Plusy i minusy pracy w opiece w Niemczech

Trudno jest wskazać jedną obiektywnie obowiązującą listę zalet i wad pracy w charakterze opiekunki. To, co dla jednej osoby jest zaletą, inna opiekunka może traktować jako wadę. Niemniej na bazie naszego wieloletniego doświadczenia w branży i współpracy z setkami opiekunek, pokusiliśmy się o przygotowanie listy zalet i wad pracy w opiece. Ciekawi jesteśmy, czy Ty droga opiekunko, również w taki sam sposób podchodzisz do specyfiki pracy w opiece.

Praca w opiece w Niemczech – najczęstsze za i przeciw

Czy warto pojechać do pracy jako opiekunka? Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i preferencji. Setki opiekunek wyjeżdżających co miesiąc do pracy w opiece mogą stanowić dowód na to, że warto. Jednak dobrze byłoby, aby osoba, która pierwszy raz planuje wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów, przeanalizowała sobie wady i zalety takiego pomysłu. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać ofertę pracy zgodną z oczekiwaniami. A mając świadomość tego, co czeka nas na miejscu, łatwiej będzie zaadaptować się do nowych warunków. 

plusy minusy 1709737394

Zalety pracy w opiece

Poniżej zestawiliśmy zalety najczęściej wskazywane przez doświadczone opiekunki w Niemczech:

  1. Wysokie wynagrodzenie – zdecydowanie wyższe w porównaniu do wynagrodzenia, które moglibyśmy otrzymać wykonując dokładnie tę samą pracę w Polsce.
  2. Duża liczba ofert pracy – co więcej, możemy śmiało założyć, że w kolejnych latach liczba ogłoszeń będzie utrzymywała się na równie wysokim (a nawet wyższym poziomie). Wynika to z sytuacji demograficznej w Niemczech. Osoby, które planują przekwalifikowanie się na opiekuna osoby starszej nie muszą się obawiać o to, czy za kilka lat znajdą pracę w zawodzie.  
  3. Możliwość wyjazdu z dnia na dzień – ta opcja jest szczególnie doceniana przez osoby, którym trudno jest planować podjęcie pracy z dużym wyprzedzeniem. Niekiedy sytuacja życiowa sprawia, że bardzo szybko potrzebujemy zarobić pieniądze lub zmienić miejsce zamieszkania. Możliwość wyjazdu do pracy w przeciągu dwóch / trzech dni od momentu zgłoszenia kandydatury, może okazać się dla osób w trudnej sytuacji życiowej ogromną pomocą.
  4. Wsparcie ze strony firmy opiekuńczej – decydując się na legalny wyjazd, możemy w pełni polegać na pomocy doświadczonej firmy opiekuńczej. Pracownicy odpowiedzą na wszystkie nasze pytania i wątpliwości przed wyjazdem. W przypadku wystąpienia nieoczekiwanej sytuacji podczas pobytu w Niemczech, również możemy liczyć na jej wsparcie.
  5. Legalna praca – okres pracy wlicza się do okresów składkowych. Jeśli zdarzy się wypadek przy pracy, także jesteśmy objęci opieką.
  6. Zapewnione miejsce zamieszkania – nie musimy martwić się o dach nad głową, bo miejsce zamieszkania jest zagwarantowane. Będziemy mieszkać w takich samych warunkach, jak nasz podopieczny. Zależnie od jego warunków mieszkaniowych, opiekunowie mogą liczyć na własny pokój, własną łazienkę, możliwość korzystania z ogrodu i innych elementów wyposażenia jego domu.
  7. Duża różnorodność ofert pracy – to ogromna zaleta, ponieważ sprawia, że niemal każdy jest w stanie znaleźć ofertę zgodną z własnymi preferencjami. Cierpliwe, doświadczone i empatyczne opiekunki doskonale sprawdzają się w pracy z osobą w ciężkim stanie zdrowia. Trud ich pracy zostanie wynagrodzony wyższymi zarobkami. Z kolei osoby, które szukają lżejszej pracy, także z powodzeniem znajdą ofertę z podopiecznym w dobrej kondycji fizycznej, pozytywnym nastawieniem do życia i nawet zabawnym poczuciem humoru. 
  8. Pomoc osobie potrzebującej – to bardzo ważny aspekt tej pracy. Świadomość, że jesteśmy potrzebni, a nasza praca czasem nawet przynosi ukojenie bólu osoby cierpiącej, sprawia, że mamy poczucie spełnienia i dobrze wykorzystanego czasu.
  9. Brak potrzeby wcześniejszego doświadczenia – względnie niskie bariery wejścia do tego zawodu, sprawiają, że niemal każdy może spróbować swoich sił w opiece. Komunikatywna znajomość języka i dobre chęci są najważniejsze na początku. Z takimi predyspozycjami możemy śmiało szukać lżejszych i mniej wymagających ofert. Z każdym kolejnym wyjazdem nasze kwalifikacje rosną i będziemy mogli śmielej sięgać po lepiej płatne, ale bardziej wymagające oferty.
  10. Pomoc w organizacji wyjazdu przez firmę opiekuńczą – wiele osób obawia się swojego pierwszego wyjazdu. Zadają sobie dziesiątki pytań – jak dojechać, czy potrzebne jest ubezpieczenie, jakie dokumenty trzeba załatwić, czy na miejscu trzeba się zameldować… Decydując się na wyjazd z dobrą firmą opiekuńczą, ona wszystko za Ciebie zorganizuje. Włącznie z przejazdem od Twojego miejsca zamieszkania pod drzwi podopiecznego.
  11. Satysfakcja – podjęcie pracy za granicą, to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Współpracujemy z wieloma opiekunami i opiekunkami, którzy na pierwszy wyjazd odważyli się dopiero 50-tym, czy 60-tym roku życia. Czy nie za późno na takie „przygody”? Czy sobie poradzę? Takie wątpliwości miewa wiele osób. Dlatego satysfakcja po pierwszym wyjeździe jest ogromna.
  12. Nawiązanie nowych znajomości – znamy setki przypadków, w których opiekunowie i ich podopieczni stworzyli prawdziwą przyjacielską relację. Wiele opiekunek wyjeżdża kilka, a nawet kilkanaście lat do tego samego podopiecznego. Niekiedy opiekun staje się częścią rodziny podopiecznego. Oczywiście nie zawsze jest tak pięknie. Gdy jednak dobry człowiek trafia na dobrego, tworzą się piękne historie i wartościowe relacje. I właśnie tego życzymy najbardziej wszystkim opiekunom!

Wady pracy w opiece

Kiedy mowa o słabych stronach pracy w opiece, opiekunki wskazują głownie na takie aspekty, jak:

  1. Rozłąka z rodziną – długość pobytu w Niemczech może być różna, zależnie od rodzaju ogłoszenia. Dla zasady są to najczęściej 2 lub 3 miesiące. Możemy znaleźć także krótkie oferty na zastępstwo dla tzw. skoczków, jednak jest ich zdecydowanie mniej. Tęsknota za rodziną i znajomymi jest chyba najtrudniejszym aspektem dla naszych opiekunek. Nie tyle jest ona związana ze specyfiką pracy w opiece, co ogólnie pracą za granicą. Na szczęście postęp technologiczny sprawił, że możemy korzystać z bezpłatnych wideorozmów za pomocą różnego rodzaju komunikatorów, a same połączenia telefoniczne są nieporównywalnie tańsze niż jeszcze 10 lat temu.
  2. Praca w okresach świątecznych – niestety choroba nie wybiera… dlatego podopieczny potrzebuje opieki bez względu na to, czy jest to dzień „wolny od pracy” czy normalny dzień powszedni. Praca w dni świąteczne jest najtrudniejsza dla osób rodzinnych i zżytych z najbliższymi. Współpracując z CareWork, możesz zyskać dodatkowe premie i bonusy za pracę w te właśnie dni. Natomiast, jeśli nie wyobrażasz sobie, aby mogło Cię zabraknąć przy wigilijnym stole we własnym domu, to nie musisz decydować się na wyjazdy w święta. Zawsze możesz tak wybierać oferty pracy, aby w ważne dni, być zawsze w domu. I chociaż pracę w święta zaliczyliśmy w tym zestawieniu do wad, to wiemy, że dla niektórych osób jest to zaleta. Nie w każdym domu rodzina wygląda jak z obrazka. Niekiedy tragiczne okoliczności sprawiają, że rodziny już nie ma. Bardzo trudno siedzi się wtedy w święta samemu. Czasem lepiej uciec. Wyjechać do pracy, pomóc osobie potrzebującej, zająć swoje myśli czymś innym. Takie historie są dużo rzadsze, ale niestety także się zdarzają.
  3. Zmierzenie się z nawykami podopiecznego – osoby podejmujące się opieki nad osobą starszą muszą mieć świadomość, że nie da się w miesiąc zmienić lub podporządkować podopiecznego zgodnie ze swoimi zasadami. A nawet jeśli bywają seniorzy, którzy byliby w stanie zgodzić się na wiele, to nie warto tego robić. Rolą opiekunki jest zaopiekować się osobą potrzebującą. Sam fakt, że stajemy się częścią czyjego domu poniekąd decyduje o tym, że nie powinniśmy narzucać własnych porządków i zasad. Oczywiście mamy świadomość, że niektóre nawyki mogą być bardzo uciążliwe. Niestety większość z nich nie wynika ze złej woli podopiecznego, a raczej jest efektem otępienia starczego. Jeżeli ciężko będzie nam zaakceptować nietypowe zachowania podopiecznego, już na etapie poszukiwania pracy odpowiednio przefiltrujmy ogłoszenia. W tym celu kluczowe jest wybieranie spośród ofert, które bardzo szczegółowo opisują przyszłe miejsce pracy oraz preferencje i nawyki podopiecznego. Jeśli będzie nam przeszkadzać palenie papierosów, wybuchowe zachowanie lub inne określone natręctwa, powiedzmy o tym pracownikowi podczas rekrutacji. Jego zadaniem jest wyszukiwanie takiej oferty, aby obie strony były zadowolone – zarówno podopieczny, jak i opiekun.
  4. Trudność pracy w przypadku ciężkiego stanu zdrowia podopiecznego – opieka nad osobą terminalnie chorą jest naprawdę wymagającym zajęciem, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Nie każda osoba ma na tyle siły fizycznej, ale i mentalnej, by zmierzyć się z tak dużym wyzwaniem przed dłuższy czas. Zakres pracy opiekunki może być naprawdę bardzo różny zależnie od kondycji zdrowotnej podopiecznego.
  5. Znajomość języka niemieckiego – jeśli decydujemy się na wyjazd do pracy za granicę, nie dajmy sobie wmówić, że znajomość języka kraju, do którego jedziemy, jest zbędna. Utarło się w branży stwierdzenie, że przecież „można podać babci herbatę bez znajomości niemieckiego”. I tu pełna zgoda. Jest ogromy zakres czynności w ramach obowiązków opiekunki, przy wykonywaniu których, nie jest wymagany język niemiecki. Ale jednak mogą zdarzyć się sytuacje, gdy pilnie trzeba będzie wezwać pomoc, kiedy nasz senior będzie miał słabszy kondycyjnie dzień i nikogo nie będzie w domu, a nagle ktoś zadzwoni, przyjdzie, zapyta…. Przynajmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego jest konieczna dla naszej własnej wygody i komfortu psychicznego. Jeśli ktoś nie zna niemieckiego, a ze względu na dobre wynagrodzenia w Niemczech chce wyjechać do pracy właśnie do tego kraju, zawsze może nauczyć się podstaw we własnym zakresie. Nasza wieloletnia obecność w branży pozwala nam wskazać dziesiątki, jeśli nie setki opiekunek, które własną determinacją nauczyły się niemieckiego same, dokładnie po to, by móc wyjechać do pracy do Niemiec. Najczęściej pierwszy wyjazd jest tym najtrudniejszym, bo nie mamy swobody w mówieniu. Ale każdy kolejny jest już łatwiejszy. Z biegiem lat zakres słownictwa niemieckiego i płynność mowy wielu opiekunek wprost zachwyca.

Podsumowanie

Na naszej liście plusów jest zdecydowanie więcej niż minusów. Oczywiście każda opiekunka i każdy opiekun mogliby przygotować własną listę, pewnie dużo bardziej rozbudowaną od naszej, opatrzoną własnymi wspomnieniami i anegdotami. Jeśli nie wiesz, czy praca w niemieckiej opiece jest dla Ciebie, wyjedź do pracy i sprawdź. Nie ma innej drogi, aby się przekonać. Wiemy, że duża liczba dziwnych, często nieprawdziwych opinii może być naprawdę odstraszająca dla osób, które nie mają wcześniejszego doświadczenia w wyjazdach. Ale znamy wiele osób, które sceptycznie podchodziły do branży. A po pierwszym wyjeździe, do którego najczęściej przymusiła ich trudna sytuacja finansowa, opiekunowie bardzo pozytywnie się zaskakują. I kolejne wyjazdy do Niemiec to już tylko formalność.

Zdjęcie autora artykułu - Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.