Praca w Kassel w opiece nad osobami starszymi

Chciałabyś podjąć zatrudnienie w niemieckiej opiece jednak nie podoba ci się wizja wielkomiejskiego pędu? Wybierz Kassel! To niewielkie miasto położone nad rzeką Fuldą, proponuje wiele atrakcyjnych ofert pracy dla opiekunek osób starszych. Można tu bez problemu odpocząć w otoczeniu natury, zwiedzając przepiękny Wilhelmshöhe, czyli największy park górski w Europie.

 

Opiekunka osób starszych w Kassel – vademecum

Niemiecka opieka oferuje różnorodne miejsca pracy. W Kassel znajdą zatrudnienie zarówno doświadczone opiekunki szukające stałego zlecenia, jak i osoby zainteresowane krótszymi, jednorazowymi kontraktami. Decydując się na wyjazd do pracy za granicę, należy wziąć pod uwagę kilka składowych, które w dużej mierze mogą zdecydować o tym, czy znajdziemy naprawdę dobrą sztelę. Zanim zaczniemy przeglądać oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech, należy określić co najmniej swoje doświadczenie zawodowe i poziom znajomości języka.

 

Podobnie jak w innych branżach, także i w opiece wcześniejsze doświadczenie jest bardzo cenione. Opiekunki z wieloletnią praktyką mogą liczyć na większy wybór ofert i lepsze zarobki. Co nie oznacza, że osoby, które wcześniej nie pracowały w tym zawodzie, będą miały trudność ze znalezieniem atrakcyjnych ofert. Z pewnością jednak kandydatom, którzy zdecydują się na pierwszy wyjazd, rekomendujemy wybór oferty obejmującej opiekę nad mniej wymagającym podopiecznym. Dzięki temu będą mogli swobodnie zapoznać się z charakterystyką tej pracy w Niemczech i realnie ocenić swoje predyspozycje do wykonania tego zawodu.

 

Bardzo ważna jest także znajomość języka niemieckiego. Ta w stopniu minimum komunikatywnym pozwala na sprawne porozumienie się z podopiecznym i jego rodziną. Z doświadczenia wiemy, że znajomość niemieckiego na poziomie średniozaawansowanym jest optymalnym punktem wyjścia do wykonywania tej pracy. Dzięki niej opiekunka jest w stanie nie tylko dobrze porozumieć się z seniorem, ale także sprawnie załatwić podstawowe sprawy w urzędzie, sklepie czy przeprowadzić bez problemu rozmowę z lekarzem.

 

Opiekunka osób starszych w Niemczech – praca stała czy okresowa?

Opiekunki seniorów w Niemczech mogą pracować w tym zawodzie na stałe lub czasowo. Okresowe zlecenia to przede wszystkim praca wakacyjna lub w czasie, gdy stałe opiekunki przyjeżdżają do Polski np. w Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. W tego typu zleceniach mogą sprawdzić się osoby bez doświadczenia, ale także te, którym potrzebny jest dodatkowy zastrzyk gotówki. Krótkie wyjazdy to dodatkowa forma zarobku często wybierana przez studentów lub nauczycieli mających dużo wolnego czasu w wakacje. Może być to także dobry wybór dla osób, które chcą sprawdzić, czy na pewno jest to zajęcie dla nich, bez konieczności zawierania dłuższej umowy. Z doświadczenia wiemy, że na stałe zatrudnienie decydują się najczęściej osoby bardziej doświadczone lub te, które pracowały wcześniej w zawodach około medycznych, w tym pielęgniarki i byli ratownicy medyczni.

 

Praca w niemieckiej opiece – dla kogo?

Nie ma się co oszukiwać, opiekunem osób starszych nie może zostać każdy. I nie chodzi tu bynajmniej o płeć, bo coraz częściej zdarza się, że to właśnie mężczyźni poszukiwani są na to stanowisko (więcej o tym, dlaczego mężczyźni bardzo dobrze sprawdzają się w roli opiekuna seniorów znajdziesz w naszym artykule - praca w opiece w Niemczech dla mężczyzn).

 

Chcąc dobrze wywiązywać się z obowiązków na stanowisku opiekunki, należy przede wszystkim wykazywać ogromną chęć niesienia pomocy. Zarówno tej fizycznej (np. podczas wstawania, czy kąpieli), jak i duchowej (spędzając czas z podopiecznym na spacerach, rozmowach itd.). Główne cechy oczekiwane od opiekunów to empatia, cierpliwość i wyrozumiałość w związku z zaistniałymi barierami podopiecznego. Dobry opiekun to ten umiejący odnaleźć się w nowej sytuacji. Osoba otwarta i wrażliwa powinna bez problemu znaleźć wspólny język z podopiecznym.

 

Kondycja fizyczna i psychiczna podopiecznego może determinować także oczekiwane predyspozycje ze strony opiekuna. Praca na tym stanowisku nierzadko wymaga podnoszenia, przekładania na wózek, czy pomocy podczas wychodzenia z wanny. Decydując się na tego typu sztelę, od opiekuna wymagana będzie dobra kondycja fizyczna. Z kolei odporność psychiczna przyda się w sytuacjach kryzysowych, czy choćby w rozładowaniu napięć. Warto być również zdecydowanym i pewnym siebie – ta cecha szczególnie ważna jest w pracy z seniorem zmagającym się z chorobami starczymi typu Alzheimer.

 

Kassel – miasto z największym parkiem górskim w Europie

Któż nie zna słynnej bajki o „Czerwonym Kapturku” lub historii „Śpiącej Królewny”? Niewielu jednak z nas pewnie wie, że bracia Grimm – jedni z najbardziej znanych na świecie autorów dziecięcych opowieści – żyli i tworzyli właśnie w Kassel. Niezbyt dużym mieście położonym w kraju związkowym Hesja.

 

Wspomniany na wstępie Park Wilhelmshöhe to jedna z największych atrakcji turystycznych tego miasta. Dosłownie i w przenośni, bo miejsce to obejmuje aż 240 hektary powierzchni! Piękny, robiący niesamowite wrażenie park krajobrazowy założony w XVII wieku, kryje w sobie oryginalne i nigdzie niespotykane zespoły kaskad i fontann. Poza słynnym Pałacem Wilhelmshöhe warto zobaczyć tu piękne oczko wodne z malutką świątynią Jussową, Merkur Temple czy akwedukt z mini wodospadami. Do tego diabelski most, no i oczywiście Wasserspiele – olbrzymia kaskadowa fontanna o łącznej długości 12 km. Przez wielu uznawana za najpiękniejsze miejsce parku, doceniona również przez UNESCO. U szczytu kaskady znajduje się niebosiężny pomnik Herkulesa. To jednak nie wszystkie atrakcje parku. Koniecznie trzeba zobaczyć coś jeszcze – Löwenburg, czyli romantyczny, neogotycki zamek zbudowany na kształt średniowiecznych twierdz.

 

Panorama miasta Kassel w Niemczech
Panorama Kassel

 

Co 5 lat do miasta ściągają najwięksi miłośnicy artystycznych form. Organizowana tu cyklicznie jedna z największych wystaw sztuki współczesnej – Documenta, przyciąga każdorazowo nawet 800 tysięcy gości z całego świata. Oczywiście pamiętać należy także o muzeum poświęconym wspomnianym pisarzom – braciom Grimm.

 

Ile może zarobić opiekunka osób starszych w Kassel?

W Niemczech zawód opiekuna osób starszych jest zdecydowanie bardziej popularny niż w Polsce. Niepokojąca sytuacja demograficzna i postępujące zjawisko starzenia się społeczeństwa sprawia, że profesja ta jest doceniana i oferuje atrakcyjne zarobki. Pracując w charakterze opiekuna seniora, można zarobić tu w granicach 1300 - 1800 euro/msc. Z kolei, jeśli wybierzesz pracę w niemieckiej opiece na Gewerbe, twoje zarobki mogą wynieść 1 600 - 2 200 euro/msc.

 

Stawki uzależnione są między innymi od stanu podopiecznego, doświadczenia zawodowego opiekunki i jej znajomości języka obcego. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby zajmujące się dwoma seniorami lub podopiecznym, który nie porusza się samodzielnie i wymaga dźwigania.

 

Praca w niemieckiej opiece w Kassel – współpraca z CareWork

Jeśli chcesz podjąć pracę w niemieckiej opiece, a wciąż obawiasz się nieuczciwego pracodawcy – zapraszamy do kontaktu! Już od ponad 15 lat zajmujemy się profesjonalną opieką nad osobami starszymi. Zatrudniamy osoby z wcześniejszym doświadczeniem, a także te początkujące. Niezależnie od tego, każdemu pracownikowi gwarantujemy legalną pracę na podstawie umowy. Terminowo opłacamy składki zdrowotne oraz wszelkie inne wymagane należności. Wspieramy swoich pracowników na wszystkich etapach – od znalezienia pracy, przez pomoc w załatwieniu formalności i organizacji wyjazdu, po pełne wsparcie na miejscu.

 

Oferujemy premie uznaniowe i sezonowe. Doceniamy zaangażowanie pracowników w okresie wakacyjnym, bożonarodzeniowym i wielkanocnym. Ponadto premiujemy polecenie nowej opiekunki. Proponujemy też kursy językowe oraz szkolenia z udzielania pierwszej pomocy czy zawodowe.

 

Jeśli więc spełniasz podstawowe wymagania, jakimi są gotowość do wyjazdu, dyspozycyjność minimum przez 2 miesiące, podstawowa znajomość języka lub chęć jego nauki oraz zaangażowanie w pracę z osobami potrzebującymi wsparcia, zapraszamy do kontaktu z nami.

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami