Praca dla opiekunki w Lipsku

Poszukujesz zatrudnienia w regionie Saksonii? Lipsk ze względu na bogatą ofertę turystyczną i rekreacyjną jest bardzo atrakcyjnym miejscem pracy. Pomimo, iż zaliczany jest do jednych z najmłodszych miast Niemiec, tu także społeczeństwo doświadcza procesu starzenia się. Sprawdź, dlaczego warto wyjechać do pracy w opiece do Lipska.

Praca i życie w Lipsku – aspekty demograficzne i społeczne

W ostatnich latach Lipsk zanotował istotny wzrost populacji, który wynikał zarówno z migracji zewnętrznych, jak i napływu imigrantów z zagranicy. Obecnie miasto zamieszkuje 625 341 osób. Lipsk jest uważany za jedno z najmłodszych miast w Niemczech. Duża liczba studentów, rozwinięte ośrodki akademickie i ogromna liczba atrakcji kulturalnych przyciąga młodych ludzi. Jednak pomimo młodej populacji, Lipsk ma także duży odsetek dorosłych mieszkańców. Wiele osób w wieku produkcyjnym decyduje się tu osiedlić ze względu na korzystne warunki zatrudnienia i możliwości rozwoju zawodowego. Podobnie jak większość niemieckich miast, także i Lipsk doświadcza procesu starzenia się populacji. Choć odsetek osób starszych jest niższy niż w innych niemieckich miast, to tendencja starzenia jest tu również obecna.

 

Lipsk jest atrakcyjnym miejscem pracy dla naszych rodaków. Rozwinięte sektory produkcyjny, budowlany i usługowy przekładają się na dużą liczbę miejsc pracy oraz dobre zarobki. Pracownicy mogą liczyć na stosunkowo wysokie wynagrodzenia w porównaniu do kosztów życia. Lipsk jest uważany za miasto o wysokiej jakości życia. Posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę, atrakcje kulturalne, zielone przestrzenie przyjazne dla rodzin i wiele udogodnień, które przyciągają osoby z całego świata. Jest to także przestrzeń o otwartym i tolerancyjnym społeczeństwie i widocznej na każdym kroku wielokulturowości.

Atrakcje turystyczne w Lipsku

Fascynujące atrakcje turystyczne i kulturalne przyciągają rokrocznie tysiące turystów. W Lipsku znajdziemy więcej mostów (aż 427!) niż w samej Wenecji. Flagowym zabytkiem jest największy w Europie Dworzec Główny o powierzchnie bagatela 80 000 m2. Co jeszcze warto zobaczyć Lipsku? Oto krótka lista najpopularniejszych zabytków:

  1. Stary Ratusz i Rynek – główne miejsce kulturalne położone w samym sercu Lipska. Wokół znajdziemy urokliwe kamienice z różnych okresów historycznych, a sam Ratusz zachwyci nas licznymi detalami architektonicznymi. 
  2. Gewandhaus – uznana na świecie sala koncertowa, która jest siedzibą Gewandhausorchester Leipzig, jednej z najstarszych orkiestr symfonicznych na świecie. Koncerty w Gewandhaus są prawdziwym festiwalem piękna dla miłośników muzyki klasycznej.
  3. Opera w Lipsku – jest jedną z najstarszych oper w Europie. Słynie z wysokiej jakości produkcji oraz wyjątkowego repertuaru. Oprócz koncertów operowych można tam także obejrzeć koncerty baletowe i symfoniczne.
  4. Muzeum Bacha – poświęcone życiu i twórczości słynnego kompozytora Johanna Sebastiana Bacha. W jego zbiorach znajdują się oryginalne dokumenty, rękopisy i przedmioty związane z życiem Bacha. Miłośnicy muzyki klasycznej chętnie odwiedzą także Muzeum Mendelssohna oraz Dom Schumanna.
  5. ZOO Lipsk – jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie. Znajdziemy w nim ogromną różnorodność gatunków zwierząt i liczne interaktywne wystawy.
  6. Pomnik Bitwy Narodów – znajdujący się na przedmieściach Lipska pomnik upamiętnia słynną Bitwę Narodów, która odbyła się w 1813 roku podczas wojen napoleońskich. Na miejscu zachwycą nas panoramiczne widoki na okolicę oraz interesujące wystawy poświęcone historii bitwy.
  7. Drallewatsch - odwiedzając Lipsk, nie sposób nie przespacerować się dzielnicą Drallewatsch, która zachwyca ogromną ilością kawiarni, restauracji, barów i lokali idealnych na spotkania w gronie przyjaciół i rodziny.

Czy warto jechać do pracy w opiece do Lipska?

Zdecydowanie tak! Ze względu na bogatą ofertę kulturalną, turystyczną oraz rekreacyjną z pewnością jest to miasto warte odwiedzenia. Musimy się tutaj jednak liczyć z zakorkowanymi ulicami, ogromną liczbą turystów oraz sporymi odległościami pomiędzy określonymi punktami usługowymi. Zaletą pracy w dużym mieście jest możliwość poruszania się po nim komunikacją publiczną. Jeśli jednak nasz senior będzie wymagał przejazdu samochodem, wówczas musimy liczyć się z problemami z zaparkowaniem samochodu, a także licznymi zatorami na mieście. Jeśli szukamy ciszy i spokoju, wybierzmy ofertę w mniejszej saksońskiej miejscowości, a Lipsk możemy odwiedzić w dniu przyjazdu do Niemiec lub powrotu do domu.

 

Ogromnym atutem pracy w Lipsku jest także względnie bliskie położenie od polskiej granicy. Od przygranicznego Zgorzelca oddziela go ok. 230 km. Wystarczą więc 2,5 godziny, aby dostać się do Lipska samochodem.  

 

Jak zacząć pracę w opiece w Lipsku?

W pierwszej kolejności polecamy znaleźć interesującą nas ofertę pracy w opiece w Lipsku. Warto skorzystać ze współpracy z doświadczoną firmą opiekuńczą, która odciąży nas z konieczności załatwiania wielu formalności. Dopytajmy na etapie rekrutacji o warunki pracy oraz interesujące nas kwestie związane z zakresem obowiązków. Im więcej spraw doprecyzujemy jeszcze przed wyjazdem, tym lepiej się do niego przygotujemy. Nie będziemy także zaskoczeni sposobem organizacji pracy ani oczekiwaniami ze strony przyszłego podopiecznego. Pytajmy o wszystkie interesujące nas kwestie i bądźmy dociekliwi. Pamiętajmy, że firmom opiekuńczym także zależy na tym, aby zaproponować każdej opiekunce optymalne warunki pracy, dopasowane do jej kompetencji i oczekiwań. Dlatego nie ukrywajmy istotnych dla nas kwestii (np. palenie papierosów, specjalna dieta, oczekiwania dotyczące własnego pokoju, dostęp do internetu, położenia domu seniora blisko centrów handlowych). Dla doświadczonej firmy opiekuńczej, której zależy na długotrwałych relacjach z opiekunkami, wszystkie tego typu informacje będą bardzo istotne i pomocne do znalezienia optymalnej oferty.

 

Gdy już znajdziemy właściwą dla nas ofertę i skontaktujemy się z firmą opiekuńczą, możemy zacząć przygotowywać się do wyjazdu. Tak jak wcześniej wskazaliśmy, dobra firma opiekuńcza załatwi za nas wszystkie formalności. A nam pozostaje jedynie spakować walizkę i ruszać w drogę.

Ile zarabia opiekunka osoby starszej w Lipsku?

Zarobki w opiece nie są narzucone odgórnie. Oznacza to, że możemy uzyskać wynagrodzenie uzależnione od wielu czynników m.in. trudności zlecenia, naszego wcześniejszego doświadczenia, znajomości języka niemieckiego, kompetencji w zakresie opieki, zakresu obowiązków. Na wysokość wynagrodzenia duży wpływ będzie miała forma rozliczenia. Zarobimy zdecydowanie więcej, jeśli zdecydujemy się na rozliczenie w formie działalności Gewerbe w porównaniu do pracy na umowach cywilnoprawnych. Wiele opiekunek początkowo nie decyduje się na wyższe zarobki w formacie pracy Gewerbe, obawiając się konieczności spełnienia licznych formalności. Doświadczenia opiekunek pokazują jednak, że nie ma się czego obawiać, jeśli otrzymamy odpowiednie wsparcie. Wyższe wynagrodzenia okazują się po przeliczeniu także atrakcyjniejsze niż groszowe podwyżki przyszłej emerytury wynikające z przeliczeń ZUSu. Każda jednak opiekunka we własnym zakresie powinna przekalkulować korzyści wynikające z pracy w danym systemie i podjąć decyzję o formie zatrudnienia.

 

opiekunka osoby starsej z podopieczną
Zakres obowiązków opiekunki może różnić się zależnie od stanu zdrowia podopiecznego oraz jego preferencji

Na czym polega praca opiekunki osoby starszej?

Opiekunki osób starszych w Niemczech wyjeżdżające na kilkumiesięczne kontrakty najczęściej decydują się na podjęcie pracy w tzw. domowej opiece w Niemczech. W tym systemie pracy opiekunka mieszka wspólnie ze swoim podopiecznym i sprawuje nad nim opiekę. Jej obowiązki można zasadniczo podzielić na dwie grupy – czynności pielęgnacyjne oraz czynności związane z utrzymaniem domu. W każdym jednak przypadku zakres obowiązków może wyglądać nieco inaczej. W przypadku seniorów, którzy wymagają stałej opieki, czynności pielęgnacyjne mogą stanowić główny zakres działań. Jeśli z seniorem mieszka jeszcze małżonek lub małżonka, wówczas oni często starają się także wykonywać czynności porządkowe, w miarę swoich możliwości.

 

Zdarzają się także zlecenia, w których podopieczny w bardzo dobrym stanie zdrowia oczekuje od opiekunki głównie pomocy w utrzymaniu domu oraz dotrzymaniu towarzystwa. Tego typu zlecenia można określić jako „lżejsze”. Wymagana jest jednak bardzo dobra znajomość języka niemieckiego, aby sprawnie komunikować się z seniorem i móc z nim porozmawiać na interesujące go tematy. Lżejsze zlecenia są często nieco mniej płatne. Jednak w porównaniu do wynagrodzenia w Polsce za ten sam zakres obowiązków możemy zarobić u naszych zachodnich sąsiadów nawet kilkukrotnie więcej.

 

Zdjęcie autora artykułu - Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.