Opiekunka osób starszych tęskni za bliskimi...

Praca w Niemczech to nie tylko lukratywne zarobki, szansa na zatrudnienie bez względu na wiek czy możliwość realizowania się w pracy zarobkowej dla kobiet, które zajmowały się dotychczas domem i nie mają zbyt dużego doświadczenia zawodowego. To także konieczność przebywania w nowym miejscu z dala od domu, rozłąka z rodziną i bliskimi, oddalenie od przyjaciół i znanego otoczenia.

Praca w Niemczech – ważne pytania

Praca opiekunki Niemcy ma zarówno te dobre strony, jak i te, które mogą stać się dla nas dużym wyzwaniem. Osoby, które decydują się na rozpoczęcie pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech powinny wziąć po uwagę nie tylko niepodważalne korzyści finansowe, ale także swoje psychiczne predyspozycje związane z wykonywaniem pracy zagranicą.  Odwiedziny rodziny w miejscu zatrudnienia opiekunki w Niemczech z reguły nie są możliwe, dlatego kandydatka do pracy z seniorami musi przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytania: Czy jestem w stanie zmierzyć się z dłuższą rozłąką z rodziną i bliskimi? Czy dam sobie radę z tęsknotą? Czy moja rodzina na pewno poradzi sobie, kiedy ja będę daleko? Warto gruntownie przemyśleć odpowiedzi na te pytania zanim jeszcze podejmiemy decyzję o wyjeździe.

Jak sobie radzić z tęsknotą?

Tęsknota za domem podczas pracy za granicą jest naturalnym uczuciem i towarzyszy każdej opiekunce, bez względu na to czy dopiero zaczyna ona pracować w zawodzie, czy wyjeżdża do Niemiec już od wielu lat. Istnieją różne sposoby i metody radzenia sobie z rozłąką podczas pracy na zleceniu:

 

Skoncentruj się na pracy

Postaraj się świadome odwrócić swoją uwagę od tęsknoty, nie poświęcaj każdej wolnej sekundy na myśli o domu czy rozłące. Skoncentruj się na swojej aktualnej sytuacji – spróbuj zwróci uwagę na nowe osoby i okoliczności, które w tej chwili Cię otaczają.

 

Myśl pozytywnie

Pozytywne myślenie to klucz do radzenia sobie ze wszystkimi problemami, nie tylko z tęsknotą. Praca w Niemczech to nie wyrok dożywocia. W trudnych chwilach powtarzaj sobie : „To tylko dwa miesiące. Dam radę!”

 

Unikaj nadmiernego używania Internetu i Skype

Pamiętaj,  że w momencie kontaktu często czujesz, że zmniejsza się Twój ból i tęsknota, po zakończeniu rozmowy z bliskimi lub po przeglądaniu zdjęć na Facebooku te uczucia wracają z jeszcze większą mocą. Wtedy jedyną rzeczą, która wydaje Ci się sensowna jest spakowanie walizek i jak najszybszy powrót do domu. Wiesz dobrze, że nie możesz tego zrobić, musisz ze sobą walczyć, jest Ci ciężko… Długie uczuciowe rozmowy z bliskimi i Twoje łzy są również bolesne dla Twoich bliskich. Im też jest ciężko bez Ciebie, a użalanie się nad tą sytuacją tylko utrudnia życie i Tobie, i im.

 

Daj sobie czas

Zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, opieka nad jeszcze nieznanym, czasem wymagającym podopiecznym, kontakty z jego rodziną – te sprawy dostarczają zmartwień, szczególnie na początku. Nie wszystko idzie gładko i czasem pojawia się stres. Daj sobie czas na odnalezienie się w nowej sytuacji! Pielęgnuj w sobie myśl, że nie można się zniechęcać ewentualnymi pierwszymi niepowodzeniami!

 

Pamiętaj, dlaczego wyjechałaś

Metodą na tęsknotę jest pielęgnowanie swojej motywacji. Przypominaj sobie, po co wyjechałaś do pracy w Niemczech. Opracuj sobie listę celów, które zamierzasz zrealizować dzięki pracy w charakterze opiekunki osób starszych.

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opiekunka w Niemczech. Jak pozostać w kontakcie z bliskimi?

Opiekunka w Niemczech. Jak pozostać w kontakcie z bliskimi?

Praca w opiece w Niemczech wiąże się z szeregiem wyzwań i wyrzeczeń. Najpoważniejszym z nich jest brak stałego, osobistego kontaktu z najbliższymi. Opiekunka w Niemczech tęskni za rodzicami, współmałżonkiem, dziećmi, wnukami czy przyjaciółmi.

Tęsknota za ojczyzną - jak sobie z nią poradzić?

Tęsknota za ojczyzną - jak sobie z nią poradzić?

Tęsknota za krajem ojczystym lub naszą małą ojczyzną - miastem, domem - to często problem osób podejmujących się pracy za granicą.