Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech

W dzisiejszych czasach pracy można poszukiwać na wiele różnych sposobów – od zdalnych w Internecie, po tradycyjne przez biura pośrednictwa pracy. Wśród setek codziennie publikowanych ogłoszeń, niestety zdarzają się również i te nieuczciwe. Jednym ze sposobów uchronienia się przed podjęciem zatrudnienia u nierzetelnego pracodawcy, jest zgłoszenie się do doświadczonej firmy pośredniczącej pracę.

 

Poszukując pracy samodzielnie, warto dokładnie przyglądać się ogłoszeniom. Szczególnie tym, które oferują bardzo wysoką zapłatę i wręcz luksusowe warunki zakwaterowania. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, na co zwrócić uwagę w ofertach pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech, by znaleźć uczciwe zatrudnienie z jasno określonymi warunkami.

 

Czy można znaleźć uczciwą ofertę pracy w niemieckiej opiece?

Czy zdarzają się sytuacje, że opiekunowie, którzy szukają samodzielnie pracy w niemieckiej opiece, są zadowoleni, a sama oferta w pełni odpowiada rzeczywistości? Oczywiście, że tak! Nie istnieje żadna reguła, która mówiłaby o tym, że szukanie pracy na własną rękę przynosi wyłącznie zmartwienia i porażki.

 

Szukanie pracy bez pośredników niesie jednak ogromne ryzyko natrafienia na nieuczciwe ogłoszenia. W wyidealizowane treści oferty, z ponadprzeciętnie wysokimi zarobkami najczęściej wierzą osoby niedoświadczone i szukające pracy za granicą po raz pierwszy. Doświadczone opiekunki, szczególnie te, które w przeszłości natknęły się na niesłownych pracodawców, są mocno wyczulone na obietnice stawiane w ogłoszeniach i podchodzą do nich z odpowiednim dystansem. Zazwyczaj same potrafią wytypować podejrzane oferty.

 

Znając realia, chcąc pomóc rodaczkom i rodakom w szukaniu zagranicznego zatrudnienia, powstaliśmy my – firma opiekuńcza, która dba o to, by oferty pracy skierowane do polskich opiekunek w Niemczech były atrakcyjne i czytelne, a przede wszystkim uczciwe. Dbamy o wysoki standard obsługi naszych współpracowników. Zapewniamy legalne zatrudnienie, ubezpieczenie i opłacanie wymaganych składek. Jesteśmy bezpośrednim pracodawcą, więc odpowiadamy za wszystkie kwestie związane z zatrudnieniem.

 

Z myślą o osobach stawiających w branży swoje pierwsze kroki, a także bardziej doświadczonych opiekunkach, które miały nieprzyjemność trafić na nieuczciwego pracodawcę, przygotowaliśmy poradnik. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty ogłoszeń o pracę w niemieckiej opiece. I choć stuprocentowej pewności nie damy, że tak skonstruowane oferty będą w pełni uczciwe, to zachęcamy do tego, by każde znalezione w sieci ogłoszenie przeanalizować co najmniej w takim zakresie.

 

Kobieta szukająca pracy przez internet
Jak znaleźć uczciwą ofertę pracy w niemieckiej opiece? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu zleceń

 

Uczciwa oferta pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech – na co zwracać uwagę?

Ogłoszenia o pracę z reguły konstruowane są w podobny sposób. W niektórych branżach są bardziej rozbudowane, w innych mniej. Oczywiście na uczciwość oferty nie zawsze wpływa długość ogłoszenia i forma, jednak im więcej ktoś włożył pracy w przygotowanie opisu stanowiska, podopiecznego i preferowanego kandydata, tym większe prawdopodobieństwo, że zlecenie jest wiarygodne. W naszych ogłoszeniach o pracę wskazujemy także na możliwe niedogodności związane z opieką nad seniorem, o których dowiadujemy się podczas rozmowy z rodziną podopiecznego. Cenne źródło wiedzy stanowią dla nas opiekunki, które dzielą się z nami informacjami, na temat przebiegu samej szteli.

 

Dlaczego nie ukrywamy “niewygodnych” informacji na temat pracy z konkretnym podopiecznym? Ponieważ chcemy, aby każdy z opiekunów wybrał dane miejsce pracy w pełni świadomie. Nie ukrywamy informacji, że konieczna jest siła fizyczna, bo podopieczny wymaga pomocy we wstawaniu. A jeśli wiemy, że senior ma wyjątkowo “trudny” charakter i potrzebny jest opiekun z dużą cierpliwością lub potrafiący “zdyscyplinować” seniora - także o tym piszemy. Duże zapotrzebowanie na opiekunów sprawia, że każdy z pewnością znajdzie pracę, w której dobrze się odnajdzie. A ukrywanie tego typu informacji wcale nie działa na korzyść agencji. Jeśli bowiem po kilku dniach opiekunka stwierdzi, że nie będzie w stanie dokończyć zlecenia, wówczas wszystkie strony umowy mogą na tym stracić. Dodatkowo dochodzi frustracja, zniechęcenie, które najmniej potrzebne są w tak wymagającej pracy, jaką jest opieka nad seniorem.

 

Wieloletnie doświadczenie na rynku pracy wśród opiekunów osób starszych pozwala nam wysnuć tezę, że każde ogłoszenie dot. zatrudnienia w zagranicznej opiece powinno zawierać co najmniej następujące informacje:

  • Miejsce i czas pracy

Precyzyjne określenie miejsca pracy to bardzo ważny element warunkujący często przyjęcie bądź odrzucenie zlecenia. Opiekunowie wyjeżdżający do pracy w Niemczech zazwyczaj cenią sobie miejscowości, z których łatwo dostać się na lotnisko lub dworzec oferujący wygodne połączenia z Polską. Często istotna jest także bliskość sklepów czy miejsc kultu religijnego.

 

W ogłoszeniu nie powinno zabraknąć dokładnej nazwy miejscowości, a w przypadku mniejszych miasteczek należy zaznaczyć odległość do najbliższego dużego ośrodka komunikacyjnego lub usługowego. Wskazanie można uzupełnić krótkim opisem określającym specyfikę danego miasta.

 

Niemniej ważny jest czas wykonywania zlecenia. Tu należy spodziewać się precyzyjnych dat, z dokładnością co do dnia. Niektóre zlecenia dotyczą bowiem kilkudniowej pracy, a inne kilkumiesięcznej.

 

  • Wynagrodzenie i forma zatrudnienia

Dla wielu osób szukających zatrudnienia to właśnie kwestie finansowe są najważniejszą częścią ogłoszenia o pracę. Nic dziwnego, bo przecież pracujemy właśnie po to, by zarabiać pieniądze. Wybierając opcję pracy za granicą, warto dokładnie przyjrzeć się tej części ogłoszenia. Podejrzane powinno być bardzo wysokie wynagrodzenie, które w żaden sposób nie jest adekwatne do realiów. Nieuczciwi pracodawcy często oferują przysłowiowe „gruszki na wierzbie”, chcąc ściągnąć do pracy osoby z zagranicy. Należy zwrócić również uwagę na to, czy podana kwota wyrażona jest w skali brutto, czy netto. Brak takiej informacji może skutkować znacznym pomniejszeniem wypłaty po odtrąceniu wymaganych podatków i składek. Jeśli więc w interesującym ogłoszeniu nie jest jasno sprecyzowane czy kwota jest „na rękę” czy też nie, zawsze warto o to dopytać jeszcze przed podpisaniem umowy.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy dane wynagrodzenie podane jest za cały okres zlecenia, czy jest to wynagrodzenie miesięczne. Niektóre ogłoszenia kuszą wysokim zarobkiem np. “Wynagrodzenie 2200 euro na rękę!”, ale może się okazać, że 2200 euro to wynagrodzenie za cały 2-miesięczny kontrakt. A to oznacza, że wynagrodzenie miesięczne wynosi już tylko 1100 Euro.

 

Coraz popularniejszą formą zatrudnienia w Niemczech jest tzw. Gewerbe, czyli praca na własny rachunek. Największą korzyścią jest niewątpliwie dużo wyższe wynagrodzenie niż w przypadku pracy na zlecenie, a także większa samodzielność. Warto rozważyć więc pracę na Gewerbe w niemieckiej opiece, tym bardziej że można w dalszym ciągu liczyć na bardzo duże wsparcie ze strony naszej firmy zarówno na etapie wyboru ofert, ustalaniu warunków pracy z danym podopiecznym oraz zakładania własnej działalności, co robimy w ramach naszych kontraktów z klientami.

 

  • Stan podopiecznego

Pracodawca powinien dokładnie i szczegółowo opisać stan zdrowia podopiecznego. Zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Uczciwie jest określić w tej części, czy senior wykonuje samodzielnie podstawowe czynności higieniczne, czy wstaje/siada/chodzi bez pomocy innych, jak radzi sobie z jedzeniem, czy potrafi się ubrać. Istotna jest również informacja, w jakiej aktualnie kondycji psychicznej jest potencjalny podopieczny – czy dobrze się komunikuje, łatwo nawiązuje więzi, czy lubi rozmawiać, jak reaguje na nowe sytuacje itd.

 

Dlaczego trzeba zwracać na to uwagę? Niekiedy pod opisem pozornie lekkiej i niezbyt wymagającej pracy z seniorem w bardzo dobrej kondycji, kryją się zupełnie inne warunki. Zdarza się, że opiekunka zainteresowana zleceniem podpisuje umowę, a po przyjechaniu na miejsce pracy okazuje się, że podopieczny wymaga kompleksowej opieki, ponieważ ze względu na swój stan nie może wykonać podstawowych czynności, ani samodzielnie się poruszać. Oczywiście w takich przypadkach początkowe wynagrodzenie często nie jest adekwatne do faktycznych obowiązków na miejscu. Jednak opiekunka zgodziła się na nie, podpisując umowę...

 

Opiekunka pomagająca wstać z wózka seniorowi
Senior wymaga dźwigania, pomocy przy chodzeniu i podstawowych czynnościach? Takie informacje powinny znaleźć się w ofercie

 

Takich sytuacji można uniknąć dzięki współpracy z profesjonalną firmą opiekuńczą. Na naszym przykładzie możemy powiedzieć, że rodziny/seniorzy, których dotyczą publikowane w naszym serwisie oferty, są rzetelnie weryfikowani jeszcze przed przyjęciem zlecenia. Dokładamy wszelkich starań, aby współpracujący z nami opiekunowie, zastali na miejscu takie warunki, jakie zostały opisane w ogłoszeniu. Oczywiście nie mamy też w 100% wpływu na wszystko, co się dzieje dookoła. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których już w trakcie pobytu opiekunki na miejscu, stan zdrowia podopiecznego ulegnie pogorszeniu, czy to na skutek kontuzji, upadku, czy postępu choroby. Taka jest specyfika pracy w opiece. Jednak czytając ogłoszenia pracy publikowane w serwisie CareWork, nikt nie może mieć wątpliwości, że bardzo dokładnie rozeznajemy informacje na temat kondycji fizycznej i wymagań podopiecznego na etapie poszukiwania odpowiedniego opiekuna.

 

  • Zakwaterowanie

Praca za granicą wiąże się automatycznie ze zmianą miejsca zamieszkania. Kwestie zakwaterowania są więc niezwykle ważne. Charakterystyka powinna zawierać nie tylko dokładny opis mieszkania, domu lub pokoju, ale także informacje dot. udogodnień dla opiekunki, ale także i samego seniora (np. brak progów/schodów). Warto zaznaczyć ewentualny dostęp do telewizji, Internetu czy prywatnej łazienki.

 

  • Wymagania względem kandydatów

W tej sekcji może być określana oczekiwana płeć opiekuna (przykładowo, niektórzy panowie mogą krępować się przy kobiecie opiekunce i preferują męskiego opiekuna), wymagany stosunek do palenia papierosów, a nawet kondycja fizyczna (szczególnie w przypadku seniorów wymagających stałego podnoszenia).

 

Zdarza się także, że zleceniodawca oczekuje od kandydata ważnego prawa jazdy. Będą to przede wszystkim przypadki, gdy senior wymaga regularnych wizyt u lekarza i trzeba go na nie zawieźć. Prawo jazdy wymagane jest także często, gdy dom seniora znajduje się w dalszej odległości od sklepów, apteki czy poczty i konieczne jest podjechanie do innego miasta. Bywa także, że podopieczny po prostu bardzo lubi wycieczki, a jego stan zdrowia wciąż pozwala mu na nieco dalsze podróże - jednak tylko w charakterze pasażera.

 

  • Dodatkowe informacje o podopiecznym

Poza stanem zdrowia podopiecznego istotne są również informacje określające jego osobiste preferencje. Opiekunowie powinni znać najważniejsze przyzwyczajenia, pasje i ulubione sposoby spędzania czasu seniora. W tej części także często wymieniane są wskazówki dotyczące samej komunikacji z osobą starszą oraz rzeczy lub zachowania, których ona nie akceptuje.

 

  • Benefity

Niektórzy pracodawcy zapewniają opiekunom dodatkowe bonusy. Najczęściej są to premie (zarówno finansowe, jak i rzeczowe), kursy językowe, szkolenia lub materiały pomocnicze.

 

Jak ominąć nieuczciwe oferty pracy w zagranicznej opiece?

Niestety, podobnie jak w wielu innych branżach, także i w opiece zdarzają się przekłamane ogłoszenia. I nie dotyczy to wyłącznie kwestii finansowych, ale również zakresu obowiązków, warunków zakwaterowania, czy gospodarowania czasem wolnym.

 

Z racji tego, że niemieckie społeczeństwo (podobnie zresztą jak większość europejskich) zmaga się z problemem starzenia się, wciąż bardzo poszukiwani są opiekunowie osób starszych. Branża ta jest zdecydowanie bardziej doceniana na zachodzie niż u nas, dlatego też wiele opiekunek decyduje się właśnie na wyjazd do pracy za zachodnią granicę. Ogłoszenia kuszą wysokimi zarobkami, znakomitymi warunkami pracy i zamieszkania. Nierzadko na miejscu okazuje się, że rzeczywistość nie pokrywa się z tym, co przedstawione zostało w ogłoszeniu.

 

Właśnie dlatego, warto skorzystać z doświadczonej firmy, która publikuje wyłącznie sprawdzone oferty pochodzące od zweryfikowanych pracodawców. Jako CareWork dbamy o to, by nasze oferty pracy były rzetelne i w pełni oddawały stan faktyczny. Nie ukrywamy niewygodnych faktów (np. tego, że podopieczny jest nałogowym palaczem lub wymaga wstawania w nocy), dbamy, by ogłoszenia dokładnie określały zakres obowiązków, opisywały precyzyjnie kondycję podopiecznego oraz zasady zakwaterowania.

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników - co ryzykujesz?

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników - co ryzykujesz?

Zdecydowałeś/aś się już na pracę w Niemczech w opiece, ale zastanawiasz się, czy warto szukać zatrudnienia na własną rękę? Przedstawiamy, jakie zagrożenia mogą czekać na opiekunki, które zdecydują się na podjęcie zatrudnienia bez pośredników.

Wsparcie opiekunki przez firmę

Wsparcie opiekunki przez firmę

O tym, jak ważne jest wsparcie podczas wyjazdów do pracy w zagranicznej opiece, przekonał się chyba każdy, kto choć raz zdecydował się na takie zlecenie. Warto wiedzieć, że podejmując współpracę ze sprawdzoną agencją lub firmą opiekuńczą, zyskujemy nie tylko gwarancję legalności pracy czy...

Problemy w opiece? Jak uniknąć współpracy z nieuczciwą firmą?

Problemy w opiece? Jak uniknąć współpracy z nieuczciwą firmą?

Wczoraj (tj. 26 listopada) wszystkie niemieckie media obiegła informacja o największej w historii niemieckiego Urzędu Celnego (Der Zoll) akcji przeciwko nierzetelnym firmom opiekuńczym. Szczerze? Nareszcie. Całym sercem popieramy walkę z pośrednikami wykorzystującymi ciężko pracujące opiekunki.

Ranking agencji opiekunek w Niemczech

Ranking agencji opiekunek w Niemczech

Chcesz pracować jako opiekunka w Niemczech i zastanawiasz się, czy CareWork to dobry wybór? Sprawdź, jak nasza firma wypada w internetowym rankingu agencji opiekuńczych.