Jak przystosować dom do potrzeb osób starszych?

Odpowiednie wyposażenie domu seniora jest równie ważne dla samego seniora, jak i dla opiekunki. Dobrze dobrane sprzęty w ogromnym stopniu ułatwiają wykonanie poszczególnych czynności, zapewniając osobie starszej samodzielność i komfort. Z kolei opiekunce odpowiednie wyposażenie domu pozwala w spokoju wypełniać swoje obowiązki i zadbać o ergonomię pracy. Sprawdź, co powinno znaleźć się w domu seniora, zależnie od jego stanu zdrowia.

 

Sprzęty przydatne w opiece nad osobą starszą

Wyjeżdżając do pracy w opiece, nie możemy oczekiwać, że rodzina podopiecznego zakupi wszystkie sprzęty i akcesoria, które my zgłosimy jako przydatne. Uzależnione jest to tak naprawdę od możliwości finansowych rodziny niemieckiej, a także od ich indywidualnej oceny przydatności poszczególnych sprzętów. Niemniej jednak, jako opiekunowie osób starszych, warto abyśmy na bieżąco śledzili nowości pojawiające się w branży sprzętu rehabilitacyjnego. Być może nasza sugestia okaże się cenną wskazówką dla samego seniora i jego rodziny.

 

Pamiętajmy, że przyczyny ograniczonej ruchomości mogą być bardzo różnorodne. Nie w każdym przypadku dany sprzęt spełni swoją funkcję. Rolą rehabilitanta lub lekarza jest ocena i sprawdzenie możliwości korzystania ze specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, takiego jak pionizatory czy rotory. Na rynku znajdziemy jednak bardzo szeroki asortyment wyposażenia, akcesoriów i pomocy, które mogą okazać się niezwykle przydatne w codziennym życiu osoby z niepełnosprawnością.

Sprzęt rehabilitacyjny i pomocniczy dla osób z inkontynencją

Problem nietrzymania moczu to dla wielu seniorów bardzo wstydliwy temat. A tymczasem pamiętajmy, że dotyczy on naprawdę bardzo dużej grupy osób. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które zapewniają komfort i pomagają w utrzymaniu prawidłowej higieny. Należą do nich:

  • pieluchy i pieluchomajtki dla osób dorosłych,
  • wkładki urologiczne,
  • chłonne majtki dla osób dorosłych,
  • cewniki urologiczne zewnętrzne i wewnętrzne,
  • prześcieradła nieprzemakalne,
  • kaczki i baseny,
  • podkłady, osłony na materac.

Przeczytaj więcej na temat tego, jak wygląda opieka nad seniorem z inkontynencją.

Sprzęt rehabilitacyjny i pomocniczy dla osób, które nie poruszają się samodzielnie

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich zgłaszają najczęściej bardzo duże potrzeby w zakresie sprzętów, które pomogą im w codziennym funkcjonowaniu. Oczywiście nie każdy z nich będzie pomocny w równym stopniu. Ich przydatność będzie uzależniona od specyfiki dolegliwości, na które choruje senior, jego wagi, a także ogólnej kondycji psychofizycznej. Kluczową rolę odgrywają sprzęty rehabilitacyjne, takie jak:

  • wózek inwalidzki ręczny lub elektryczny,
  • łóżko rehabilitacyjne,
  • materac przeciwodleżynowy,
  • wózki toaletowe.

 

podopieczna na wózku inwwalidzkim

 

Poza sprzętem typowo rehabilitacyjnym warto rozważyć także odpowiednie wyposażenie domu lub mieszkania w akcesoria, które ułatwią wykonywanie codziennych czynności. Przykładowo:

  • podnośnik do transferu,
  • pomoc do zakładania rajstop,
  • uchwyty przy toalecie,
  • schodołaz lub winda,
  • rampy lub szyna podjazdowa,
  • wanny przystosowane do osób niepełnosprawnych (z zamontowanymi szklanymi drzwiami lub siedziskiem) lub prysznic z taboretem prysznicowym,
  • chwytak.

 

Kluczowym aspektem w funkcjonowaniu osoby na wózku jest fakt, że siedząc, nie jest w stanie dosięgnąć wyższych przestrzeni. Dlatego też konieczne jest takie zaaranżowanie mieszkania, by potrzebne elementy wyposażenia były dostępne na wysokości jej rąk. Niezbędne jest także usuniecie wszystkich progów w mieszkaniu, aby zapewnić swobodny przejazd.

 

Przykładowe elementy wyposażenia i sprzętów codziennego użytku dostosowane do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich:

  • szafki z możliwością opuszczenia do poziomu blatu,
  • pralko-suszarka, która eliminuje konieczność rozwieszania prania,
  • oświetlenie przypodłogowe,
  • włączniki światła i domofonu na wysokości rąk osoby siedzącej na wózku,
  • odpowiednio szerokie drzwi z klamkami zamontowanymi na niższej wysokości.

Tak naprawdę przy planowaniu przestrzeni dla osoby niepełnosprawnej należy się kierować zasadą im mniej mebli i wyposażenia, tym lepiej. Aby móc swobodnie wykręcić lub zawrócić, siedząc na wózku inwalidzkim, konieczne jest przynajmniej półtora metra wolnej przestrzeni. Dlatego w miarę możliwości należy usunąć zbędne szafki, krzesła, aby zapewnić swobodny ciąg komunikacyjny.

 

Przeczytaj więcej na temat tego, jak opiekować się seniorem na wózku inwalidzkim.

Sprzęt rehabilitacyjny i pomocniczy dla osób niedowidzących

Największą grupę sprzętów pomocniczych dla osób z problem widzenia stanowią pomoce optyczne m.in. lupy, monookulary, liniały optyczne, czytaki, powiększalniki telewizyjne. Niezwykle istotną rolę odgrywają sprzęty, które pomagają w orientacji przestrzennej. Ogromne ułatwienie dla osób niedowidzących stanowią białe laski, które z jednej strony pomagają wykryć przeszkody, a także stanowią ostrzeżenie dla innych osób (np. kierowców, rowerzystów), o konieczności zwiększenia ostrożności. Na rynku dostępne są także laski wyposażone w elektroniczne wykrywacze przeszkód, które posiadają czujniki ultradźwiękowe.

 

Bardzo ważną rolę odgrywają różnego rodzaju urządzenia nagrywająco-odtwarzające dźwięki. W tej grupie sprzętów znajdują się m.in dyktafony i magnetofony, za pomocą których osoba niedowidząca może bez problemu zapisywać istotne dla niej informacje. Warto też sięgnąć po urządzenia codziennego użytku wyposażone w czytniki np. wagi elektroniczne z czytnikiem, książki mówione, ciśnieniomierz mówiący, czy też mówiący zegarek. Do obsługi komputera przydatny okazuje się autolektor lub komputer z zestawem urządzeń takich jak monitor brajlowski, syntezator mowy, drukarka brajlowska oraz skaner wyposażony w syntezator mowy.

Sprzęt rehabilitacyjny i pomocniczy dla seniorów z demencją starczą

Demencja starcza może objawiać się w bardzo różny sposób, dlatego też w każdym przypadku mogą się okazać pomocne inne typy sprzętów. Zasadniczo, jeśli senior powinien przyjmować regularnie lekarstwa, warto przygotować tygodniowe lub dzienne kasetki na leki, przecinarki i gilotyny do tabletek.

 

Seniorzy, którzy chcą pozostać aktywni i wykonywać wszystkie czynności sprawiające im przyjemność, mogą rozejrzeć się za sprzętami posiadającymi dodatkowe udogodnienia dla osób starszych. Przykładem mogą być przyrządy do nawlekania igły dla osób starszych, bardzo duże karty do gry, stojak na książki, nakładki na ołówki i długopisy ułatwiające trzymanie. W podeszłym wieku bardzo często występują problemy ze wzrokiem. Drobne pomoce takie jak lupy powiększające czy lunety mogą stanowić duże wsparcie.

 

Dowiedz się więcej na temat demencji starczej i tego, jak opiekować się podopiecznym z demencją starczą.

Dom przystosowany do potrzeb seniora

Osoby w podeszłym wieku bardzo dużo czasu spędzają w swoim domu. Trudności z poruszaniem się, gorsza kondycja fizyczna sprawiają, że seniorzy nie mają już tak dużej potrzeby, aby odwiedzać znajomych czy poznawać nowe miejsca. Dom staje się dla nich główną i często jedyną przestrzenią, w której funkcjonują. Dlatego tak ważne jest, aby czuli się w nim bezpiecznie i komfortowo.

 

Newralgicznym elementem życia osób starszych jest stabilność i przewidywalność. Seniorzy nie lubią częstych zmian w aranżacji przestrzeni. Przełożenie jednego przedmiotu na inne miejsce może wywołać u nich złość lub panikę. Pamiętajmy jednak o tym, że w opiece nad osobą starszą, kluczowe znaczenie odgrywa zapewnienie im bezpiecznego miejsca do życia. Jeśli dom seniora jest pełen przedmiotów i mebli, które mogą stanowić dla niego zagrożenie, warto porozmawiać z nim lub z jego rodziną, o możliwości wykonania niewielkiego remontu, lub prostej zmiany aranżacji mebli. Zadaniem opiekunki seniora nie jest narzucenie własnych porządków. A raczej zasugerowanie zmian, które mogłyby poprawić komfort i bezpieczeństwo osoby starszej.

Zachęcamy także do bycia otwartym na nowości, które pojawiają się na rynku sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego przeznaczonego dla osób starszych. Podpowiedź zakupu czasem nawet drobnych rzeczy, takich jak nakładki na długopis czy przyrząd do nawlekania igły, mogą sprawić, że senior będzie mógł wykonywanie czynności, które sprawiają mu bardzo dużo przyjemności.

 

Po więcej inspiracji odsyłamy do artykułu prezentującego praktyki wzorcowego mieszkania dla seniora zaczerpnięte z innych europejskich krajów.

 

Zdjęcie autora artykułu - Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

Zobacz również: