Praca opiekunki osób starszych w Wiesbaden

Wiesbaden jest stolicą Hesji, kraju związkowego w Niemczech oraz miastem słynącym z uzdrowisk, położonym u podnóża gór Taunus. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy szukają pracy w malowniczym regionie o interesującej kulturze. Sprawdź, dlaczego Wiesbaden jest polecane opiekunkom osób starszych oraz poznaj największe atrakcje turystyczne i zabytki tego miejsca.

 

Szczyt Neroberg w Wiesbaden
Szczyt Neroberg w Wiesbaden

 

Na czym polega praca opiekunki osób starszych w Niemczech?

Niemcy to kraj, którego społeczeństwo zalicza się do starzejących się. Coraz więcej seniorów potrzebuje opieki osoby z zewnątrz, ponieważ najbliżsi nie zawsze są w stanie zapewnić im odpowiednią pomoc ze względu na inne zobowiązania. Dlatego też rodziny często korzystają z usług firm opiekuńczych. Te mają za zadanie znalezienie odpowiedniej osoby, która będzie w stanie należycie zadbać o starszą osobę.

 

Opiekunka osób starszych w Niemczech należy do bardzo popularnych zawodów, często podejmowanych także przez naszych rodaków. Zakres obowiązków na stanowisku opiekunki jest uzależniony od stanu zdrowia seniora – tego, czy jest samodzielny i potrzebuje wparcia w domowych obowiązkach, czy jego stan jest poważniejszy, nie wstaje z łóżka i wymaga pomocy w podstawowych dziedzinach życia.

 

Jeśli opiekunka ma do czynienia z seniorem w dużym stopniu samodzielnym, jej praca z reguły polega m.in. na pomaganiu podopiecznemu w wykonywaniu codziennych czynności. Do takich można zaliczyć np. gotowanie, sprzątanie mieszkania, robienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych czy przypominanie o porze wzięcia leków (domowa opiekunka nie ma uprawnień, aby samodzielnie podawać je podopiecznemu, jej rolą jest jedynie przypominanie o wzięciu lekarstw). Praca opiekunki w Niemczech to także dotrzymywanie towarzystwa osobom starszym. A jeśli stan zdrowia seniora na to pozwala, wdrażanie różnych form aktywności - spacerów, wycieczek do kina lub teatru.

 

Zdarzają się jednak podopieczni, którzy ze względu na zaawansowane stadium choroby, wymagają bardziej kompleksowej pomocy, np. w czynnościach higienicznych, wsparcia przy poruszaniu się czy wstawaniu.

 

Idealny opiekun osób starszych, czyli kto?

Specyfika pracy w opiece wymaga od kandydatów nie tylko konkretnych umiejętności (przykładowo, znajomości niemieckiego), ale i odpowiedniej osobowości. Sprawdź, czym powinien charakteryzować się idealny opiekun seniora – jak ważne są w tym zawodzie doświadczenie, kompetencje językowe, dobra kondycja fizyczna oraz poszczególne cechy charakteru.

 

Praca opiekunki w Niemczech a doświadczenie

Wiele osób planujących podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech zastanawia się, czy wcześniejsze doświadczenie na takim stanowisku jest koniecznością. Otóż nie zawsze jest ono wymagane, choć z pewnością zapewnia nam znacznie ciekawsze perspektywy zawodowe - większy wybór ofert i oczywiście odpowiednio wyższe zarobki.

 

Osobom, które nie mają doświadczenia w opiece, a chciałyby spróbować swoich sił w tym zawodzie, polecamy rozpocząć od zlecenia z seniorem, który jest samodzielny i tym samym nie wymaga kompleksowej opieki. Z kolei sztela ze schorowanym i niesamodzielnym podopiecznym będzie lepszym wyborem dla bardziej doświadczonych Pań czy Panów.

 

Zdarza się, że na rozpoczęcie pracy w tym zawodzie decydują się osoby, które doświadczenie związane z opieką zdobywały dotychczas na innych stanowiskach - np. pielęgniarki i ratownicy medyczni. Często pracą w takim charakterze interesują się też osoby, które zajmowały się, przykładowo, chorym bliskim. Umiejętności zdobyte w takich sytuacjach mogą być bardzo cenne na stanowisku domowej opiekunki.

 

Znajomość języka niemieckiego – czy jest niezbędna do pracy w niemieckiej opiece?

Kolejną kwestią, o którą często pytają osoby chcące podjąć pracę w tym zawodzie, jest znajomość niemieckiego. Trzeba podkreślić, że aby móc swobodnie porozumiewać się z seniorem, ważna jest przynajmniej jego podstawowa znajomość. Odpowiednia komunikacja jest podstawą do nawiązania dobrej relacji z podopiecznym, który dzięki temu będzie się przy nas czuł lepiej i swobodniej.

 

Swoboda komunikacji z podopiecznym to jedna kwestia, warto także pamiętać, że znajomość niemieckiego jest niezbędna, aby bezproblemowo porozumiewać się z jego rodziną (np. móc poinformować bliskich o stanie zdrowia seniora) czy bez stresu załatwiać codzienne sprawunki w sklepie lub na poczcie. Krótko mówiąc, znajomość języka jest opiekunkom potrzebna nie tylko do tego, by mogły jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. Jest także niezbędna, by czuły się komfortowo w, dla wielu z nich, zupełnie nowej rzeczywistości.

 

Należy także wspomnieć o tym, że lepsza znajomość niemieckiego często łączy się z większym wyborem ofert i lepiej opłacanymi zleceniami. Z kolei osoby, które nie znają języka, lecz chcą się go nauczyć przed wyjazdem, w wielu przypadkach będą miały taką możliwość. Poszczególne firmy opiekuńcze w takich sytuacjach udostępniają materiały szkoleniowe lub organizują kursy, w trakcie których pracownicy mogą podnosić swoje kompetencje językowe i zdobyć przynajmniej podstawowe umiejętności jeszcze przed wyjazdem na sztelę.

 

Kto najlepiej sprawdzi się w zawodzie opiekunki seniorów?

Dobrego kandydata do tej pracy cechuje empatia oraz pozytywne podejście do wykonywanych obowiązków. Trzeba mieć świadomość, że w zależności od stanu zdrowia podopieczni mogą popadać w różne nastroje i w takich sytuacjach musimy wykazać się spokojem, cierpliwością i zrozumieniem.

 

W niektórych przypadkach praca z seniorami wymaga również dobrej formy fizycznej. Mowa tutaj o przypadkach sprawowania opieki nad osobami, które nie są w stanie się samodzielnie się poruszać, wstawać czy wykonywać czynności higienicznych. Przy takich zleceniach zwykle wybierani są mężczyźni, którzy są z reguły silniejsi od kobiet, więc podnoszenie czy przenoszenie seniora nie sprawi im zbyt dużej trudności. Zdarza się także, że na konkretne zlecenie zatrudniane są dwie opiekunki lub opiekunowie. Przykładowo, w sytuacjach, kiedy trzeba sprawować opiekę nad dwoma seniorami.

 

Ratusz na rynku w Wiesbaden
Ratusz w Wiesbaden

 

Wiesbaden – miasto uzdrowiskowe

Wiesbaden jest największym miastem uzdrowiskowym w Niemczech, co czyni z niego miejsce wymarzone do pracy i do życia. To na jego terenie znajduje się Kurpark – park zdrojowy z licznymi ścieżkami spacerowymi, uznawany za najpiękniejszy w mieście. Z kolei w samym parku znajduje się Kurhaus, budynek uzdrowiskowy wybudowany w neoklasycystycznym stylu Art Noeveau.

 

Do innych ciekawych atrakcji turystycznych możemy zaliczyć Cerkiew św. Elżbiety, wybudowaną w połowie XIX wieku oraz pomnik Pamięci na Michelsberg powstały w 2011 roku. Zbudowany został na murach dawnej synagogi, upamiętniając poległych Żydów.

 

Wiesbaden jest stolicą administracyjną Hesji, jednego z najbogatszych landów w Niemczech. Jest to także jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów w tym kraju. Mowa tutaj o zakładach przemysłu lotniczego (Lufthansa), czy samochodowego (Opel). Tym samym, nie brakuje ofert pracy na stanowiska w branży budowlanej, logistycznej oraz opiekuńczej. Ze względu na dużą ilość ośrodków wypoczynkowych i specyfikę samego miejsca, w Wiesbaden przebywa bardzo wielu seniorów, którzy wymagają opieki.

 

Opiekunka osób starszych w Wiesbaden – praca na stałe czy sezonowa?

Szukając pracy na stanowisku opiekunki osób starszych w Wiesbaden, możemy znaleźć oferty krótko- oraz długoterminowe. Jeśli wyjeżdżasz po raz pierwszy do Niemiec, warto wziąć pod uwagę zlecenia krótsze, aby zapoznać się ze specyfiką branży i sprawdzić, czy jest to zajęcie odpowiednie dla ciebie. Dużo ofert sezonowych pojawia się szczególnie w okresach wakacyjnych oraz świątecznych. Zdarzają się także zlecenia krótkoterminowe dla opiekunek osób starszych na zastępstwo bądź dla opiekunek skoczków (oferty maksymalnie kilkutygodniowe). Z reguły na długoterminowe zlecenia decydują się bardziej doświadczone osoby, a także te, którym na dłuższy wyjazd pozwala sytuacja rodzinna.

 

Niezależnie od tego, na jaką formę pracy się zdecydujemy, warto zasięgnąć porady firmy opiekuńczej, która pomoże nam w wyborze najkorzystniejszej dla nas oferty pracy. Możemy liczyć także na legalną umowę, terminowe wynagrodzenie oraz bezpieczny transport w obie strony.

 

Zalety pracy opiekunki osób starszych w Wiesbaden

Branża opiekuńcza u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo dobrze rozwinięta. Co za tym idzie, zarobki w Niemczech na tym stanowisku są o wiele wyższe niż w Polsce. Podejmując pracę w Wiesbaden za pośrednictwem firmy opiekuńczej, możemy liczyć na pensję w granicach 1300-1800 euro miesięcznie na rękę. Jeśli zdecydujesz się podjąć pracę w opiece na gewerbe, możesz liczyć na wynagrodzenie rzędu 1600-2200 euro. Rozpiętość stawek wynika z zakresu obowiązków, jakie trzeba wykonywać przy podopiecznym, od posiadanych umiejętności oraz znajomości języka niemieckiego.

 

Wysokie zarobki to nie jedyna zaleta pracy na stanowisku opiekunki seniorów. To także ogromna satysfakcja z tego, że niesiemy pomoc starszym i schorowanym osobom. Ma to korzystny wpływ na naszą samoocenę oraz może nam dać poczucie spełnienia zawodowego. Dodając do tego fakt zamieszkania w tak uroczym mieście, jakim jest Wiesbaden, chyba niczego więcej nie potrzebujemy do optymalnego komfortu pracy.

 

Praca opiekunka osób starszych Wiesbaden i okolice – CareWork

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Skontaktuj się z nami! Jesteśmy doświadczoną firmą opiekuńczą, zapewniającą bardzo dobre warunki zatrudnienia. Każda oferta pracy na naszej stronie internetowej jest bardzo szczegółowo opisana, aby kandydat już na tym etapie mógł zweryfikować, czy jest to zlecenie odpowiednie dla niego. Dodatkowo, rodziny seniorów są przez nas rzetelnie weryfikowane, dzięki czemu możemy zapewnić naszym pracownikom należyte bezpieczeństwo. Opiekunki podejmujące u nas pracę mają zapewniony transport na miejsce, zakwaterowanie oraz wyżywienie. Dodatkowo naszym pracownikom udzielamy profesjonalnego wsparcia, także w nieprzewidzianych sytuacjach. Nasz telefon alarmowy jest czynny 24/7.

 

Nawiązując współpracę z CareWork, zyskujesz przede wszystkim legalną umowę oraz pewność terminowo wypłacanego wynagrodzenia wraz z odprowadzaniem składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych. Oprócz tego przewidziane są premie uznaniowe (praca w święta lub w wakacje), a także premie za polecenie.

 

Nie jesteś pewny swoich umiejętności językowych? Chcesz podszlifować swój niemiecki przed wyjazdem? Pomożemy Ci w tym! Jeśli podejmiesz z nami współpracę, udostępnimy Ci materiały do nauki języka, w tym aplikację na telefon.

 

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniami na naszej stronie. Jeśli nie wiesz, która oferta byłaby dla Ciebie odpowiednia, wystarczy, że skontaktujesz się z nami! Pomożemy Ci wybrać najlepsze zlecenie, kierując się Twoim doświadczeniem i oczekiwaniami.

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca w Kolonii dla opiekunek osób starszych

Praca w Kolonii dla opiekunek osób starszych

Kolonia to jedno z tych niemieckich miast, które oferują znakomite warunki pracy dla opiekunów osób starszych. Poznaj najważniejsze cechy idealnego opiekuna. Dowiedz się, ile możesz zarobić, wyjeżdżając do pracy za granicą. Odkryj, co ma do zaoferowania opiekunom Kolonia – energetyczne, urokliwe miasto...

Praca dla opiekunek osób starszych w Stuttgarcie

Praca dla opiekunek osób starszych w Stuttgarcie

Stuttgart jest dziś jednym z najbardziej zamożnych niemieckich miast. Stolica Badenii-Wirtembergii świetnie zaopatrzona jest w miejsca zielone i ciekawe muzea. To również jedno z tych miast, w których można znaleźć bardzo ciekawe ofert pracy dla opiekunek osób starszych. Sprawdź, co oferuje Stuttgart w...

Praca w Dortmundzie dla opiekunek osób starszych

Praca w Dortmundzie dla opiekunek osób starszych

Dortmund jest największym miastem Zagłębia Ruhry. Stanowi jednocześnie jedną z 10 najbardziej zaludnionych miejscowości w kraju. Miasto jest otwarte na emigrantów i zapewnia dobre warunki zatrudnienia oraz życia. Świetnie rozwinięta miejscowość posiada bogatą bazę ofert pracy, także w branży...

panorama Berlina widziana z góry

Praca opiekunki osób starszych w Berlinie

Chcesz rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Zastanawiasz się, gdzie najlepiej szukać zleceń? Sprawdź, dlaczego Berlin jest atrakcyjnym miejscem dla opiekunek.

Praca w Bawarii dla opiekunek osób starszych

Praca w Bawarii dla opiekunek osób starszych

Planujesz podjąć nową pracę? Interesuje cię zatrudnienie w opiece w Niemczech, lecz nie wiesz, do jakiego miasta się wybrać? Zobacz, jak się żyje i pracuje w Bawarii! Przekonaj się, że jeden z największych niemieckich krajów związkowych, to doskonałe miejsce do pracy dla opiekunów osób starszych.

Praca opiekunki osób starszych we Frankfurcie

Praca opiekunki osób starszych we Frankfurcie

Zastanawiasz się, jakie miasto zapewnia dobre perspektywy opiekunkom osób starszych w Niemczech? Jeśli chcesz zakosztować wielkomiejskiego życia, poznać tamtejsze tradycje i kulturę, polecamy Frankfurt. Sprawdź, dlaczego jest to atrakcyjne miejsce dla opiekunek.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.