Osoby decydujące się na pierwszy wyjazd do pracy w opiece często poszukują tzw. lekkiego zlecenia. Jaki zakres obowiązków czeka na opiekunki w takim miejscu pracy? Czy w ogóle możliwe są „lekkie” zlecenia w opiece nad osobami starszymi? Sprawdź i przekonaj się, że praca w opiece to naprawdę bardzo różnorodne zajęcie.
„Lekkie zlecenie”, czyli jakie?
W rozmowach z kandydatami do pracy często pada stwierdzenie o chęci wyjazdu do pracy na tzw. lekkie zlecenie. Nasze doświadczenia pokazują, że pod tym stwierdzeniem kryją się różne oczekiwania ze strony przyszłych opiekunów. Dlatego postanowiliśmy przedstawić przykładowy zakres obowiązków, który czeka na opiekunki w takim miejscu pracy. Jednocześnie chcemy też pokazać, że branża opiekuńcza jest bardzo różnorodna i stanowi atrakcyjne miejsce pracy dla osób o różnych kwalifikacjach i predyspozycjach. Warto poświęcić trochę czasu, aby dopasować optymalne miejsce pracy do naszych oczekiwań.
Odpowiedzmy sobie zasadniczo na pytanie, czy są w ogóle możliwe lekkie zlecenia w opiece nad osobą starszą? Zdecydowanie tak! Oczywiste jest, że praca z seniorem to zajęcie wymagające dużej empatii i cierpliwości. Decydując się na pełnienie opieki, będziemy musieli poniekąd dostosować się do rytmu dnia, przyzwyczajeń i oczekiwań seniora. Niemniej jednak przy odpowiednim nastawieniu praca ta może przynieść wiele satysfakcji, radości i pozytywnych emocji.
Mówiąc o lekkim zleceniu, najczęściej mamy na myśli opiekę nad seniorem, który jest w bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Nie ma dolegliwości wieku starczego ani przewlekłych chorób. Jest także w pełni samodzielny w kwestii higieny osobistej i nie zgłasza kłopotów z poruszaniem. Z jakiego powodu tacy seniorzy zgłaszają potrzebę zatrudnienia opiekunki? W większości przypadków jest to potrzeba towarzystwa drugiej osoby, a także wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności domowych. Decydując się na podjęcie pracy, zakres obowiązków opiekuna jest ustalany każdorazowo z podopiecznym. Jednak z reguły będzie następujący:
Biorąc pod uwagę zakres obowiązków na takim zleceniu, warto zwrócić uwagę, że kluczowym aspektem jest tutaj dotrzymanie towarzystwa seniorowi. A tym samym w większości przypadków wymagana będzie od opiekuna bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Seniorzy w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej chętnie rozmawiają na różne tematy i spotykają się ze znajomymi. Dlatego też komunikatywność i sprawne posługiwanie się językiem niemieckim będą odgrywały kluczową rolę na etapie rekrutacji.
Brak konieczności wykonywania uciążliwych czynności pielęgnacyjnych to dla wielu kandydatów do pracy w opiece zachęcający argument do spróbowania swoich właśnie w tym zawodzie. Dlatego lekkie zlecenia są często wybierane przez osoby, które pierwszy raz wyjeżdżają na sztelę. Mniejsza ilość obowiązków przekłada się jednak na niższe wynagrodzenie. Opiekunki, które podejmują się pracy z seniorami wymagających stałej opieki, podnoszenia oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach wynikających z ciężkiego przebiegu chorób starczych, z pewnością mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Warto jednak pamiętać, że na lekkich zleceniach w Niemczech najpewniej i tak zarobimy zdecydowanie więcej, niż wykonując podobną pracę w Polsce.
Nasze wieloletnie doświadczenie w branży opiekuńczej potwierdza, że większą część ogłoszeń o pracę stanowią trudniejsze i bardziej wymagające sztele. Wynika to z faktu, że opieka dla osób starszych w ciężkim stanie fizycznym jest niemal koniecznością. Rodziny seniorów stoją najczęściej przed następującym wyborem:
Profesjonalne podejście do pracy polskich opiekunek sprawia, że niemieckie rodziny z pełnym zaufaniem zwracają się o pomoc w opiece nad bliskim do opiekunów z Polski.
Z kolei w przypadku seniorów w bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, nie ma konieczności zatrudniania każdorazowo osoby do pełnienia opieki domowej. Takich ofert jest więc mniej i cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem ze strony opiekunek.
Jeżeli zależy nam na tym, aby wyjazd do pracy jako opiekunka w Niemczech nas nie rozczarował, należy wyszukać odpowiednie ogłoszenie. O ile ofert pracy w opiece jest całe mnóstwo, o tyle znalezienie tego właściwego, które będzie w pełni odpowiadało naszym oczekiwaniom, może zająć trochę czasu. Z naszej perspektywy, firmy, która pomaga w organizacji takich wyjazdów, potwierdzamy, że zdecydowanie warto odpowiedzialnie podejść do procesu poszukiwania pracy i samej rekrutacji. Decyzja o wyjeździe na pierwsze lepsze zlecenie może skończyć się dużym rozczarowaniem, a nawet frustracją. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed wyjazdem otrzymać możliwie jak najwięcej informacji o stanie zdrowia podopiecznego oraz jego oczekiwaniach.
We właściwym dopasowaniu oferty powinni nam pomóc pracownicy firmy opiekuńczej. Osoby te mają duże doświadczenie w branży i doskonale wiedzą, na czym polega specyfika pracy w opiece. Prowadzony wywiad przez pracownika takiej firmy ma na celu rozpoznanie nie tylko kwalifikacji kandydata do pracy, ale także poznanie jego preferencji i wymagań. Doskonale bowiem zdajemy sobie sprawę, że spełnienie oczekiwań obu stron – zarówno podopiecznego, jak i opiekunki, to gwarancja powodzenia i wzajemnego zadowolenia.
Nie wiesz, które ogłoszenie wybrać? Napisz do nas lub zadzwoń. Pomożemy wybrać najlepsze miejsce pracy dla Ciebie.
Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak
Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.