Jak pracować, żeby nie żałować?

CareWork szkoli opiekunów

„Jak pracować, żeby nie żałować?” to nazwa kolejnego cyklu szkoleniowego CareWork dotyczącego pracy w opiece. Projekt to wynik współpracy z opiekunami osób starszych, wieloletnich obserwacji i analizy sytuacji zawodowej opiekunów – również pod kątem zgłaszanych przez nich problemów zdrowotnych. Równolegle do cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” w ramach którego poruszane są ważne, interesujące a nawet kontrowersyjne tematy związane z opieką nad niemieckimi seniorami oraz do interaktywnych kursów języka niemieckiego, firma CareWork postanowiła przygotować kilkuodcinkowy materiał filmowy związany ze zdrowiem opiekunów, w którym pokazuje, jak unikać obciążeń fizycznych. Kurs dotyczący przede wszystkim prewencji urazów kręgosłupa, stanowi zatem uzupełnienie oferty szkoleniowej CareWork dla opiekunów osób starszych. Udział opiekunów w projekcie pozytywnie wpłynie na ich kwalifikacje i wiedzę na temat pracy w opiece w Niemczech oraz zwiększy bezpieczeństwo ich pracy.

 

Prewencja urazów kręgosłupa

Bez wątpienia praca w opiece bywa trudna, również fizycznie. Podopieczni ze względu na choroby i wiek często są niepełnosprawni i potrzebują pomocy. To zupełnie naturalnie, że opiekunowie starając się o nich dbać, angażują się w swoją pracę. Niestety czasami zapominają o sobie i zdarza się, że obciążają się za bardzo. Wielu obciążeń można jednak uniknąć zmieniając swoje nawyki, planując wykonywanie codziennych czynności i świadomie stosując proste techniki. Pomocne we wprowadzaniu zmian będą na pewno krótkie filmy CareWork na temat prewencji urazów kręgosłupa. W filmach przedstawiono konkretne zasady, które w łatwy sposób można wdrożyć w życie, co pozwoli ograniczyć obciążenia fizyczne i przełoży się na bezpieczeństwo pracy. Ekspert CareWork pokazuje, jak ważna są organizacja i przygotowanie – nawet fizyczne w formie rozgrzewki, a także wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku, jako pomocy w pracy. W filmach porównano wykonywanie obowiązków na dwa sposoby – zwykły tzn. intuicyjny (bez przygotowania) i zaplanowany (mając na uwadze zdrowy kręgosłup) a także wskazano, dlaczego nawet zwykłe czynności warto wykonywać w przemyślany sposób.

 

opiekunka CareWork w trakcie nauki

Odcinek pierwszy: Wprowadzenie – prewencja urazów kręgosłupa

Cykl „Jak pracować, żeby nie żałować?” zaczyna się od wywiadu z ekspertem i ma formę wprowadzenia. Tomasz Narolski – specjalista ds. BHP, fizjoterapeuta, certyfikowany i doświadczony trener z zakresu ergonomii i organizacji pracy odpowiada w nim na pytania dotyczące obciążeń fizycznych w pracy opiekuna. Wyjaśnia na co szczególnie trzeba zwracać uwagę organizując swoją pracę, jak można sobie ją ułatwić i dlaczego warto zmienić swoje nawyki. W kolejnych filmach pokazane zostaną już bardzo konkretne sposoby i czynności, których stosowanie sprawia, że praca będzie mniej obciążająca, a więc bezpieczniejsza dla zdrowia opiekuna.

 

Szkolenia w aplikacji CareWork

Wszystkie szkolenia zawodowe CareWork dostępne są w darmowej aplikacji CareWork dla współpracujących z nami opiekunów. Szkolenia opracowywane zostały przez specjalistów z branży opiekuńczej, a ich lista będzie na bieżąco uzupełniana o nowe tematy. Po zalogowaniu się w aplikacji app.carework.pl poza funkcjonalnościami związanymi ze sprawami kadrowymi, opiekunowie mają pełny dostęp do platformy szkoleniowej, która daje szereg możliwości rozwoju. Co więcej, aktywny udział w szkoleniach i rozwiązywanie testów kompetencji umożliwia zdobywanie dodatkowych punktów w zupełnie nowym programie lojalnościowym „Pomagasz – Korzystasz”, który wystartował 1 stycznia 2020 roku. Zgromadzone na kontach punkty można wymieniać na atrakcyjne nagrody. Więcej informacji na temat programu znajdziesz na stronie internetowej CareWork.

 

Zdjęcie autora artykułu - Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

Zobacz również: