Praca Niemcy opieka – Heidelberg

Zagraniczny wyjazd do pracy w charakterze opiekunki osób starszych do dla wielu Polek szansa na poszerzenie własnych możliwości zawodowych i lingwistycznych, ale także możliwość atrakcyjnego zarobku. W Niemczech cenione za profesjonalizm polskie opiekunki mogą szukać zatrudnienia niemal w całym kraju. Zarówno w miastach najbardziej popularnych, jak i mniejszych pozbawionych wielkomiejskiego gwaru, jak na przykład Heidelberg. Ta urocza miejscowość przedzielona rzeką spodoba się na pewno osobom spokojnym i lubiącym miejsca z ciekawą historią w tle.

 

Opiekunka osób starszych Heidelberg – praca dla kogo?

Osoby, które chcą zostać opiekunem osób starszych, powinny mieć określone cechy i umiejętności. To, co najważniejsze w wykonywaniu tego zawodu to niewątpliwie wysoka wrażliwość, empatia i chęć niesienia pomocy. Przyda się także spora dawka cierpliwości i zrozumienia, bo przecież w większości przypadków seniorzy wymagają częstego i długofalowego wsparcia. Zdarza się także, że rozmaite dolegliwości zdrowotne odbijają się na samopoczuciu i nastroju osób starszych – w takich sytuacjach cierpliwość i wyrozumiałość opiekunki są nieocenione.

 

Od opiekunki często oczekuje się również otwartości, choć zdarzają się seniorzy, którzy wolą współpracę z osobami spokojniejszymi, bo sami mają podobny charakter.

 

W wykonywaniu codziennych obowiązków pomóc może pewność siebie i konsekwencja. Ostatnia cecha jest niezwykle ważna w przypadku opieki nad osobami schorowanymi, szczególnie z objawami demencji starczej.

 

Oczywiście prócz wspomnianych cech osobowości bardzo ważna jest także wytrzymałość fizyczna i odporność psychiczna. Siła przyda się podczas wykonywania typowych dla opiekunki czynności tj. pomocy przy siadaniu, wstawaniu itp. Umiejętność radzenia sobie ze stresem z kolei pozwoli przetrwać trudną rozłąkę z bliskimi. Dobre zdrowie psychiczne ułatwi kontakt z podopiecznym oraz jego rodziną.

 

Najważniejsze zadania opiekunki seniorów

Zakres obowiązków w pracy opiekunki uzależniony jest między inny od stanu podopiecznego, jego zdolności motorycznych i samodzielności w wykonywaniu konkretnych czynności. Jednak można wymienić kilka typowych obowiązków, które najczęściej się powtarzają na rozmaitych zleceniach. Są to między innymi:

 • pomoc w utrzymaniu higieny osobistej,
 • asysta podczas poruszania się po domu i poza nim (współtowarzyszenie podczas wizyt u lekarza, w urzędzie itp.),
 • pomoc w ubieraniu się,
 • serwowanie posiłków i pomoc w jedzeniu,
 • pilnowanie czasu przyjęcia leków,
 • aktywizacja seniora – zachęcanie do spacerów, czytania książek, rozwiązywania krzyżówek itp.
 • pomoc w organizacji spotkań z rodziną i przyjaciółmi,
 • dotrzymywanie towarzystwa seniorowi.

 

Opiekun seniora w Heidelberg – na stałe czy czasowo?

W zależności od tego, jaką ilością czasu i jakim doświadczeniem dysponujesz, możesz podjąć w niemieckiej opiece zatrudnienie w systemie długoterminowym lub sezonowym. Dłuższe kontrakty to dobre rozwiązanie dla osób doświadczonych, które opiekę nad osobami starszymi traktują w kategoriach zawodowych.

 

Krótsze zlecenia sprawdzają się w przypadku osób mniej doświadczonych bądź chcących szybko podreperować domowy budżet. Oferty sezonowe najczęściej zakładają pracę w czasie, gdy stałe opiekunki wracają do Polski i firmy poszukują dla nich zastępstwa. Najwięcej takich ogłoszeń znajdziemy w okresie świąteczno-noworocznym, wielkanocnym czy wakacyjnym. Właśnie wtedy, swoich sił w tym zawodzie mogą spróbować studenci czy nauczyciele.

 

W CareWork doceniamy zaangażowanie naszych pracowników na każdy etapie współpracy i oferujemy im specjalne premie:

 • wakacyjną,
 • wielkanocną
 • bożonarodzeniową,
 • za polecenie.

Oczywiście prócz tego zapewniamy też pomoc w samorozwoju i nauce języka. O tym, dlaczego jeszcze warto podjąć z nami współpracę, piszemy poniżej.

 

Praca opieka Niemcy w Heidelbergu
Sztela w Heidelbergu? Sprawdź, jakie są największe atrakcje miasta i ile mogą zarobić tam opiekunki seniorów

 

Heidelberg – miasto z romantycznym zamkiem

Heidelberg to miasto położone u podnóża góry Königstuhl, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Jako że miejscowość leży po obu stronach rzeki Neckar, słynie z pięknego położenia. Z jednej na drugą stronę miasta można dostać się, pokonując zabytkowy most kamienny zwany przez mieszkańców Starym Mostem lub Mostem Karola Teodora.

