Opieka Niemcy – Münster

Zjawisko starzejącego się społeczeństwa sprawia, że w wielu niemieckich miastach wciąż potrzebna jest dodatkowa pomoc do opieki nad seniorami. Nie inaczej jest w Münster – mieście położonym w północnej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Tu zatrudnienie znajdą zarówno doświadczone opiekunki, jak i te stawiające pierwsze kroki w zawodzie. Dowiedz się, jakie trzeba spełnić wymagania, ile można zarobić i co można zyskać, podejmując pracę w Münster.

 

Kto może starać się o pracę w opiece w Münster?

Zawody opiekuńcze nie należą do najłatwiejszych, jednak istnieje pewna grupa kandydatów, którzy szczególnie sprawdzą się w tego typu profesji. Od osób aplikujących na stanowisko opiekuna osób starszych wymaga się przede wszystkim wysoko rozwiniętej empatii, wrażliwości i cierpliwości. Bardzo ważna jest chęć niesienia pomocy oraz otwartość na potrzeby drugiego człowieka.

 

Nie bez znaczenia pozostaje również dobra kondycja fizyczno-psychiczna. Konieczna jest zarówno do wykonywania podstawowych czynności typu podnoszenie, pomoc w ubieraniu itp., ale także w stawianiu czoła emocjonalnym trudnościom dnia codziennego. W pracy z seniorami (szczególnie schorowanymi) przydaje się również odporność na stres i wyrozumiałość. Oczywiście liczą się też umiejętności komunikacyjne i łatwość w odnajdywaniu się w nowej sytuacji.

 

Münster – miasto dla miłośników kultury i sztuki

Münster przez wielu uznawane jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Niemczech. Jego niski poziom uprzemysłowienia sprawia, że chętnie przyjeżdżają tu nie tylko turyści, ale także studenci. W 2004 w prestiżowym rankingu LivCom, Münster otrzymało główną nagrodę w kategorii miast o najwyższej jakości życia na świecie.  

 

Na tak znakomitą opinię o mieście wpływa niewątpliwie fakt, że sprzyja ono życiu towarzyskiemu pod wieloma względami. Poza licznymi restauracjami i kawiarniami może pochwalić się ponad 30 muzeami, 60 rzeźbami rozmieszczonymi w przestrzeni miejskiej oraz największą kolekcją grafik Picassa (ok. 800 sztuk!). To tu niemal każdego dnia o tej samej porze rozbrzmiewa zwyczajowo róg trębacza, mający symbolizować bezpieczeństwo dla mieszkańców – tradycja ta pochodzi jeszcze z XIV wieku.

 

Kiedy już zapoznamy się z najważniejszymi atrakcjami kulturalnymi, odpoczynku można szukać nad tutejszym jeziorem Aasee. To jeden z najchętniej odwiedzanych punktów miasta, zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych. Można tu wybrać się na rejs łodzią po jeziorze, a także podziwiać nietypowe formy artystyczne, jak choćby wielkie kule bilardowe ustawione niemal nad samym brzegiem. Warty obejrzenia jest także położony w okolicach jeziora Pałac Münster z dwustuletnim ogrodem botanicznym.

 

Panorama Münster
Panorama Münster

 

Tradycjonalistom miasto oferuje między innymi zwiedzanie Starego Ratusza czy Bazaru Kupców. Warte odwiedzenia są także pałac książąt-biskupów, dwór rodziny Erbdroste czy kościół St. Lamberti z mroczną historią w tle.  

Po mieście można poruszać się komunikacją miejską lub samochodem, jednak wielu mieszkańców stawia na… rower. Szacuje się, że w Münster jest ok. 500 000 rowerów, które mają do dyspozycji aż 275 km tras rowerowych.

 

Opiekunka osób starszych w Niemczech – najważniejsze zadania

Zakres obowiązków na stanowisku opiekunki osób starszych w Niemczech jest mocno uzależniony od stanu podopiecznego. Oczywiście większej uwagi i bardziej zaawansowanej opieki będzie wymagał senior schorowany niż ten w pełni samodzielny.

 

Z reguły w zakresie obowiązków przyszłe opiekunki mogą odnaleźć:

  • pomoc w poruszaniu się po domu oraz poza nim,
  • asystowanie przy załatwianiu ważnych spraw przez podopiecznego (wizyty lekarskie, wizyty u rehabilitanta, załatwianie spraw urzędowych itp.),
  • wsparcie w czynnościach higienicznych,
  • pomoc w ubieraniu się,
  • podawanie posiłków i pomoc w jedzeniu,
  • kontrola czasu przyjęcia leków,
  • mobilizacja seniora do działania (spacery, aktywność fizyczna, spotkania z rodziną i przyjaciółmi itd.),
  • wspólne spędzanie czasu z seniorem.

W wielu zleceniach wśród zadań opiekunki wymienia się także typowe, domowe czynności. Jednak nie jest to reguła i osoby, które przykładowo, nie chcą sprzątać lub gotować, również z łatwością znajdą ofertę dla siebie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule opiekunka w Niemczech bez gotowania i sprzątania.

 

Praca w niemieckiej opiece a doświadczenie

Wiele kandydatek na wstępie pyta, czy do wykonywania tego zawodu potrzebne jest wcześniejsze doświadczenie. Podobnie jak w wielu innych branżach także i tu, przygotowanie zawodowe jest bardzo ważne. Nie oznacza to jednak, że jest obowiązkowe – niektóre zlecenia są kierowane także do niedoświadczonych kandydatów. Najczęściej są to sztele u seniorów w dobrym stanie zdrowotnym, którzy poruszają się samodzielnie. Tacy podopieczni potrzebują opiekunki przede wszystkim do tego, by dotrzymywała im towarzystwa (bo np. mieszkają sami, a rodzina nie ma możliwości często ich odwiedzać), a w mniejszym stopniu wspierała przy podstawowych czynnościach.

Bardziej doświadczone opiekunki poszukiwane są zazwyczaj do najbardziej wymagających, niesamodzielnych podopiecznych. Osób, które zmagają się z chorobami układu ruchu, demencją starczą, po zawałach, udarach lub urazach. W takich przypadkach wcześniejsze doświadczenie w opiece jest z reguły wymagane. A dodatkowo, jeśli konieczna jest większa siła fizyczna, bo senior wymaga np. dźwigania, często preferuje się męskich opiekunów.

 

Praca jako opiekunka w Münster - jednorazowy kontrakt czy regularne wyjazdy?

W zależności od potrzeb można podjąć pracę w opiece w formie regularnych wyjazdów do Niemiec lub w formie pojedynczego kontraktu. Na pierwszą opcję, czyli regularne wyjazdy do pracy w Niemczech decydują się najczęściej osoby bardziej doświadczone. Wielu opiekunów traktuje bowiem tę formę zatrudnienia jako swoje stałe źródło utrzymania. I chociaż wyjazdy mają formę kontraktową, to opiekunowie często na stałe wiążą się z konkretnym podopiecznym. Oczywiście w takim formacie pracy opiekunowie również korzystają z częstych zjazdów do Polski. A podczas ich nieobecności seniorem zajmuje się opiekun – zmiennik.

 

Z kolei wyjazd jednorazowy do pracy w niemieckiej opiece to znakomita forma zatrudnienia dla osób, które z racji wykonywanego zawodu lub tego, że nadal się uczą, w poszczególnych okresach mają więcej wolnego czasu. To dobra opcja na dodatkowy zarobek dla pedagogów czy studentów, którzy często decydują się np. na zlecenia wakacyjne. Krótkoterminowe zlecenia pozwalają niedoświadczonym osobom poznać specyfikę branży i ocenić w niej swoje możliwości. Często właśnie na tej podstawie decydują czy chcą związać się z tym zawodem na dłużej.

 

Opiekunka seniora w Münster – zarobki

W Niemczech opiekunki z Polski mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i dobre warunki zakwaterowania. Cenione są za empatyczne podejście i pracowitość. Podobnie jak w innych niemieckich miastach, także i w Münster stawki za pracę mogą się różnić. Pensja uzależniona jest między innymi od doświadczenia w zawodzie, zakresu obowiązków, a także znajomości języka niemieckiego. Z tego powodu stawki na tym stanowisku wahają się pomiędzy 1200-2100 euro/msc. W kwestii języków warto także dodać, że nie tylko znajomość niemieckiego zapewnia tam opiekunkom dobre perspektywy zawodowe. W naszym artykule Opiekunka nie tylko z językiem niemieckim opisujemy, jakie inne języki mogą ułatwić znalezienie dobrze płatnej szteli.

 

Oczywiście kluczowe znaczenie odgrywa także forma zatrudnienia. Opiekunowie pracujący na gewerbe mogą liczyć na wyższe zarobki niż osoby, z którymi podpisywane są umowy zlecenia. Łatwość prowadzenia gewerbe oraz wsparcie ze strony firmy opiekuńczej sprawia, że coraz większa grupa osób przechodzi właśnie na tę formę zatrudnienia.

 

Opiekunka osób starszych w Münster i okolicach – współpraca z CareWork

Wiemy, że wiele osób, które nie mają doświadczenia w pracy u naszych zachodnich sąsiadów obawia się samodzielnego wyjazdu. Jako firma opiekuńcza z dużą renomą na rynku zapewniamy bezpieczną i legalną sztelę oraz stabilne warunki zatrudnienia. Każdą współpracę potwierdzamy stosownymi umowami oraz zapewniamy terminowe opłacanie wszystkich składek ubezpieczeniowych. Oferujemy także specjalne premie np. świąteczną lub wakacyjną oraz programy lojalnościowe.

 

Jeśli wciąż nie jesteś pewien, na którą ofertę się zdecydować lub masz pytania dotyczące konkretnego ogłoszenia, zgłoś się do nas! Chętnie odpowiemy na każdą wątpliwość i pomożemy wybrać najlepsze zlecenie dopasowane do Twoich indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Zapraszamy do współpracy!  

 

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

panorama Berlina widziana z góry

Praca opiekunki osób starszych w Berlinie

Chcesz rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Zastanawiasz się, gdzie najlepiej szukać zleceń? Sprawdź, dlaczego Berlin jest atrakcyjnym miejscem dla opiekunek.

Praca opiekunki osób starszych we Frankfurcie

Praca opiekunki osób starszych we Frankfurcie

Zastanawiasz się, jakie miasto zapewnia dobre perspektywy opiekunkom osób starszych w Niemczech? Jeśli chcesz zakosztować wielkomiejskiego życia, poznać tamtejsze tradycje i kulturę, polecamy Frankfurt. Sprawdź, dlaczego jest to atrakcyjne miejsce dla opiekunek.

Praca w opiece nad osobami starszymi - Monachium

Praca w opiece nad osobami starszymi - Monachium

Szukasz pracy jako opiekun osób starszych? Zastanawiasz się nad podjęciem pracy za granicą? Sprawdź, co do zaoferowania opiekunom ma Monachium! Poznaj charakterystykę pracy z seniorami i dowiedz się, ile możesz zarobić, podejmując tego typu zlecenie w Niemczech.

Praca opiekunki osób starszych w Hamburgu

Praca opiekunki osób starszych w Hamburgu

Pragniesz rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Hamburg, czyli słynne „miasto na wodzie”, stanowi doskonały wybór. Sprawdź, dlaczego warto szukać pracy w tym mieście, co możesz zwiedzić, na jakie warunki możesz liczyć i co sprawia, że Hamburg to idealne miejsce dla Ciebie!

Praca dla opiekunek osób starszych w Stuttgarcie

Praca dla opiekunek osób starszych w Stuttgarcie

Stuttgart jest dziś jednym z najbardziej zamożnych niemieckich miast. Stolica Badenii-Wirtembergii świetnie zaopatrzona jest w miejsca zielone i ciekawe muzea. To również jedno z tych miast, w których można znaleźć bardzo ciekawe ofert pracy dla opiekunek osób starszych. Sprawdź, co oferuje Stuttgart w...

Praca w Kolonii dla opiekunek osób starszych

Praca w Kolonii dla opiekunek osób starszych

Kolonia to jedno z tych niemieckich miast, które oferują znakomite warunki pracy dla opiekunów osób starszych. Poznaj najważniejsze cechy idealnego opiekuna. Dowiedz się, ile możesz zarobić, wyjeżdżając do pracy za granicą. Odkryj, co ma do zaoferowania opiekunom Kolonia – energetyczne, urokliwe miasto...

Praca w Hannover dla opiekunek osób starszych

Praca w Hannover dla opiekunek osób starszych

Chciałabyś podjąć pracę jako opiekunka osób starszych za granicą, ale nie wiesz jaką miejscowość wybrać? Sprawdź koniecznie możliwości, jakie oferuje Hannover! Poznaj charakterystykę pracy w tym mieście i dowiedz się, na jakie zarobki mogą liczyć tam opiekunki seniorów. Zapraszamy do lektury!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.