Dwie opiekunki na jedno zlecenie 2023

Szukasz oferty pracy w Niemczech dla dwóch opiekunek na jedno zlecenie, ponieważ chcesz wyjechać wspólnie ze znajomą? Czy taka praca to dobry pomysł? Przedstawiamy realia pracy dwóch opiekunek w niemieckiej rodzinie.

 

Praca dla dwóch

Praca w opiece w Niemczech wiąże się z długoterminową rozłąką z bliskimi. Rozstanie na kilka tygodni czy nawet miesięcy bywa dużym wyzwaniem. Opiekunki różnie radzą sobie z tęsknotą. Wiele z nich rzuca się w wir pracy, aby zapomnieć o tęsknocie za bliskimi. Jednak nie każda odnajduje się w takiej sytuacji. Osoby, które nie radzą sobie dobrze z rozłąką, często odczuwają na zleceniu samotność i przygnębienie. Idealnym rozwiązaniem wydaje im się możliwość wyjazdu ze znajomą, koleżanką czy członkiem rodziny.  Jednak czy praca w opiece dla dwóch opiekunek to idealne rozwiązanie?

 

Zainteresowanie ofertami dla dwóch osób na jednym zleceniu jest bardzo duże. Na rynku pojawia się coraz więcej osób chcących wyjechać w parze. Niestety oferty te stanowią mniejszość. Zatrudnienie dwóch opiekunek to duże obciążenie finansowe, na które tylko nieliczne niemieckie rodziny mogą sobie pozwolić.

 

Trzeba też wziąć pod uwagę, że potrzeba dwóch opiekunek w jednym domu zazwyczaj wyniki ze złego stanu podopiecznego lub opieką nad małżeństwem, które wymaga specjalnej troski. Ponadto zdarza się, że znalezienie oferty dla dwóch osób trwa kilka tygodni. Czy warto tyle czekać? Nie każda opiekunka jest gotowa na tak długą przerwę w pracy.

Jak wygląda praca na zleceniu dla dwóch opiekunek?

Z perspektywy opiekunki praca w parze może wydawać się niezwykle atrakcyjna. Po pierwsze, nie jest sama na zleceniu. Obecność bliskiej osoby szczególnie w trudnych chwilach jest nieoceniona. Po drugie, możliwość podziału obowiązków wydaje się bardzo korzystna. Dzięki drugiej opiekunce nie tylko będziemy mniej obciążeni w wykonywaniu pracy, ale również zyskamy więcej czasu wolnego. Rzeczywistość bywa jednak brutalna. Większość opiekunek zapomina, że zlecenia dla dwóch osób są dużo bardziej wymagające. Jeśli niemiecka rodzina szuka do pomocy dwóch opiekunek jednocześnie, może oznaczać to, że:

  • Stan seniora jest wyjątkowo ciężki – przykładowo podopieczny jest osobą leżącą i w zaawansowanym stadium choroby, na przykład takiej jak stwardnienie rozsiane, lub porusza się na wózku inwalidzkim i potrzebuje pomocy w przemieszczaniu się. Może to być także osoba z demencją, której nie można zostawiać samej.
  • Opieką trzeba otoczyć dwójkę seniorów – są to zazwyczaj schorowane małżeństwa, którymi nie ma kto się zająć. Poza obowiązkami pielęgnacyjnymi trzeba również zadbać o gospodarstwo domowe.

W każdym z tych przypadków rodzina zdaje sobie sprawę z ilości pracy, którą należy wykonać, dlatego chce zatrudnić dwie osoby. Często ze względu na ciężki stan zdrowia, zaangażowanie w opiekę nad seniorem jest wymagane całą dobę. Z przyczyn oczywistych jedna opiekunka nie podołałaby temu zadaniu, dlatego zlecenie kierowane jest do pary. Ze względu na trudność takiego zlecenia, tego typu oferty kierowane są do opiekunek posiadających doświadczenie w pracy w opiece. Zdarza się, że firmy w wyjątkowych sytuacjach zatrudniają pary, w której tylko jedna z osób posiada doświadczenie w opiece. Wtedy mniej doświadczony opiekun pozostaje pod nadzorem lepiej wyszkolonej osoby. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie sytuacje są wyjątkowo rzadkie.

Wspólna praca ze znajomą

Decydując się po raz pierwszy na wyjazd do pracy z drugą opiekunką, warto odpowiednio nastawić się do pracy. Z doświadczenia wiemy, że nie zawsze jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza gdy każda z opiekunek wyjeżdżała już wcześniej do pracy i miała wypracowane własne praktyki związane ze sprawowaniem opieki. Dwóch specjalistów na jednym zleceniu to często duży kłopot. W trakcie wyjazdu trzeba wypracować nowy sposób pracy, co wbrew pozorom nie zawsze jest łatwe. Nie każdy jest w stanie pójść na kompromisy. W rzeczywistości może okazać się, że praca i mieszkanie z dobrą koleżanką pod jednym dachem, jest dużo trudniejsza niż mogłoby się wydawać.

 

Oczywiście nie ma reguły i może się okazać, że wyjazd w parze to strzał w dziesiątkę, a obecność drugiej osoby jest bardzo pomocna. Wszystko zależy od indywidualnych czynników, dlatego ciężko stwierdzić, czy wspólny wyjazd do pracy zacieśnia relacje, czy wręcz odwrotnie.

Dlaczego ciężko znaleźć pracę w opiece dla dwóch osób?

Jak już wspominaliśmy, ogłoszenia dla pary na stronach opiekuńczych pojawiają się rzadko. Dlaczego tak się dzieje skoro zainteresowanie ofertami pracy dla dwóch opiekunów w Niemczech jest duże? Oto kilka najważniejszych powodów.

 

Zatrudnienie dwóch opiekunów wiąże się z większymi kosztami – zlecenie dla par to dwie pensje do wypłacenia. Rodzina niemiecka zatrudniająca parę opiekunów musi zatem liczyć się z kosztami sięgającymi kilku tysięcy euro miesięcznie.

 

Co więcej, jeśli już pojawiają się oferty pracy dla par opiekunów, są to zlecenia trudniejsze, często związane z opieką nad osobami w zaawansowanym stadium choroby. Niewielka liczba ofert pracy dla par w niemieckiej opiece może zatem wynikać z tego, że ciężko chorzy seniorzy wymagający intensywnej opieki, zazwyczaj przebywają w specjalistycznych ośrodkach opiekuńczych i rodziny nie korzystają z usług firm opiekuńczych.

Praca dla opiekunek w tej samej miejscowości

Choć zlecenia dla dwóch opiekunek pojawiają się niezwykle rzadko, a ponadto bywają ciężkie, warto rozważyć pewną alternatywę. Opiekunki, które chcą jechać na zlecenie razem powinny zastanowić się nad pracą w tej samej miejscowości i podobnym terminem. W przypadku mniejszej miejscowości może okazać się, że będziecie bliskimi sąsiadkami. Pracując w tym samym mieście, możecie wspólnie spędzić czas wolny, wyjść na kawę czy zwiedzić miasto. Pomimo braku wspólnego mieszkania wciąż mamy wsparcie bliskiej osoby. Takie rozwiązanie sprawi, że nie będziemy czuli się osamotnieni, a jednocześnie nie musimy czekać aż firma znajdzie nam zlecenie dla dwóch opiekunek w jednym domu.

Praca dla opiekunek w CareWork

Wszystkie osoby, które szukają pracy w charakterze opiekuna/opiekunki osób starszych w Niemczech, zachęcamy do zapoznania się z naszymi ofertami pracy. Jeśli chciałbyś wyjechać wraz z bliską osobą, dołożymy wszelkich starań, aby zaproponować Wam w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie. Nasza oferta jest różnorodna. Znajdziemy pracę dla osób doświadczonych w pracy w opiece, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym zawodem. Jeżeli język niemiecki nie jest twoją mocną stroną, oferujemy kursy językowe. Ponadto współpraca z CareWork to gwarancja legalnego zatrudnienia, terminowo wypłacanego wynagrodzenia i komfortowych warunków pracy.

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech - praca czy poświęcenie?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech - praca czy poświęcenie?

Wśród rodzin niemieckich funkcjonuje pogląd, że ze względu na mentalność i  wychowanie rodzinne Polacy mają więcej szacunku do osób starszych i empatii dla potrzebujących, słabszych, chorych, niż ma to miejsce w  przypadku obywateli z państw zachodniej Europy.

Praca w Niemczech - jak poradzić sobie z tęsknotą za bliskimi?

Praca w Niemczech - jak poradzić sobie z tęsknotą za bliskimi?

Wyjazd do pracy do Niemiec nieuchronnie wiąże się z rozłąką z bliskimi - rodziną, przyjaciółmi, kolegami i koleżankami. Istnieją różne sposoby i metody radzenia sobie z tęsknotą podczas zlecenia.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.