Praca w opiece w Niemczech w Dreźnie

Położona we wschodnich Niemczech stolica Saksonii jest bardzo chętnie odwiedzanym miastem przez Polaków. Drezno oferuje wiele atrakcji dla turystów, ale jest także świetnym miejscem do zamieszkania na stałe. Sprawdź, czy warto wyjechać do pracy w opiece do Drezna.

 

Drezno – bardzo dobre miasto do życia

Liczne niemieckie rankingi wskazują Drezno na jedno z 10 najlepszych miast do życia. Dynamiczny rozwój gospodarki sprawia, że miasto przyciąga atrakcyjnych inwestorów i ma zdolność do tworzenia różnorodnych miejsc pracy. Obecnie dominującymi gałęziami przemysłu są przemysł farmaceutyczny, elektrotechniczny i mechaniczny. Bardzo dobrze rozwinięte są także inne branże gospodarki m.in. biotechnologia, produkcja samochodów, czy turystyka. Warto wspomnieć, że Drezno jest siedzibą wielu państwowych i medycznych ośrodków badawczych.

 

Zdecydowaną większość populacji miasta stanowią Niemcy (91% w 2017 r.). Na dużą atrakcyjność miasta wpływają przystępne ceny zakupu i wynajmu nieruchomości, niższe niż w przypadku innych największych niemieckich miast. Drezno uznawane jest za bezpieczne miejsce do życia.

 

Aż 60% powierzchni miasta stanowią lasy, parki i ogrody. Nie musimy więc obawiać się o brak miejsca do wypoczynku. Możliwość korzystania z tak ogromnej liczby naturalnych przestrzeni stanowi ogromny atut miasta.

 

Praca do opiekunki osoby starszej w Dreźnie

Drezno cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich opiekunek szukających ofert pracy w Niemczech. Jego ogromnym atutem jest bliskie położenie względem polskiej granicy i wygodny dojazd. Drezno to także jedno z największych miast Niemiec, które oferuje ogromną liczbę atrakcji. A to stanowi dodatkową zachętę do podjęcia tu pracy.

 

W porównaniu do innych niemieckich miast Drezno jest bardzo młodym miastem pod kątem średniej wieku populacji. Bardzo dynamicznie rozwijająca się gospodarka i świetnie rozbudowany system edukacji zachęcają młodych ludzi do osiedlania się tutaj. To niewątpliwie kolejny duży atut miasta, który świadczy o jego rozwojowym charakterze.

 

Z punktu widzenia opiekunek osób starszych oznacza to jednak stosunkowo mniejszą liczbę potencjalnych ofert pracy, w porównaniu do miast, które zamieszkuje starzejące się społeczeństwo. Niemniej, jeśli zależy nam na podjęciu pracy właśnie w Dreźnie, z pewnością znajdziemy interesującą nas ofertę. Czasem jednak będziemy musieli wykazać się większą cierpliwością, ponieważ oferty nie pojawiają się aż tak często. Dobrą alternatywą może być wyszukanie ofert w okolicznych miejscowościach. Poszczególne miasta kraju związkowego Saksonii są ze sobą bardzo dobrze skomunikowanie. Więc nawet jeśli nie znajdziemy pracy w samym Dreźnie, nie będzie to większy problem, aby odwiedzić je w czasie naszego pobytu w Niemczech.

 

Wymagania dla opiekunek osób starszych

Opiekunki osób starszych, które chciałyby się podjąć pracy w Dreźnie, powinny spełniać typowe dla tego zawodu kryteria. Zaliczamy do nich m.in.:

  • Znajomość języka niemieckiego – potrzebna jest najczęściej komunikatywna znajomość języka niemieckiego. W przypadku wymagających seniorów, którzy chcieliby spędzać wspólny czas na rozmowach z opiekunką, konieczna będzie przynajmniej dobra znajomość niemieckiego. Z kolei ofert pracy w opiece bez znajomości niemieckiego jest zdecydowanie najmniej, zdarzają się one tylko sporadycznie.
  • Doświadczenie w opiece – nie jest warunkiem koniecznym, by mieć na koncie wcześniejsze wyjazdy do opieki do Niemiec. Jednak mile widziane jest doświadczenie w opiece nad starszym lub schorowanym członkiem rodziny.
  • Otwartość – to bardzo ważna cecha opiekunki, która pozwala z łatwością zaadaptować się do nowych warunków panujących w domu podopiecznego.
  • Komunikatywność – wymagana jest szczególnie w przypadku, gdy podopieczny jest osobą aktywną i chciałby, aby opiekun towarzyszył mu w typowych aktywnościach takich jak spacerowanie czy spotkania w gronie znajomych i rodziny.
  • Empatia – opieka nad osobą starszą to bardzo trudne zajęcie, zwłaszcza gdy podopieczny jest schorowany i towarzyszy mu cierpienie. Wiele chorób wiąże się z bardzo uciążliwymi objawami, takimi jak natręctwo czy utrata pamięci. Brak samodzielności zwłaszcza w kwestiach związanych z higieną osobistą może przysporzyć wielu nieprzyjemności. Dlatego empatia, pokora i cierpliwość to cechy, które bardzo potrzebne są w codziennej pracy opiekuna.

Populacja Drezna

Drezno zamieszkuje obecnie ponad 540 tys. mieszkańców. Liczba ta stawia Drezno dopiero na 13 miejscu, pod kątem liczby ludności w Niemczech. Z drugiej strony porównując powierzchnię miasta, Drezno to czwarte (po Berlinie, Hamburgu i Kolonii) miasto w Niemczech. Oznacza to, że gęstość zaludnienia nie jest duża, a tym samym możemy czuć się w Dreźnie swobodnie, bez obawy o konieczność poruszania się wśród tłumu ludzi.

Średnia wieku mieszkańców Drezna to zaledwie 43 lata. Jest to bardzo niska średnia na tle większości miast niemieckich, w których proces starzenia się społeczeństwa jest bardzo dotkliwy. Co więcej, włodarze miast przewidują wzrost liczby mieszkańców o 5% do 2030 r., co świadczy o dynamice rozwoju miasta i jego atrakcyjności.

 

Dojazd do Drezna i komunikacja publiczna

Wolny Kraj Saksonia, którego stolicą jest Drezno, graniczy z Polską. Samo miasto położone jest wzdłuż autostrady E40, a tym samym dojazd samochodem z Polski jest bardzo wygodny. Do Drezna możemy także dojechać pociągiem z Wrocławia. A samo miasto obsługiwane jest przez 2 dworce kolejowe zlokalizowane po południowej i północnej stronie Łaby. Autobusy dalekobieżne zapewniają szybki i bezpośredni dojazd z Polski do Drezna. Za sprawą dużej liczby operatorów autobusowych, ceny i warunki dojazdu są bardzo atrakcyjne.

 

Duża liczba mieszkańców Drezna sprawia, że w godzinach szczytu poruszanie się po nim autem wiąże się z koniecznością stania w korkach. Dlatego warto skorzystać z komunikacji publicznej. Zintegrowany system tramwajów, autobusów i pociągów umożliwia sprawne przemieszczanie się po całym mieście. Mamy tu także do dyspozycji liczne drogi rowerowe, które świetnie sprawdzają się przy pokonywaniu krótszych tras, niezależnie od ruchu zmotoryzowanego.

 

Co warto zobaczyć w Dreźnie?

Nazywane perłą baroku i Florencją północy miasto oferuje przebogatą liczbę obiektów architektonicznych, które zachwycają. Drezno odbudowywało się latami, więc nawet kręte losy historii i niszczycielska siła II wojny światowej nie umniejszyła obecnej spuścizny historyczno-kulturowej. W Dreźnie funkcjonuje ponad 50 muzeów i galerii sztuki.

 

Na liście obowiązkowych obiektów do odwiedzenia są:

  • Zwinger – pałac w stylu barokowym, który mieści liczne wystawy m.in. galerie malarstwa, instrumentów, porcelany, muzeum zoologiczne. Mury wykonane są z piaskowca, a cały obiekt jest bogato zdobiony dekoracjami, rzeźbami, fontannami i rzeźbionymi bramami (w tym słynna Brama Koronna z czterema orłami i polską koroną).
  • Frauenkirche – kościół wybudowany jako rzymsko-katolicki, w okresie reformacji został przekształcony w kościół protestancki. Cechą charakterystyczną jest jedna z większych kopuł w Europie. Sam kościół w wyniku bombardowań II wojny światowej został niemal zrównany z ziemią. Jednak decyzją władz NRD jego ruiny pozostały nietknięte, jako przestroga przed wojną. Z kolei z inicjatywy mieszkańców rozpoczęto odbudowę kościoła z oryginalnych kamieni, które były czyszczone i odnawiane.
  • Nowa Synagoga – otacza wewnątrz mury oryginalnej synagogi Semper, która została zniszczona podczas tzw. kryształowej nocy.

Atrakcje turystyczne w Dreźnie:

  • Wielki Ogród – to przepiękny i ogromny park, idealny na relaks po pracy lub na aktywny wypoczynek (bieganie, jazda na łyżworolkach i rowerze). Miłośnicy spacerów mogą wytyczać sobie długie trasy, zwiedzając mały pałac Sommerpalais, ogród botaniczny oraz ZOO.
  • jarmarki świąteczne – w okresie bożonarodzeniowym Drezno słynie z jarmarków, które przyciągają tysiące turystów spragnionych świątecznej atmosfery.
  • Schwebebahn – najstarsza na świecie kolej podwieszana z punktem widokowym na dachu górnej stacji.

Miasto słynące z pięknej architektury nie znajduje się obecnie na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co więcej – zostało z niego wykreślone. Powodem był konflikt dot. budowy mostu Waldschlößchenbrücke, który miał rozładować korki w mieście. Jednak z punktu widzenia ekspertów UNESCO obiekt ten całkowicie zaburzył panoramę historycznego miasta. Do dzisiaj nie udało się władzom miasta porozumieć się w tej sprawie z przedstawicielami UNESCO.

 

 

Nocna panorama Drezna nad rzeką Łabą i Most Augustus
Nocna panorama Drezna nad rzeką Łabą

Atrakcje w okolicach Drezna

O ile samo miasto oferuje niezliczoną liczbę atrakcji dla odwiedzających, warto mieć na uwadze, że także jego okolice są warte odwiedzenia. Na liście atrakcji może znaleźć się zamek Pillnitz i winnica Zimmerling, Pałac Wackerbarth w Radebeul oraz Pałac na wodzie Morizburg. W regionie Saksonii liczba zamków, pałaców i winnic nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających miłośników historii. A z drugiej strony, Saksonia to także przepiękna przyroda. Krajobraz Saksonii obfituje w bajeczne skały i przepiękne trasy trekkingowe o długości bagatela 1 200 km! Dlatego też region ten nie przez przypadek nazywany jest saksońską Szwajcarią.

 

Szukasz pracy w opiece w Dreźnie?

Sprawdź aktualne oferty pracy dla opiekunów w serwisie CareWork. Dziennie aktualizujemy ogłoszenia ze wszystkich części Niemiec, w tym także z Drezna. Jeśli jednak nie znalazłeś oferty, która spełnia Twoje oczekiwania, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy pomogą wyszukać idealne miejsce pracy w niemieckiej opiece!

 

 

 

 

Zdjęcie autora artykułu - Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

Zobacz również: