Opieka Niemcy Bonn

Od dawna wiadomo, że Niemcy należą do grupy społeczeństw starzejących, co przekłada się bezpośrednio na większe zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze. Jednym z miast, które oferuje atrakcyjne sztele, jest Bonn – miejscowość położona w Nadrenii Północnej-Westfalii nad rzeką Ren. W byłej stolicy Republiki Federalnej Niemiec na zatrudnienie mogą liczyć zarówno doświadczone osoby, pracujące w opiece od wielu lat, jak i młodzi ludzie, dopiero wkraczający na rynek pracy. Sprawdź, jakie są najczęstsze obowiązki na stanowisku opiekuna seniorów, ile można zarobić i jakie korzyści wynikają z podjęcia pracy w Bonn – rodzinnym mieście słynnego kompozytora Ludwiga van Beethovena.

 

Praca w opiece Bonn – dla kogo?

Branża opiekuńcza w Niemczech jest otwarta zarówno na osoby doświadczone, jak i początkujące. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że aby zostać opiekunem osób starszych, należy wykazywać określone cechy i umiejętności.

 

Seniorzy zmagają się z różnymi dolegliwościami, co często przekłada się nie tylko na pewne ograniczenia ruchowe, ale i na ich samopoczucie, dlatego od kandydatów wymaga się wyrozumiałości, cierpliwości i chęci niesienia pomocy. Nieocenione w opiece nad schorowanym podopiecznym stają się również empatia i wrażliwość. Dodatkowo, na niektórych zleceniach z pewnością przydaje się dobra sprawność fizyczna – jest niezbędna na sztelach, na których senior wymaga podnoszenia i pomocy przy poruszaniu się.

 

Od opiekunki oczekuje się także otwartości i łatwości w nawiązywaniu relacji. Opieka nad seniorem to nie tylko wsparcie przy określonych czynnościach, to także wspólne spędzanie czasu, rozmowy czy aktywności na świeżym powietrzu. W związku z tym osoby aplikujące na stanowisko opiekunki powinny być otwarte na drugiego człowieka i umiejętnie budować z nim relację. Dla początkujących opiekunek, ale i tych doświadczonych, które przyjeżdżają na nowe zlecenie, najbardziej newralgicznym momentem może być poznanie podopiecznego – pierwsze spotkanie często wywołuje stres i niepewność. Kilka praktycznych wskazówek, jak poradzić sobie z takimi emocjami i jak powinno przebiegać zapoznanie z seniorem, znajdziesz w naszym artykule Praca opieka Niemcy – pierwsze spotkanie z podopiecznym.

 

Opiekunka seniorów – najważniejsze zadania

Zakres obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech zależy przede wszystkim od stanu zdrowia podopiecznego. To, w jakim stopniu senior jest samodzielny, determinuje zadania na zleceniu. Przykładowo w przypadku zdrowego podopiecznego, który jest pełny wigoru i energii, obowiązki opiekunki będą polegały głównie na dotrzymywaniu mu towarzystwa czy wykonywaniu zadań typowo domowych, np. gotowania lub sprzątania. Kompleksowa pomoc, obejmująca dźwiganie, karmienie i pomoc w innych, podstawowych czynnościach życiowych, będzie konieczna przy seniorach, którzy ze względu na stan zdrowia nie są już samodzielni.

 

Do obowiązków, które najczęściej pojawiają się w ofertach pracy dla opiekunek, możemy zaliczyć:

 • pomoc w utrzymaniu higieny osobistej,
 • pomoc w przemieszczaniu się w domu i poza nim,
 • wykonywanie czynności domowych (np. przyrządzanie i podawanie posiłków, sprzątanie),
 • kontrolowanie regularnego przyjmowania leków,
 • pomoc w załatwianiu ważnych spraw (wizyta u lekarza, w urzędzie),
 • spędzanie czasu z seniorem,
 • pomoc przy ubieraniu się,
 • zachęcanie seniora do aktywnego spędzania wolnego czasu, jeśli pozwala na to jego stan zdrowia.

Warto dodać, że co prawda gotowanie czy sprzątanie nie należy do głównych obowiązków opiekunki, jednak w ogłoszeniach przeważnie się z nimi spotykamy – zwłaszcza w przypadku zleceń, na których senior nie wymaga szczególnej opieki. Praca dla opiekunki w Niemczech bez sprzątania i gotowania, też jest oczywiście możliwa. Jednak są to z reguły ogłoszenia z niższym wynagrodzeniem i jest ich znacznie mniej w porównaniu do ofert, które obejmują także opiekę nad domem.

 

Bonn – miasto stojące kulturą

Bonn to wizytówka Niemiec i nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Mimo że miasto jest stosunkowo niewielkie, przez 42 lata było stolicą kraju i do dzisiaj swoją siedzibę mają tam ministerstwo zdrowia, obrony i edukacji.

 

Jednak Bonn jest kojarzone nie tylko z wielką polityką, ale także zachwycającą architekturą. Niesamowite wrażenie robi Münsterplatz – Plac Katedralny z posągiem Beethovena w centralnym miejscu. Uwagę przyciągają także kościoły. Warte odwiedzenia są katedra Das Bonner Münster oraz kościół Kreuzbergkirche. Jedną z największych atrakcji miasta jest zamek Poppelsdorfer. Otacza go piękna, wyrazista zieleń i prowadzą do niego niezliczone alejki. To miejsce jest chętnie wybierane przez miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu – spacerowiczów i rowerzystów.

 

Jakie miejsca jeszcze warto zwiedzić w Bonn? Z pewnością XVIII-wieczny dom, gdzie przyszedł na świat Beethoven. Dzisiaj jest to miejsce pamięci kompozytora, w którym możemy podziwiać jego rękopisy i ostatni fortepian. Na uwagę zasługuje także Uniwersytet Fryderyka Wilhelma założony w 1818 roku. Ta jedna z największych niemieckich uczelni zatrudnia ponad 4,5 tys. pracowników, którzy przekazują wiedzę ok. 35 tys. studentów na 7 różnych wydziałach.

 

Ratusz w Bonn
Stary Ratusz w Bonn

 

Opiekunka osób starszych w Bonn – krótkie czy długie zlecenia?

Pracę w opiece w Bonn podejmiesz tymczasowo lub na dłuższy okres – w zależności od tego, jak jesteś dyspozycyjny. Sprawdź, kto najczęściej decyduje się na wspomniane typy zleceń.

 

Zatrudnienia na długi okres szukają zazwyczaj opiekunki mające już doświadczenie na takim stanowisku, które dysponują większą ilością czasu i pozwala im na to sytuacja rodzinna. Traktują tę pracę jako stałe i główne źródło zarobków. Często pracują u tego samego podopiecznego przez dłuższy czas.

 

Krótkie wyjazdy często wybierają osoby młode, dopiero rozpoczynające swoją karierę na rynku pracy. Z takiego rozwiązania korzystają studenci, decydując się na wyjazdy w przerwie między semestrami. To także znakomita forma zatrudnienia dla wszystkich, którzy szukają dodatkowego źródła dochodu. Najczęściej z tego typu ofert korzystają pedagodzy, ratownicy medyczni czy opiekuni pracujący w Polsce, którzy chcą w krótkim czasie uzyskać atrakcyjne wynagrodzenie. Zlecenia krótkoterminowe pojawiają się głównie w okresach wakacyjnych czy świątecznych (Boże Narodzenie i Wielkanoc). Wtedy można natrafić na wiele ofert pracy na zastępstwo za stałą opiekunkę, która akurat w tym czasie zjeżdża do domu do Polski. W wielu przypadkach są to ogłoszenia z dodatkową premią – przyznawaną za pracę w Boże Narodzenie i Sylwestra lub Wielkanoc.

 

Ile zarobi opiekunka seniora w Bonn?

Zarobki opiekunki osób starszych w Bonn różnią się od siebie w zależności od kilku czynników. Jednymi z głównych są doświadczenie i znajomość języka. W przypadku osób młodych i niedoświadczonych ze słabą znajomością języka niemieckiego pensja oscyluje z reguły w granicach 1200-1400 euro na miesiąc. Na takich zleceniach podopieczny jest zazwyczaj w dobrym stanie zdrowotnym, więc opiekunki wykonują tylko podstawowe obowiązki.

 

Na lepsze wynagrodzenie mogą liczyć kandydaci doświadczeni, którym komunikacja po niemiecku nie sprawia problemów i mogą podjąć pracę z szerszym zakresem obowiązków. Takie zlecenia dotyczą często seniorów wymagających bardziej kompleksowej opieki. Obejmują także czynności związane z utrzymaniem domu. W takich przypadkach miesięczne wynagrodzenie kształtuje się na poziomie 1500-1900 euro.

 

Wysokość wynagrodzenia zależy także od formy zatrudnienia. Coraz popularniejsza staje się praca w opiece na Gewerbe. Opiekunki, które pracują w ramach własnej działalności gospodarczej, często zarabiają więcej, porównując do zatrudnienia na umowie-zlecenie. Wynagrodzenia sięgają 1 600-2 200 euro na miesiąc.

 

Praca w opiece w Bonn i okolicach – współpraca z CareWork

Jako CareWork od 17 lat świadczymy profesjonalne usługi w zakresie legalnego i bezpiecznego zatrudnienia opiekunów i opiekunek osób starszych w Niemczech. Zapewniamy pomoc w dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności związanych z pracą na terenie Niemiec. Ponadto gwarantujemy terminowe opłacanie składek ubezpieczeniowych i wsparcie w razie nieprzewidzianych sytuacji – nasi koordynatorzy są dostępni 24 godziny na dobę.

 

Dysponujemy szeroką bazą ofertową skierowaną zarówno do doświadczonych, jak i początkujących opiekunek. Naszym pracownikom zapewniamy dostęp do kursów językowych i szkoleń z zakresu pierwszej pomocy.

 

Na każdym etapie współpracy oferujemy także specjalne premie:

 • wakacyjne,
 • wielkanocne,
 • bożonarodzeniowe,
 • za polecenie kandydata.

Zapewniamy także pomoc dla opiekunów, którzy chcą pracować w ramach działalności gospodarczej – Gewerbe. Udzielamy wszelkich niezbędnych informacji dotyczących zasad prowadzenia firmy na niemieckich warunkach.

 

Jeśli wciąż nie jesteś przekonany co do wyjazdu za granicę – skontaktuj się z nami! Odpowiemy na każde pytanie i pomożemy ci w wyborze oferty, która spełni twoje oczekiwania.

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca Niemcy opieka - Heidelberg

Praca Niemcy opieka - Heidelberg

Zagraniczny wyjazd do pracy w charakterze opiekunki osób starszych do dla wielu Polek szansa na poszerzenie własnych możliwości zawodowych i lingwistycznych, ale także możliwość atrakcyjnego zarobku. W Niemczech cenione za profesjonalizm polskie opiekunki mogą szukać zatrudnienia niemal w całym kraju.

Praca opiekunki osób starszych w Wiesbaden

Praca opiekunki osób starszych w Wiesbaden

Wiesbaden jest stolicą Hesji, kraju związkowego w Niemczech oraz miastem słynącym z uzdrowisk, położonym u podnóża gór Taunus. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy szukają pracy w malowniczym regionie o interesującej kulturze. Sprawdź, dlaczego Wiesbaden jest polecane opiekunkom osób starszych oraz...

Praca w opiece w Münster

Praca w opiece w Münster

Zjawisko starzejącego się społeczeństwa sprawia, że w wielu niemieckich miastach wciąż potrzebna jest dodatkowa pomoc do opieki nad seniorami. Nie inaczej jest w Münster – mieście położonym w północnej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Tu zatrudnienie znajdą zarówno...

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.