Praca dla opiekunek w Niemczech blisko granicy

Bliska odległość domu w przypadku podjęcia pracy za granicą jest dla wielu opiekunek istotnym kryterium przy poszukiwaniu miejsca pracy. Podpowiadamy, w których przygranicznych miejscowościach znajdziesz największą liczbę ofert pracy. Przekonaj się, że praca za granicą może wiązać się z licznymi korzyściami, jednak nie zawsze powinny być one głównymi kryteriami przy poszukiwaniu pracy w niemieckiej opiece.

Opiekunka w Niemczech blisko granicy

Zainteresowanie ofertami pracy w miejscowościach przygranicznych nie jest z naszego punktu widzenia (czyli firmy opiekuńczej) żadną nowością. Tego typu oferty od zawsze cieszyły się ogromną popularnością. I trudno się temu dziwić. Dla wielu opiekunek, zwłaszcza tych mieszkających bardzo blisko granicy, taka opcja jest wyjątkowo wygodna. Mogą korzystać ze wszystkich udogodnień związanych z podjęciem pracy w Niemczech, a jednocześnie powrót do domu jest bardzo szybki i wygodny.

Najczęściej wymieniane korzyści związane z podjęciem pracy blisko granicy:

  • Szybki dojazd na miejsce pracy – wybierając miasto położone blisko granicy, wiele opiekunów decyduje się dojechać na miejsce pracy własnym samochodem. Względnie krótka trasa i poczucie samodzielności, które daje samochód, to duże atuty wyboru miejsca pracy położonego blisko granicy.
  • Szybki powrót do domu – ta opcja jest szczególnie istotna, jeśli mamy z tyłu głowy konieczność szybszego zjazdu do domu (spowodowana głównie pogarszającym się stanem zdrowia bliskiego członka rodziny).
  • Podobieństwo kulturowe – im bliższe położenie granicy, tym mniejsze różnice kulturowe. Oczywiście nie jest to bezwzględnie obowiązująca zasada, jednak tendencja ta jest zauważalna. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie dwumiast, które pomimo iż leżą po przeciwległych stronach granicy, mogą pochwalić się wspólnymi tradycjami i powiązaniami.

Oczywiście określenie „blisko granicy” jest dość względne. Dla niektórych „blisko” będzie oznaczało kilkadziesiąt kilometrów. Jednak mając na uwadze bardzo duże terytorium Polski i Niemiec, odległości rzędu 200-300 km pomiędzy miejscem pracy a miejscem zamieszkania, także nazwiemy bliską odległością. Punktem wyjścia do oceny odległości będzie zawsze miejsce zamieszkania opiekunki w Polsce. Dla osób z okolic Legnicy bardzo atrakcyjnym miejscem pracy będzie Drezno. Z kolei mieszkańcy północnych miejscowości takich jak Kołobrzeg, czy Stargard będą raczej poszukiwali pracy w kraju związkowym Meklemburgia Pomorze Przednie lub w Brandenburgia.

 

granica polsko-niemiecka
Ofert pracy blisko granicy najczęściej poszukują opiekunki z miejscowości przygranicznych

Najpopularniejsze niemieckie miasta blisko granicy

Każda opiekunka ma własne preferencje dotyczące docelowego miejsca pracy. Niektórzy decydują się na podjęcie pracy w dużych miastach, do których łatwo dotrzeć pociągiem lub autokarem bezpośrednio z Polski. Nie przeszkadzają im korki, tłumy ludzi, duża liczba turystów i miasto tętniące życiem cały dzień (często także i całą noc). Duże miasta są też atrakcyjniejsze dla kandydatów, którzy szukają miejsca na pierwszy wyjazd. Podjęcie pracy w aglomeracjach miejskich wydaje się zarówno łatwiejsze ze względu na lepiej rozwinięty rynek pracy, jak i atrakcyjniejsze ze względu na większą dostępność usług rekreacyjnych, turystycznych i służby zdrowia.

