Opieka nad seniorem w domu

W Niemczech coraz bardziej popularną formą opieki nad seniorami staje się opieka domowa. Zamożne rodziny coraz chętniej sięgają po pomoc opiekunek z Polski. Dzięki temu nie muszą oddawać swoich bliskich do domów spokojnej starości, zapewniając im tym samym stałą opiekę i towarzystwo. Zresztą sami podopieczni z reguły wolą zostać na starość w swoim domu pod okiem profesjonalisty niż zamieszkać w obcym dla siebie miejscu. Wolą otaczać się znanymi przedmiotami i przebywać w znanym środowisku. Poza tym forma domowej opieki ma dużo bardziej prywatny charakter niż pozostałe formy. Opiekunka przebywa z seniorem niemal całą dobę, co tworzy między nimi więź. Dużo starszych osób odczuwa samotność i to poczucie więzi jest dla nich najważniejsze.

Praca w opiece domowej nad seniorami – dla kogo?

Twierdzenie, że praca w opiece jest dla każdego, jest fałszem. Nie każdy nadaje się do tego, aby pomagać seniorom w domu. Wykonując obowiązki opiekunki, nie potrzebujemy wykształcenia medycznego. W tym zawodzie kompetencje miękkie są równie mocno cenione. Osoba pracująca w domowej opiece powinna być: empatyczna, cierpliwa i wyrozumiała. Osoby starsze nie są łatwymi kompanami. Mają swoje przyzwyczajenia, często są marudni. Opiekunka musi poradzić sobie z tymi humorkami i nie dać się wyprowadzić z równowagi. Cenione jest także doświadczenie w opiece np. nad własnymi rodzicami czy dziećmi.

Jak wygląda domowa opieka nad seniorem?

Praca w opiece nie należy do najłatwiejszych, szczególnie gdy nasz podopieczny to osoba schorowana, zmagająca się z demencją starczą, oraz wieloma innymi schorzeniami. Praca opiekunki polega na zaspokajaniu potrzeb seniora, których on sam ze względu na swój stan zdrowia nie jest w stanie zaspokoić. Tak, więc bardzo dużo zależy od stanu podopiecznego. Czasem wystarczy asekuracja podczas kąpieli, a czasem trafimy na osobę leżącą, którą będzie trzeba obmyć.

 

Plan dnia zazwyczaj jest bardzo regularny. Podopieczni wstają o stałej porze dnia. Opiekunka pomaga im podczas porannej toalety, a następnie przygotowuje śniadanie, które wspólnie konsumują. Po posiłku bardzo często senior oddaje się swoim czynnością – czyta gazetę, ogląda telewizję, podczas gdy opiekunka zajmuje się domem: sprząta, pierze, prasuje i przygotowuje obiad. Niemal na każdym zleceniu do zadań opiekunki należy robienie zakupów. Menu najlepiej ustalić z podopiecznym, aby wiedzieć, jakie produkty lubi i co kupić.

 

Około godziny 12:00 zostaje podany obiad. Po posiłku czas na tak zwaną pauzę, czyli chwilę wytchnienia. Podopieczny udaje się do swojego pokoju, a opiekunka może wykorzystać ten czas w dowolny sposób.

 

Po dwugodzinnej przerwie wracamy do pracy pełni sił. Czas spędzany popołudniu zależy od nawyków seniora i jego stanu zdrowia. Niektórzy lubią wypić kawę i zjeść deser, inni pójść na spacer, czy też spędzić czas w ogrodzie, a jeszcze inni oddać się ulubionej lekturze czy oglądać telewizję.

 

Po wspólnej kolacji opiekunka pomaga seniorowi w wieczornej toalecie, kładzie do łóżka i upewnia się, że nic więcej podopiecznemu nie potrzeba. Tutaj zazwyczaj kończy się jej praca (zdarzają się także zlecenia, z pracą nocną).

 

Zdarza się, że opiekunka ma pomoc z zewnątrz, a do seniora przychodzi Pflegedienst, czyli pielęgniarka z niemieckiej służby zdrowia, która zajmuje się podawaniem leków, zrobieniem zastrzyku lub kąpielą.

praca w opiece 1709737394

Obowiązki opiekunki

Obowiązki w pracy w opiece domowej nad seniorem są bardzo różne. Wszystko w zależności od potrzeb i oczekiwań podopiecznego oraz jego rodziny. Zdarzają się trudniejsze, jak i łatwiejsze zlecenia. Na tych pierwszych niezbędna będzie pomoc fizyczna. Seniorzy nierzadko mają problem z poruszaniem się, potrzebują pomocy podczas przemieszczania się. Często osoby starsze miewają problem z utrzymaniem moczy, nieuniknionym obowiązkiem opiekunki jest wtedy zmiana pampersów. Podopieczni potrzebują także pomocy podczas utrzymania higieny. Na łatwiejszych zleceniach, z reguły do głównych zadań opiekunki należy aktywizacja seniora, dotrzymywanie mu towarzystwa, asekuracja i pomoc podczas ubierania i rozbierania się.

 

Ponadto jak wspomnieliśmy już wcześniej opiekunka odpowiada za prowadzenie gospodarstwa domowego: pierze, sprząta, gotuje, a także przygotowuje listę zakupów.

 

Zakres obowiązków jest ustalany odgórnie. Agencje lub firmy opiekuńcze wcześniej przedstawiają go potencjalnym kandydatkom, tak aby obie strony wiedziały, czy poradzą sobie na konkretnym zleceniu.

Czym opiekunka się nie zajmuje?

Opiekunka jest pomocą w pracy domowej, a nie służbą medyczną. Należy o tym pamiętać, aby nie narobić sobie niepotrzebnych problemów. W Niemczech prawnie zabrania się opiekunce wykonywania pewnych czynności takich jak ingerencja w powłokę skórną, a więc podawanie kroplówek, mierzenie cukru. Opiekunka nie zajmuje się także pielęgnacją ran i odleżyn oraz zakładaniem i zmianą opatrunków. Opiekunce nie wolno podawać leków, jedynie przypomina o ich zażywaniu. Od tych czynności są specjalnie służby medyczne.

Warunki zatrudnienia

Niemieckie przepisy prawne pozwalają na legalne zatrudnienie Polek i Polaków do pomocy przy opiece nad seniorami w domu. Polska agencja czy firma opiekuńcza pośredniczy w zawieraniu warunków między opiekunką, a niemiecką rodziną lub jest dla opiekunki bezpośrednim pracodawcą.

 

Istnieje kilka rodzajów umowy, na które opiekunka może przystać, a także możliwość pracy na niemieckich warunkach. Decydując się na jednoosobową działalność gospodarczą, czyli pracę na niemieckich warunkach, opiekunka może otrzymać niemiecką emeryturę i liczyć na większe zarobki. Jednak najbardziej popularną formą zawierania umowy jest delegowanie. Opiekunka jest objęta wtedy polskim ubezpieczeniem ZUS.

 

Trudno wskazać, który rodzaj umowy jest najlepszy. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań opiekunki. Wszystkie wątpliwości najlepiej rozwiać podczas indywidualnej rozmowy z rekruterką.

 

Nie należy się także martwić o to, jak dostaniemy się na teren Niemiec i gdzie będziemy spać. Agencje i firmy opiekuńcze oferują bezpłatny dojazd do pracy, a zakwaterowanie zapewnia nam podopieczny. Niemcy zazwyczaj mieszkają w domach jednorodzinnych, a do dyspozycji opiekunki jest osobny pokój i łazienka. Częstym udogodnieniem jest darmowy Internet oraz TV.

 

Jak w każdej pracy, tak i w domowej opiece nad seniorami, należy się wolne. Opiekunce przysługuje dwugodzinny odpoczynek każdego dnia, oraz jeden dzień wolny w tygodniu (8 godzin), co czasem jest zamieniane na dwa dni po cztery godziny.

Praca dająca satysfakcję

Praca w opiece domowej nie jest najłatwiejszą profesją, ale daje poczucie satysfakcji. Pomagając osobom słabszych i niedołężnym, możemy poczuć się spełnieni i potrzebni. Podziękowanie za wykonany wysiłek będzie warte wykonanego trudu.

Zdjęcie autora artykułu - Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

Zobacz również: