Praca w opiece jako sposób na życie - relacja Pani Małgosi

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością na rynku pracy cieszą się wyjazdy do opieki w Niemczech. Co sprawia, że opieka cieszy się tak dużym uznaniem wśród przeszukujących oferty pracy? Dlaczego tak wiele osób ochoczo reaguje na hasło wyjazd do opieki w Niemczech?

 

Udało się nam przeprowadzić rozmowę z Panią Małgorzatą W., wieloletnią opiekunką. Wyjaśniła nam ona, czym dla niej i dla wielu innych jest ta praca. Dowiedzieliśmy się również, jakie są rodzaje ofert pracy w Niemczech i z czym wiąże się zawód opiekunki osób starszych.

DLACZEGO WŁAŚNIE WYJAZDY DO OPIEKI W NIEMCZECH?

Już na samym początku naszej rozmowy, zanim zdołaliśmy zadać jakiekolwiek pytanie, pani Małgosia sama z siebie zaczęła nam tłumaczyć dlaczego właśnie opieka i czym ta opieka dla niej jest. Jak sama podkreślała, to właśnie zajmowanie się drugą osobą jest dla niej w życiu najważniejsze i sprawia, że czuje się dowartościowana. Jako bezdzietna singielka potrzebowała czuć się przydatna i potrzebna. Tego dostarczyła jej opieka nad innymi. Nie mogąc spełnić się jako matka i żona postanowiła przenieść swój instynkt opiekuńczy gdzie indziej. I jak sama mówi, to był dobry i trafny wybór.

 

To opieka w Niemczech nad tymi, którzy nie są już samodzielni daję jej poczucie spełnienia. To opieka nad chorymi i potrzebującymi daje jej radość z życia, a wdzięczność podopiecznych jest dla niej największym i najcenniejszym wynagrodzeniem. Ale nie zawsze tak jest. Jak tłumaczy Pani Małgorzata, są i osoby, dla których wyjazd do Niemiec to np. ucieczka od problemów osobistych. Są i tacy, dla których taka praca, to jedyna możliwość i szansa na zarobek, który pozwoli utrzymać rodzinę lub spłacić długi. Wniosek stąd taki, że dla jednych opieka, to misja i rola życiowa, dla innych z kolei opieka to praca zawodowa.

RÓŻNE ZLECENIA, RÓŻNE PROBLEMY

Pani Małgorzata w rozmowie z nami, scharakteryzowała też pokrótce wszystkie oferty pracy w Niemczech, z których skorzystała. Z jej doświadczenia wynika, że wybiera ona zawsze tak zwane trudne, ciężkie przypadki. Jako osoba dobrze władająca językiem niemieckim może zdecydować się właśnie na takie oferty pracy. Są to bowiem sytuacje, gdzie stan podopiecznego wymaga dużego wkładu tak fizycznego, jak i emocjonalnego. Tego typu oferty pracy w Niemczech to przede wszystkim kontakt z osobami cierpiącymi na Alzheimera czy głęboką demencję starczą.

 

Niejednokrotnie jest to praca z osobami po wylewach, sparaliżowanymi częściowo lub całkowicie, z zaburzeniami mowy i orientacji czasoprzestrzennej. I właśnie dlatego niezbędna jest tu dobra znajomość języka. Takie przypadki wymagają od osoby sprawującej opiekę swobodnego poruszania się po Niemczech. Znajomość języka umożliwia kontakt nie tylko z podopiecznym, ale i z jego rodziną, często rozsianą po całych Niemczech, z sąsiadami, lekarzami i społeczeństwem. Zdolność dobrego komunikowania się w obcym języku jest gwarantem, że opieka będzie przebiegała sprawnie, komfortowo i przyjemnie.

 

Pani Małgorzata uświadamia nam jednocześnie, że opieka to nie tylko skrajnie beznadziejne i trudne medycznie przypadki. Sama dobrze wie, że są też i takie oferty pracy w Niemczech, gdzie nie jest wymagana biegła znajomość niemieckiego. Zna osoby, które wybierają takie oferty, gdzie praca jest lżejsza i nie wymaga tak dużego zaangażowania. Są to tak zwane lekkie czy łatwe oferty pracy w Niemczech. Tu opieka polega przede wszystkim na towarzyszeniu podopiecznemu w jego codziennym życiu. To zwyczajne przebywanie z drugą osobą, pomoc w zakupach czy ugotowaniu obiadu, wspólne spędzanie wolnego czasu. Te łatwe oferty to wspólne spacery, wizyty na cmentarzu czy na mszy w kościele.

 

Jak zdradziła nam Pani Małgorzata wybór konkretnego typu oferty niesie za sobą konsekwencje finansowe. Rzeczą naturalną jest, iż cięższe przypadki są lepiej płatne, niż te tak zwane lżejsze oferty. Dla samej pani Małgorzaty najważniejsza jest jednak opieka.

 

Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

No i tak się zaczęła moja przygoda!

No i tak się zaczęła moja przygoda!

Pan Jacek Markowicz – technik mechanik o specjalności budowa maszyn. Przepracował blisko 30 lat w górnictwie, jako pracownik dozoru w Kopalni 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim.

Dokonałam czegoś wcale nie w młodym wieku

Dokonałam czegoś wcale nie w młodym wieku

Wywiad z Panią Jolantą Giersz z Rumi Zanim wyjechała zagranicę pracowała w marynarce wojennej, potem w sklepie metalowym, ale było to zajęcie niedochodowe.

Mój Ty aniele! Moja perło!

Mój Ty aniele! Moja perło!

Nasza kolejna bohaterka pochodzi z północno-wschodniej części Polski, a dokładniej z Braniewa. Jest to niespełna 18-to tysięczna miejscowość położona 6 kilometrów od granicy Unii Europejskiej z Rosją. Miasto należy do najstarszych w naszym kraju i przez lata nazywano je Atenami Północy.

Staram się żyć na luzie!

Staram się żyć na luzie!

Pani Lidia Cieloszyk w Niemczech pracuje już 12 lat. Jest bardzo skromną osobą. Lubi kwiaty. Jej podopieczni mają szczęście, że nie znalazła pracy w innej branży w Niemczech.

Są tylko ludzie dobrzy i źli

Są tylko ludzie dobrzy i źli

Każdy wyjazd, nie tylko zagraniczny, ale nawet do innego miasta, buduje nasz osobisty zbiór ocen i doświadczeń. Spotykamy innych ludzi, rozmawiamy z nimi, załatwiamy różne sprawy i na podstawie naszych jednostkowych wrażeń wydajemy opinie.