorama Hannoveru

 

Podróżując po Hannoverze z dziećmi, warto wstąpić do interaktywnego zoo, w którym znajduje się ponad 2000 zwierząt pochodzących z całego świata. Siedem perfekcyjnie skomponowanych parków krajobrazowych zabierze nas w podróż dookoła świata, ukazując najbardziej charakterystyczne gatunki dla danego regionu. I tak w kanadyjskiej zatoce Yukon Bay spotkamy niedźwiedzie polarne, wilki i foki, w pobliżu afrykańskiej rzeki Zambezi lwy, żyrafy, zebry i nosorożce, a w Kibongo będziemy mogli obserwować świat małp. Tuż nieopodal – w strefie indyjskiej żyją słoniątka ze swymi matkami. Każda przestrzeń tematyczna posiada swoje punkty gastronomiczne, w których można spróbować lokalnych przysmaków. Co ciekawe, oferta zmienia się sezonowo.

 

Praca w opiece w Niemczech - stała, czy sezonowa?

Atrakcyjne wynagrodzenie i dobre warunki mieszkaniowe powodują, że na pracę w opiece w Niemczech decydują się coraz częściej osoby, które z racji wykonywanego zawodu mają sporo wolnego czasu. Nauczyciele i pedagodzy chętnie podejmują prace sezonowe, również te proponowane przez zagranicznych pracodawców. Na pracę w niemieckiej opiece niekiedy decydują się również tłumacze języka niemieckiego i inne grupy zawodowe, także takie, których zawód charakteryzuje się pewną sezonowością – większą ilością pracy w części roku i mniejszą w pozostałych miesiącach.  

 

Wakacje to również czas, kiedy stali opiekunowie wracają do kraju do swoich bliskich. W związku z tym pojawia się sporo ofert pracy tzw. na zastępstwo. Jako firma opiekuńcza doceniamy trud i poświęcenie wykonywania pracy w okresie urlopowym i proponujemy swoim opiekunom między innymi wakacyjne premie. Podobna sytuacja występuje w okresie świąteczno-noworocznym. Przerwa bożonarodzeniowa to idealny czas na podjęcie krótkoterminowego zlecenia. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie do końca są pewne, czy poradzą sobie w tym zawodzie.

 

Osoby, które zdecydowały się na dłuższy wyjazd, powinny dokładnie sprawdzić zasady i legalność działania firmy opiekuńczej, z którą zamierzają podjąć współpracę. Bezpieczeństwo zatrudnienia i komfort pracy zapewni stosowna umowa lub kontrakt. Dokumenty tego rodzaju mogą stanowić źródło ewentualnych roszczeń z tytułu niedopełnienia warunków umowy (np. związanych z nieterminową wypłatą wynagrodzenia). Poza kwestiami płacowymi warto zwrócić także uwagę na ubezpieczenie zdrowotne. Uczciwe firmy zatrudniające opiekunki zapewniają opłacanie stosownych składek, co gwarantuje zagraniczną pomoc medyczną.

 

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Hannoverze?

Mimo że zadania opiekunów osób starszych są podobne w Polsce i w Niemczech, to za granicą wciąż proponowane są lepsze warunki pod względem finansowym.

 

Ten niedoceniany przez Polaków zawód, niestety nie jest zbyt opłacalny w naszym kraju. Za miesiąc świadczonej pracy przez opiekunkę, otrzymuje ona zazwyczaj pensję równą najniższej krajowej, czyli ok. 2600 zł brutto. Za tą samą pracę po przekroczeniu niemieckiej granicy można otrzymać od 1000 do nawet 1900 euro. Średnia płaca wynosi tu ok. 1500 euro. Z reguły wyżywienie i zakwaterowanie są zapewnione przyjezdnym opiekunom bezpłatnie. Przed podjęciem konkretnego zlecenia warto jednak upewnić się bezpośrednio u pracodawcy, czy faktycznie tak jest i w tym przypadku.

 

Na wyższe zarobki mogą liczyć osoby doświadczone, zajmujące się dwoma podopiecznymi jednocześnie, znające bardzo dobrze język i te, podejmujące opiekę nad seniorami schorowanymi.

 

Wynagrodzenie finansowe to nie jedyne korzyści pracy w Hannoverze. Liczne miejsca rozrywki i wspaniale zaprojektowane ogrody, zapewnią miłe spędzenie czasu wolnego przez opiekunki. Podmiejskie, bogate w zieleń tereny rekreacyjne pozwolą na zasłużoną chwilę relaksu, a licznie rozmieszczone obiekty sportowo-rozrywkowe zapewnią zabawę na najwyższym poziomie. Raczej spokojne, pozbawione zadęcia miasto, w okresie świąteczno-noworocznym zmienia się w urokliwy świąteczny jarmark. Wówczas otoczone klimatycznymi ozdobami uliczki, mienią się blaskiem lampek i wypełniają śmiechem życzliwych ludzi.  

 

Opiekunka osób starszych Hannover i okolice - CareWork

Jesteśmy doświadczoną firmą, która specjalizuje się w zatrudnianiu opiekunek osób starszych w Niemczech. W swojej ofercie posiadamy zarówno ogłoszenia skierowane do osób z doświadczeniem zawodowym, wysoką znajomością języka oraz dodatkowymi umiejętnościami pielęgnacyjnymi, jak i te przeznaczone dla kandydatów bez doświadczenia w opiece. Współpracujemy z klientami pochodzącymi z dużych, niemieckich miast, jak i spokojnych miasteczek. 

 

Chciałbyś podjąć pracę jako opiekun osób starszych? Sprawdź nasze oferty pracy w Hannoverze i okolicach! Jeśli nie uda ci się znaleźć interesującego ogłoszenia, skontaktuj się z nami. Przedstawimy ci inne oferty uwzględniające twoje indywidualne predyspozycje, umiejętności opiekuńcze i oczekiwania finansowe.

 

A kiedy już zdecydujesz się na współpracę z nami, przedstawimy dokładne warunki pracy i płacy, pomożemy zorganizować wyjazd i zagwarantujemy szkolenia (również te językowe) przygotowujące do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

panorama Berlina widziana z góry

Praca opiekunki osób starszych w Berlinie

Chcesz rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Zastanawiasz się, gdzie najlepiej szukać zleceń? Sprawdź, dlaczego Berlin jest atrakcyjnym miejscem dla opiekunek.

Praca w opiece nad osobami starszymi - Monachium

Praca w opiece nad osobami starszymi - Monachium

Szukasz pracy jako opiekun osób starszych? Zastanawiasz się nad podjęciem pracy za granicą? Sprawdź, co do zaoferowania opiekunom ma Monachium! Poznaj charakterystykę pracy z seniorami i dowiedz się, ile możesz zarobić, podejmując tego typu zlecenie w Niemczech.

Opiekunka osób starszych w Niemczech - domy opieki

Opiekunka osób starszych w Niemczech - domy opieki

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Zastanawiasz się, czy zatrudnić się w domu opieki, czy lepiej podjąć pracę w prywatnym domu? Przedstawiamy wady i zalety obu tych rozwiązań. Opisujemy także warunki pracy w niemieckich domach seniorów i wymagania, które należy spełnić, by zdobyć...

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.