Opiekunka osób starszych tęskni za bliskimi...
Praca w Niemczech to nie tylko lukratywne zarobki, szansa na zatrudnienie bez względu na wiek czy możliwość realizowania się w pracy zarobkowej dla kobiet, które zajmowały się dotychczas domem i nie mają zbyt dużego doświadczenia zawodowego. To także konieczność przebywania w nowym miejscu z dala od domu, rozłąka z rodziną i bliskimi, oddalenie od przyjaciół i znanego otoczenia.
Praca w Niemczech – ważne pytania
Praca opiekunki Niemcy ma zarówno te dobre strony, jak i te, które mogą stać się dla nas dużym wyzwaniem. Osoby, które decydują się na rozpoczęcie pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech powinny wziąć po uwagę nie tylko niepodważalne korzyści finansowe, ale także swoje psychiczne predyspozycje związane z wykonywaniem pracy zagranicą. Odwiedziny rodziny w miejscu zatrudnienia opiekunki w Niemczech z reguły nie są możliwe, dlatego kandydatka do pracy z seniorami musi przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytania: Czy jestem w stanie zmierzyć się z dłuższą rozłąką z rodziną i bliskimi? Czy dam sobie radę z tęsknotą? Czy moja rodzina na pewno poradzi sobie, kiedy ja będę daleko? Warto gruntownie przemyśleć odpowiedzi na te pytania zanim jeszcze podejmiemy decyzję o wyjeździe.
Jak sobie radzić z tęsknotą?
Tęsknota za domem podczas pracy za granicą jest naturalnym uczuciem i towarzyszy każdej opiekunce, bez względu na to czy dopiero zaczyna ona pracować w zawodzie, czy wyjeżdża do Niemiec już od wielu lat. Istnieją różne sposoby i metody radzenia sobie z rozłąką podczas pracy na zleceniu:
Skoncentruj się na pracy
Postaraj się świadome odwrócić swoją uwagę od tęsknoty, nie poświęcaj każdej wolnej sekundy na myśli o domu czy rozłące. Skoncentruj się na swojej aktualnej sytuacji – spróbuj zwróci uwagę na nowe osoby i okoliczności, które w tej chwili Cię otaczają.
Myśl pozytywnie
Pozytywne myślenie to klucz do radzenia sobie ze wszystkimi problemami, nie tylko z tęsknotą. Praca w Niemczech to nie wyrok dożywocia. W trudnych chwilach powtarzaj sobie : „To tylko dwa miesiące. Dam radę!”
Unikaj nadmiernego używania Internetu i Skype
Pamiętaj, że w momencie kontaktu często czujesz, że zmniejsza się Twój ból i tęsknota, po zakończeniu rozmowy z bliskimi lub po przeglądaniu zdjęć na Facebooku te uczucia wracają z jeszcze większą mocą. Wtedy jedyną rzeczą, która wydaje Ci się sensowna jest spakowanie walizek i jak najszybszy powrót do domu. Wiesz dobrze, że nie możesz tego zrobić, musisz ze sobą walczyć, jest Ci ciężko… Długie uczuciowe rozmowy z bliskimi i Twoje łzy są również bolesne dla Twoich bliskich. Im też jest ciężko bez Ciebie, a użalanie się nad tą sytuacją tylko utrudnia życie i Tobie, i im.
Daj sobie czas
Zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, opieka nad jeszcze nieznanym, czasem wymagającym podopiecznym, kontakty z jego rodziną – te sprawy dostarczają zmartwień, szczególnie na początku. Nie wszystko idzie gładko i czasem pojawia się stres. Daj sobie czas na odnalezienie się w nowej sytuacji! Pielęgnuj w sobie myśl, że nie można się zniechęcać ewentualnymi pierwszymi niepowodzeniami!
Pamiętaj, dlaczego wyjechałaś
Metodą na tęsknotę jest pielęgnowanie swojej motywacji. Przypominaj sobie, po co wyjechałaś do pracy w Niemczech. Opracuj sobie listę celów, które zamierzasz zrealizować dzięki pracy w charakterze opiekunki osób starszych.