 

Osoby, które poszukują ofert pracy w dużych aglomeracjach miejskich blisko granicy, mają spory wybór. Do najpopularniejszych miast zaliczymy:

  • Berlin – stolica Niemiec i najludniejsze miasto UE. Liczba mieszkańców na poziomie ok. 3,8 mln osób czyni z Berlina globalną metropolię. Doskonale skomunikowany transportem kolejowym, lotniczym i drogowym zarówno w skali samych Niemiec, jak i całej Europy. Jeden z najważniejszych w Europie ośrodków naukowych, kulturalnych, artystycznych i gospodarczych. Dynamicznie rozwijający się rynek pracy otwarty na pracowników z zagranicy, to także znak rozpoznawczy Berlina. Możemy tutaj poszukiwać pracy niemal w każdej branży. Przeczytaj więcej informacji na temat lokalnego rynku pracy, jeśli szukasz pracy jako opiekunka osób starszych w Berlinie
  • Drezno – znajduje się tutaj bardzo nowoczesny i dynamiczny rynek pracy atrakcyjny dla ludzi w każdym wieku. Drezno uznawane jest za jedno z najlepszych niemieckich miast do życia. Na jego korzyść przemawiają liczne strefy zielone, bezpieczne warunki życia, a także świetnie rozwinięta komunikacja. Rozważasz podjęcie pracy w Dreźnie? Przeczytaj więcej w naszym artykule: Praca dla opiekunek w Dreźnie.
  • Lipsk – ze względu na korzystną sytuację demograficzną, Lipsk uznaje się za jedno z najmłodszych miast niemieckich. Piękna architektura miasta, w połączeniu z dużą liczbą atrakcji turystycznych, a także bliskie położenie od polskiej granicy (ok. 230 km do Zgorzelca) zachęca wiele polskich opiekunek do poszukiwania tutaj pracy. Interesuje Cię praca dla opiekunek w Lipsku? Skontaktuj się z nami.

Plusy i minusy pracy w dużym i małym mieście

Doświadczone opiekunki, dużo bardziej cenią sobie wygodne warunki szteli –  spokój i komfort niewielkich miasteczek, w których wszystko zlokalizowane jest na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Wiele z nich może pochwalić się urokliwą zabudową otoczoną strefami zielonymi, w których można wypocząć podczas nawet krótkiego spaceru. Życie w niewielkich miejscowościach płynie wolniej i spokojniej. Oczywiście nie jest to regułą, ale często jednak rodziny i znajomi mają więcej czasu na odwiedziny podopiecznego. Tutaj częściej zdarza się, by podczas spaceru podopiecznego zatrzymał sąsiad lub znajomy i zapytał o samopoczucie. W dużych miastach życie jest dużo szybsze, ale też bardziej anonimowe. Praca w opiece jest bardzo wymagająca i stresująca. Jeśli więc cenimy sobie spokój, a podczas wyjazdu chcielibyśmy mieć chwilę na odpoczynek i relaks, warto wybrać urokliwie położone niewielkie miasteczka, w których nie będziemy odczuwać ciągłego pośpiechu i stresu.

 

Niemniej jednak duża grupa opiekunów zdecydowanie najlepiej czuje się w wielkim mieście. Praca w dużych niemieckich miastach położonych blisko granicy z Polską ma wiele zalet. Wszystkie te miasta są bardzo dobrze skomunikowane z polskimi większymi ośrodkami miejskimi. Łatwa dostępność dużej liczby sklepów, atrakcji turystycznych oraz gęsta komunikacja publiczna, to kolejne z atutów. Trudno jest więc jednoznacznie wskazać, które oferty pracy są atrakcyjniejsze. Każda opiekunka powinna kierować się własnymi predyspozycjami przy wyborze ofert pracy.

Dwumiasta polsko-niemieckie

Mówiąc o miastach znajdujących się blisko granicy, nie sposób nie wymieć koncepcji tzw. dwumiast. Tutaj najlepiej można zrealizować koncepcję pracy przygranicznej. Dwumiasta łączy wspólna historia, jednak podziały granic wymusiły utworzenie dwóch osobnych miast. Współcześnie dwumiasta bardzo pielęgnują koncepcję integracji i często sięgają do wspólnych korzeni. Wspólne inicjatywy integrują mieszkańców przygranicznych miejscowości oraz pozwalają na kultywowanie wspólnych tradycji. Jeśli szukamy pracy w przygranicznych miejscowościach, nasza uwaga powinna skupić się na tych niemieckich miastach:

  • Gorlitz – bliźniacze miasto polskiego Zgorzelca. Położone jest w kraju związkowym Saksonia i słynie z doskonale zachowanych zabytków historycznych wszystkich epok. Ze względu na bardzo mocno postępujące zjawisko starzenia się społeczeństwa, włodarze dokładają wielu starań, aby zachęcić obcokrajowców do osiedlania się w Gorlitz. Przeczytaj więcej na temat pracy dla opiekunek w Gorlitz.
  • Frankfurt nad Odrą – przygraniczny sąsiad polskich Słubic. W ostatnich latach Frankfurt nad Odrą (nie mylić z Frankfurtem nad Menem) także zmaga się z problemem wyludniania. Jego wizytówką jest piękny, zielony krajobraz, pełen parków i ogrodów.
  • Guben – położony na lewym brzegu Nysy Łużyckiej tworzy wspólną aglomerację z polskim Gubinem. Te niewielkie, kilkunastotysięczne miasto w przeszłości słynęło z produkcji kapeluszy. Niemiecka część dwumiasta ma charakter bardziej przemysłowy, chociaż turyści znajdą tutaj także ciekawe atrakcje.  
  • Ostseebad Heringsdorf – miasto położone na wyspie Uznam podejmuje liczne inicjatywy z sąsiadującym Świnoujściem. I choć jego historia nierozerwalnie wiąże się z tradycjami rybackimi, dzisiaj to niewielki kurort turystyczny z charakterystyczną ścieżką w koronach drzew.

Dla mieszkańców dwumiast praca za granicą bywa codziennością. Wielu z nich często dziennie przekracza granice dwukrotnie – w drodze do pracy i do domu. Takich pracowników nazywa się w Niemczech Grenzgänger lub Grenzpendler. Czy możliwe jest podjęcia pracy w tym trybie w niemieckiej opiece? To zależy. Jeśli mówimy o zmianowym 12-godzinnym trybie pracy, jaki obowiązuje w domach opiekuńczych lub szpitalach, wówczas jest taka możliwość. Pamiętajmy jednak, że aby pracować w niemieckim szpitalu lub zakładzie opiekuńczym musimy dysponować odpowiednimi certyfikatami, które potwierdzają nasze kwalifikacje w zawodzie Altenpflegerin. Większość opiekunek, która decyduje się na wyjazdy do pracy do Niemiec, podejmuje pracę, którą określimy jako Haushaltshilfe für pflegebedürftigen Person. Tego typu praca w niemieckiej opiece domowej to praca z zamieszkaniem w domu seniora. Oznacza to, że nie będziemy mieli możliwości, aby codziennie przekraczać granicę i wracać do domu. Ze względu na niesamodzielność seniora, obecność opiekuna potrzebna jest w różnych momentach w ciągu doby. Wykonywania określonych czynności pielęgnacyjnych czy higienicznych nie jesteśmy w stanie ograniczyć do godzin 8.00-16.00. Dlatego też zamieszkanie w domu z seniorem jest niejako wpisane w specyfikę tej pracy. Nawet jeśli podejmiemy pracę bardzo blisko granicy i do swojego domu będziemy mieli mniej niż 30 km, to nie będziemy mieli możliwości codziennego powrotu.

 

Wiele osób poszukujących pracy blisko granicy liczy także na pracę w opiece w polskiej rodzinie. Rzeczywiście prawdopodobieństwo trafienia na seniora pochodzącego z polski jest dużo większe w przygranicznych miejscowościach aniżeli w tych położonych głębiej w Niemczech. Kolejnym z powodów większego zainteresowania tymi ofertami może być przekonanie o braku konieczności posiadania dobrej znajomości języka niemieckiego. I o ile rzeczywiście w niektórych przygranicznych, niemieckich miejscowościach możemy często usłyszeć język polski w sklepach, czy na ulicy, o tyle trudno oczekiwać, aby w pracy z seniorem w Niemczech język niemiecki nie był wymagany. Wspominaliśmy już o tym wielokrotnie, że praca w opiece bez języka, jest niemal niemożliwa. Nikt nie wymaga od nas płynnej komunikacji. Jednak znajomość podstawowych zwrotów w języku niemieckim może się okazać wręcz niezbędna w takich sytuacjach jak wizyta w aptece, u lekarza lub na poczcie. Do zadań opiekunki może należeć także odebranie telefonu lub otwarcie drzwi osobom, które odwiedziły seniora. Trudno jest się porozumieć w takiej sytuacji, jeśli nie znamy najbardziej podstawowych zwrotów językowych. 

 

Poszukiwanie pracy blisko granicy ma wiele zalet, jednak jeśli zależy nam na znalezieniu atrakcyjnej oferty pracy idealnie dopasowanej do naszych potrzeb, nie ograniczajmy się wyłącznie do ofert przygranicznych. Tak naprawdę odległość od domu odgrywa drugoplanową rolę, mając na uwadze specyfikę pracy w niemieckiej opiece domowej. Zwłaszcza jeśli planujemy dłuższą dwu- lub trzymiesięczną sztelę. Dojazd do miejsca pracy i powrót do domu to zaledwie dwa dni, podczas których odległość ma znaczenie. Może się okazać, że bardzo atrakcyjne oferty pracy będą na nas czekały po zachodniej stronie Niemiec. Wcześniejsze zaplanowanie dojazdu i powrotu uwzględniającego tanie loty, przejazd pociągiem lub autokarem może sprawić, że komunikacja będzie bardzo wygodna i niedroga.

 

Warto także mieć na uwadze fakt, że obszary graniczące z Polską to dawne Niemcy Wschodnie. I pomimo, iż minęło już ponad 30 lat od zjednoczenia Niemiec, w dalszym ciągu możemy zaobserwować różnice w rozwoju gospodarczym dawnego RND i RFN. Największą dynamikę rozwoju notuje w ostatnich latach Berlin. Jednak PKB zachodnich regionów jest wyższe średnio nawet o 22%, w stosunku do PKB regionów wschodnich. Współcześnie nadal widoczne są różnice w zarobkach, a także w liczbie ofert pracy. Dlatego jeżeli zależy nam możliwości wyboru spośród większej liczby atrakcyjnych ogłoszeń, nie powinniśmy ograniczać się jedynie do obszarów graniczących z Polską.  

 

Jeśli mamy do wyboru atrakcyjną ofertę pracy z wysokim wynagrodzeniem i komfortowymi warunkami pracy, ale zlokalizowaną dalej od naszego miejsca zamieszkania, to warto się na nią zdecydować. Korzyści wynikające z wyboru takiej oferty z pewnością przeważają nad jedynym minusem, jakim jest nieco dłuższy dojazd i powrót.

 

Praca w Niemczech blisko granicy – czy warto?

Pamiętajmy, że wybór oferty blisko granicy ma swoje zalety. Jednak nawet podejmując pracę w mieście sąsiadującym bezpośrednio z Polską, nie będziemy mogli korzystać z możliwości codziennego powrotu do domu. Dlatego nie ograniczajmy naszych poszukiwań, tylko i wyłącznie do przygranicznych miejscowości, ponieważ możemy nie zauważyć wielu bardzo atrakcyjnych i ciekawych ofert zlokalizowanych w innych częściach Niemiec. Nie wiesz, jaką ofertę pracy wybrać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci wybór oferty, która dopasowana jest do Twoich oczekiwań. Z przyjemnością pomożemy także w organizacji transportu w obie strony, uwzględniając wszystkie Twoje preferencje.  

 

 

Zdjęcie autora artykułu - Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

Zobacz również: