'Jak pracować, żeby nie żałować?' - odcinek piąty

„Jak pracować, żeby nie żałować?” – poradnik dla opiekunów osób starszych w Niemczech

Praca opiekunów osób starszych bywa ciężka również fizycznie, dlatego każda osoba zajmująca się seniorami powinna zadać sobie pytanie, jak pracować żeby nie żałować. Nie żałować, że wykonana w nieprzemyślany sposób czynność doprowadziła do przeciążeń, do kontuzji, do problemów zdrowotnych.

 

Warto myśleć o swoim zdrowiu i pracować mądrze, czyli planować obowiązki, korzystać z dostępnych pomocy i korygować swoje złe nawyki. Na szczęście, również w opiece można stosować sprytne metody i proste techniki, które są w stanie sprawić, że codzienna praca będzie wymagać mniej wysiłku, a więc będzie bezpieczniejsza.

Nie dźwigaj, jeśli nie musisz!

Piąty film Carework na temat unikania obciążeń kręgosłupa dotyczy trudnego tematu, jakim jest dźwiganie w pracy opiekunów osób starszych. Podopieczni to często osoby schorowane, słabe lub niepełnosprawne. Stan ich zdrowia wymaga pomocy przy wstawaniu, zmianie pozycji, przemieszczaniu i poruszaniu się. Przydatne opiekunom mogą być w tym nowoczesne urządzenia, sprzęty i akcesoria, ale już samo stosowanie prostych zasad może znacząco ułatwić im pracę.

 

To od opiekunów w dużym stopniu zależy, czy wykonane czynności będą miały wpływ na ich kręgosłup. Zdecydowana większość z nich zapomina o swoim zdrowiu i radzi sobie, jak potrafi, aby tylko wspierać swoich podopiecznych. Bez wątpienia pomoc seniorom jest ważna, ale równie istotne jest dbanie siebie.

 

Przygotowany z myślą o opiekunach osób starszych film CareWork ma na celu uświadomienie, że czasami w pracę można włożyć mniej siły fizycznej, a mimo to osiągnąć taki sam a nawet lepszy efekt. Pokazane są najczęściej popełniane błędy oraz sposoby, jak ich unikać.

Techniki i triki w pracy opiekunów osób starszych – pomoc przy wstawaniu

Nawet przy zwykłej czynności, jaką jest pomoc przy wstawaniu ważna jest stabilna pozycja oraz ułożenie stóp i dłoni. Użyteczne okazać mogą się również domowe przedmioty, jak na przykład poduszki. W trakcie filmu ekspert CareWork tłumaczy, jak szukać optymalnych rozwiązań, bo dobre przygotowanie i organizacja mogą znacząco poprawić komfort pracy opiekuna.

 

 

Zdjęcie autora artykułu - Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

Zobacz również: