Zjawisko starzejącego się społeczeństwa sprawia, że w wielu niemieckich miastach wciąż potrzebna jest dodatkowa pomoc do opieki nad seniorami. Nie inaczej jest w Münster – mieście położonym w północnej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Tu zatrudnienie znajdą zarówno doświadczone opiekunki, jak i te stawiające pierwsze kroki w zawodzie. Dowiedz się, jakie trzeba spełnić wymagania, ile można zarobić i co można zyskać, podejmując pracę w Münster.
Zawody opiekuńcze nie należą do najłatwiejszych, jednak istnieje pewna grupa kandydatów, którzy szczególnie sprawdzą się w tego typu profesji. Od osób aplikujących na stanowisko opiekuna osób starszych wymaga się przede wszystkim wysoko rozwiniętej empatii, wrażliwości i cierpliwości. Bardzo ważna jest chęć niesienia pomocy oraz otwartość na potrzeby drugiego człowieka.
Nie bez znaczenia pozostaje również dobra kondycja fizyczno-psychiczna. Konieczna jest zarówno do wykonywania podstawowych czynności typu podnoszenie, pomoc w ubieraniu itp., ale także w stawianiu czoła emocjonalnym trudnościom dnia codziennego. W pracy z seniorami (szczególnie schorowanymi) przydaje się również odporność na stres i wyrozumiałość. Oczywiście liczą się też umiejętności komunikacyjne i łatwość w odnajdywaniu się w nowej sytuacji.
Münster przez wielu uznawane jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Niemczech. Jego niski poziom uprzemysłowienia sprawia, że chętnie przyjeżdżają tu nie tylko turyści, ale także studenci. W 2004 w prestiżowym rankingu LivCom, Münster otrzymało główną nagrodę w kategorii miast o najwyższej jakości życia na świecie.
Na tak znakomitą opinię o mieście wpływa niewątpliwie fakt, że sprzyja ono życiu towarzyskiemu pod wieloma względami. Poza licznymi restauracjami i kawiarniami może pochwalić się ponad 30 muzeami, 60 rzeźbami rozmieszczonymi w przestrzeni miejskiej oraz największą kolekcją grafik Picassa (ok. 800 sztuk!). To tu niemal każdego dnia o tej samej porze rozbrzmiewa zwyczajowo róg trębacza, mający symbolizować bezpieczeństwo dla mieszkańców – tradycja ta pochodzi jeszcze z XIV wieku.
Kiedy już zapoznamy się z najważniejszymi atrakcjami kulturalnymi, odpoczynku można szukać nad tutejszym jeziorem Aasee. To jeden z najchętniej odwiedzanych punktów miasta, zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych. Można tu wybrać się na rejs łodzią po jeziorze, a także podziwiać nietypowe formy artystyczne, jak choćby wielkie kule bilardowe ustawione niemal nad samym brzegiem. Warty obejrzenia jest także położony w okolicach jeziora Pałac Münster z dwustuletnim ogrodem botanicznym.
Tradycjonalistom miasto oferuje między innymi zwiedzanie Starego Ratusza czy Bazaru Kupców. Warte odwiedzenia są także pałac książąt-biskupów, dwór rodziny Erbdroste czy kościół St. Lamberti z mroczną historią w tle.
Po mieście można poruszać się komunikacją miejską lub samochodem, jednak wielu mieszkańców stawia na… rower. Szacuje się, że w Münster jest ok. 500 000 rowerów, które mają do dyspozycji aż 275 km tras rowerowych.
Zakres obowiązków na stanowisku opiekunki osób starszych w Niemczech jest mocno uzależniony od stanu podopiecznego. Oczywiście większej uwagi i bardziej zaawansowanej opieki będzie wymagał senior schorowany niż ten w pełni samodzielny.
Z reguły w zakresie obowiązków przyszłe opiekunki mogą odnaleźć:
W wielu zleceniach wśród zadań opiekunki wymienia się także typowe, domowe czynności. Jednak nie jest to reguła i osoby, które przykładowo, nie chcą sprzątać lub gotować, również z łatwością znajdą ofertę dla siebie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule opiekunka w Niemczech bez gotowania i sprzątania.
Wiele kandydatek na wstępie pyta, czy do wykonywania tego zawodu potrzebne jest wcześniejsze doświadczenie. Podobnie jak w wielu innych branżach także i tu, przygotowanie zawodowe jest bardzo ważne. Nie oznacza to jednak, że jest obowiązkowe – niektóre zlecenia są kierowane także do niedoświadczonych kandydatów. Najczęściej są to sztele u seniorów w dobrym stanie zdrowotnym, którzy poruszają się samodzielnie. Tacy podopieczni potrzebują opiekunki przede wszystkim do tego, by dotrzymywała im towarzystwa (bo np. mieszkają sami, a rodzina nie ma możliwości często ich odwiedzać), a w mniejszym stopniu wspierała przy podstawowych czynnościach.
Bardziej doświadczone opiekunki poszukiwane są zazwyczaj do najbardziej wymagających, niesamodzielnych podopiecznych. Osób, które zmagają się z chorobami układu ruchu, demencją starczą, po zawałach, udarach lub urazach. W takich przypadkach wcześniejsze doświadczenie w opiece jest z reguły wymagane. A dodatkowo, jeśli konieczna jest większa siła fizyczna, bo senior wymaga np. dźwigania, często preferuje się męskich opiekunów.
W zależności od potrzeb można podjąć pracę w opiece w formie regularnych wyjazdów do Niemiec lub w formie pojedynczego kontraktu. Na pierwszą opcję, czyli regularne wyjazdy do pracy w Niemczech decydują się najczęściej osoby bardziej doświadczone. Wielu opiekunów traktuje bowiem tę formę zatrudnienia jako swoje stałe źródło utrzymania. I chociaż wyjazdy mają formę kontraktową, to opiekunowie często na stałe wiążą się z konkretnym podopiecznym. Oczywiście w takim formacie pracy opiekunowie również korzystają z częstych zjazdów do Polski. A podczas ich nieobecności seniorem zajmuje się opiekun – zmiennik.
Z kolei wyjazd jednorazowy do pracy w niemieckiej opiece to znakomita forma zatrudnienia dla osób, które z racji wykonywanego zawodu lub tego, że nadal się uczą, w poszczególnych okresach mają więcej wolnego czasu. To dobra opcja na dodatkowy zarobek dla pedagogów czy studentów, którzy często decydują się np. na zlecenia wakacyjne. Krótkoterminowe zlecenia pozwalają niedoświadczonym osobom poznać specyfikę branży i ocenić w niej swoje możliwości. Często właśnie na tej podstawie decydują czy chcą związać się z tym zawodem na dłużej.
W Niemczech opiekunki z Polski mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i dobre warunki zakwaterowania. Cenione są za empatyczne podejście i pracowitość. Podobnie jak w innych niemieckich miastach, także i w Münster stawki za pracę mogą się różnić. Pensja uzależniona jest między innymi od doświadczenia w zawodzie, zakresu obowiązków, a także znajomości języka niemieckiego. Z tego powodu stawki na tym stanowisku wahają się pomiędzy 1200-2100 euro/msc. W kwestii języków warto także dodać, że nie tylko znajomość niemieckiego zapewnia tam opiekunkom dobre perspektywy zawodowe. W naszym artykule Opiekunka nie tylko z językiem niemieckim opisujemy, jakie inne języki mogą ułatwić znalezienie dobrze płatnej szteli.
Oczywiście kluczowe znaczenie odgrywa także forma zatrudnienia. Opiekunowie pracujący na gewerbe mogą liczyć na wyższe zarobki niż osoby, z którymi podpisywane są umowy zlecenia. Łatwość prowadzenia gewerbe oraz wsparcie ze strony firmy opiekuńczej sprawia, że coraz większa grupa osób przechodzi właśnie na tę formę zatrudnienia.
Wiemy, że wiele osób, które nie mają doświadczenia w pracy u naszych zachodnich sąsiadów obawia się samodzielnego wyjazdu. Jako firma opiekuńcza z dużą renomą na rynku zapewniamy bezpieczną i legalną sztelę oraz stabilne warunki zatrudnienia. Każdą współpracę potwierdzamy stosownymi umowami oraz zapewniamy terminowe opłacanie wszystkich składek ubezpieczeniowych. Oferujemy także specjalne premie np. świąteczną lub wakacyjną oraz programy lojalnościowe.
Jeśli wciąż nie jesteś pewien, na którą ofertę się zdecydować lub masz pytania dotyczące konkretnego ogłoszenia, zgłoś się do nas! Chętnie odpowiemy na każdą wątpliwość i pomożemy wybrać najlepsze zlecenie dopasowane do Twoich indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Zapraszamy do współpracy!
Anna Adamczyk
W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.