Opieka Niemcy lekkie zlecenie

Osoby decydujące się na pierwszy wyjazd do pracy w opiece często poszukują tzw. lekkiego zlecenia. Jaki zakres obowiązków czeka na opiekunki w takim miejscu pracy? Czy w ogóle możliwe są „lekkie” zlecenia w opiece nad osobami starszymi? Sprawdź i przekonaj się, że praca w opiece to naprawdę bardzo różnorodne zajęcie.

 

 Lekkie zlecenie w niemieckiej opiece

„Lekkie zlecenie”, czyli jakie?

 

W rozmowach z kandydatami do pracy często pada stwierdzenie o chęci wyjazdu do pracy na tzw. lekkie zlecenie. Nasze doświadczenia pokazują, że pod tym stwierdzeniem kryją się różne oczekiwania ze strony przyszłych opiekunów. Dlatego postanowiliśmy przedstawić przykładowy zakres obowiązków, który czeka na opiekunki w takim miejscu pracy. Jednocześnie chcemy też pokazać, że branża opiekuńcza jest bardzo różnorodna i stanowi atrakcyjne miejsce pracy dla osób o różnych kwalifikacjach i predyspozycjach. Warto poświęcić trochę czasu, aby dopasować optymalne miejsce pracy do naszych oczekiwań.

 

Odpowiedzmy sobie zasadniczo na pytanie, czy są w ogóle możliwe lekkie zlecenia w opiece nad osobą starszą? Zdecydowanie tak! Oczywiste jest, że praca z seniorem to zajęcie wymagające dużej empatii i cierpliwości. Decydując się na pełnienie opieki, będziemy musieli poniekąd dostosować się do rytmu dnia, przyzwyczajeń i oczekiwań seniora. Niemniej jednak przy odpowiednim nastawieniu praca ta może przynieść wiele satysfakcji, radości i pozytywnych emocji.

 

Mówiąc o lekkim zleceniu, najczęściej mamy na myśli opiekę nad seniorem, który jest w bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Nie ma dolegliwości wieku starczego ani przewlekłych chorób. Jest także w pełni samodzielny w kwestii higieny osobistej i nie zgłasza kłopotów z poruszaniem. Z jakiego powodu tacy seniorzy zgłaszają potrzebę zatrudnienia opiekunki? W większości przypadków jest to potrzeba towarzystwa drugiej osoby, a także wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności domowych. Decydując się na podjęcie pracy, zakres obowiązków opiekuna jest ustalany każdorazowo z podopiecznym. Jednak z reguły będzie następujący:

  • Robienie zakupów – seniorzy chętnie pomagają w przygotowaniu listy zakupów określając, czego potrzebują lub na co mają ochotę do zjedzenia. Jednak to opiekunka ma za zadanie dopilnować, aby w domu zawsze były potrzebne środki czystości i jedzenie.
  • Czynności porządkowe – do zadań opiekunki najczęściej należy pomoc w utrzymaniu domu w czystości. Opiekunowie mogą więc być proszeni o robienie prania, prasowanie, umycie naczyń, przetarcie kurzu, czy ścielenie łóżka. 
  • Przygotowanie posiłków – niektórzy seniorzy bardzo chętnie samodzielnie gotują lub uczestniczą w gotowaniu. Niemniej jednak w większości zleceń to na opiekunce spoczywa obowiązek przygotowania posiłków. Z naszego doświadczenia wiemy, że dla absolutnej większości opiekunek gotowanie nie stanowi żadnego problemu. Wręcz nawet uznawane jest za przyjemniejszy element pracy. Z drugiej jednak strony zdarzają się kandydaci do pracy, którzy od samego początku zaznaczają, iż nie podejmą się gotowania dla podopiecznego. I możemy zapewnić, że takie oferty pracy także się zdarzają (przeczytaj więcej w artykule - praca w opiece w Niemczech bez gotowania i sprzątania). Z reguły wtedy, gdy w domu mieszka więcej osób – małżonek lub dzieci seniora. I to oni przejmują na siebie obowiązek gotowania.
  • Umawianie i pilnowanie terminów wizyt lekarskich – opiekunka odpowiada także za to, aby umówić seniora na regularne wizyty kontrolne do lekarza czy rehabilitanta.
  • Zapewnienie transportu na umówione spotkania – jeśli na danym zleceniu oczekuje się od opiekuna zawożenia podopiecznego na umówione spotkania, wówczas powinno to być zaakcentowane w ogłoszeniu o pracę. W takiej sytuacji wymagane jest od opiekuna, aby posiadał on prawo jazdy kategorii B i co równie ważne – był aktywnym kierowcą, który nie boi się jeździć po niemieckich ulicach.
  • Dbanie o bezpieczeństwo – sprawdzenie, czy drzwi do domu są zamknięte. Przyjmowanie osób, które dzwonią do mieszkania. Osoby starsze często są za bardzo ufne i nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą wynikać z otwierania drzwi nieznajomym. Dlatego ważną rolę odgrywa opiekunka, której obecność oraz czujność znacząco poprawiają bezpieczeństwo seniora.
  • Towarzyszenie w codziennych aktywnościach – to niezwykle ważny element pracy opiekuna na tzw. lekkich zleceniach. Zadaniem opiekuna jest pomoc w organizacji wyjść i towarzyszenie w aktywnościach, na które senior ma ochotę. Najczęściej są to spacery, wizyty u znajomych, wyprowadzanie psa, słuchanie muzyki, wspólne oglądanie telewizji. Seniorzy w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej zgłaszają niekiedy zainteresowanie kulturalnymi atrakcjami, takimi jak wyjście do kina, teatru czy na koncert. 

Biorąc pod uwagę zakres obowiązków na takim zleceniu, warto zwrócić uwagę, że kluczowym aspektem jest tutaj dotrzymanie towarzystwa seniorowi. A tym samym w większości przypadków wymagana będzie od opiekuna bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Seniorzy w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej chętnie rozmawiają na różne tematy i spotykają się ze znajomymi. Dlatego też komunikatywność i sprawne posługiwanie się językiem niemieckim będą odgrywały kluczową rolę na etapie rekrutacji.  

 

opiekunka rozmawiająca z podopieczną
Podopiecznym w dobrej kondycji zdrowotnej zależy na częstych rozmowach i dobrym kontakcie z opiekunką

Czy warto wybrać lekkie zlecenie?

Brak konieczności wykonywania uciążliwych czynności pielęgnacyjnych to dla wielu kandydatów do pracy w opiece zachęcający argument do spróbowania swoich właśnie w tym zawodzie. Dlatego lekkie zlecenia są często wybierane przez osoby, które pierwszy raz wyjeżdżają na sztelę. Mniejsza ilość obowiązków przekłada się jednak na niższe wynagrodzenie. Opiekunki, które podejmują się pracy z seniorami wymagających stałej opieki, podnoszenia oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach wynikających z ciężkiego przebiegu chorób starczych, z pewnością mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Warto jednak pamiętać, że na lekkich zleceniach w Niemczech najpewniej i tak zarobimy zdecydowanie więcej, niż wykonując podobną pracę w Polsce.

 

Czy lekkie zlecenia w opiece zdarzają się często?

Nasze wieloletnie doświadczenie w branży opiekuńczej potwierdza, że większą część ogłoszeń o pracę stanowią trudniejsze i bardziej wymagające sztele. Wynika to z faktu, że opieka dla osób starszych w ciężkim stanie fizycznym jest niemal koniecznością. Rodziny seniorów stoją najczęściej przed następującym wyborem:

  • samodzielna opieka członka rodziny nad seniorem,
  • skorzystanie z usług całodziennego domu opieki,
  • zatrudnienie osoby do pełnienia opieki domowej nad seniorem.

Profesjonalne podejście do pracy polskich opiekunek sprawia, że niemieckie rodziny z pełnym zaufaniem zwracają się o pomoc w opiece nad bliskim do opiekunów z Polski.

Z kolei w przypadku seniorów w bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, nie ma konieczności zatrudniania każdorazowo osoby do pełnienia opieki domowej. Takich ofert jest więc mniej i cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem ze strony opiekunek.

 

Jak znaleźć lekkie zlecenie w opiece w Niemczech?

Jeżeli zależy nam na tym, aby wyjazd do pracy jako opiekunka w Niemczech nas nie rozczarował, należy wyszukać odpowiednie ogłoszenie. O ile ofert pracy w opiece jest całe mnóstwo, o tyle znalezienie tego właściwego, które będzie w pełni odpowiadało naszym oczekiwaniom, może zająć trochę czasu. Z naszej perspektywy, firmy, która pomaga w organizacji takich wyjazdów, potwierdzamy, że zdecydowanie warto odpowiedzialnie podejść do procesu poszukiwania pracy i samej rekrutacji. Decyzja o wyjeździe na pierwsze lepsze zlecenie może skończyć się dużym rozczarowaniem, a nawet frustracją. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed wyjazdem otrzymać możliwie jak najwięcej informacji o stanie zdrowia podopiecznego oraz jego oczekiwaniach.

 

We właściwym dopasowaniu oferty powinni nam pomóc pracownicy firmy opiekuńczej. Osoby te mają duże doświadczenie w branży i doskonale wiedzą, na czym polega specyfika pracy w opiece. Prowadzony wywiad przez pracownika takiej firmy ma na celu rozpoznanie nie tylko kwalifikacji kandydata do pracy, ale także poznanie jego preferencji i wymagań. Doskonale bowiem zdajemy sobie sprawę, że spełnienie oczekiwań obu stron – zarówno podopiecznego, jak i opiekunki, to gwarancja powodzenia i wzajemnego zadowolenia.

 

Nie wiesz, które ogłoszenie wybrać? Napisz do nas lub zadzwoń. Pomożemy wybrać najlepsze miejsce pracy dla Ciebie. 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami