Praca w opiece w Niemczech – umowa czy kontrakt?

Praca w opiece w Niemczech w ramach umowy czy kontraktu, to zatrudnienie w oparciu o te same przepisy kodeksu cywilnego. I jedno i drugie to umowa cywilnoprawna, zwana najczęściej umową zlecenia. Jest to jedna z licznych form zatrudnienia w opiece, ciesząca się niesłabnącą popularnością z wielu powodów. Jednym z nich jest z pewnością możliwość dokładnego zapoznania się z warunkami wykonywania pracy w języku polskim. Umowy i kontrakty są częściowo napisane trudnym, prawniczym językiem, muszą bowiem pogodzić wymagania prawne Polski i Niemiec, a także regulacje Unii Europejskiej. Łatwo można jednak wyczytać, gdzie będziemy pracować, jak długo, jakie mamy prawa i obowiązki oraz wiele innych potrzebnych informacji. Nie ma większych różnic w treści umowy zlecenia od umowy zlecenia zwanej kontraktem. Czym więc się różnią?

Praca w opiece w Niemczech – popularne formy zatrudnienia

Decydując się na pracę w opiece w Niemczech mamy do wyboru różne formy zatrudnienia. Najpopularniejsze z nich to:

  • umowa zlecenie z polskim pracodawcą  (może być w formie kontraktu);
  • praca w oparciu o własną działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce;
  • praca na Gewerbe, czyli niemiecką działalność gospodarczą.

Każda z tych form ma swoją specyfikę.

 

Umowa zlecenie z polską firmą opiekuńczą to bardzo często spotykany model współpracy. Umowa zlecenie, także w formie kontraktu, zawarta może być na dowolnie oznaczony okres czasu. Czasem miesiąc kalendarzowy, ale przy popularnej wśród opiekunów pracy „na skoczka” zlecenie obejmować może np. 2-3 tygodnie, a dla długodystansowców nawet kilka miesięcy pod rząd. Wszelkimi formalnościami urzędowymi zajmuje się firma opiekuńcza.

 

Praca w oparciu o polską działalność gospodarczą to znacznie mniej popularny model współpracy, gdyż po stronie opiekunki rodzi on konieczność samodzielnego rozliczania się z fiskusem oraz dopełniania różnorodnych formalności urzędowych. Są oczywiście sytuacje, w których taka forma pracy będzie się sprawdzać. Przykładowo dotyczy to osób, które część roku pracują w opiece w Niemczech, a resztę czasu w opiece w Polsce.

 

Niemiecka Gewerbe, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza zarejestrowana i rozliczana u naszych zachodnich sąsiadów, jest modelem szczególnie polecanym opiekunom, którzy cenią sobie samodzielność, poszukują najwyższych stawek oraz bardzo dobrze znają język niemiecki. Jej podkreślaną powszechnie zaletą  jest m.in. możliwość korzystania z wysokiej – obowiązującej w Niemczech – kwoty wolnej od podatku.

 

Bez względu na formę współpracy – pracujemy w usługach, w których bardzo ważne jest dotrzymanie terminów u klienta. Są to osoby, których codzienne funkcjonowanie jest zależne od sprawnego działania firmy opiekuńczej.

Praca w formie kontraktu – zalety i wady

Opiekunowie poszukujący pracy w opiece w Niemczech, najchętniej podają swoje wolne terminy i chcieliby, aby firma dopasowała zmiany u klientów pod te terminy (często krótkie i podawane z dnia na dzień). Niestety, nie zawsze pokrywają się wtedy interesy wszystkich stron, ponieważ częstotliwość zmian u klienta zależy także od jego planów, a także zamierzeń zmienniczki czy zmiennika. Również podopieczni, ze względu na swój wiek, nie lubią częstych zmian i łatwo przywiązują się do obecnego wsparcia. Częste zmiany podporządkowane ściśle tylko pod wolne terminy podane przez opiekunów, zwłaszcza te krótkie, zmniejszają sprawność organizacyjną firmy opiekuńczej. W mniejszych przedsiębiorstwach zarządzanie personelem w taki sposób jest łatwiejsze, w firmach działających na większą skalę planowanie jest podstawą efektywnego i sprawnego funkcjonowania w interesie wszystkich – klientów i opiekunów.  

 

Z wyżej wymienionych powodów coraz częściej w ofertach firm zajmujących się pracą w opiece w Niemczech, w tym w CareWork, pojawiają się oferty w postaci kontraktu.

 

Kontrakt również może być zawarty na dowolnie oznaczony czasu, z tym że okres ten nie jest  kwestią wyboru terminu wykonania umowy przez opiekuna, ale jest z góry określony przez zleceniodawcę. Oczywiście ze strony firmy występuje w tym zakresie duża elastyczność, ale takiej samej elastyczności oczekuje się od opiekunów. Taki system pomaga w zarządzaniu w dużych przedsiębiorstwach. Ma na celu m.in. poprawę dostępności ofert pracy dla stale współpracujących opiekunów, nawet w okresach zmniejszonego zainteresowania klientów (styczeń-luty), jak i również poprawę planowania dostępności opiekunów dla stałych klientów w okresach, kiedy opiekunowie  mniej chętnie wyjeżdżają (okres letni, okresy przedświąteczne, długie weekendy itp.). Nie bez znaczenia są także rosnące koszty transportu oraz zawiłości przepisów ubezpieczeniowych i podatkowych.

Podsumowując – kontrakt ma więc swoje zalety organizacyjne, ale z punktu widzenia niektórych osób zajmujących się pracą w opiece w Niemczech jego wadą może być ograniczenie wyboru ofert w oczekiwanym terminie.

Praca na umowie – zalety i wady

Praca w opiece w Niemczech na umowie, obojętnie czy w formie kontraktu czy zwykłego zlecenia, w ramach własnej działalności gospodarczej polskiej czy niemieckiej, jest zawsze bezpieczniejszym wyborem, niż praca bez umowy. Umowy spisuje się na złe czasy. Jeżeli strony pracy w opiece są ze sobą zgodne i harmonijnie współpracują, nikt nawet nie zagląda w szczegóły umów. Spisana umowa ma tę zaletę, że jeżeli dojdzie do nieporozumień, łatwiej je rozwiązać. Umowa i kontrakt nie różnią się od siebie pod tym względem. Zaletą zapisania różnych okoliczności (np. co w przypadku, gdy podopieczny nagle odejdzie, co jeżeli nie zagra chemia międzyludzka) jest uregulowanie relacji pomiędzy stronami umowy.

Opiekunowie za największą wadę umów uważają zapisy dotyczące np. kar umownych. A prawda jest taka, że takie zapisy umowne robi się ze względu na tych ludzi, którzy błądząc w życiu (np. uzależniając się od alkoholu) trafiają do pracy w opiece. Jeżeli spalili za sobą wszystkie mosty w miejscu zamieszkania, często interesują się podjęciem pracy w opiece w Niemczech. Taki wyjazd do pracy za granicę nie wymaga przecież żadnych nakładów finansowych i niewiele organizacyjnych. Pomimo stosowania różnych technik i metod rekrutacyjnych, od czasu do czasu pojawiają się w Niemczech i psują opinię tej znaczącej większości dobrych opiekunów. Takie zapisy o karach umownych robi się dla złych opiekunów – dobrzy nie mają się czego obawiać.

 

Każda umowa, nawet jeżeli nie wszystkie jej zapisy nam się podobają, w każdej pracy, nie tylko w pracy w opiece w Niemczech, ma naszym zdaniem znacznie więcej zalet niż wad!

Praca w opiece w Niemczech dla Ciebie

Jak wynika z powyższego, praca w oparciu o kontrakt nie jest taka straszna, jak ją malują. Umowa zlecenie czy kontrakt nie różnią się pod względem merytorycznego zakresu pracy w opiece. Może  kontrakt na czas określony przez firmę, to nie jest to oferta dla każdego. Na pewno są opiekunki, które ze względu na swoje indywidualne preferencje muszą szukać ofert wyłącznie pod ścisłe, krótkie terminy, pasujące do ich życiowych planów. Bez względu na to, co lepiej do Ciebie pasuje – zapraszamy do kontaktu. Stali współpracownicy mogą liczyć na to, że dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć dla nich krótkie „okienko” w takim terminie, jaki im pasuje!

Zdjęcie autora artykułu - Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.