'Jak pracować, żeby nie żałować?' - odcinek szósty

Obciążenia fizyczne w pracy opiekunów osób starszych w Niemczech

Praca opiekunów, z uwagi na stan zdrowia i sprawność podopiecznych – osób starszych, wymaga czasami niemałego wysiłku. Seniorzy poza towarzystwem potrzebują wsparcia w codziennych czynnościach – prowadzeniu domu (utrzymaniu czystości, robieniu zakupów i gotowaniu), czasami higienie i pielęgnacji. Nie raz potrzebna jest pomoc fizyczna – szczególnie przy zmianie pozycji, wstawaniu, przesiadaniu się.

Poradnik dla opiekunów seniorów w Niemczech na temat prewencji urazów kręgosłupa

Bez wątpienia w pracy opiekunów osób starszych nie brakuje czynności, które mogą obciążać lub nawet prowadzić do kontuzji. Dlatego szczególnie ważne jest dla nich planowanie i świadome wykonywanie obowiązków wymagających wysiłku. Pomocne w tym mogą okazać się krótkie filmy CareWork na temat prewencji urazów kręgosłupa.

"Jak pracować, żeby nie żałować?" – filmy dla opiekunów osób starszych i niesamodzielnych

Kilkuodcinkowy materiał filmowy związany ze zdrowiem i bezpieczeństwem opiekunów pokazuje, jak niwelować obciążenia fizyczne pojawiające się w ich codziennej pracy. W ramach cyklu omówienie zostały takie kwestie jak: zmiana nawyków, znaczenie rozgrzewki, prawidłowe wykonywanie codziennych czynności, znaczenie organizacji, dbałość o postawę i pozycję, techniki pomocne w zmienianiu pozycji podopiecznego.

Odcinek szósty: pomoc we wstawaniu po upadku

Niestety ryzyko upadków rośnie z wiekiem. Wpływ mają na to problemy zdrowotne, które pojawiają się i nasilają na starość. Nie bez znaczenia jest również przyjmowanie leków, które czasami wywołują zaburzenia równowagi i zawroty głowy. Do wielu upadków w domu dochodzi pośrednio z winy wyposażenia – rogi, dywany, kable bywają pułapką dla osób starszych.

 

Skutki upadków są często poważne i mają duży wpływ na jakość dalszego życia seniorów, ale na szczęście nie wszystkie upadki są groźne. Osoby starsze, które upadają, z reguły są w stanie podnieść się dzięki pomocy opiekuna.

 

Ten jednak powinien upewnić się wcześniej, że podopiecznemu nic się nie stało, zapewnić mu chwilę odpoczynku i komfortową pozycję. W miarę możliwości, opiekun nie powinien podnosić podopiecznego. Może to zaszkodzić zarówno podopiecznemu, jak i opiekunowi. Film instruktażowy z komentarzem eksperta pokazuje, jak najlepiej pomóc podopiecznemu we wstawaniu po upadku, korzystając z jego sprawności i samodzielności.

 

Osób starszych, które straciły przytomność, mocno się uderzyły, skarżą się na ostry ból albo mają widoczny uraz lub poważną ranę nie należy podnosić, szczególnie na siłę.

Odcinek szósty: zmiana pozycji leżącego

Druga część filmu dotyczy obracania w łóżku osób leżących. Umiejętność ta jest konieczna w przypadku, kiedy podopieczny wymaga przebrania, higieny lub pielęgnacji w łóżku, a także kiedy trzeba wymienić prześcieradło lub podkład.

 

Przy wykonywaniu tych czynności niezwykle ważne jest poszanowanie chorego. Sprawna pomoc osobie, które nie jest w stanie opuścić łóżka o własnych siłach, należy do ważnych umiejętności opiekunów. Używanie nadmiernej siły, poza oczywistym dyskomfortem podopiecznego, może również przekładać się na zdrowie opiekuna. Dla komfortu pracy warto zatem znać technikę bezpiecznego obracania podopiecznego opartą o planowanie, zachowanie odpowiedniej pozycji i wykorzystanie praw fizyki.

 

Szkolenia w aplikacji CareWork

Wszystkie szkolenia z cyklu "Jak pracować, żeby nie żałować?" dostępne są na kanale CareWork na YouTube oraz w darmowej aplikacji dla opiekunów CareWork.

Zobacz również: