Opieka nad seniorem w domu

W Niemczech coraz bardziej popularną formą opieki nad seniorami staje się opieka domowa. Zamożne rodziny coraz chętniej sięgają po pomoc opiekunek z Polski. Dzięki temu nie muszą oddawać swoich bliskich do domów spokojnej starości, zapewniając im tym samym stałą opiekę i towarzystwo. Zresztą sami podopieczni z reguły wolą zostać na starość w swoim domu pod okiem profesjonalisty niż zamieszkać w obcym dla siebie miejscu. Wolą otaczać się znanymi przedmiotami i przebywać w znanym środowisku. Poza tym forma domowej opieki ma dużo bardziej prywatny charakter niż pozostałe formy. Opiekunka przebywa z seniorem niemal całą dobę, co tworzy między nimi więź. Dużo starszych osób odczuwa samotność i to poczucie więzi jest dla nich najważniejsze.

Praca w opiece domowej nad seniorami – dla kogo?

Twierdzenie, że praca w opiece jest dla każdego, jest fałszem. Nie każdy nadaje się do tego, aby pomagać seniorom w domu. Wykonując obowiązki opiekunki, nie potrzebujemy wykształcenia medycznego. W tym zawodzie kompetencje miękkie są równie mocno cenione. Osoba pracująca w domowej opiece powinna być: empatyczna, cierpliwa i wyrozumiała. Osoby starsze nie są łatwymi kompanami. Mają swoje przyzwyczajenia, często są marudni. Opiekunka musi poradzić sobie z tymi humorkami i nie dać się wyprowadzić z równowagi. Cenione jest także doświadczenie w opiece np. nad własnymi rodzicami czy dziećmi.

 

 

Jak wygląda domowa opieka nad seniorem?

Praca w opiece nie należy do najłatwiejszych, szczególnie gdy nasz podopieczny to osoba schorowana, zmagająca się z demencją starczą, oraz wieloma innymi schorzeniami. Praca opiekunki polega na zaspokajaniu potrzeb seniora, których on sam ze względu na swój stan zdrowia nie jest w stanie zaspokoić. Tak, więc bardzo dużo zależy od stanu podopiecznego. Czasem wystarczy asekuracja podczas kąpieli, a czasem trafimy na osobę leżącą, którą będzie trzeba obmyć.

 

Plan dnia zazwyczaj jest bardzo regularny. Podopieczni wstają o stałej porze dnia. Opiekunka pomaga im podczas porannej toalety, a następnie przygotowuje śniadanie, które wspólnie konsumują. Po posiłku bardzo często senior oddaje się swoim czynnością – czyta gazetę, ogląda telewizję, podczas gdy opiekunka zajmuje się domem: sprząta, pierze, prasuje i przygotowuje obiad. Niemal na każdym zleceniu do zadań opiekunki należy robienie zakupów. Menu najlepiej ustalić z podopiecznym, aby wiedzieć, jakie produkty lubi i co kupić.

 

Około godziny 12:00 zostaje podany obiad. Po posiłku czas na tak zwaną pauzę, czyli chwilę wytchnienia. Podopieczny udaje się do swojego pokoju, a opiekunka może wykorzystać ten czas w dowolny sposób.

 

Po dwugodzinnej przerwie wracamy do pracy pełni sił. Czas spędzany popołudniu zależy od nawyków seniora i jego stanu zdrowia. Niektórzy lubią wypić kawę i zjeść deser, inni pójść na spacer, czy też spędzić czas w ogrodzie, a jeszcze inni oddać się ulubionej lekturze czy oglądać telewizję.

 

Po wspólnej kolacji opiekunka pomaga seniorowi w wieczornej toalecie, kładzie do łóżka i upewnia się, że nic więcej podopiecznemu nie potrzeba. Tutaj zazwyczaj kończy się jej praca (zdarzają się także zlecenia, z pracą nocną).

 

Zdarza się, że opiekunka ma pomoc z zewnątrz, a do seniora przychodzi Pflegedienst, czyli pielęgniarka z niemieckiej służby zdrowia, która zajmuje się podawaniem leków, zrobieniem zastrzyku lub kąpielą.

 

 

Obowiązki opiekunki

Obowiązki w pracy w opiece domowej nad seniorem są bardzo różne. Wszystko w zależności od potrzeb i oczekiwań podopiecznego oraz jego rodziny. Zdarzają się trudniejsze, jak i łatwiejsze zlecenia. Na tych pierwszych niezbędna będzie pomoc fizyczna. Seniorzy nierzadko mają problem z poruszaniem się, potrzebują pomocy podczas przemieszczania się. Często osoby starsze miewają problem z utrzymaniem moczy, nieuniknionym obowiązkiem opiekunki jest wtedy zmiana pampersów. Podopieczni potrzebują także pomocy podczas utrzymania higieny. Na łatwiejszych zleceniach, z reguły do głównych zadań opiekunki należy aktywizacja seniora, dotrzymywanie mu towarzystwa, asekuracja i pomoc podczas ubierania i rozbierania się.

 

Ponadto jak wspomnieliśmy już wcześniej opiekunka odpowiada za prowadzenie gospodarstwa domowego: pierze, sprząta, gotuje, a także przygotowuje listę zakupów.

 

Zakres obowiązków jest ustalany odgórnie. Agencje lub firmy opiekuńcze wcześniej przedstawiają go potencjalnym kandydatkom, tak aby obie strony wiedziały, czy poradzą sobie na konkretnym zleceniu.

 

 

Czym opiekunka się nie zajmuję?    

Opiekunka jest pomocą w pracy domowej, a nie służbą medyczną. Należy o tym pamiętać, aby nie narobić sobie niepotrzebnych problemów. W Niemczech prawnie zabrania się opiekunce wykonywania pewnych czynności takich jak ingerencja w powłokę skórną, a więc podawanie kroplówek, mierzenie cukru. Opiekunka nie zajmuje się także pielęgnacją ran i odleżyn oraz zakładaniem i zmianą opatrunków. Opiekunce nie wolno podawać leków, jedynie przypomina o ich zażywaniu. Od tych czynności są specjalnie służby medyczne.

 

 

Warunki zatrudnienia

Niemieckie przepisy prawne pozwalają na legalne zatrudnienie Polek i Polaków do pomocy przy opiece nad seniorami w domu. Polska agencja czy firma opiekuńcza pośredniczy w zawieraniu warunków między opiekunką, a niemiecką rodziną lub jest dla opiekunki bezpośrednim pracodawcą.

 

Istnieje kilka rodzajów umowy, na które opiekunka może przystać, a także możliwość pracy na niemieckich warunkach. Decydując się na jednoosobową działalność gospodarczą, czyli pracę na niemieckich warunkach, opiekunka może otrzymać niemiecką emeryturę i liczyć na większe zarobki. Jednak najbardziej popularną formą zawierania umowy jest delegowanie. Opiekunka jest objęta wtedy polskim ubezpieczeniem ZUS.

 

Trudno wskazać, który rodzaj umowy jest najlepszy. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań opiekunki. Wszystkie wątpliwości najlepiej rozwiać podczas indywidualnej rozmowy z rekruterką.

 

Nie należy się także martwić o to, jak dostaniemy się na teren Niemiec i gdzie będziemy spać. Agencje i firmy opiekuńcze oferują bezpłatny dojazd do pracy, a zakwaterowanie zapewnia nam podopieczny. Niemcy zazwyczaj mieszkają w domach jednorodzinnych, a do dyspozycji opiekunki jest osobny pokój i łazienka. Częstym udogodnieniem jest darmowy Internet oraz TV.

 

Jak w każdej pracy, tak i w domowej opiece nad seniorami, należy się wolne. Opiekunce przysługuje dwugodzinny odpoczynek każdego dnia, oraz jeden dzień wolny w tygodniu (8 godzin), co czasem jest zamieniane na dwa dni po cztery godziny.

 

 

Praca dająca satysfakcję

Praca w opiece domowej nie jest najłatwiejszą profesją, ale daje poczucie satysfakcji. Pomagając osobom słabszych i niedołężnym, możemy poczuć się spełnieni i potrzebni. Podziękowanie za wykonany wysiłek będzie warte wykonanego trudu.                         

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Czy praca w opiece jest pracą dla młodych ludzi?

Czy praca w opiece jest pracą dla młodych ludzi?

W czasach starzenia się społeczeństw siła ludzi młodszych potrzebna jest nie tylko w branżach, których celem są produkcja i rozwój, ale i w sektorze usług, które konieczne są dla szczęśliwej i godnej starości pokoleń minionych, przeżywających teraz swoją jesień życia.

Praca w opiece jako sposób na życie - relacja Pani Małgosi

Praca w opiece jako sposób na życie - relacja Pani Małgosi

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością na rynku pracy cieszą się wyjazdy do opieki w Niemczech. Co sprawia, że opieka cieszy się tak dużym uznaniem wśród przeszukujących oferty pracy? Dlaczego tak wiele osób ochoczo reaguje na hasło wyjazd do opieki w Niemczech?

Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn

Praca w opiece jest wyłącznie dla kobiet? Nic bardziej mylnego! Chcesz pracować w niemieckiej opiece i szukasz zleceń dedykowanych mężczyznom? Wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja mężczyzn w branży opiekuńczej i doradzamy, gdzie najlepiej szukać ofert pracy.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.