 

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Heidelbergu jest zamek, do którego można dotrzeć… kolejką górską Bergbahn lub spacerem ze Starego Miasta. Zamek zbudowany w XVI wieku to miejsce wielu spotkań artystycznych w tym festiwali, spektakli teatralnych, koncertów, pokazów sztucznych ogni itp. Jedną z najbardziej znanych imprez jest Heidelberg Castle Festival odbywający się od czerwca do sierpnia.

 

Większość turystów przybywających do Heidelbergu odwiedza także słynny Stary Uniwersytet. Budynek powstały w 1711 roku zawiera między innymi dawne Studenckie Więzienie Karzer. Całkiem niedaleko znajduje się też bogato zaopatrzona Biblioteka Uniwersytecka.

 

Chcąc zasmakować lżejszej rozrywki, warto wybrać się do miejscowego ZOO, a następnie wstąpić do Botanischer Garten, który jest jednym z najstarszych i największych ogrodów botanicznych w Niemczech. Tuż obok znajduje się również Skulpturenpark Heidelberg, czyli miejski park rzeźb.

 

Ile opiekunka osób starszych zarobi w Heidelbergu?

Praca opiekunki w Niemczech nie należy do najłatwiejszych, jednak trud i zaangażowanie są odpowiednio wynagradzane. Zazwyczaj za miesiąc pracy rodziny oferują wynagrodzenie w wysokości 1500-1900 euro (tu najczęściej oczekuje się co najmniej dobrej znajomości języka). Im wyższa pensja, tym z reguły wyższe są wymagania w stosunku do poziomu komunikacji po niemiecku i dotychczasowego doświadczenia w opiece.

 

Nieco mniejsze zarobki otrzymują osoby bez doświadczenia lub ze słabą znajomością języka. Tu wynagrodzenie najczęściej wynosi 1200-1400 euro/msc. Takie stawki oferowane są także opiekunkom, od których wymaga się tylko i wyłącznie opieki nad seniorem – więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Opiekunka Niemcy bez gotowania i sprzątania.

 

Wysokość finalnej stawki zależy w ogromnej mierze także od zakresu obowiązków. Na lepsze zarobki liczyć mogą osoby zajmujące się osobami schorowanymi, wymagającymi stałej opieki i pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. I, mimo że nie jest to regułą, nieco wyższe zarobki oferują też rodziny, które oczekują od opiekunki dodatkowych czynności w zakresie utrzymania domu.

 

Wysokość wynagrodzenia będzie różnić się także w zależności od wybranej formy zatrudnienia. Coraz popularniejsza staje się praca opiekunki na Gewerbe - opiekunki zatrudnione na własnej działalności zarabiają więcej w porównaniu do osób pracujących na umowach zleceniach. W ich przypadku wynagrodzenia wynoszą zazwyczaj 1 600-2 200 euro/msc.

 

Praca w opiece w Heidelberg i okolicach – współpraca z CareWork

Podjęcie pracy za granicą wiąże się często ze stresem i licznymi obawami. Właśnie dlatego, w CareWork już od ponad 15 lat świadczymy profesjonalne usługi zapewniające pełne bezpieczeństwo i legalność zatrudnienia opiekunkom w Niemczech. Poza umową gwarantujemy także terminowe opłacanie składek zdrowotnych i innych należności z tytułu podjęcia pracy.

 

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem i bogatą bazą ofertową zatrudniamy zarówno osoby początkujące, jak i te bardziej doświadczone. Oferujemy premie uznaniowe i sezonowe. Doceniamy nie tylko zaangażowanie w okresie świątecznym i noworocznym, ale także podczas wakacji. Dodatkowo premiujemy polecenie nowej opiekunki. Dbając o komfort naszych pracowników, zapewniamy także dostęp do kursów językowych i szkoleń z udzielania pierwszej pomocy.

 

Jeśli wciąż nie jesteś pewien, czy wyjazd do pracy za granicą jest dla ciebie – koniecznie się do nas zgłoś! Nasi pracownicy odpowiedzą na każdą wątpliwość i nurtujące cię pytanie. Pomogą też w znalezieniu najlepszej oferty spełniającej twoje oczekiwania i zapewnią pomoc w kwestiach formalnych.

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca w Kassel dla opiekunek osób starszych

Praca w Kassel dla opiekunek osób starszych

Chciałabyś podjąć zatrudnienie w niemieckiej opiece jednak nie podoba ci się wizja wielkomiejskiego pędu? Wybierz Kassel! To niewielkie miasto położone nad rzeką Fuldą, proponuje wiele atrakcyjnych ofert pracy dla opiekunek osób starszych. Można tu bez problemu odpocząć w otoczeniu natury, zwiedzając...

Praca opiekunki osób starszych w Wiesbaden

Praca opiekunki osób starszych w Wiesbaden

Wiesbaden jest stolicą Hesji, kraju związkowego w Niemczech oraz miastem słynącym z uzdrowisk, położonym u podnóża gór Taunus. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy szukają pracy w malowniczym regionie o interesującej kulturze. Sprawdź, dlaczego Wiesbaden jest polecane opiekunkom osób starszych oraz...

Praca w opiece w Münster

Praca w opiece w Münster

Zjawisko starzejącego się społeczeństwa sprawia, że w wielu niemieckich miastach wciąż potrzebna jest dodatkowa pomoc do opieki nad seniorami. Nie inaczej jest w Münster – mieście położonym w północnej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Tu zatrudnienie znajdą zarówno...

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.