Brak bezpośredniego kontaktu z rodziną i przyjaciółmi może być dla opiekunki trudną i przykrą sytuacją. Na szczęście mamy XXI wiek i szereg możliwości porozumiewania się na odległość, które przynajmniej po części zrekompensują nam spotkania twarzą w twarz.
Najpopularniejszym sposobem kontaktu z bliskimi jest oczywiście, dostępny dla wszystkich, a od niedawna także stosunkowo niedrogi w użytkowaniu, telefon komórkowy czy też smartfon. Za jego pomocą możemy nie tylko dzwonić i pisać krótkie wiadomości tekstowe, ale także (o czym szerzej poniżej) korzystać z Internetu. Jeszcze jakiś czas temu pogawędki przez nasz mobilny aparat musiały ograniczone do minimum być z konieczności o charakterze finansowym. Wynikało to z wysokich opłat za tzw. roaming, czyli możliwość posługiwania się polskim telefonem na obszarze innego kraju (w tym Niemiec – państwa członkowskiego Unii Europejskiej). Problem ten przejdzie do przeszłości 15 czerwca 2017 roku. Od tego dnia na mocy decyzji Parlamentu Europejskiego obywatele zjednoczonej Europy nie będą ponosić żadnych dodatkowych opłat za korzystania z telefonów komórkowych w krajach UE. Najprościej mówiąc oznacza to, że za rozmowę z kimś w Niemczech zapłacimy dokładnie tyle samo, co za telefon do przyjaciółki mieszkającej w bloku obok.
Popularnym dziś sposobem podtrzymywania relacji z bliskimi jest poczta elektroniczna (e-mail). Za jej pośrednictwem możemy bowiem nie tylko pisać co u nas słychać, ale także przesyłać zdjęcia czy filmy. Taka „rozmowa” nie musi być prowadzona na żywo, nie będzie więc kolidować z naszymi godzinami pracy. Zatrudniona w Niemczech opiekunka osób starszych najczęściej może, po uzgodnieniu z rodziną, wykorzystywać w celu podtrzymywania kontaktów z bliskimi podłączony do Internetu komputer stacjonarny lub laptop znajdujący się w domu podopiecznego. Warunki takiego użytkowania dostępnego sprzętu warto omówić przed wyjazdem, szczególnie w zakresie instalowania dodatkowego oprogramowania.
Przygotowując się do pracy w opiece w Niemczech warto jednak pamiętać, że są także sytuacje, kiedy osoby starsze nie posiadają ani łącza internetowego, ani komputera. Niektóre z rodzin są jednak skłonne zorganizować instalację Internetu w mieszkaniu podopiecznego ze względu na potrzeby opiekunki. W takim przypadku opiekunka powinna zabrać ze sobą swój prywatny laptop. Szczegóły pozostają kwestią indywidualnych ustaleń, w których pomóc może firma delegująca do pracy.
Jeśli rodzina nie chce ponosić dodatkowych kosztów opłacania usług internetowych lub instalacyjnych, z Internetu korzystać możemy za pośrednictwem urządzeń przywiezionych z Polski. Pierwsza opcja to nasz smartfon. Możemy za jego pomocą korzystać z Internetu bezpośrednio na wyświetlaczu komórki albo na komputerze, używając telefonu jako przenośnego routera. Druga opcja to mobilny modem, który podłączamy do naszego komputera/laptopa za pomocą wejścia USB. Obie te możliwości oferują wszystkie polskie sieci komórkowe. Pamiętajmy jednak, że do momentu zniesienia opłat za roaming opiekunka w Niemczech ponosi koszty internetowej transmisji danych wyższe niż te w Polsce. Po 15 czerwca 2017 roku będą takie same.
Wybierając się do pracy w opiece w Niemczech na dłużej lub przy częstych wyjazdach, można także rozważyć skorzystanie z usług niemieckiego operatora. Zakup niemieckiej karty do telefonu (z niemieckim numerem) albo mobilnego modemu internetowego nie stanowi żadnego problemu. Warto jednak w perspektywie zniesienia opłat roamingowych w dniu 15 czerwca br. rozważyć ekonomiczność takiej inwestycji.
Aby nie mnożyć kosztów, związanych z opłatami za Internet mobilny lub instalację łącza w domu podopiecznego, opiekunka w Niemczech korzystać może z bezpłatnych Hot Spotów. Są to miejsca oferujące bezprzewodowy dostęp do Internetu. Hot Spoty najczęściej spotkać można w miejscach publicznych. Np. na rynkach miast i miasteczek, dworcach, kawiarniach i pubach. Aby ich użyć wystarczy dysponować urządzeniem z wbudowana kartą lub modemem Wi-Fi. Mają go wszystkie smartfony i przenośne komputery. W miejscach publicznych rozglądajmy się więc za znakiem Hot Spot lub Wi-Fi. Następnie ogólnodostępną sieć odszukajmy na naszym komputerze i zalogujmy się. Najczęściej do logowania nie potrzebujemy hasła. Jeśli pojawia się komunikat, że należy podać hasło, należy poprosić o nie pracownika miejsca, w którym się znajdujemy, np. kelnerkę w restauracji.
Kiedy mamy już dostęp do Internetu wykorzystywać możemy szereg innych niż poczta elektroniczna, darmowych programów służących komunikacji na odległość. Przykładowe, choć zdecydowanie nie wszystkie, wymieniamy poniżej.
Pierwszym z nich jest Skype. Ten program umożliwia kontakt z innym jego użytkownikiem za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, video konferencji oraz za pomocą czatu. Aby korzystać z rozmów audio oraz video, do komputera musi być podłączona kamera z mikrofonem lub słuchawki z mikrofonem. Od pewnego czasu Skype współpracuje z Facebook’iem. Dzięki temu w specjalnej zakładce można przeglądać wpisy naszych znajomych, jakie pojawiają się na ich tablicach.
Jeśli opiekunka w Niemczech będzie miała dostęp do Internetu, ale z wolniejszym łączem (można to rozpoznać po dłuższym okresie oczekiwania na wczytanie się strony, jakość rozmów audio i video), zaleca się zrezygnowanie z konferencji video przy każdym połączeniu. Zmniejsza się wtedy ilość wysyłanych i otrzymywanych informacji, dzięki czemu można uniknąć zakłóceń i braku synchronizacji w rozmowie. Płynna rozmowa audio umożliwia kontakt z bliskimi osobami i to jest najważniejsze.
Drugi popularny komunikator to Gadu-Gadu, który umożliwia rozmowę z innymi użytkownikami również za pomocą czatu, rozmów audio i video. W ostatnich latach program ten zyskał wiele ciekawych opcji, dzięki czemu nie ma konieczności pisania podczas „rozmów na czacie” z naszymi bliskimi. Aby korzystać z rozmów audio oraz video, do komputera musi być podłączona kamera z mikrofonem lub słuchawki z mikrofonem. Podobnie jak w przypadku Skype – jakość płynności rozmów i obrazu zależna jest w dużym stopniu od szybkości łącza internetowego. Aby uzyskać korzystniejsze połączenie, opiekunka w Niemczech powinna wybrać rozmowę audio bez widoku z kamery. Jakość samego obrazu uzależniona jest o parametrów kamery oraz ustawień programu.
Osobna kategoria narzędzi komunikacji elektronicznej to bardzo popularne portale społecznościowe, w tym przede wszystkim Facebook i Nasza Klasa. Jak one działają, chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba. Dość powiedzieć, że pozwalają na niemal każdy rodzaj kontaktu z bliższymi i dalszymi znajomymi czy rodziną.
Wśród osób pracujących w Niemczech dużą popularnością cieszy się także instalowana na smartfonie aplikacja WhatsApp. Korzystanie z niej nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych opłat, poza standardową stawką naliczaną za internetową transmisję danych. WhatsApp ma cztery podstawowe funkcje. Pozwala na: wysyłanie wiadomości tekstowych, korzystanie z grupowego czatu, prowadzenie rozmów głosowych i wideo. Dodatkowo za jego pomocą można przesyłać zdjęcia i filmy.
Ważne! Przed wyjazdem do opieki w Niemczech opiekunka osób starszych powinna zapisać sobie wszystkie swoje dane potrzebne do logowania się w serwisach społecznościowych (Facebook, Nasza Klasa, prywatna poczta) i komunikatorach (Skype, Gadu-Gadu), z których chciałaby korzystać w Niemczech. Są to loginy oraz hasła, które podaliśmy przy tworzeniu konta.
Wyjeżdżając do pracy w opiece w Niemczech zdarzyć może się także – choć w dzisiejszych czasach jest to sytuacja coraz rzadsza – że trafimy do takiej miejscowości lub jej części, w której występują problemy zarówno z zasięgiem sieci komórkowych, jak i możliwością przyłączenia Internetu. Dotyczyć może to zwłaszcza niewielkich miasteczek położonych na terenach górzystych. W takiej sytuacji komunikacja przez telefon komórkowy lub globalną sieć nastręczać może pewnych trudności (słaba jakość, wolny transfer, przerywanie rozmów) lub być wręcz niemożliwa. Najlepiej wykorzystywać wtedy stary dobry telefon stacjonarny, który zapewne dostępny będzie w domu podopiecznego.
Oczywiście nie możemy dzwonić dowolnie często i dowolnie długo. Zasady użytkowania telefonu warto wcześniej omówić z rodziną podopiecznego, żeby później uniknąć niepotrzebnych oskarżeń o zbyt wysokie koszty naszych rozmów. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalne karty telefoniczne. Pozwalają one na prowadzenie tańszych rozmów z osobami pozostającymi w Polsce. Karty takie kupić można na przykład na poczcie lub w kiosku. Zdarza się, że rodzina podopiecznego sama zapewnia je opiekunce.
Karty telefoniczne wykorzystywane podczas rozmów za pośrednictwem telefonów stacjonarnych – choć wydawać by się mogło, że one same coraz bardziej odchodzą do lamusa – mogą być dobrym rozwiązaniem także dla opiekunek, które nie obserwują żadnych zakłóceń w funkcjonowaniu sieci komórkowych lub Internetu. Najlepszą dla nas usługę wybierzemy poprzez proste porównanie cen.
Bez względu na to, jaki sposób kontaktów z bliskimi opiekunka w Niemczech wybierze, musi pamiętać o kilku zasadach. Najważniejszej z nich to taka, że opiekunka wyjeżdża do pracy, w związku z czym można co najwyżej oczekiwać, że w czasie wolnym będzie korzystała z Internetu w celach prywatnych, tak samo, jakby pracowała w Polsce. Warto przypomnieć o tym rodzinie i przyjaciołom, aby nie oczekiwali ciągłego pozostawania „on-line”.
Warunki komunikacji z osobami z Polski warto uzgodnić jeszcze przed wyjazdem (szczególnie w zakresie tego, czy w domu podopiecznego jest Internet i komputer, z którego opiekunka będzie mogła korzystać) lub bezpośrednio po przyjeździe. W pierwszym przypadku opiekunka powinna ustalić z rodziną, kiedy oraz jak długo może używać ich komputera do prywatnych celów. Pozwoli to na uniknięcie możliwych sporów. Opiekunka przed wyjazdem do Niemiec powinna zastanowić się, za pomocą jakich programów będzie komunikowała się ze swoją rodziną lub przyjaciółmi, a następnie uzyskać pozwolenie na ich zainstalowanie.
Jagoda Wawrzynowicz
Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.